1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.439
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113

  Vücut yağ oranı ve önemi

  Konu, 'Diyet - Sağlıklı Beslenme' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  vücudumuzdaki yağ oranı Vücut Yağ Oranı Nedir? Sadece ağırlığımızı bilip, boyumuz ile orantı kurmamız şişmanlığımız (vücut yağı) ve sağlığımız hakkında bize yeterli bilgi vermeyecektir, önemli olan yağ - kas oranımız arasındaki uyumdur. İ ç organlarımızdaki yağlar klasik basküllerle ölçülememektedir. Bu nedenle yağ ölçüm cihazları geliştirilmiştir. BIA (Bioelectrical Impedance Analysis) tekniği ile ölçüm yapmakta olan bu yağ ölçüm cihazlarının güvenilirliği bir çok Tıp Uzmanı ve Sağlık Kurumu tarafından onaylanmıştır.
  Vücut Yağ Oranı Niçin Önemlidir?

  Aktif ve sağlıklı kalabilmemiz için vücudumuzun belli oranlarda yağa ihtiyacı vardır. Yağlar; eklemlerimizin desteklenmesi, organlarımızın korunması, vücut ısımızın kontrolü, açlık halinde enerji rezervi gibi görevler üstlenmektedir. Bunun için de vücudumuzda gerekli olan yağ miktarına bilinçli olarak karar verebilmekteyiz.

  Diyet yaparak kilo kaybederiz, fakat yine de sağlıklı olamayabiliriz; çünkü ilk haftalarda kaybedilen yağ değil vücuttaki “su” miktarındaki bir kayıptır, bunun için verdiğimiz kiloları hemen geri alırız. Vücut sağlığımızı ölçebilmek için ihtiyaç duyacağımız bilgileri yağ ölçüm cihazlarından öğrenerek vücut yağ oranımızı kontrol altında tutabilir, böylece kendimizi daha iyi hisseder, güzelleşir ve en önemlisi sağlıklı yaşayabiliriz.

  Obezite, olması gerekenden fazla miktarda yağ dokusunun vücutta biriktiği durumdur. Vücudumuzun normal bir üyesi, insan fizyolojisi açısından vazgeçilmezi olan yağ dokusunun normalden fazla olması, bir hastalık halinin varlığına işaret edebilir. Obezite ve fazla kilolu olmak eş anlamlı değildirler. İ deal ağırlık sınırları dışına çıkılmadan da beden yağ dokusunda artıştan söz edilebilir. Tabi ki obezite yanında, ideal kilonun üzerinde olmak da bir kısım sorunları beraberinde getirecektir; oysa ki kilo vermenin sosyal, psikolojik ve vücut sağlığı açısından birçok yararı bulunmaktadır.

  Yapılan araştırmalarda vücudumuzun yağlanmasından dolayı artan hastalıklar, durumun ciddiyetini gözler önüne sermektedir (şeker, kolesterol, kalp hastalıkları, yüksek tansiyon, sindirim sorunları, birtakım kanser türleri vb)

  Görüntü Yanıltabilir

  Ancak kilolu olmak ile yağ oranının yüksek olması da aynı şeyler değildir. Yani kişi kilolu görünümde olup da, aslında kendine göre daha zayıf görünen kişiden daha az yağ oranına sahip olabilir.

  Kilo Vermek Yağ Oranını Artırabilir

  Diyete başlamadan önce vücut yağ oranı, kilo ve boyu aynı olan bireylerlerde eşit kilo kaybı görüldüğü halde sadece diyet uygulayarak zayıflayan kişinin, diyetin yanı sıra egzersiz programı da uygulayan kişiden daha yağlı olduğu görülebilmektedir. Bu nedenle yalnızca diyet uygulayarak vücut yağ oranının düşürülmesi başarılı olmak mümkün değildir. Diyetin mutlaka egzersizle desteklenmesi gerekmektedir.
   
Vücut yağ oranı ve önemi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. bitkisel yağlar ve kullanışları

  bitkisel yağlar ve kullanışları

  çatlak giderici bitkisel yağlar çam esansı ne işe yarar gliserin ne işe yarar karden bitkisel yağlar saç uzaması için ACI ELMA YAĞI (ADAÇAYI YAĞI) Gaz söktürücü, ter kesici, idrar arttırıcı etkileri vardır. Yara iyi edici ve antiseptik olarak kullanılmaktadır. Bebeklerde gaz gidericidir. Ayrıca bronşit, astım ve bayanlarda adet düzensizliğinde kullanılır. Kullanılışı Dahilen; günde 3-5...
 2. Vücut icin önem tasiyan yaglar

  Vücut icin önem tasiyan yaglar

  kolestrol vücuttaki yag suda erimeyen önemi sinir sistemi hakkindaki tüm bilgiler icin meleklermekani.com Evet kizlar.. Kolestrol diye daima duyariz milletten.. Peki bu Kolestrol nedir? Ve vücudumuza ne gibi bir faydasi var? Tüm bu sorunlari, asagidaki yaziyla acikliga kavusturcaz :) Kolesterol bir çeşit yağdır (yani lipit). Yağlar suda erimeyen, kloroform veya kuru temizleme sıvıları...
 3. vücut geliştirmede beslenmenin önemi

  vücut geliştirmede beslenmenin önemi

  vücut geliştirmede beslenme programı vücut geliştirmede beslenme Merhaba Melek'ler... Yine bir misafirimizin sorusu üzerine vücut geliştirmede beslenme programı konusunda ki bilgilere yer veriyoruz bu sayfamızda ve hadi vücut geliştirenler beslenmeniz nasıl olacakmış, buyrun öğrenin diyoruz. Bazı besinlerin yoksunluğu veya eksikliği bizim fiziksel performansımızda ve gelişimimizde...
 4. Burun Estetiğinde Altın Oranın Önemi

  Burun Estetiğinde Altın Oranın Önemi

  http://www.youtube.com/watch?v=CIu54Dr9Gzo
 5. Kandaki yağ nedenleri ve tedavisi

  Kandaki yağ nedenleri ve tedavisi

  Yapılmaması gerekene yönelme insan doğasının kaçınılmaz bir kusurudur. Bu yüzden olumsuz alışkanlıkların değişmesi de oldukça zordur, gayret gerektirir. Yağ içeriği yüksek gıdaların yenilmemesi ve özellikle hayvansal yağlardan uzak durulması gerektiğini çok iyi biliriz. Ancak pek çok evde tereyağı, katı yağlar ve yağlı etten yapılan yemekler yenilmektedir. Sağlığımız veya lezzet konusunda bir...

Sayfayı Paylaş