Etiketler:
 1. PeLiNiM

  PeLiNiM Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  5.401
  Beğenilen Mesajlar:
  58
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ANTALYA

  vücudun genç kalsın

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında PeLiNiM tarafından paylaşıldı.

  Bu değerlere dikkat...

  Sağlığınız sizin elinizde.  TANSİYON:
  Kan basıncı değerleriniz, kilonuzdan hatta kolesterolünüzden bile daha önemlidir. Ortala tansiyon değerleriniz 11.5 ve 7.6 olmalıdır. Sabah kalktığınızda, öğlen ve akşamları rutin işlerinizi yürütürken, tansiyonunuzu ölçün. Değerler yüksek çıkarsa, doğru beslenme biçimi ve ilaçlar yardımı ile düşürebilirsiniz. Unutmayın, 55 yaşındaki birinin tansiyonu ideal değerlerde ise beden yaşı, tahvim yaşından 9 yıl daha gençtir.

  KAN TESTİ:
  Yılda bir kez yaptıracağınız kan testi sayesinde, tüm kalp sağlığınızla ilgili kapsamlı bilgiye sahip olursunuz.

  KOLESTEROL:
  İyi huylu ve kötü huylu değerlerinize dikkat edin. Amaç, kötü huylu değeri en azda muhafaza ederken, iyi huylu kolesterolü mümkün olduğunca yükseğe çıkartmaktır. İşte bunun için birkaç öneri:
  Günde 1 kaşık zeytinyağı için veya 100 gr balık yağı ya da 12 adet fındık / fıstık / ceviz yiyin. Günde 30 dakikalık yürüyüş yapın. Niasin (nikotinik asit) alın. Her gece 1 kadeh içki içebilirsiniz (Tabii bir gecede tüm haftalık istihkakınızı doldurmaya kalkmayın).

  HOMOSİSTEİN:
  Alınan proteinlerin sindirilmesini sağlayan bu maddenin fazlası, damar duvarlarında hasara neden olabilir. Kan testinizde bu değerin 9 mg/dl veya daha az olmasına dikkat edin.

  C REAKTİF PROTEİN:
  Bu değerin yüksek olması, kalp hastalıkları riskinin de yüksek olduğu anlamına gelir. Bir araştırmada, bu değeri yüksek bulunan kadınların kalp krizi geçirme riskinin, düşük olanlara oranla 3.1 kat daha fazla olduğu belirtiliyor. Bu değeri, yine egzersiz yaparak ya da günde bir Aspirin içerek düşürebilirsiniz.

  KAN ŞEKERİ:
  Her zaman 100 mg/dl'nin altında olmasına dikkat edin. Diyabet hastası olmasanız bile çok şekerli yiyeceklerden ve doymuş yağlardan uzak durun.

  FİZİKSEL TESTLER:
  Basit 2 fiziksel test, kalp sağlığı ile ilgili pek çok şey söyleyebilir.

  MAKSİMUM KALP HIZI:
  3 dakika vücudunuz zorlayacak bir egzersiz yaptıktan sonra, kalp hızınızı ölçün. Yaşınız için öngörülen maksimum değere, yüzde 80-90 oranında ulaşabiliyor musunuz? Maksimum kalp hızı değerini, yaşınızı 220'den çıkartarak bulabilirsiniz. Örneğin 40 yaşındaysanız, maksimum kalp hızı değeriniz 220-40 = 180'dir.

  TOPARLANMA SÜRESİ:
  En ağır egzersizi yaptıktan hemen sonra, kalp hızınızı not edin. Daha sonra terinizin soğumasına izin vermeden, egzersizi bırakın. 2 dakika sonra kalp hızınızı yeniden ölçün. Yaşınıza göre maksimum değerin en az yüzde 80'ine ulaşıyorsa ya da 2 dakika içinde 66 veya daha fazla değer düşüş göstermeye başladıysa, takvim yaşınızdan en az 5 yıl daha gençsiniz demektir.

