Etiketler:
 1. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  vitamin kullanmak kanseri önlermi acaba?

  Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

  Ailemizde çok fazla kanser hastası var. Sanırım olay genetik bir durum. Ben ve ailem de dikkat etmeye çalışıyoruz. Sormak istediğim vitamin kullanmak kanseri engeller mi ?
   
 2. TİTAN

  TİTAN *Melekler Mekanı*

  Kayıt:
  21 Eylül 2012
  Mesajlar:
  14.147
  Beğenilen Mesajlar:
  1.646
  Ödül Puanları:
  113
  Vitaminler kanseri önler mi
  Medstar Antalya Hastanesi Kanser Merkezi (M.A.H.K.M) Başkanı Prof. Dr. Mustafa Özdoğan, sigarasız bir gelecek, sağlıklı düzenli, beslenme ve spor aktiviteleri ile kanserlerin yüzde 50'sinin yok olacağını söyledi. Prof.Dr.Özdoğan, bazı vitaminlerin tüketilmesinin kanseri engellediği ya da kanseri tedavi ettiği yolundaki iddiaların doğru olmadığını yanlış olduğunu belirtti...

  Medstar Antalya Hastanesi Kanser Merkezi Başkanı Prof.Dr. Mustafa Özdoğan, gelişmiş ya da gelişmekte olan ülkelerde kanserin bir miktar artmaya devam ettiğini kaydederek, şöyle konuştu: "Ama patlama algısı oluşturacak düzeyde değil. Beklenmedik bir durum söz konusu değil. Ancak etrafımıza bakınca, 'her tarafta kanser vakası görüyoruz algısı', bir korku, endişe oluşturuyoruz. 'Acaba kanser patlıyor mu?' diye. Kanser artık teknolojik gelişmeler insanların farkındalığı, hekimlerin çok ilgili davranmaları ile erken saptanabiliyor. Son 20 yılda kanser tedavisinde ciddi gelişmeler oldu. Kanserin 150 çeşidi var. Alt grupları binlerce. Bir çoğunda hastanın uzun yaşamasını sağlayan tedavi stratejileri var. Erken tanı ile iyileşmiş hastaların fazla olması, 'Kanser patlıyor mu?' endişesini oluşturuyor. Bunun doğru bir endişe olduğunu düşünmüyorum"

  KANSERLERİN YÜZDE 50'SİNİ YOK EDEBİLİRİZ
  ABD'de kansere bağlı ölümlerde azalma olduğunu belirten Prof.Dr.Özdoğan, "Ama Türkiye'de beklenen hafif bir artış trendinin devam ettiğini düşünüyorum" dedi.

  Devletin güzel bir politika uyguladığını ve bunu başarı ile götürdüğünü kaydeden Prof.Dr.Özdoğan, sözlerine şöyle devam etti: "Sigara kullanımının ortadan kalkması neredeyse tüm kanserlerin üçte birini yok edecek. Sigarasız bir toplumda akciğer kanseri olmayacak. Akciğer kanseri Türkiye'de birinci sırada. Sigara kullanımı önümüzdeki 10-20 yılda silinirse, neredeyse akciğer kanseri görmeyeceğiz. Bu çaba çok yeni. Emekleme döneminde. Sigarasız bir toplum, sağlıklı beslenme ve spor alışkanlığı ile neredeyse kanserlerin yüzde 50'sini yok edeceğiz."

  Türkiye'de ve Antalya'da en sık görülen kanser türünün akciğer olduğunu belirten Prof.Dr.Özdoğan, "Kadınlarda meme kanseri ilk sırada ancak kadınlarda sigara kullanımı arttığı için akciğer kanserleri hızlıca üst seviyeleri zorluyor" dedi.

