1. TİTAN

  TİTAN *Melekler Mekanı*

  Kayıt:
  21 Eylül 2012
  Mesajlar:
  14.147
  Beğenilen Mesajlar:
  1.646
  Ödül Puanları:
  113

  Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Nasıl Nereden Alınır 2013

  Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  vukuatlı nüfus kayıt örneği nasıl alınır vukuatlı nüfus kayıt örneği nerden alınır
  Sevgili melekler, az önce çette sohbet ederken arkadaşımız Lavi'nin bir sorusu üzerine bu konuyu açmış bulunuyorum. Merak edenler ve öğrenmek isteyenler için işte 2013 vukuatlı nüfus kayıt örneği alımıyla ilgili tüm bilgiler...  < Konu Resmi..>


  Aile bildirgesi olarak da bilinen vukuatlı nüfus kayıt örneği belgesi aile bireylerinin isimlerinin sıralı bir şekilde yazdığı listedir. Vukuatlı nüfus kayıt örneği belgesinde her aile bireyinin isminin karşısında cinsiyeti, doğum tarihi, doğrum yeri ve hayatta olup olmadığına dair bilgilerinin olduğu bölümler yer alır. Bu yazımızda belgenin kullanım alanları ve belgeye nasıl sahip olacağınız hakkında bilgiler vereceğiz. Ülkemizde bir çok kişinin vukuatlı nüfus kayıt örneği belgesinden haberi yoktur. Ancak insanlar iş başvuru, burs başvuru yadamiras başvurusu yaptığında istenen belgelerden bir tanesi de vukuatlı nüfus kayıt örneği belgesidir.

  Vukuatlı nüfus kayıt örneği belgesi sadece yukarıda belirttiğimiz kullanılmıyor. Örneğin, 2022 maaşına bağlanacak vatandaşlar, maaş başvurusu için il yada ilçe kaymakamlığına gittiğinde istenilen belgeler arasında vukuatlı nüfus kayıt örneği belgesi de bulunuyor. Bahsettiğimiz alanlarda gerekli olan bu belgeyi temin etmeniz bir hayli kolaydır. Zamandan kazanmak adına iş başvurusu, burs başvuru, miras başvurusu yada 2022 maaş başvurusu yaparken bu belgeyi yanınızda bulundurmalısınız.  Vukuatlı nüfus kayıt örneği nereden alınır ?

  Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ya da kısaca Nüfus kayıt örneği de yazanlar da var. İşte bu noktada kafa karışıyor. Zira bu sebeple nüfus cüzdan örneği sanılıyor. Bu Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği, nüfus müdürlüklerinden, kimlik ibraz edilerek alınır. Muhtarlıklar bu evrağı veremiyor.
  Nüfus cüzdan süreti (örneği) ve Vukuatlı Nüfus kayıt örneğinin farkı ise şudur. Nüfus cüzdan örneği, kimliğin aynısıdır. Aynı bilgiler tam olarak yer alır. Vukuatlı olanı ise, aile kayıt bilgilerini içerir. Detaylıdır.


  İnternet üzerinden vukuatlı nüfus kayıt örneği belgesi alınabilir mi ?

  Günümüzde teknolojinin bir hayli gelişmesi ve devletle alakalı birçok işlemin edevlet şifresi üzerinden gerçekleştirilebiliyor olması, devletle alakalı işlemlerde internet kullanımının yaygınlaşmasına neden oldu. Edevlet şifresi ile birçok işlemi gerçekleştirebilmenize rağmen, internet üzerinden vukuatlı nüfus kayıt örneği belgesi temininde bulunabilmeniz yada belge sorgulaması yapabilmeniz söz konusu değildir. Bu belgeye sahip olabilmek için kaymakamlıklara yada nüfus müdürlüklerine bizzat giderek kimliğinizle başvuruda bulunmanız gerekiyor. Ülkemizde birçok ilde nüfus müdürlükleri il yada ilçelerin kaymakamlık binası bünyesinde bulunuyor.


   
  *LAVİNNYA* bunu beğendi.
 2. *LAVİNNYA*

  *LAVİNNYA* Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  10 Kasım 2011
  Mesajlar:
  750
  Beğenilen Mesajlar:
  558
  Ödül Puanları:
  93
  Şehir:
  adana
  konu harika olmuş ablammmmmmmmmmm hahaha
   
 3. Tuğba Pehlivan

  Tuğba Pehlivan Forum Okuru

  Çooook tşk ederim. Şimdi bende vukuatlı nüfus Kayıt örneği alacam. Acaba bu hangisi diye düşünüp duruyoDum. Sağol ;)
   
 4. burak yuksel

  burak yuksel Forum Okuru

  vukuatlı kayıt örneği için anne,baba, kardeş vs. kimliklerini götürmeye gerek varmı?
   