  Kalbe kan pompalayın

  BUNU yapmanın en kolay yolu, egzersiz. Haftada 3 kez, 20'şer dakikalık egzersizler, vücudunuzun harika görünmesine yetmeyebilir ama sağlıklı kalmanızı sağlar. Uzun zamandır egzersiz yapmıyorsanız, günlük programınızı şu şekilde ayarlayabilirsiniz: Biraz yürüyüş ve sonra bisiklet, yüzme gibi bir aktivite (Koşma, eklemlerinizi fazla zorlayacağı için uygun olmayabilir). Unutmayın, kas esnetme ve dayanıklılık egzersizlerini düzenli olarak yapan 55 yaşındaki bir erkek, takvim yaşından 8 yıl daha genç bir vücuda sahip olabilir. Aynı yaşta bir kadınsa, bu egzersizlerle takvim yaşından 9.1 yaş daha genç bir görünüm kazanabilir.

   
 2. HaYaL

  HaYaL Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  1 Şubat 2009
  Mesajlar:
  10.558
  Beğenilen Mesajlar:
  227
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Şehr-i HaYaL
  Aslında dikkat etmeye 20 li yaşlardan başlamak lazım ama maalesef farkına varıldığında çok geç oluyor...
   
vücudun genç kalsın konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hücre Yenileyen Bitkilerle Genç Kalın

  Hücre Yenileyen Bitkilerle Genç Kalın

  cilt hücrelerini yenileyen bitkiler hüçre yenileyen bitkiler Genç kalmak için yapılacak çok şey var. Ama hücre yenilemek de gençlikle yakından ilgili. Bunun için hücre yenileyen ve cilt dostu olan doğal ürünleri bilmek gerekli. Çünkü yaşlanma sürecini yavaşlatıyorlar ve yapılandırıcı özelilkte oldukları için cildi onarıyorlar. Doğadaki herşey, sağlıklı ve genç yaşamak için çözüm sunuyor.....
 2. haraketli yaşa genç kal

  haraketli yaşa genç kal

  İngiltere'de yapılan bir araştırmayla fiziksel aktivitenin, kişilerin genç kalmasında etkili olduğu belirlenerek fiziksel olarak daha aktif olanların ikiz kardeşlerine göre daha genç kaldığı saptandı. Araştırmacılar ayrıca, hareketsiz yaşamın, yaşlılığa bağlı hastalık ve erken ölüm riskini artırdığının ortaya konduğunu belirterek, düzenli egzersiz ile, yüksek tansiyon, kalp ve damar...
 3. Hareketli Yaşayarak Genç Kalın!

  Hareketli Yaşayarak Genç Kalın!

  Genç kalmak istiyorsanız hareketli yaşayın! Yapılan araştırmalar fiziksel açıdan aktif olanların daha geç yaşlandığını ortaya koydu. Uzmanlar, düzenli egzersiz ile, yüksek tansiyon, kalp ve damar hastalıkları, kanser, obezite ve osteoporoz gibi pek çok hastalığın da önlenebileceğini belirtiyor... İngiltere'de yapılan bir araştırmayla fiziksel aktivitenin, kişilerin genç kalmasında etkili...
 4. Hem Ye Hem Genç Kal

  Hem Ye Hem Genç Kal

  doğal ve sağlıklı besinlerden oluşan besin albümü besin albümü Genç kalmak, genç görünmek ve genç hissetmek artık herkesin ortak bir isteği ve amacı haline geldi… Genç kalabilmek için birçok farklı uygulamaya “EVET” diyenler, çeşitli sağlık risklerini göze alarak etkinliği kanıtlanmamış yöntemleri deneyenler ve genç kalmayı takıntı haline getirenler size bir...
 5. Domates suyu iç genç kal...

  Domates suyu iç genç kal...

  Ünlü İsviçreli bitki bilimci Alfred Vogel'a göre mide yanmasının ilaçlarından biri sıcak suyun içine çiğ patates doğrayıp içmek. Domates suyu ise vücudu yeniliyor Meleklerim. Vücutta insan yaratılısının aynası olarak değerlendirilebilecek bir organ varsa, o da kuskusuz midedir. Çünkü sinir sisteminizin nasıl çalıştığını bu hassas organdan anlamak mümkün. Duygusal ve ruhsal durumunuz...

Sayfayı Paylaş