1. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  voleybolda 5. sete ne denir?

  Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

  voleybolda 5. sete ne denir? bu konuda bilgisi olan varsa sorumun cevabını versin bir zahmet
   
 2. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  VOLEYBOL
  Voleybol altı kişiden kurulu iki takım arasında oynanır. Amaç, sahayı ikiye bölen filenin üzerinden topu karşı tarafın sahasına düşürmektir. Oyuncular sahada sabit yerlerde dururlar. Üç kişi fileye yakın, üç kişi de savunma pozisyonunda geride durur. Bir takım topa arka arkaya en fazla üç kere vurabilir. Topa vücudun herhangi bir yeri ile vurmak serbesttir. Oyuncular saat yönünde olmak üzere sürekli değişerek oynarlar. Topu karşı tarafın sahasına düşüren takım puan kazanır. Maç 5 setten oluşur. 25 puana, en az iki farkla olmak üzere ilk ulaşan seti kazanır. Beşinci set beraberlik durumunda; 15 puan üzerinden oynanır. En az iki farklı sonuç burada da gereklidir. 5. sete ‘Taybirek Seti’ denir. Her sette altı değişiklik yapma hakkı vardır. Sadece ön alanda oynayan oyuncular bloğa çıkabilir. Blok, top fileyi geçmeden yapılmalıdır. Blok sayı olarak sayılamaz. Voleybol sahası 18 metre boyunda;9 metre enindedir. Tam ortasından bir ağ ile ikiye bölünmüştür. Fileden 3 metre geriye olan kısım atak alanıdır.

  TARİHÇE

  Voleybol, ABD’nin Massachusetts eyaletinde, Genç Erkekler Hıristiyan Birliği (YMCA) adındaki spor kulübünde çalışan beden öğretmeni William G. Morgan tarafından tasarlandı. Bir kapalı alan sporu olarak 1895’te oynanmaya başlandı. Morgan, bu oyunu “mintonette” olarak adlandırmıştı; daha sonraları topa yere değmeden vurma ilkesinden (vole) yola çıkılarak “voleybol” adı önerildi ve oyun bu adla tanındı. İlk kez Morgan tarafından kaleme alınan voleybol kuralları, YMCA ile Üniversiteler Ulusal Spor Birliği (NCAA) ’ nın ortak çalışması sonunda 1916’da yeniden düzenlendi. ABD ‘de kısa sürede tutulan voleybol, I. Dünya Savaşı sırasında ABD askerleri aracılığıyla Avrupa’ya da geçti. Sporun, çeşitli ülkelerde uzun bir dönem bağımsız bir çizgide gelişmesinden sonra, 1947’de Paris’te Uluslararası Voleybol Federasyonu (FIVB) kuruldu. Günümüzde, merkezi İsviçre’nin Lozan kentinde bulunan FIVB ‘ ye 140’tan fazla ülke üyedir. FIVB’ nin merkezi İsviçre’nin Lozan şehrindedir.


  GENEL KURALLAR:

  Voleybol topunun çapı 16.5 cm civarında, çevresi 65 cm, ağırlığı da 260–280 gram olmalıdır. Oyun sırasında oyuncular, bu orta çizginin öbür yanına (rakip alana) basamazlar. Resmi maçlarda bu ağın yüksekliği erkeklerde 243cm, bayanlarda 224cm’dir. Her iki yarı alanın arka çizgilerinin sağdaki üçte birlik bölümünün gerisinde kalan bölge, servis alanıdır. Servis bu alandan ya da gerisinden atılmalıdır. Kapalı salonlarda tavan yüksekliği en az 7,8 metre olmalıdır.
  Oyun, servis atan takımın sağ arka oyuncusunun servis atışıyla başlar. Servis, topa el içi, yumruk ya da kolla vurularak atılabilir. Rakip takım, ağın üstünden geçerek kendi sahalarına gelen bu topu, en çok üç vuruşta geri göndermek zorundadır. Top oyundayken, oyuncular topu tutmamalı, topa üst üste iki kez vurmamalı ve rakip alana basmamalıdır.

  PAS ÇEŞİTLERİ

  • Kısa pas
  • Uzun pas
  • Geç Kısa Pas
  • Kurşun pas
  • Normal pas

  VOLEYBOL SAHASI
  ZEMİN

  Sahanın yüzeyi düz, yatay ve yeknesak olmalıdır. Oyuncular için sakatlanmaya yol açacak herhangi bir tehlike teşkil etmemelidir. Pürüzlü ve kaygan yüzeylerde oynanması yasaktır.
  FIVB’ nin Dünya Müsabakaları’nda sadece tahta veya sentetik bir yüzeyin kullanılmasına izin verilir. Bu yüzey daha önce FIVB tarafından onaylanmış olmalıdır.

  Kapalı salonlarda oyun alanının yüzeyi açık renkte olmalıdır. FIVB’ nin Dünya Müsabakaları’nda çizgiler için beyaz, oyun alanı ve serbest bölge için farklı renkler kullanılmalıdır.

  ALAN ÜZERİNDEKİ ÇİZGİLER

  Bütün çizgiler 5 cm. genişliğindedir. Çizgiler, zeminden ve diğer çizgilerden farklı ve açık renkte olmalıdır.
   
 3. Ozano47

  Ozano47 Forum Okuru

  Normal Setlerde ve taybirek setinde olarak toplam kaç mola hakkı vardır normal setlerı ayrı taybıregı ayrı soylersenız sevınırım
   
voleybolda 5. sete ne denir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. kadınlara neden ŞEYTAN denir???

  kadınlara neden ŞEYTAN denir???

  şeytan kadınlarla ilgili sözler şeytan ve kadınla ilgili sözler kadın ve sözleri kadın sözleri şeytanla Kadınlar üzerine bir çok söz okudum çoğu bana saçma geldi ama burda yazılanlar gayet açık ve net:)Kadınları en iyi anlatan sözler bunlar bence.Özelliklede kadınlara''şeytan'' denilmesinin sebebini çok iyi anladım.Sizde merak ediyorsanız sözleri okuyun ve son söze dikkatinizi verin:ehi:...
 2. Hindiye Neden Turkey Denir?

  Hindiye Neden Turkey Denir?

  Kızlar biliyorsunuz bazı ülkelerde hindilere Turkey deniyor...Peki bunun nedenini hiç düşündünüzmü?... Özellikle ABD’de Hıristiyanların şükran günlerinin önemli bir sembolü olan hindi aslında Amerika kıtasının yerlisidir… Vahşi hindi cinsleri Kristof Kolomb kıtayı keşfetmeden de önce Kuzey Amerika’da yaşıyordu Hatta Avrupa’dan Güney Amerika’ya ilk gelenler Azteklerin bir cins hindi ırkını...
 3. Müekked sünnet neye denir

  Müekked sünnet neye denir

  Müekked sünnet nedir neye denilmektedir hakkında bilgi rica ediyorum.
 4. genetik kopyalamaya ne denir

  genetik kopyalamaya ne denir

  genetik kopyalamaya ne denir ? arkadaşlar lütfen çabuk cevap verin genetik kopyalamaya ne denir
 5. voleybol oyun kuralları nelerdir

  voleybol oyun kuralları nelerdir

  voleybol oyun kuralları nelerdir lütfen arkadaşlar voleybol oyun kuralları nelerdir bu konuda da bilgi verin bana şimdiden sağolun

Sayfayı Paylaş