Vehbi Koç’un hayatı ’Bir Yüzyılın Hikayesi’ oldu

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Vehbi Koç’un hayatı ’Bir Yüzyılın Hikayesi’ oldu
vehbi koç un hayat hikayesi vehbi koç un kısaca hayatı kısa hayatı hayat haritası kısa
KOÇ Topluluğu’nun kurucusu Vehbi Koç’un Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan bugüne kadar geçen süreçle birleşen yaşam öyküsü, Rahmi Koç Müzesi’nde bugün açılan ’Vehbi Koç Bir Yüzyılın Hikayesi’ isimli sergiyle geniş kitlelerle buluşuyor. sergi, genç kuşaklara Vehbi Koç’u tanıtabilmeyi hedefliyor.

KOÇ Topluluğu’nun kurucusu Vehbi Koç’un yaşam öyküsünden yola çıkılarak hazırlanan ’Vehbi Koç Bir Yüzyılın Hikayesi’ isimli sergi, bugünden itibaren Rahmi Koç Müzesi’nde sergileniyor. 23 Mart’a kadar açık kalacak olan sergide, Vehbi Koç’un ülkesini çok seven ve ülke çıkarlarını kendi çıkarlarının daima önünde tutan çizgisinin, "ülkem varsa ben de varım" ilkesi ile şekillenen hayatının, ülkesinin geleceğine olan inancının altı çiziliyor. Bir Cumhuriyet insanı olan Vehbi Koç’un idealleri ve ülkesine olan güvenini, genç Türkiye Cumhuriyeti ile birleşen yaşam öyküsünü ve bugünün Koç Topluluğu’na ulaşan yolun önemli yapı taşlarını anlatan sergi genç kuşaklara da Vehbi Koç’u tanıtabilmeyi hedefliyor.

EKONOMİNİN RENGİ YEŞİL: Gazeteci Can Dündar’ın Güven Sargın ve Ayşen Savaş ile birlikte hazırladıkları sergi, Vehbi Koç’un yaşam öyküsüyle birlikte Türkiye’nin sosyal, siyasal ve ekonomik yaşamından kesitler sunuyor. Vehbi Koç’un Cumhuriyet tarihi ile iç içe geçmiş ve onunla gelişmiş farklı yaşam öyküsünün anlatıldığı sergide, yüzyıllık dönemi 12 periyotta ve toplam 48 posterle anlatıyor ve her dönemi 4 farklı katmanda ele alıyor. Her dönemin farklı renkle sembolize edildiği anlatımda Vehbi Koç’un kişisel yaşamı kırmızı, dönemin sosyal hayatı sarı, ekonomik olayları yeşil ve siyasal dönemi mavi renkli posterlerle izleyiciye sunuluyor. Posterler içerisine yerleştirilen LCD ekranlarda dönemsel arşiv görüntüleri ve Vehbi Koç ile yapılmış röportajlar yer alıyor. Rahmi Koç Müzesi’nin internet sayfasında Vehbi Koç sergisi için "1901’de başlayıp 1996’ya kadar geçen süreç Vehbi Koç’un dopdolu geçen yaşantısının etkileri ve etkilendikleri, Türkiye’nin 1900’lü yıllardan başlayarak geçirdiği politik, ekonomik ve sosyal dönüşümlerden bağımsız düşünülemeyeceğinden; iki dünya savaşı ve Türkiye’nin Kurtuluş Savaşı’nı içeren bu hikaye çok kapsamlı olarak anlatıldı" ifadelerine yer verildi.

12’İNCİ ÖLÜM YILDÖNÜMÜ: Vehbi Koç’un, 12’inci ölüm yıldönümü olan 25 Şubat’ta başlayan sergi, 23 Mart’a kadar sürecek. Vehbi Koç’a ait kişisel eşyalar ve belgelerin de sergilendiği "Bir Yüzyılın Hikayesi"nde Vehbi Koç’u fotoğraflarla anlatan bir klip de sergi boyunca izleyenlere eşlik ediyor. Daha önce Ankara’da 2006 Mayıs ayında açılan sergi büyük ilgi toplamıştı.

KİTABIN 2’İNCİ CİLDİ: Sergi ile eşzamanlı yayınlanan aynı ismi taşıyan ve Vehbi Koç’un hayatından bilinmeyen kesitleri barındıran kitabın 1’inci cildi de 2006 yılı mayıs ayında yayınlanmıştı. Kitabın merakla beklenen 2’inci cildi de martın ilk haftasında okuyucularla buluşacak.

Rahmi Koç: Eksik kalmasın diye ben de emek harcadım

KOÇ Topluluğu tarihindeki önemli yapı taşlarını anlatan ’Vehbi Koç Bir Yüzyılın Hikayesi’ isimli sergi dün gece açıldı. Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, "Ankara’daki sergi için doğru zaman değildi. Ancak Can Dündar gibi bir usta Vehbi Koç’u çok güzel anlatmış. Başta gençler olmak üzere birçok kesime ulaşacak bir sergi oldu" dedi. Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç ise katılanlardan tek tek sergi ile ilgili görüşmerini alarak, "Eksikler kalmasın diye ben de emek harcadım. Herşey çok güzel görünüyor" diye konuştu.

Hürriyet

Geri