 5. Hsy

  Hsy Forum Okuru

  Teşekkürle çok faydalı oldu
   
 6. miray198521

  miray198521 Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  13 Ocak 2015
  Mesajlar:
  1
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Arkadaşlar bireysel emeklilik için başvuru yapmak istiyorum. Belgeler içerisinde vukuatlı nüfus kayıt örneği isteniyor. şuradan belge alıyorum. Ancak belge boş bunu ben mi dolduracam. bilgi verirseniz sevinirim. Kolay gelsin.
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 3 Ağustos 2015
 7. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.636
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  Senden istendiğine göre sen dolduracaksın tabi.
  Vukuatlı kayıt aile bildirgesidir.Ailenizde ki kişilerin isimlerinin yazdığı bir belgedir.Ailenizde ki kişilerin bilgilerinin yani doğum yerleri,cinsiyetleri,sağ veya ölü oldukları bilgilerinin olduğu bir belgedir.Bir çok kişi vukuatlı nüfus kayıt örneğinden haberi yoktur.Bu belgeler yeni başlayacağınız iş için ,miras için ,maaş başvurusu için veya alacağınız burs için istenebilir.Aslında vukuatlı nüfus kayıt örneğini çok kolaylıkla alabilirsiniz.Eğer miras ,burs maaş,yada yeni bir işe başlayacaksanız önceden bu belgeyi hazırlayarak zamandan tasarruf edebilirsiniz.

  Bu belgeyi bulunduğunuz il veya ilçe Kaymakamlıklarından çok kolay bir şekilde alabilirsiniz.Vukuatlı nüfus kayıt örneğini almak için yanınızda kimlik belgenizin olması yeterli olacaktır.Önemli olan tek şey nüfusa kayıtlı olduğunuz il ve ilçe kaymakamlıklarına başvurmanızdır.Farklı bir il veya ilçe ki Kaymakamlıklarda bu belgeyi alamazsınız.Ücretini merak ediyorsanız Kaymakamlıklar vukuatlı nüfus kayıt örneği için herhangi bir ücret talep etmezler yani bu belge ücretsizdir.

  Teknolojinin hızlı gelişmesi sonucunda artık bu belgeye internet sayesinde de kolaylıkla erişebilirsiniz.E-devlet şifreniz varsa zaten bir çok işlemi bilgisayar başından halletmeniz artık mümkün.Fakat İnternet üzerinden E-devlet şifreniz ile vukuatlı nüfus kayıt örneğine sahip olamazsınız.Bu belgeye sahip olmak için nüfus cüzdanınız ile kayıtlı olduğunuz il veya ilçe kaymakamlıklarına veya nüfus müdürlüklerine şahsen kendinizin giderek alması gerekiyor.

  1- Nüfus kayıt örneğini kimler nasıl ve nereden alabilir?
  5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun 43 üncü ve 44 üncü maddeleri çerçevesinde alt ve üst soylar ile ilgili nüfus kayıt örnekleri için kaydın sahipleri veya bunların eşleri ile veli, vasi, alt ve üst soyları ya da bu kişilere ait vekillik belgesini ibraz edenler, nüfus müdürlüklerinden doğrudan almaya yetkilidirler.
  2- Üçüncü kişilere ait kimlik bilgilerini öğrenebilir miyim?
  5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun 44 üncü maddesinin ( g ) bendinde “Kaydın sahipleri veya bunların eşleri ile veli, vasi, alt ve üst soyları ya da bu kişilere ait vekillik belgesini ibraz edenler, nüfus müdürlüklerinden doğrudan almaya yetkilidirler.”Aynı maddenin 4 üncü fıkrasında ise “(g) bendinde sayılan kişiler dışında kalan üçüncü şahıslar medeni hal bilgisi dışında bir kişinin nüfus kaydına ilişkin örnek veya bilgi alamazlar.” hükmündedir.