  VİTAMİNLER SORGULANDI
  Vitamin ve antioksjidanların çok sorgulandığını anlatan Prof.Dr.Özdoğan, sözlerine şöyle devam etti: "Vitamin ve antioksidanların kanseri önlediği, sağlıklı insanların bunları çok miktarda kullanarak korunabileceği iddia edildi. Ama son 10 yılda, bunun böyle olmadığını gördük. Tam tersine bunları hekim önerisi dışında çok miktarda tüketenlerde kanser sıklığında artış gördük. Koruyacağını düşünürken, korumadığını gördük. Bugün vitamin kullanımı terkedilmiş durumda. Alternatif tıp pazarına bakıldığında, vitaminlerden bitkisel ürünlere doğru kaydığını görürsünüz. Çünkü vitaminlerin gözlemsel çalışmalarda olumsuz etkileri ortaya konuldu. Elbette bir insanda vitamin eksikliği ortaya çıkıyorsa hekim önerisinde kullanılmalı."

  Sağlıklı beslenmenin önemine değinen Prof.Dr.Özdoğan, "Sağlıklı beslenme çok kolay. Beyaz et, balık, sebze meyve alışkanlığı edinmek sağlıklı yaşamın en önemli faktörü. Yarım saat egzersiz yaşamı koruyan bir faktör" ifadelerini kullandı. Şekerin kansere neden olduğu ya da kanser hastalarında olumsuz etki yaptığı ile ilgili tüm hastaların kendisine soru sorduğunu anlatan Prof.Dr.Özdoğan, "Her hasta bu soruyu soruyor. Şeker çok tüketilirse kilo yapar. Kilo eşittir kansere yatkınlık demektir. Direk şeker aldım kanserim büyüdü mü? Bu söz konusu değil" dedi.

  TÜRKİYE'YE ÖRNEK OLDU
  Medstar Antalya Hastanesi Kanser Merkezi'nde hastaların sanatsal etkinler, yoga ve müzikle iç içe tedavi aldığını hatırlatan Prof.Dr.Özdoğan, "Akdeniz Üniversitesi'ndeki kanserli hastayı yaşamın içine çekme çabamız burada da devam ediyor. Bu Türkiye'ye örnek oldu. Proje benimle başladı ama bu projeye çok sahip çıkan oldu. Çok mutlu oluyorum" diye konuştu.

  Yıllarca kanser tedavisi alanların bodrum katlarda, ışıksız alanlarda, kötü mekanlarda, kendilerini kötü hissederek tedavi gördüklerine dikkat çeken Prof.Dr.Mustafa Özdoğan, şunları söyledi:

  "Bunu değiştirmek istiyoruz. Koridorda değil, yaşamın içinde olmalarını istiyoruz. Biz doğu kültürü, sıcak duygusal ruhu olan insanlarız, sıcacık kalbi olan insanlarız. Bunu bilim ve teknoloji ile birleştirirsek ne ABD ne de Avrupa'daki tedaviye ihtiyaç duyacağız. Biz daha iyisini yaparız."

  ANTALYA KANSER TEDAVİ ŞEHRİ OLACAK
  Kanser hastalarının sanatla iç içe tedavi olmasının bir ara proje olduğunu söyleyen Prof.Dr.Özdoğan, sözlerini şöyle tamamladı: "Bu, bir rüyayı gerçekleştirme yolunda ilk adım projesidir. Ana proje, orman içinde uluslararası nitelikle, yatay binalarda yaşam içinde tedavi sunmak. Hastaların her türlü enstürmanların eğitimini almaları, resim yapmaları, yoga yapmaları. Bunun için çok ciddi çalışıyoruz. Kepez'de orman içinde bunu yaptığımızda, Antalya gurur duyulan bir yer olacak. Parmakla gösterilecek. Antalya'nın bir kanser tedavi şehri olması benim gönlümden geçiyor. Avrupa'dan Ortadoğu'dan bakıldığında, 'En iyi tedavi almak için Antalya'ya gidilir' denmesini hayal ediyorum."

