1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Vergi cenneti Liechtenstein’a kaçış skandalı Avrupa’ya yayıldı

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Almanya ve Alpler’de küçük bir prenslik olan Liechtenstein’da başlayan vergi skandalı tüm Avrupa’ya yayılıyor.
  İngiltere, Hollanda ve İskandinav ülkeleri, vergi kaçakçıları hakkında daha fazla bilgi alabilmek için bir CD’nin peşine düştü. Vergi kaçırmak üzere Liechtenstein’da banka hesapları açtıranların tespiti için Alman gizli servisi, bir muhbir ayarlamış ve 5 milyon Euro ödeyerek hesabı bulunanların listesini içeren bir CD’yi satın almıştı.

  PARA İSTEMEDİ: Şüphelilere ilişkin bilgilere, ödeme yaparak ulaşan Almanya, diğer ülkelerden gelen talebi karşılayacağını, diğer ülkelere sağladığı bilgiler için bir bedel almayacağını duyurdu. Almanya Maliye Bakanı Peer Steinbrueck geçen hafta "Avrupa seviyesinde vergi cennetiyle ilişkileri bitirmeye gerek olup olmadığını dikkatle değerlendiriyoruz" demişti. Almanya Başbakanı Angela Merkel de, vergi skandalının ardından 35 bin nüfuslu Liechtenstein’ı dışlamakla tehdit etmişti.

  İNGİLTERE’DEN ÖDEME: İngiltere, Liechtenstein üzerinden vergi kaçırdığı iddia edilen 100 vatandaşının bilgisine ulaşabilmek için 196 bin dolar ödedi. Hollanda Finans Bakanı Jan Kees de Jager, Almanya’dan eğer varsa listedeki Hollanda vatandaşlarını kendilerine bildirmelerini istedi. Alman Handelsblatt gazetesinin haberine göre Finlandiya, İsveç ve Norveç de müşterilerin listesine ulaşma talebini iletti.

  ’ÇİRKİN’ DEDİ: Liechtensteins LGT Group ise "Almanların yasa dışı yollarla ele geçirdiği bilgileri kullanma hakkı sınırlıdır. Bu bilgiler yasal olmayan şekilde diğer otoritelerle paylaşıldı. Bu yöntem son derece çirkin" açıklamasında bulundu. Söz konusu CD’de 600’ü Alman 1400 müşterinin bilgileri bulunuyor. LGT, CD’yi Alman otoritelerine ulaştıran kişinin eski bir çalışan, Heinrich Kieber olduğunu ileri sürdü. Masalsı gizli bankacılık kanunlarına sahip olan Liechtenstein’ın komşusu İsviçre, kendi kanunlarının da sorgulanmasından endişe ediyor.

  Sıcak, soğuk savaşlar bitti gizli servisler vergi peşinde

  SICAK ve soğuk savaş dönemlerinde ülkelerin güvenliğine odaklanan gizli servislerin, vergi kaçıranları tespit etmek için giriştiği mücadele dikkat çekti. Savaşların olmadığı Kuzey ve Batı Avrupa ülkelerinde gizli servislerin güvenlik kadar, vergi gibi başka konulara da odaklanması bekleniyor.

  Skandal nasıl çıktı

  DEUTSCHE Post’un CEO’su Klaus Zumwinkel’in gözaltına alınmasıyla Almanya’da vergi kaçakçılığı skandalı ortaya çıkmış, Zumwinkel, Liechtenstein üzerinden milyonlarca Euro vergi kaçırdığını itiraf etmişti. Soruşturma diğer Alman milyonerleri bulmak üzere genişletilmişti. Almanya Hazinesi’nden Liechtenstein’a 300-400 milyon Euro’luk vergi kaçırıldığı tahmin ediliyor. Zumwinkel’in yerine geçtiğimiz günlerde Deutsche Post, Frank Appel’i yeni CEO olarak atamıştı.

  hürriyet
   
Vergi cenneti Liechtenstein’a kaçış skandalı Avrupa’ya yayıldı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Cennet

  Cennet

  cennet görmek camiye, zikir meclisine, hacca, cihada, salih amellere, gerçek ilme ve çarşı-pazara; Cennete girdiğini görmek sevincç ve sürura ermeye, hayır ve berekete, nimet ve güzel rızka nail olmaya, Cennette olduğunu ve oranın meyvelerinden yediğini,, ırmaklarında yüzdüğünü ve gölgesinde oturduğunu görmek salih amellerin güzel sonuçlarını almaya, mutlu evliliğe ve hayırlı evladlara nail...
 2. Skandal

  Skandal

  Bir skandala karıştığınızı gördüyseniz arkadaş seçiminde çok dikkatli davranmanız gerektiğinin işaretidir.
 3. Vergi

  Vergi

  Vergi memuru (tahsildar) olduğunu görmek yetenek ve kıymetinin iyi olmasına, kamu görevi üstlenmeye, malının zekatını vermekten hoşlanmamaya yahut bir şeyden tiksinmeye, Vergi memuru olduğunu görmek bazen zulme ortak olmaya, can yakıp beddua almaya; Verggi memuru görmek borcunu ödemeye, elçiye ve emanetçiye, polise yahut şerli ve rüşvet alan birine, Vergi vermek malın eksilmesine yahut sadaka...
 4. Dünyanın vergi cennetleri

  Dünyanın vergi cennetleri

  Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü vergi cenneti kabul edilen ülkelere ait 2 liste yayımladı. OECD, İngiltere'nin başkenti Londra'daki G20 zirvesinde vergi bakımından işbirliği yapmayan ülkelere karşı harekete geçme kararı çıkmasının ardından ilki aralarında Kosta Rika, Malezya, Filipinler ve Uruguay'ın yer aldığı kara liste olmak üzere, 2 liste açıkladı. OECD'nin internetteki...
 5. Bırakın ışığınız yayılsın

  Bırakın ışığınız yayılsın

  Uzaklarda küçük bir kasabada genç bir adam kendi işini kurdu. İki caddenin köşesinde bir perakendeciydi. Adam dürüst ve dost canlısıydı, insanlar onu seviyorlardı. Ondan alış- veriş yapıyorlar ve arkadaşlarına tavsiye ediyorlardı. Adam bir yıl içinde bir dükkandan, Amerika’nın bir ucundan diğerine uzanan bir zincir yarattı. Birgün hastalanıp hastaneye kaldırıldı. Doktorlar az zamanı kalmış...

Sayfayı Paylaş