Vazektomi nedir nasıl yapılır ?

Uzman SühaN

Administrator
Vazektomi nedir nasıl yapılır ?
Vazektomi, istenmeyen gebeliklerin önlenmesi için erkek üreme organlarında yapılan cerrahi bir prosedürdür. Prosedür, bir boşalma sırasında sperm salıvermesini engelleyen bir doğum kontrol yöntemi olarak düşünülür. Vazektomi için fiili cerrahi prosedür oldukça basittir.Bir vazektomi, doğum kontrolünün en etkili biçimlerinden biri olarak kabul edilir. Vazektomi ,vazektomi nedir,vazektomi kalıcımıdır, vazektomi nasıl yapılır ? Tüm ayrıntıları makalemizin devamın da bulabilirsiniz.


Vazektomi.jpg
Bir erkeğin spermleri yumurtalardan birine ulaşırsa, bir kadın hamile kalabilir. Kontrasepsiyon, yumurta ve spermi ayrı tutarak veya yumurta üretimini durdurarak bu olayı durdurmaya çalışır. Doğum kontrol yöntemlerinden biri de vazektomidir (erkek sterilizasyonu).Küçük bir ameliyat sırasında, bir erkeğin testislerinden penise sperm taşıyan tüpler kesilir, bloke edilir veya kapatılır.Vazektomi genellikle lokal anestezi altında yapılır

Vazektominin avantajları nelerdir?

Bu kalıcıdır ve kontrasepsiyonun bir daha düşünülmesine gerek yoktur. Dişi sterilizasyondan daha kolay yapılır ve daha etkili olur .

Sperme ne oluyor?

Spermler daha önce olduğu gibi testislerde yapılır. Sperm, engellenen vaz deferensleri geçemez ve vücuda absorbe olur.

Vazektominin dezavantajları nelerdir?

Siz ve eşiniz daha fazla çocuk istemediğinizden emin olduğunuz sürece ameliyat olmayın. Ailenin durumunu veya ilişkinizin dağılması gibi her türlü durumu düşünün. Bu durumlarda bile daha fazla çocuk istemeyeceğinizden eminseniz yalnızca bir vazektomi yapınÇünkü bu işlem kalıcıdır. Vazektomi kalıcı olarak değerlendirilir. Vas deferensın iki kesik ucunun birleşmesi için bir operasyon var. Zor bir işlemdir ve her zaman başarılı değildir.Vazektomi kontrasepsiyonun etkili ve kalıcı bir şeklidir. Operasyon kadın sterilizasyondan daha hızlı, daha kolay ve daha etkilidir.Sterilizasyon yalnızca çocuk istemeyen insanlar için geçerlidir.Bir vazektomi, testislerden penise sperm taşıyan tüplerin, vaz deferensleri cerrahi olarak kesilmesi veya bloke edilmesini içeren kalıcı bir erkek kontrasepsiyon biçimidir.Bir kadının yumurtasını döllemek için sperm gerekmektedir. Tüpleri keserek bir vazektomi, spermlerin ulaşmasını engeller.Prosedürden sonra bir erkek boşalabilir, ancak sperm olmayacaktır.Bir vazektomi hamileliği önlemenin kalıcı bir yoludur. Yüzde 99un üzerinde etkili olduğu tahmin edilmektedir.Vazektomi herhangi bir yaşta mümkündür.

Vazektomi cinsel ilişkiyi etkilermi ?

işlemden yaklaşık bir hafta sonra hastalar tekrar cinsel ilişkiye başlayabilir.Bununla birlikte, sperm sayısı başlangıçta hala pozitif olacaktır. Bir kaç ay doğum kontrol yöntemleri uygulanmalıdır. Aksi taktirde istenmeyen gebelik söz konusu olabilir.İki açık semen testinden sonra, ikinci kontrasepsiyon kullanmadan cinsel ilişkide bulunmak genellikle güvenlidir.

Nasıl vazektomi yapılır ?

