1. MEÇHUL

  MEÇHUL Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  18 Ekim 2008
  Mesajlar:
  7.813
  Beğenilen Mesajlar:
  65
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  şehr-i MEÇHUL

  Verimli çalışmanızı sağlayacak 14 soru?

  Konu, 'Kişisel Gelişim' kısmında MEÇHUL tarafından paylaşıldı.

  Çalışan bir bayan değilim ama bu bilgiler işime yaramaz demiyorum.Tabi ki de yarayacak.Çalışan herkes bence bu soruları kendilerine sormalı ve cevap vermeli.Buyrun arkadaşlarım okuyunuz:):)

  Maaşınız ve terfiniz performansınıza göre düzenleniyor. Peki siz performansınızı nasıl düzenleyeceğinizi biliyor musunuz? Uzmanlar kritik 14 soruyu sordu cevap sizden.
  Bir kişinin bir işteki verim gücü demek olan performans günümüz şirketlerinin çalışanlarla ilgili hem en büyük ‘challenge’ı hem de en büyük kabusu haline gelmiş durumda. Bugünün iş dünyasında çalışanların performansını yüksek tutan bir şirket aynı zamanda iyi yönetilen bir şirket demek. Çünkü ancak bunu başarabilen şirketler rekabette öne çıkabiliyor ve maliyetleri aşağı çekebiliyor.
  Hepimiz kişisel nedenlerle ya da bizim dışımızdaki koşullar nedeniyle performansımızda zaman zaman düşüşler yaşarız. Her zaman büyük bir süratle ve sonuca odaklı şekilde tamamladığımız işleri eskisi gibi yapamaz hale geliriz. Ancak nedenleri ne olursa olsun kişinin kendi performans grafiğini yönetebilmesi mümkün.
  Uzmanlara göre verimliliğinizin düştüğünü belirlediğiniz dönemlerde uygulamaya başladığınız reçetelerle süreci tersine çevirebilirsiniz.
  Ancak en başta performansınızın düşüşüne neden olan sorunların temeline inmeniz ve öncelikli hedefinizin ne olduğunu belirlemeniz gerekiyor. Tavsiye edilen şekilde fiziksel duygusal zihinsel ve ruhsal bakımınızı yapmanın yanı sıra orta ve uzun vadeli hedeflerinizi yeniden gözden geçirmek sizi yeniden iş hayatına döndürebilir.

  Uzmanlar bir kişinin performans seyrindeki değişiklikleri iki türlü etkene bağlıyor:
  • Çalışan kişinin kendisiyle ilgili durumları içeren iç etkenler.
  • Çalışma koşullarının ve şirket içi organizasyonun kişi üzerindeki etkilerini içeren dış etkenler...

  VERİMLİ BİR İŞ HAYATI İÇİN İZLENECEK YOLLAR
  Verimli çalışmak fazla mesai yapmakla karıştırılmamalı. Tam tersi daha az keyifli ve tatmin edici çalışabilmelisiniz. Verimli olmak ise bir dizi unsurun zincirleme olarak uygulanması ile gerçekleşir:
  • Amaç ve hedefler saptanmalı ve özümsenmeli: Kurumun varmak istediği noktayı ve kısa dönemli hedeflerini net olarak saptamış ve çalışanların da bunları anlamış olması gerekir.
  • Sistem ve prosedürler oturtulmalı: Aşırı kuralcılığa kaçılmamalı. Sistem adil olmalı. Kişilerin yetenek ve becerilerini göstermelerine olanak sağlanmalı. Kariyer olanakları kişilerle birlikte düşünülmeli.
  • Doğru insanlar doğru işlerde çalışmalı: Her işe en uygun insanlar seçilmeli. Birçok insan yanlış işte olduğu için verimlerinin düşük olduğunun farkına dahi varamıyorlar. Katıra derbi koşturamazsınız.
  • Doğru ve yeterli eğitim ve motivasyon sağlanmalı: Bu konuda eksiklerimiz çok. Motivasyon maddi ve manevi düşünülmeli.
  • Yönetim ve koordinasyon iyi olmalı: Yöneticiler çalışanlarının başarıları için çalıştıkları takdirde başarılı olacaklarını anlamalı. Yeterli geri besleme sürekli sağlanmalı dolayısıyla çalışanlar neyi iyi yaptıklarını ve neyi daha iyi yapabileceklerini pozitif bir feedback sistemi içinde sürekli bilir olmalılar. Doğrular yanlışlardan daha çok görülmeli.
  • Böyle bir organizasyona iyi bir liderli gerekir: Çalışanlarda güven uyandıran ve aidiyet hissini pekiştiren bir liderlik yukarıda sayılan unsurların yerinde ve zamanında uygulanmasını hedeflere varılmasını ve tüm organizasyonun başarı hissini tatmasını sağlar.
  VERİMLİ ÇALIŞMANIZI SAĞLAYACAK 14 SORU
  Verimlilik işveren ve çalışanın etkileşiminin sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Sonucu irdelerken öncelikle verimliliğin değişkenlerine bakmak gerekir. Verimlilikten bahsedebilmek için öncelikle kişisel hedeflerimizin belirgin ve net olması gereklidir. Bu hedefe ulaşırken de kişisel farkındalığımızı yaratmamız için aşağıdaki sorulara cevaplar aramamız zihnimizde yeni pencereler açacaktır.
  • Ana hedefim ne ve buna ulaşırken ara hedeflerim neler?
  • Bununla ilgili bir eylem ve zaman planım var mı?
  • Verimliliğim yaptığım işe göre farklılık gösteriyor mu?
  • Hangi durumlarda verimliliğim yüksek/düşük?
  • Verimliliğimi düşüren/yükselten etkenlerin ne kadarı bana ne kadarı dış etkenlere bağlı?
  • Kişisel değerlerim neler ve bunun ne kadarını iş yerimde bulabiliyorum?
  • Görevlerimi başarmakla ilgili kişisel inancım ne durumda?
  • Görevlerim için gerekli yetkinliklerim yeterli düzeyde mi?
  • Bütün kaynaklarımı kullanıyor muyum?
  • Güçlü ve gelişmeye açık yönlerim neler? Bunlar için ne yapıyorum?
  • İşleri erteleme eğilimim var mı? Varsa ne tip işleri?
  • Yeterince etkin geribildirim alabiliyor muyum?
  • Ne kadar çözümü ben üretiyorum ne kadar çözümü karşımdan bekliyorum?
  • Tepkisel davranışlarım neler? Tepkim yerine çözüme odaklansam hayatım nasıl değişir?
  YÖNETİM SORUNLARI ÇALIŞANI ETKİLİYOR
  Çalışanlar tarafından ücretlerin düşüklüğü en sık gösterilen ayrılma sebebi olarak karşımıza çıkmakla birlikte araştırmalar işten ayrılmaların %75’inin yönetim sıkıntılarından kaynaklandığını göstermektedir.
  İki ünlü araştırmacı McClelland ve Franz’ın yaptığı çalışma motivasyonları yüksek kişilerin finansal performanslarının da yüksek olduğunu kanıtlamaktadır. Ancak gelir yüksekliğinin uzun vadeli motivasyonu sağladığını ne yazık ki söyleyememektedirler. Dolayısıyla işveren tarafında da yapılması gereken işler var.
  Her çalışanımızın farklı güdüleri ve beklentileri olduğu ve standart yaklaşımların istediğimiz etkinlikte sonuç vermediğini de düşünürsek performans koçluğu modelinin uygulanması en etkin insan kaynağı geliştirme yöntemlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır.
  Kendini daha iyi tanıyan tepkilerini yöneten gelişimlerini hızlandıran kişiler iş yerinde karşılaştıkları problemleri kolaylıkla çözmekte ve daha yüksek bir performans gösterirler.

