VIII. Henry ve Eşleri (Boleyn Kızının Hikayesi)

  • Konbuyu başlatan Bilge Gökçen
  • Başlangıç tarihi
Bilge Gökçen

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
VIII. Henry ve Eşleri (Boleyn Kızının Hikayesi)
sekizinci henry 8henry 8henry hayatı 8 henry hayatı 8
İngiltere tarihinin en ilginç kralı Sekizinci Henry , 1509`da 18 yaşında tahta çıkmıştı. Kral tarihe iktidar başarılarından çok, boşadığı eşleriyle geçti. Sekizinci Henry `nin krallığı pembe dizilere taş çıkartacak bir dönemdi. Evlenebilmek için Roma kilisesinden ve Katoliklikten bile kopmuştu. Blair `in Katolikliğiyle ilgili haberleri okuyunca Zeynep Dramalı`nın `Tarihi Tersten Okumak` isimli kitabındaki Sekizinci Henry ile ilgili renkli satırlarını hatırladım.

EVLENMEK İÇİN KATOLİKLİĞİ BIRAKTI
Sekizinci Henry tahta geçtiğinde kendisini rahat bir ortamda bulmuştu. Babası Yedinci Henry , uzun süredir karışıklık içinde bulunan İngiltere `yi bu durumdan kurtarmıştı. Yedinci Henry , Lancaster ve York hanedanlarının 1455-1485 yılları arasındaki `Güller Savaşları`nı sona erdirerek, Tudor Hanedanı `nı kurmuştu Sekizinci Henry `nin ilk evliliği, Avrupa `nın en güçlü devleti olan İspanya `nın desteğini kazanmak için yapılmış siyasi bir evlilikti. Kralın ilk eşi ölen ağabeyi Arthur `un karısıydı. Kayınbiraderlerle, yengelerin evlenmesi yasak olduğundan bu evliliğin gerçekleşmesi için papadan özel izin alınmıştı. Kral zoraki evlendiği eşi, taht için erkek varis de vermeyince uzun süredir peşinden koştuğu Anne Boleyn `le evlenmek istedi . Ancak ortada ömür boyu süren Katolik nikahı vardı. Boşanmak için papanın özel izni gerekiyordu. Papa , kralın eşi Catherine d`Aragon `un Kutsal-Roma Cermen İmparatoru Şarlken `in teyzesi olduğu için Sekizinci Henry `nin 1527`deki boşanma müracaatını 6 yıl boyunca oyaladı.

YENİ BİR KİLİSE
Papa boşanma izni için Henry `i kendi mahkemesine çıkarmaya karar verince, ipler koptu. Cambridgeli ilahiyatçı Thomas Cranmer, krala üniversitelerdeki ilahiyatçılara başvurmasını tavsiye etti. İngiltere `deki Oxford ve Cambridge `in ardından Sorbonne ve Bologna üniversiteleri de kralın evliliğini geçersiz saydı. Kral , resmi bir boşanma olmadan 25 Ocak 1533`te Anne Boleyn ile gizlice evlendi. Cantenbury Başpispokosu Cranmer`in kralın evliliğini 23 Mayıs 1533`te geçersiz ilan ettiğinde kral Anne Boleyn ile 4 aylık evliydi. Papa , bu gelişmeler üzerine kralı aforoz etti. Fakat Ortaçağ `da Haçlı seferleri başlatan, kralları tayin eden papaların devri çoktan geçmişti. İngiltere Parlamentosu , kralı İngiltere kilisesinin önderi , papayı ise sadece Roma piskoposu olarak kabul etti. Papazlar krala bağlılık yemini edip, Katoliklikten vazgeçtiler. Ütopya `nın yazarı Başbakan Thomas More gibi karşı çıkanlar öldürüldü. Katolik manastırları kapatılıp, mallarına el konuldu. Roma `ya gönderilen paralar kralın hazinesine girdi. Aslında evlenmek işin bahanesiydi. Papalığın İngiltere `deki büyük servetine bu bahane ile el konulmuştu. İngiltere `de Katolik Kilisesi `ne ait olan topraklardan İngiliz asilleri faydalanma imkanı buldular. Kralın şahsi arzuları adına kurduğu Anglikan Kilisesi , İngiltere `nin merkezileşmesine büyük katkı sağlayıp, İngiliz olma bilincini kuvvetlendirdi.