  3-Çok dilli belgeleri nereden alabilirim?
  Çok dilde düzenlenen kayıt örnekleri yurt dışında konsolosluk aracılığı ile, Türkiye’de ise yerleşim yeri nüfus müdürlüğünden temin edilebilir.
  4-Veraset ilamı çıkartmak için ne yapmalıyım?
  Veraset ilamı için mahkemeye veya notere başvurulması gerekmektedir.
  5-Nüfus kayıtları ne kadar eskidir?
  Nüfus kayıtları,1904-1905 yıllarında Genel Nüfus Yazımı ile sadece o tarihte sağ olanların tescilleri ile tesis edilmiştir. Osmanlı Devleti ve Türkiye Cumhuriyeti geçirmiş olduğu savaşlar ve coğrafi olaylar ile doğal afetler gibi nedenlerle her idari birimde aynı tarihi içeren kayıtlar bulunmamaktadır.
  6-Aile büyüklerimin kayıtlarını biriminizden alabilir miyim?
  Mevcut nüfus kayıtlarımız Osmanlıcadan Türkçeye tercüme edilmiş ve bilgi işlem ortamına aktarılmıştır. Bu itibarla nedenini ve aile bağınızı 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun 44 üncü maddesi uyarınca alt ve üst soylarınızı belirterek ikamet ettiğiniz nüfus müdürlüğünden alabilirsiniz.
  7-Nüfus defterleri elektronik ortama aktarıldı mı? İnternetten ulaşılabilir mi?
  Nüfus kütükleri Türkiye genelinde yapılan yenileme çalışmaları sonrasında bilgi işlem ortamına aktarılmış olup, nüfus müdürlükleri tarafından mevzuatımız gereğince verilmektedir. Nüfus kayıtlarınıza internet üzerinden ulaşma imkânı bulunmamaktadır.
  8-Şehit olan aile büyüklerimin bilgilerine ulaşabilir miyim?
  Mevcut nüfus kütüklerinde kaydı bulunan ve kaydına bu yolda şerh verilmiş olan kişilerle ilgili bilgi verilebilir. Bunun dışında Milli Savunma Bakanlığı arşivinden de bilgi alınabilir.
   
 8. titann

  titann Forum Okuru

Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Nasıl Nereden Alınır 2013 konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bağış ve Yardımlar kayıt altına nasıl alınır?

  Bağış ve Yardımlar kayıt altına nasıl alınır?

  bağiş ve yardimlarin muhasebe kaydi bağış ve yardımların muhasebeleştirilmesi bağışların muhasebe kaydı bağış kaydı bağiş yardimlar kaydi İşte tereddütte olan konulardan biride Bağış ve Yardımların kayıt altına alınması konusu. Bildiğiniz gibi Bağış ve yardımlar beyanname üzerinde ‘Kanunen kabul edilmeyen gider' olarak gösterilir ve beyanname üzerinde yer alan ‘kazancın bulunması halinde...
 2. Pasaport nasıl ve nereden alınır

  Pasaport nasıl ve nereden alınır

  Pasaport almak için gerekli evraklar nelerdir Pasaport nasıl ve nereden alınır Merhaba Sevgili Melek'ler, bu yazımızda pasaport almak için gerekli tüm evraklar hakkında bilgi ve pasaport nasıl alınır diyenler içinde pasaport işlemlerini konu alıyoruz. Yurtdışına çıkışınıza ve yabancı ülkelere girişinize ön izin veren Uluslararası kimlik belgesine pasaport denir. Pasaport başvurusunda...
 3. AÖL Kayıt Nasıl Yapılır 2013-2014

  AÖL Kayıt Nasıl Yapılır 2013-2014

  aöl kayıt aöl kayıt nasıl yapılır 2013 2014 aöl kayıt tarihleri Sevgili melekler, herhangi bir sebeple liseyi bitirememiş olabilirsiniz. Ancak hiçbirşey için geç değil. Eğer liseyi bitirmek istiyorsanız Açık Öğretim Liseleri sayesinde öğreniminizi dışardan okuyarak tamamlayabilir veya üniversite yolu açık olmak üzere devam ettirebilirsiniz. Nasıl mı? İşte 2013-2014 AÖL kayıt bilgileri......
 4. Müzekart Nedir, Nasıl Alınır, Nerelerde Kullanılır 2014

  Müzekart Nedir, Nasıl Alınır, Nerelerde Kullanılır 2014

  müzekart nedir, müzekart nasıl alınır, müzekart nasıl kullanılır Sevgili melekler, yaz tatilinde pek çok tatilci sadece denize girip güneşlenmektense, gittikleri tatil yerlerinin varsa tarihi dokusuyla da ilgileniyor ve müzelerini gezip oranın geçmişiyle ilgili bilgiler alabiliyor. Müze gezmek bu yüzden sadece kışın yapılacak bir aktivite olarak görülmemeli. Zira Ege ve Akdeniz bölgemizde...
 5. Bebek Nüfus Kayıt İşlemleri

  Bebek Nüfus Kayıt İşlemleri

  bebek nüfus kaydı nasıl yapılır,bebek nüfus kaydı için ne yapmak gerekir,bebek doğum işlemleri kayıt,bebek nüfus cüzdanı resmi kayıt işleri hakkında bilgiler Dünyada yaşadığımız süre içerisinde pek çok farklı duygu yaşarız. Heyecanlanmak üzülmek sevinmek gibi çok fazla duygusal anımız olur. Ancak bu duyguların en üst noktada yaşandığı an ise anne ve baba olunan zamandır. Bir çocuğa...

Sayfayı Paylaş