   
Verimli çalışmanızı sağlayacak 14 soru? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Verimli Çalışma ve Öğrenme Ölçeği

  Verimli Çalışma ve Öğrenme Ölçeği

  ölçek soruları çalışma alışkanlıkları envanteri motivasyon ölçeği motivasyon envanteri öğrenme ölçekleri Eğitim-öğretim açısından bakıldığında rehberlik servisleri, öğrenciyi tanıma ve yönlendirme konusunda öğretmenlere ve ailelere yardımcı olmayı amaçlar. Fakat ülkemiz genç nüfusunun fazla olması, öğrenci sayısının da fazla olması anlamına gelmektedir ki bu da öğrenciyi tanıma amacıyla...
 2. Verimli Çalışmayı Engelleyen Tuzaklar

  Verimli Çalışmayı Engelleyen Tuzaklar

  Verimli Çalışmayı Engelleyen Tuzaklar • Gözlerinizi yapamadıklarınıza çevirmek, • Müzik eşliğinde çalışmak, • Zorlanılan derslerin dışlanması, • Aşırı kaygı(güvensizlik), • Yatarak(uzanarak)çalışmak, • Çalışma anında hayallere dalmak, • Uzayıp giden telefon konuşmaları yapmak, • Çalışmayı tamamlamadan bırakmak, • Arkadaşlara “hayır!” diyememek, • Televizyona takılıp kalmak, • Dersler,konular...
 3. Verimli Çalışma ve Öğrenmenin Yolları

  Verimli Çalışma ve Öğrenmenin Yolları

  ÖĞRENME NEDİR Öğrenme davranışların değişmesidir. Bilmediğimiz bir bilgiyi bilir hale gelmemiz, yapamadığımız bir etkinliği uygula duruma gelmemiz bir öğrenmedir. En yalın tanımla öğrenme, bilebilme, yapabilmedir. Öğrenmenin sınırı yoktur, yaşam boyu devam eder. İnsanoğlu her şeyi bilmek doğaya hakim olmak ister. Bugünkü uygarlığı da insanın öğrenme merakı yaratmıştır. İnsanın bilinçli bir...
 4. Verimli Çalışma ve Başarılı Olma Yöntemleri

  Verimli Çalışma ve Başarılı Olma Yöntemleri

  sınavlarda başarılı olmanın yolları sınavlarda başarılı olma yöntemleri sınavda olma yöntemleri sınavda teknikleri olmak için yöntemler Birey belki belli bir alanda her zaman başkalarını geçme gücünü göstermeyebilir,ama kendini aşma gücüne her zaman sahiptir. Çalışma zorluklarını yeneceğim,başarılı olacağım,başaracağım diye başlayınız çalışmalarınıza. Başarı esrarengiz bir tabiat hediyesi...
 5. Karışıklık Verimli Çalışmanın Düşmanıdır

  Karışıklık Verimli Çalışmanın Düşmanıdır

  KARIŞIKLIK, VERİMLİ ÇALIŞMANIN DÜŞMANIDIR! Yazan: Serdar Yurdakul Aklınızı ve Çalışma Ortamınızı Karışıklıklardan Kurtarın, Karışıklıklar Sizi Yavaşlatır. Bu yazımızda verimliliğimizi etkileyen önemli konulardan birine karışıklığa değinmek istiyorum. Burada karışıklıktan kastettiğim sadece bulamadığınız bir kağıt ya da sürekli olarak karıştırdığınız çekmeceniz ya da bundan sonra ne...

Sayfayı Paylaş