HAZİN SON
Kral , Anne Boleyn ile evlenip, erkek çocuk sahibi olmak için papayla köprüleri atmıştı. Ancak Anne Boleyn de krala sadece Elizabeth isimli bir kız çocuk verdi. Sekizinci Henry `nin çevresi hemen kralın Anne Boleyn `den boşanabilmesi için bahane üretmeye başladılar. Kraliçe 1536`da zina yapmakla suçlandı ve Lordlar Mahkemesi tarafından yargılanıp, idam cezasına çarptırıldı. Anne Boleyn `in öldürülmesinden 11 gün sonra, kral Jane Seymour ile evlendi. Jane Seymour , ileride Altıncı Edward olarak İngiliz tahtına geçecek olan çocuğu doğurdu. Ancak kendisi de doğumdan 12 gün sonra ölünce hemen krala eş aranmaya başlandı. Sekizinci Henry `nin yeni evliliği siyasi bir evlilik oldu. Kralın yakın çevresinden Thomas Cromwel, Kutsal Roma -Cermen İmparatorluğu `nun düşmanı olan Protestan Alman prenslerinin desteğini alabilmek için Sekizinci Henry `i Cleveli Anne ile evlendirdi. Henry `nin, resmini görerek evlenmeye karar verdiği Anne, İngiltere `ye geldiğinde durum kral için tam bir şoktu. Kraliçe çirkin ve görgüsüzdü. Evliliğe sebep olan Cromwel öldürüldü. İngiliz Kilise Meclisi , 1540`da kralın evliliğini geçersiz sayarak kralı kurtardı.

KRAL ÖLÜNCE EŞİ KURTULDU
Kral , dördüncü eşinden ayrılalı 20 gün geçmeden beşinci kez evlendi. Altmış yaşına gelmiş olan kralın beşinci eşi 18 yaşındaki Catherine Howard `dı. Kral yaşlı olduğu için söylentiler çıktı. Kral çileden çıkınca parlamento, 11 Şubat 1542`de kraliçenin iffetsiz birisi olduğuna ve öldürülmesi gerektiğine karar verdi. Catherine Howard `ın, kafasının kesilmesiyle beşinci evlilik de sona erdi . Sekizinci Henry `e eş dayanmamakta, ancak kral da evlenmeye doymamaktaydı. 12 Temmuz 1543`te evlendiği altıncı ve son eşi 31 yaşındaki Catherine Parr oldu. Evlilikleri kralın 1547`deki ölümüne kadar 4 yıl sürdü. Kralın ölümü son eşini öncekiler gibi hazin bir sondan kurtarmıştı.

KADINLARA İNCİL OKUMA HAKKI
Sekizinci Henry `nin boşanma davasıyla Katolik ve Protestanlar `ın yanında yeni bir dini görüş ortaya çıktı. Papalık ile dini ilişkilerin kesilmesine ve bazı reformların yapılmasına rağmen, Katolikliğe bağlılık bir süre sürdürüldü.
Henry aslında Protestanlığa karşıydı. 1521`de `Martin Luther `e Karşı Yedi Sav ` isimli bir kitap yazarak, Luther `i eleştirmiş, Papalık da krala bu görüşlerinden dolayı `İmanın Savunucusu` ünvanını vermişti. Boşanma davası ise kralı hiç benimsemediği Protestanlığı destekler duruma getirdi. Ancak kral yalnız papa taraftarlarını değil, Protestanlar `ı da ezdi. Birçok Protestan yakıldı, Protestan öğreti yasaklandı. Kral milli bir Katoliklik oluşturmaya çalıştı.

