1. gökçe

  gökçe Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  20 Mart 2008
  Mesajlar:
  608
  Beğenilen Mesajlar:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Ordu

  Virüslü keneye karşı radyasyonlu kene

  Konu, 'Kene ısırması' kısmında gökçe tarafından paylaşıldı.

  Ankara Üniversitesi ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumu iş birliğinde yürütülen projeyle, virüslü kenelerin soyu radyasyonla kurutulacak. Araştırmada, laboratuvarda yetiştirilen ve radyas-yonla kısırlaştırılan erkek keneler, doğaya salınarak, dişileri döllemeleri sağlanacak. Döllenen larvaların çok azı canlı kaldığı ve bunlar da kısa süre yaşayabildiği için virüslü keneler zamanla yok olacak. Konuyla ilgili bilgi veren proje yürütücüsü AÜ Veterinerlik Fakültesi Parazitoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Zafer Karaer, projenin yaklaşık 2 yıl önce başlatıldığını belirterek, daha önce başka ülkelerde gerçekleştirilen çalışmanın, Türkiye'de ilk kez uygulandığını söyledi.
  Projede, laboratuvar ortamında deney hayvanı olarak üretilen erkek keneleri kullandıklarını anlatan Karaer, keneleri belirli dozlarda radyasyonla ışınladıklarını kaydetti. Karaer, bu işlemlerin ardından erkek kenelerin dişileri döllemesini sağladıklarını söyledi.
  DİŞİ VE ERKEKLERİN REKABETİ
  Laboratuvarda döllenen dişilerin yumurtalarını incelediklerini kaydeden Karaer, yumurtalardan çıkan kenelerin sayısı, yaşam süreleri gibi verileri değerlendirdiklerini söyledi.
  Normal erkek keneler ile radyasyonla ışınlanmış erkek kenelerin dişilerle çiftleşme farklılıkları ve rekabet durumlarını da incelediklerini bildiren Karaer, şöyle konuştu:
  "Çünkü doğadaki erkekler dişilerle çiftleşmede daha avantajlı durumdadır. Doğadakilerin rekabet gücünü, çiftleşmesini engellemek için yöntemler bulduk, rekabet edebilecek erkekler yetiştirdik. Radyasyonunun dozunu çok iyi ayarlamak lazım. Buna bağlı olarak da bazı dozlarda hem rekabet gücüne sahip, hem de yumurta vermemesi veya yumurtadan larva çıkmaması değil bizim tezimiz.”

  Proje ile birlikte doğa dengesi bozulmadan korunacak

  Prof. Dr. Karaer, dişi bir kenenin bütün hayatı boyunca yalnızca bir kez çiftleşebildiğini belirtti. Kenelerde KKKA hastalığına neden olan virüsü hem erkek hem de dişi kenelerin taşıdığını anlatan Karaer, projeyle virüsün etki alanının daraltılacağını vurguladı.
  Radyasyon verilmiş keneleri, uygulama alanı belirleyerek doğaya salacaklarını anlatan Karaer, bölgedeki kene popülasyonuna bakarak, virüs taşıyıcısı kenelerin doğadaki miktarlarının tespit edileceğini ve bölgeden toplanan her 10 erkek kene yerine 100 radyasyon verilmiş erkek kene bırakılacağını kaydetti.
  Karaer, "Bu proje, 5-10 yıllık olumlu gidecek bir süreç. Kimyasallarda olduğu gibi her yıl farklı kimyasallardın ortaya çıkarılmasını gerektiren bir süreç değildir. Bu daha olumlu bir bakış açısıdır. Ekosistemi de çok fazla yıpratmayacağız. Ekosistemdeki yaratıklarla çok fazla oynamadığımız için onların canlı kalmasını sağlıyoruz. Bizim amacımız virüs oranını azaltarak, virüsü o türün içerisine hapsetmek" dedi.
  Yeni Şafak


   
 2. no man no cry

  no man no cry Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  14 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  161
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: Virüslü keneye karşı radyasyonlu kene
  emeğine sağlık.ama bu, bazı yerler için etkisiz kalacak.paylaşım için saol:)
   
Virüslü keneye karşı radyasyonlu kene konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sağlık Bakanlığı keneye karşı uyardı

  Sağlık Bakanlığı keneye karşı uyardı

  Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 5 Mayıs 2008 tarihi itibariyle Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı sonucu, Samsun'da ikamet eden 2 vatandaş, 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak, hayatını kaybetti. Açıklamada ayrıca hastalıktan korunmada alınması gereken önlemler konusunda vatandaşlar uyarıldı. Sağlık Bakanlığı Basın ve...
 2. salihli'de keneye karşı tedbirler sürüyor

  salihli'de keneye karşı tedbirler sürüyor

  Manisa'nın Salihli ilçesinde belediyeye bağlı Park ve Bahçeler Müdürlüğü ile Sağlık İşleri Müdürlüğü'nün Şubat ayından itibaren Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı'na (KKKA) neden olan kenelerle ilgili başlattığı tedbir amaçlı ilaçlama çalışmaları devam ediyor. Salihli'de sürdürülen çalışmalar hakkında basın toplantısı düzenleyen ve piknik ile yeşil alanlara giden vatandaşları dikkatli...
 3. İstanbul'da öldüren virüslü kene var

  İstanbul'da öldüren virüslü kene var

  Kene vakaları hergün artmaya devam ediyor. Peki kene tehlikesi İstanbul'u tehdit ediyor mu? İstanbul'da risk altında mı? Riskli bölgeler nereler. Bu soruların yanıtını Ziraat Yüksek Mühendisi Derya Ulaşoğlu cevapladı. İstanbul'da KKKA'ne neden olan Nairovirüsü taşıyan kene türü olmadığının açıklandığını ama bunun doğruyu yansıtmadığını ve İstanbul'un da büyük risk altında olduğunu söyleyen...
 4. Keneyi kendi çıkardı 10 gün sonra öldü

  Keneyi kendi çıkardı 10 gün sonra öldü

  GÜMÜŞHANE'NİN Şiran ilçesine bağlı Örenkale köyünde oturan Sefer Özşahin (78), vücuduna yapışan keneyi kendi elleriyle çıkardı. Bir süre sonra yüksek ateş şikâyetiyle Şiran Devlet Hastanesi'ne kaldırılan yaşlı adama Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı teşhisi konuldu. Özşahin, Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Aziziye Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi. Hastanede 10 gün boyunca...
 5. Dikkaaaaattt  forum sayfamız virüslüdür

  Dikkaaaaattt forum sayfamız virüslüdür

  arkadaşlar forum sayfamıza bilgisayarımızı tehdit eden virüs girmiştir....BUNUN biran önce düzeltilmesi lazım........

Sayfayı Paylaş