Veremle Savaş Eğitimi Haftası hakkında

  • Konbuyu başlatan Misafir
  • Başlangıç tarihi
M

Misafir

Forum Okuru
Veremle Savaş Eğitimi Haftası hakkında
Veremle Savaş Eğitimi Haftası İle İlgili Bilgiler
Veremle Savaş Eğitimi Haftası hakkında yazı


Merhaba Sevgili Melek'lerim, bu sayfamızda Veremle Savaş Eğitimi Haftası hakkında bilgi içeren faydalı bir yazıyı sizlerle paylaşıyoruz.
Veremle Savaş Eğitimi Haftası Ocak ayının ilk haftası olarak anılmaktadır.
Verem aşısı ülkemizde ilk kez 22 Aralık 1952 tarihinde yapılmaya başlanmıştır. Bu aşıyı sağlık kuruluşlarında bütün insanlar ücretsiz olarak yaptırabilir. Zaman zaman kent, kasaba ve köylerde B.C.G. aşı kampanyaları açılır, aşı yapılır. Bu aşı okullarda öğrencilere de uygulanır.

B.C.G. aşısı yapıldığında verem mikropları vücudumuza girse de bizi hasta etmezler. Son yıllarda verem hastalığı ile yapılan savaş başarıya ulaşmış, hastalık önemli ölçüde azalmıştır.Yurdumuzda veremle savaşmak, kişilerin vereme yakalanmasını önlemek, hasta olanları sağlığa kavuşturmak amacı ile Verem Savaş Dernekleri kurulmuştur.Verem Savaş Dernekleri; halkı verem tehlikesine karşı uyarır. Onları bu konuda aydınlatır. Hastalanmamak içi neler yapılması, nelerin yapılmaması konusunda bilgi verir.

Veremli hastaların sanatoryum denilen verem hastanelerinde iyileştirilmelerini sağlar. Ayrıca zayıf yapılı, kolaylıkla vereme yakalanabilir kişilerin prevantoryum denilen dinlenme yerlerinde bakımlarına yardımcı olur.
 

Benzer İçerikler

K
Cevaplar
1
Görüntüleme
579
Misafir
M
Bilge Gökçen
Cevaplar
1
Görüntüleme
794
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
K
Cevaplar
1
Görüntüleme
727
Misafir
M
Üst