1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.336
  Beğenilen Mesajlar:
  2.405
  Ödül Puanları:
  113

  Vejeteryan hamilenin beslenmesi nasıl olmalı?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  vejeteryan gebenin beslenmesi, vejeteryan hamilenin beslenmesi,vejeteryan hamileler nasıl beslenmeli,katı vejeteryanlık nedir,lakto ovo vejeteryanlık nedir,gebe vejeteryanın beslenmesi hakkında bilgiler
  < Konu Resmi..>


  Vejetaryen beslenmenin sağlığa olan etkisi, dikkatli ve disiplinli programlanmasına bağlıdır. Temelde vejetaryen bir diyet, diyetisyen tarafından verilen beslenme önerilerini takip ettiği sürece sağlıklıdır çünkü vejetaryen beslenme; sebze, meyve, kuru baklagiller ve tahıl ürünlerini içerdiği için yağ oranı düşük ama posa miktarı yüksek olan bir diyettir. Bu diyette protein açısından dikkatli olunmalı, bitkisel protein kaynakları iyi kullanılmalıdır çünkü gelişen bir bebeğin vücut hücreleri için protein çok önemlidir.

  Vejetaryen beslenme modeli farklı özellikler gösterebilir. Hamile annenin dikkat etmesi gereken durumlar da vejetaryenlik modeline göre değişebilir. İşte bu nedenle önce bu modellere bakmakta fayda var.

  Lakto-ovo-vejetaryenlik: Beslenmelerinde yumurta ve süt ürünlerini tüketirler, diyetlerinde et, balık ve kümes hayvanları yoktur. Bu gruptaki anne adayları için durum daha kolaydır. Hayvansal ve bitkisel protein dengesi sağlanır, kalsiyum ihtiyacı karşılanır ancak yine de vitamin ve mineral takviyelerinin olması gerekir.

  Katı vejetaryenlik (Veganlık): Et, balık, kümes hayvanları, yumurta, süt, yoğurt, peynir vb. hiçbir hayvansal ürünü yemezler. Veganlar bal dahi yemezler. Bu yüzden beslenme programlarını farklı şekilde planlamak gerekir. Bu gruptaki anne adaylarının da folik asit içeren gebelik desteği, vitamin-mineral takviyelerinin olması gerekir. Vegan olan kişilerin B12 vitamini, D vitamini, kalsiyum, demir ve çinko gibi besin öğelerinin desteğinde daha dikkatli davranılması gerekir. Peki, katı vejetaryen hamileler başka nelere dikkat etmeli?

  B12 vitamini eksikliğinde, karşılaşılan en büyük problem anemidir. Bu da zamanla sinir sisteminde kalıcı hasarlara yol açabilir. Bu nedenle veganların diyetlerine mutlaka B12 vitamini eklenmelidir.
  D vitamini de yine eksikliği gözlenen başka bir vitamindir. D vitamini, kalsiyum ve fosforun vücutta emilerek kullanılmasını sağlamaya yardımcıdır.
  En iyi kemik onarıcısı olarak bilinen kalsiyum alımı veganlıkta önemlidir. Kalsiyum; kasların kasılmasında, kalp atımında, kemik ve diş sağlığının korunmasında ve sinirlerin uyarılmasında önemli bir yere sahiptir.
  Demir, enerji metabolizmasının çalışması için gereklidir. Bitkisel kaynaklı besinlerden alınan demir, hayvansal kaynaklı besinlerden alınan demir kadar iyi emilmez. Bu emilimi artırabilmek için mineral takviyesi ile birlikte C vitamininden zengin besinler de diyette yer almalıdır.
  Vejetaryen hamileler için beslenme önerileri

  En az 5 porsiyon sebze gün içerisinde tüketilmelidir.
  Her gün meyve tüketimi en az 3-4 porsiyon olacak şekilde ayarlanmalıdır.
  Günlük kuru baklagil, soya gibi bitkisel et alternatiflerinden 2-3 porsiyon tüketilmelidir.
  Eğer süt ve yumurta tüketebilen bir vejetaryenseniz, günde 2-3 su bardağı kadar süt/yoğurt, peynir tüketimine önem vermeli ve her gün yumurta yemelisiniz.
  Yağlı tohumlardan (fındık, badem, ceviz vb.) her gün tüketmelisiniz.
   
Vejeteryan hamilenin beslenmesi nasıl olmalı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. 0-4 Ay Bebeğimizın beslenmesi nasıl olmalı

  0-4 Ay Bebeğimizın beslenmesi nasıl olmalı

  bebek dışkısı nasıl olmalı bebek kakası nasıl olmalı bebeklerin kakası olur 3 aylık bebeklerde kaka rengi Anne sütü mükemmel besin içeriği ile kolay hazmedilir, etkili bir biçimde kullanılır. Bebeğinizi hastalıklardan korur, mamalarla beslenmeden daha ucuza mal olur. Bunun ötesinde emzirmek suretiyle, anne bebek bağının kurulması kolaylaşır, yeni bir gebeliğin gecikmesi ve annenin sağlıklı...
 2. 1-3 Yaş Çocuk Beslenmesi nasıl olmalı

  1-3 Yaş Çocuk Beslenmesi nasıl olmalı

  1 yaşındaki çocuğun beslenmesi 26 aylık çocuğun gelişimi 26 aylık bebek gelişimi bebek beslenmesi erkek Dokuz aydan sonra çocuğun temel gıdası olmaktan çıkan anne sütü 2 yaşına dek anne için uygun olan bir zamanda kesilebilir. Bir yaşından sonra 13-14 aylık olan çocuğa, çatal kaşık kullanma alıştırmaları yapılabilir. Ailenin diğer fertleriyle birlikte sofrada oturan çocuğun ayrı tabağı olmalı,...
 3. Sporcu Beslenmesi Nasıl Olmalı

  Sporcu Beslenmesi Nasıl Olmalı

  Sporcu yarışmaya yediklerini sindirmiş bir halde çıkmalıdır. Aç karina ya da tok karma yarışmaya girmek performansı olumsuz etkilemektedir. Müsabaka öncesi son yemeğin zamanı spor branşlarına göre değişmekle birlikte 2,5-3,5 saatlik bir süre yeterli olabilmektedir. Bu sürenin kısalığı veya uzunluğu sporcunun alışkanlıklarına ya da yenilen besinin içeriği ve miktarına bağlı olmaktadır....
 4. Kanserli hastanın beslenmesi nasıl olmalıdır?

  Kanserli hastanın beslenmesi nasıl olmalıdır?

  bu konu;kanser hastaları nasıl beslenmeli,kanser hastalarının yiyebileceği yiyecekler hakkında bilgiler vermektedir Kanser, ülkemizde son yıllarda giderek artan oranlarda görülmekte ve ölüme neden olan hastalıklar arasında.Birçok insan kanser hastalığını kötü bir talih olarak nitelendirmekte ve çevresel nedenlerle geliştiğini düşünmektedir. Kanserin oluşumunda etkili olan faktörler, kalıtım,...
 5. Molly Balık Beslenmesi Nasıl Olmalıdır ?

  Molly Balık Beslenmesi Nasıl Olmalıdır ?

  Bu konu; Molly Balık Beslenmesi hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, akvaryum sahibi meleklerimizin bildiği harika bir balık cinsi olan Molly balıkların beslenmesinden bahsetmek istiyoruz sizlere bu sayfamızda. Nadiren 3 yıl yaşayan, bu kısa ömürlü balıkların beslenmelerinde de bazı noktalara dikkat etmeniz gerekmektedir. Moliler, yemleme konusunda sorun yaşatmasa da...

Sayfayı Paylaş