1. kaprisli

  kaprisli Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  13 Kasım 2008
  Mesajlar:
  4.310
  Beğenilen Mesajlar:
  19
  Ödül Puanları:
  0

  Vücudunuz alarm veriyor olabilir!

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında kaprisli tarafından paylaşıldı.

  Vücuttaki her organ aslında hastalanmadan önce işaretler veriyor. Önemli olan bu işaretlerin ne anlama geldiğini bilmek.
  Sinyalleri ciddiye alın!
  Sağlıklı bir yaşama kavuşmak için vücudunuzun verdiği en küçük sinyali bile ciddiye alarak gerekli tedbirleri bir an önce almalısınız.

  Şifreleri çözmek için...
  Uzmanlar vücudunuzdaki her organın aslında hastalanmadan önce size işaretler verdiğini söylüyor. Önemli olan ise bu işaretlerin ne anlama geldiğini bilmek.

  Gözleriniz ne diyor?

  • Katarakt gözlerde en sık görülen hastalıklardan biri ve yaş ilerledikçe körlüğe yol açabiliyor. Halk dilinde perde veya aksu da denilen katarakt göz merceğinde oluşan bulanık ya da kesif bölgelerdir.

  • Göz merceği irisin ve gözbebeğinin arkasında.Görevi, gözün arka bölümünün iç yüzünü kaplayan ve ışığa duyarlı olan retina üzerinde görüntü oluşumunu sağlamak. Mercek bulanıklaşmaya başlarsa ışınların geçişi engelleneceğinden görüş bozuluyor.

  Gözünüz değerli ise...

  Sebze ve meyve yemek gözü korur

  • Renkli sebze ve meyvelerden yemenizde yarar var; çünkü bu besinler, gözlerde oluşan hasarı gideren lütein ve zeaxanthin isimli iki antioksidan maddeye sahip.

  • Özellikle de katarakt ve göz bozukluğuna karşı koruyucu olan bu maddeler mısır ve portakalda bulunuyor. Düzenli olarak göz kontrolüne gitmeli ve gözünüze toz kaçmasını önlemelisiniz.

  Kafatasının içindeki cevher

  • Beyin kafatasının içinde, beyin zarlarıyla örtülmüş, beyazımtırak ve yumuşakça bir kitle durumundaki sinir organı. Duyum ve bilinç merkezini oluşturan beyin, insanları hayvanlardan ayıran en önemli organ.

  • Bu bakımdan insan beyni hayvanlarda görülmeyen bilinç, konuşma, sevinç, üzüntü gibi olayları da bir merkezi. Beynin yüzde 75'i su ve susuzluk sonunda en çok etkilenen organ beyin.

  Yapmanız gerekenler

  Karbonhidrat

  • Beyin karbonhidratların yakılmasıyla üretilen glikozla çalışır. Karbonhidrat eksikliği konsantrasyon ve uyarı eksikliğine neden olur. Bu nedenle günde en az 100 gram karbonhidrat almak gerekir. Bunun için de meyve, sebze, tam tahıllı yiyecekler ve az yağlı besinler tüketilmeli.

  Balık

  • Haftada iki ya da üç kez balık yenmesi büyük önem taşıyor; çünkü balık omega 3 zenginidir; omega-3 beyin hücrelerinin ve kimyasalların kontrolünü sağlar. Balık yiyen kişinin depresyona ya da migrene yakalanma riski oldukça düşüktür. Özellikle somon, tuna ve sardunya gibi soğuk balıkları yenmesi çok faydalıdır.

  Egzersiz

  • Yapılan araştırmalar kardiyo egzersizi yapanların kavrama yeteneğinin, egzersiz yapmayanlara oranla çok daha yüksek olduğunu ortaya koyuyor.

  Ağzınızdaki sağlık sırları

  • Dudak derisi ultraviyole ışınlarından koruyan melanin bakımından zayıftır, bu nedenle güneş ışınlarından çok daha fazla etkilenir.

  Vitamin

  • B2 vitaminine sahip yiyecekleri mutlaka tüketmelisiniz; çünkü bu vitamin dudak kenarında ve etrafında çıkan uçuk ve yaralardan korunmanızı sağlar. B vitamini yağsız süt, koyu yeşil sebzeler ve tahıllı yiyeceklerde bulunur.

  Sigara

  • Yapılan araştırmalar sigara içenlerin gırtlak kanserine yakalanma riskinin daha fazla olduğunu ortaya koymuştur. Bu nedenle sigaradan uzak durmalısınız.

  Sağlıklı vücut için önemli ipuçları

  Kahvaltınızı asla ihmal etmeyin

  • Araştırmalar, kahvaltı etmeyenlerin, günün ileriki saatlerinde daha çok kalori aldıklarını kanıtlıyor.

  • Yiyeceklerinizi yavaş çiğneyin

  • Az az ama sık yiyin

  • Toplam kalori küçük öğünlerle alınır. Gün boyu enerji gereksinimi fazla olduğundan, daha çok enerji sağlayan besin maddelerini günün erken saatlerinde alınması gerekli.