  HASTALAR MEMNUN
  Medstar Hastanesi'nde kemoterapi tedavisi alan Gülşen Fenerlioğlu, "Bir yıl koruyucu tedavim devam edecek. Buraya tedaviye değil bir misafirliğe bir etkinliğe gelmiş hissediyoruz. Resim yapıyoruz, yoga ile rahatlıyoruz. Doktorumuzun, hemşirelerin sıcak ilgileri çok güzel" dedi. Ayşe Karakaya ise, "Kendimi şanslı hissettim. Burayı görünce her şeyin kolay olduğunu, herkesin benim için bir şeyler yapmak istediğini düşündüm. Resime ilgim vardı. Burada boyaları görünce dayanamadım" diye konuştu.

  Hastalara resim dersi veren Aysun Erdoğan da, "Hastalarımız resim yapıyor. Burada ilacın sıkıntılı zamanını pozitife çeviriyorlar" dedi.
   
vitamin kullanmak kanseri önlermi acaba? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. C vitamini kanseri yavaşlatıyor

  C vitamini kanseri yavaşlatıyor

  ABD’li bilim adamlarına göre yüksek dozda C vitamini enjekte etmek, kanser türlerinin ilerlemesini önleyebiliyor. Vitamin, kanser hücreleri içinde zincirleme yıkıcı bir etki başlatabiliyor İngiltere’deki Kanser Araştırma Vakfı ise yapılan başka çalışmaların, yüksek dozda C vitamininin kanser tedavisine zarar verebileceğini ortaya koyduğunu hatırlatıyor. İngiltere Kanser Araştırma Merkezi,...
 2. D vitamini al, kanseri yen!

  D vitamini al, kanseri yen!

  Meme kanseri teşhisi koyulduğunda D vitamini eksikliği olan kadınların ölme riskinin diğerlerine göre daha fazla olduğu bildirildi. Kanadalı araştırmacılar, D vitamini eksikliği olan ve meme kanseri teşhisi konulan kadınlarda, metastaz riskinin D vitamini seviyesi normal olanlara göre yüzde 94, bu hastaların meme kanserinden ölme riskininse yüzde 73 fazla olduğunu belirtti. Bu verilerin D...
 3. Bilinçsiz vitamin kullanmak kanser yapıyor!

  Bilinçsiz vitamin kullanmak kanser yapıyor!

  Bazen bilinçsiz bir şekilde kullanılan ilaçlar insan sağlığını olumsuz tehdit altına alabiliyor işte onlardan biride kontrolsüz rasgele kullanılan vitaminler .Bilinçsiz bir şekilde kullanılan vitaminler kanser olma riskini arttırdığı gibi sağlığınızada olumsuz etki edebiliyor konuyla ilgili uzmanların yapmış olduğu açıklamaların detaylarına geçiyorum Uzmanlara göre, vitaminin yalnızca azı...
 4. D Vitamini Hangi Kanseri Önlüyor?

  D Vitamini Hangi Kanseri Önlüyor?

  alkol ve kırmızı et tüketimini sınırlandırma, Almanya, beldeki yağ fazlalıklarından kurtulma, bilim adamları, d vitamini, D vitamininin faydaları, Danimarka, Fransa, Hollanda, İngiltere, İspanya, İsveç, İtalya, kadın, kalın bağırsak kanseri riski, kalın bağırsak kanseri riskini azaltmanın yolları Kanda yüksek seviyede D vitamini bulunması kalın bağırsak kanseri riskini azaltıyor....
 5. Hamilelikte vitamin hapı kullanmak şartmı?

  Hamilelikte vitamin hapı kullanmak şartmı?

  hamilelikte vitamin hapı kullanma,hamilelikte vitamin hapı kullanılırmı,hamilelikte hangi vitaminler kullanılır,hamilelikte vitamin hapı kullanımı hakkında bilgiler Özellikle gebeliğin başlangıç dönemlerinde sabah kusmalarının olduğu ve bu durumun iştahı da ciddi biçimde etkilediği durumlarda her gün düzenli olarak sağlıklı bir beslenme programı uygulayabilmek genellikle mümkün...

Sayfayı Paylaş