Vazektomi hızlı ve nispeten ağrısız bir cerrahi prosedürdür. Bir erkeğin testislerinden penise sperm taşıyan tüpler kesilir, bloke edilir veya ısı ile kapatılır. Çoğu durumda, aynı gün eve dönebilirsiniz.
Çoğu vazektomi lokal anestezi altında yapılır . Bu, yalnızca skrotumunuzun ve testislerin uyuşturulacağı anlamına gelir ve prosedür için uyanık kalırsınız demektir. Herhangi bir acı hissetmeyeceksiniz, ancak biraz rahatsızlık hissedebilirsiniz.


Bir vazektomi sırasında, her bir testisin vas deferensleri kenetlenir, kesilir veya başka şekilde kapatılır. Bu, spermin penisin dışına atılan semenle karışmasını önler . Semende sperm olmadığında yumurta döllenemez. Testisler sperm üretmeye devam eder, ancak sperm vücut tarafından emilir. Test edilmiş bir meni örneği sıfır sperm sayımı gösterene kadar başka bir doğum kontrolü yöntemi kullanmanız gerekir . Aksi halde, eşinizi hamile kalabilir. Birkaç olguda, ameliyatlar başarılı olmaz ve ameliyat sonrası spermin hala semende olduğunu gösteren testlere neden olur. Bu 100 işlemde 1 de az gerçekleşir.
 

Uzman SühaN

Administrator
Vazektomi, doğum kontrol yöntemi olarak uygulanan cerrahi bir prosedürdür. Vazektomi , erkek sterilizasyonu olarak da adlandırılır.İşlem çok hızlıdır ve aynı gün eve gidebilirsiniz. Ve gebeliği önlemede son derece etkilidir , neredeyse% 100. Vazektomi kalıcı bir yöntemdir. Bu yüzden bu işleme karar vermeden önce iyi düşünün. Bu işlem yapıldıktan sonra bir daha asla çocuk sahibi olamıyacaksınız.
 

Uzman SühaN

Administrator
Vazektomi, erkekler için sterilizasyonun kalıcı kontrasepsiyonudur.Daimi kontrasepsiyona sterilizasyon denir.Vazektomi sonrası semende sperm yoktur. Testisleriniz hala sperm yapar ancak bedeniniz tarafından emilir.Vazektomi basit bir işlemdir.Vazektomiyi tersine çevirmek her zaman mümkün değildir.Geri dönüşün başarı oranını birçok faktör etkileyebilir.Vazektomiden sonra ikinci bir seçenek, testisden doğrudan sperm alınması, daha sonra gebelik elde etmek için in vitro fertilizasyondur.Başka bir seçenek de sperminizden bir kısmını dondurarak daha sonra kullanmalarını sağlamaktır.Enfeksiyon nadirdir ve genellikle ciddi değildir.Nadiren, erkekler uzun süreli skrotum ağrısı yaşayabilir.Daha fazla çocuk istemiyorsanız ( zihinsel , fiziksel sağlığınız, yaşınız , geliriniz nedeniyle ) karar vermişseniz, vasektomi kadın sterilizasyonundan daha basit bir işlemdir.Sterilizasyonu eşinizle tamamen tartışmanız önerilir.Bununla birlikte, eşinizin rıza göstermesi yasal bir gereklilik değildir.
 

Uzman SühaN

Administrator
Vazektomi, kontrasepsiyon için güvenli ve etkili, kalıcı bir yöntemdir. Ancak, koşullarınız değişse bile, gelecekte herhangi bir zamanda çocuk istemediğinizden emin olmalısınız.30 yaşın altında ve henüz çocuk sahibi olamadıysanız gelecekte bir vazektomi yapmaya pişman olacaksınız. Başarı oranı çeşitli faktörlere bağlı olarak değişir.Yan etkiler genellikle minimaldir ve genellikle şişlik, ağrı veya morarma içerir. Tüm ameliyatlar risk taşır ancak vazektomiler genellikle komplikasyonsuzdur.Vazektomiler, spermi nakleden tüpü kesmeyi içerir, hormonlarda herhangi bir değişiklik olmaz.Vazektomiler sperm üretimini durdurmaz. Ameliyattan sonra, erkeklerin destekleyici bir iç çamaşırı giymeleri önerilir
 
Üst