Etiketler:
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  vücut geliştirmede beslenmenin önemi

  Konu, 'Diyet - Sağlıklı Beslenme' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  vücut geliştirmede beslenme programı vücut geliştirmede beslenme


  Merhaba Melek'ler... Yine bir misafirimizin sorusu üzerine vücut geliştirmede beslenme programı konusunda ki bilgilere yer veriyoruz bu sayfamızda ve hadi vücut geliştirenler beslenmeniz nasıl olacakmış, buyrun öğrenin diyoruz.


  [​IMG]

  Bazı besinlerin yoksunluğu veya eksikliği bizim fiziksel performansımızda ve gelişimimizde önemli rol oynar. Dolayısıyla spor yapanların beslenmesi sağlıklı, dengeli ve çeşitli olmalıdır.

  Spor yapanların beslenmesinde temel besinler

  Kaslar için protein (%20)
  Protein kas gelişimini ve yenilenmesini destekler. Proteini genelde kırmızı et, beyaz et, yumurta ve balıktan alabilirsiniz.

  Enerji için glüsit (%50)
  Hamur, pirinç, ekmek, patates, irmik ağır şekerlerdir ve glüsit kaynaklarıdır. Bu yiyecekler kalan kısmı kaslarda ve karaciğerde glikojen olarak stoklanır ve güç sarf edildiği sürece bu depodan tüketilir. Eğer glikojen deposu yeterli olmazsa, organizma ihtiyaç duyduğu enerjiyi amino asitten (yani proteinden) ve yağlardan almaya başlar. Böylece hem kas gelişiminiz, hem sportif performansınız gerilemeye başlar.

  Ölçülü bir şekilde yağ (%30)

  Yağlar temel yağ asitlerine katkı sağlar. Aynı proteinler gibi yağlar da, az oranda, hücreler için yakıt gibidir. Burada bitkisel yağlara ağırlık vermek çok önemlidir; çünkü lipidler yağ şeklinde, yağ dokusunda stoklanırlar.

  Kemikler için kalsiyum (her öğün)

  Süt ürünleri kalsiyum ve proteinden zengindir ve temel kemiklerimizin sağlamlaşmasına yardımcı olur. Süt ürünlerinin her öğün mutlaka tüketilmesi önerilmektedir. Yağ tüketimini minimuma indirmek için genelde yağsız süt ve yoğurt tüketilmesi tavsiye edilir. Krema ve kaymaklı ürünler kalsiyum açısından zayıf ve kalori açısından zengin oldukları için çok fazla tüketilmemelidir.

  Meyve ve sebze (her öğün)

  Meyve ve sebzeler lif, vitamin, mineral ve oligoelement deposudurlar. Bu antioksidan besinlerin birçoğu vücudun yanlış kullanımı ve zorlanması sonucu oluşan, bazen hiç ağrı oluşmaksızın çok kısa sürede vücut tarafından onarılabilen hasalar anlamına gelen mikrotravmalara karşı savaşırlar. İçeriğinde bulunan şeker, yani früktoz, karaciğerde glikojen depolanmasına yardımcı olur.

  Demir

  Kandaki emir eksikliği, alyuvarların oksijeni taşıyamamalarına; ve dolayısıyla yorgunluk, halsizlik ve güçsüzlük yaşanmasına yol açar. Birçok besinin içinde bulunan demiri iki kategoride anlatabiliriz. Birincisi mercimek, bezelye, tahıl ve yumurtada bulunan ama nicelik olarak az (yaklaşık %5)olan ‘hem olmayan demir’ler… İkincisi ise et ve balıkta bulunan ve demiri %25 oranında barındıran ‘hem-demir’ler… Aynı zamanda C vitamini gibi bazı vitaminler de alyuvarlar için çalışır ve anemiye karşı iyi gelir.

  Sıvı (gün boyu)

  Spor yaptığımızda terleyerek su ve mineral kaybederiz. Dolayısıyla spor yapanların su içmesi vücudun su oranını koruyabilmesi açısından çok önemlidir. Spor yapanların susamadıkları zaman bile su içmeleri; suyu çalışma esnasında, hatta gün boyu tüketmeleri gerekir. Spor yaparken susamak yaptığınız sporun performansını da düşürecektir. Aynı zamanda sporcular için mineralli su da önerilmektedir.

  Spor yapanlar hangi zamanlarda yemeli?

  Genelde yarışmalardan veya turnuvalardan önce sporcuların beslenmeleri değişim gösterir. Nasıl mı? Güç sarf edecekleri süreç boyunca organizmanın ihtiyaç duyacağı enerji ihtiyacı depolamaya başlarlar. Aynı şekilde glüsid tüketimi artar. Tabii bu durum profesyonel sporcular için geçerli… Normal şekilde spor yapıyorsanız uzmanların önerisi spordan tam 3 saat önce hazmı kolay, hafif yiyeceklerle beslenilmesi…
   
vücut geliştirmede beslenmenin önemi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. 30 Vücut Geliştirme Yalanı

  30 Vücut Geliştirme Yalanı

  kas geliştirme teknikleri kas hacmini artırmak mekik kaç kalori yakar yapma yöntemleri geliştirme yöntemleri 1.DOPİNG ALMADAN PROFESYONEL VG CİLER KADAR KAS HACMİ YAPABİLİRSİNİZ. SADECE DAHA FAZLA ZAMAN ALIR vg dergilerinin söylediklerinin aksine, bütün profesyonel vücutçular ya doping ya da dopingle birlikte diğer büyümeyi tetikleyici ilaçları alıyorlar.hormonları artırmadan o kadar kaslı...
 2. Kas Geliştirme Diyeti

  Kas Geliştirme Diyeti

  Hedef: Kas gelişimini hızlandırmak. Günlük kalori: 2500 Kcal Sporla uğraşan, özellikle vücut geliştirme yapan sporcuların yapabileceği bol protein ve karbonhidrat içeren bir diyet. Bu diyette günlük menü diyet süresince aynıdır. 7 GÜN BOYUNCA Sabah : 1 bardak süt, 3 yumurta beyazı, bir kibrit kutusu kadar peynir, 1 kase yoğurt, 1 avuç kuruyemiş, yulaf. Çay, kahve ya da meyve suyu. Öğle :...
 3. Vücut geliştirme yapanlar nasıl beslenmeli?

  Vücut geliştirme yapanlar nasıl beslenmeli?

  Vücut geliştirme yapanlar nasıl beslenmeli? Arkadaşlar eşim vücut geliştirmeye gidiyor ona nasıl beslenme listesi hazırlayabilirim.
 4. Evde Aletsiz Vücut Geliştirme

  Evde Aletsiz Vücut Geliştirme

  Evde Aletsiz Vücut Geliştirme mümkün mü? Arkadaşlar ben vücut geliştirmek istiyorum ama salona gidemem tamamen duygusal olduğu için gidemem evde yapabilirmiyim
 5. Aletsiz Vücut Geliştirme

  Aletsiz Vücut Geliştirme

  Evde Aletsiz Vücut Geliştirme Aletsiz Vücut Geliştirme Spor salonuna gidecek zamanı olmayan ve durumu olmayan ve ayrıca vücut geliştirmek isteyen tüm arkadaşlarımız için, bu yazımızda evde aletsiz vücut geliştirme konusunda bilgiler katarıyoruz Melek'ler. * Evde aletsiz olarak şınav, mekik. squat, lunge, dips gibi hareketleri yapabileceğin gibi eğer dambıl ya da bar ve plaka alırsan bir...

Sayfayı Paylaş