Sekizinci Henry `nin yaptığı en önemli reformlardan birisi kadınların İncil `i okuma hakkına kavuşmalarıydı. Kadınlar, daha önceleri İncil `i okumak bir tarafa, ellerini bile süremiyorlardı. Kralın ölümünden sonra kızı Mary `nin hükümdarlık zamanında Katoliklik tekrar ön plana çıktı. Birçok reformcu öldürüldü. Halk arasında Kanlı Mary olarak anılan Mary Tudor `un ölümünden sonra tahta geçen Büyük Elizabeth ise Anglikanlığı ülkeye yerleştirip, İngiltere Kilisesi `nin bağımsızlığını tekrar sağladı.

Anglikanlık, Katoliklik ile Protestanlık arasında ortak bir yol olarak nitelendirilir. Anglikanlık`ta tek bir ibadet ve öğreti yerine değişik düşünce grupları vardır. Anglikanlık, Protestanlık yönü ağır basanlar, Katoliklikliğiı önde tutan Anglo -Katolikler ve Broad Church olarak nitelendirilen iki görüşün katı yönlerini yumuşatmaya çalışanlar olmak üzere üç gruptan oluşur.

İSTEMEDİĞİ KIZI İNGİLTERE `Yİ DÜNYA GÜCÜ YAPTI
Sekizinci Henry , ağabeyi Arthur `un 1502`de ölümü ile birlikte tahtın varisi olmuştu. 1509`da babası ölünce, tahta çıktı. 1512`de Fransa `ya karşı İspanya `nın yanında savaşa girdi, ancak bir başarı kazanamadı. İngiltere politikası 1525`ten sonra ise aşırı güçlenen İspanya `ya karşı Fransa `yla birlikte hareket etti. Henry , 1542`deki Fransa -İspanya savaşında tekrar taraf değiştirerek İspanya `nın yanında yer aldı. Kral , İngiltere Kilisesi `nin Roma karşısında bağımsızlık kazanmasından sonra, hayatının kalan kısmını yeni kilisenin dini inançlarını belirlemekle geçirdi. Sekizinci Henry `nin 28 Ocak 1547`deki ölümünden sonra, tek oğlu Altıncı Edward tahta çıktı, ancak Edward çok yaşamadı . 1533`te öldü. Yerine, Henry `nin kız doğurduğu için annesini boşadığı Aragonlu Catherine `den olan kızı Mary Tudor geçti.

Kanlı Marry diye anılan Mary Tudor `un ölümünden sonra ise tahta Sekizinci Henry `nin üçüncü evliliğini yapabilmek için annesini öldürttüğü Elizabeth geçti. Annesi öldürülmeden önce bir gün kızının tahta geçeceğini haykırmıştı. Sekizinci Henry `nin tahta hiçbir zaman varis olarak düşünmediği kızı Elizabeth, İngiltere tahtına geçtikten sonra başarılı icraatıyla İngiltere `yi süper güç konumuna yükseltti.

İKİ KAFAM OLSA SİZİNLE EVLENİRDİM
Hayatı boyunca altı evlilik yapan Sekizinci Henry , biri hariç istediği bütün kadınları elde etmişti. Çok arzuladığı, ancak elde edemediği kadın, kraliyet ressamı Holbein`i gönderip yaptırttığı resmini ölümüne kadar başucundan ayırmadığı Milano Prensesi Christina `ydı.

Henry , beyaz tenli, açık mavi gözlü , kül sarısı saçlı ve küçük çeneli Christiana `ya üçüncü karısı Jane Seymour öldükten sonra evlenme teklif etmiş, ancak kralın başı kesilerek öldürülen ikinci eşi Anne Boleyn `in feci sonunu bilen Christina ise, `İki başım olsaydı sizinle evlenirdim` diyerek, Sekizinci Henry `i reddetmişti.

Erhan Afyoncu
 

Benzer İçerikler

Üst