  • Rafine şekerden uzak durun

  • Lifli yiyecekler bol yer verin

  Günde en az 10 - 12 bardak su için..

  • Günde en az 2,5- 3 litre su içmeyi alışkanlık haline getiriniz. Sabah kalktığınızda ilk yapmanız gereken görevlerinizin başında iki bardak su içmek olmalıdır. Yemeklerden yarım saat önce su içiniz, yemek esnasında ve yemekten hemen sonra su içmeyiniz. Yemekten en erken yarım saat sonra su içmeniz önemlidir.

  • Su olarak asıl burada belirtilmesi gereken ve söz konusu olan sıvıdır. Buna dahil olanlar ise; su- ayran- soda-taze meyve ve sebze sularıdır. Suni tatlandırılmış limonata ve nektar suları pek sağlıklı değil.

  Öğünlerinizi düzenleyin ve düzenine özen gösterin

  • Kahvaltı ya da öğle yemeğini yiyecek vaktiniz bile olmadı. Belki o öğünün yememiş olmanın kilo verme çabalarınıza katkıda bulunacağını düşünebilirsiniz. Öğün atladığımızda, kan şekeri seviyesi düşer.

  • Bu da, tatlı besinlere olan ihtiyacı artırır. Bunun anlamı da, günün ileriki saatlerinde canınızın tatlı çekmesi demektir. Eğer kaçırdığınız öğünü yeseydiniz, yiyeceğiniz tatlıdan çok daha az bir kalori alacaktınız.

  • Akşam yemekleriniz hafif olsun. Gece boyu vücudun kendisini tamir ettiği bir dönemdir, akşam saatlerinde daha az besin alarak sindirim sisteminde dinlenmesini ve kendini onarması için zaman vermeli.
  alıntı
   
Vücudunuz alarm veriyor olabilir! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. vücudumuz hastalik oncesi alarm veriyor

  vücudumuz hastalik oncesi alarm veriyor

  Vücudumuz hastalık öncesi alarm veriyor Uzmanlar vücudunuzdaki her organın aslında hastalanmadan önce size işaretler verdiğini söylüyor. Önemli olan ise bu işaretlerin ne anlama geldiğini bilmek. Gözler Katarakt gözlerde en sık görülen hastalıklardan biridir ve yaş ilerledikçe körlüğe yol açabilir. Yapmanız gerekenler Sebze ve meyve Renkli sebze ve meyvelerden yemenizde yarar...
 2. Vücudunuza Yakıtını Veriyor musunuz?

  Vücudunuza Yakıtını Veriyor musunuz?

  Vücudunuza Yakıtını Veriyor musunuz? Kahvaltının vücudumuzun sağlığı açısından bilinmeyen yönleri... Çinliler sağlıklı yaşamı şöyle tanımlar "Kahvaltını tek başına yap, öğle yemeğini bir arkadaşınla ye, akşam yemeğini düşmanına ver!" Ömürlerinin uzunluğu ile meşhur 1.5 milyar Çinli yanılmış olamaz. Uzmanlara göre kahvaltı gelişimi ve başarının olmazsa olmazı.Gece boyunca uzun...
 3. Tırnağınız sinyal veriyor olabilir!

  Tırnağınız sinyal veriyor olabilir!

  Tırnağınız sinyal veriyor olabilir! Tırnaklar; parmak uçlarını koruyan, tutmayı ve zarif el işlerine olanak sağlayan bir deri eki. Tırnak kökündeki deriden gelişen sert boynuzsu yapı olan tırnak plağı, elde 3-4 ay, ayakta ise 6-8 ayda uca doğru uzuyor. Doğan Sağlık Grubu Dermatoloji uzmanlarından Uz. Dr. Cevat Yegani; pek de önem vermediğimiz tırnaklarımızın bazı vitamin eksikliklerinde...
 4. ABD'de işsizlik alarm veriyor

  ABD'de işsizlik alarm veriyor

  ABD'de ocak ayında 598 bin kişi işsiz kalırken, işsizlik oranı yüzde 7.6'ya yükseldi. ABD Çalışma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ABD'de ocak ayında, 1974 yılı sonundan bugüne kadar en yüksek rakam olan 598 bin kişi işsiz kaldığı bildirildi. Ekonomistler ocak ayında 524 bin kişinin işsiz kalmasını beklerken, açıklanan rakamın öngörülenin çok üzerinde olduğuna dikkat çekildi. Bu...
 5. İşsizlik rakamları alarm veriyor

  İşsizlik rakamları alarm veriyor

  Ocak ayında işsizlik oranı bir önceki yılın aynı dönemine göre 3,9 puan artarak % 15,5 olarak hesaplandı. 2008 yılı ocak ayında işsizlik oranı yüzde 11,6 düzeyinde bulunuyordu. Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) üçer aylık dönemler itibarıyla her ay açıkladığı Hanehalkı İşgücü Anketinin, ''Aralık-Ocak-Şubat 2009'' dönemini kapsayan, ''Ocak'' sonuçlarına göre, bu dönemde iş gücüne katılım...

Sayfayı Paylaş