1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.273
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Vulvada kaşıntı nedenleri ve tedavisi

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Kadınlarda, dış genital bölgeye vulva denir. Vulva, vücudun en havasız kalan bölgesidir. Bu yüzden ve bazı nedenlerden, bu bölgede sıklıkla kaşıntı oluşabilir. Bu durum, kadınlar için oldukça sıkıntılı ve ızdırap verici bir durumdur. Şimdi, kadınların sıkça yaşadığı rahatsız edici bu durum, neden yaşanır, nedenlerini ve önlemlerini sizlere aktarmak istiyoruz.  Söylediğimiz gibi, vulva yani dış genital bölge, vücudun en çok havasız kalan bölgesidir. Bu nedenle, bu bölgede bakteri oluşumu çok kolaydır. Bunun için, iç çamaşırı seçimi çok önemlidir. Mümkünse her zaman, pamuklu iç çamaşırları seçilmeli, naylon, sentetik gibi iç çamaşırlarından da uzak durulmalıdır.
  vulva-kasintisiVulva bölgesi, normalde nemlidir.
  Ekstra bu bölge nemli veya ıslak bırakılmamalıdır. Banyo ve bu bölgenin temizliğinde, PH dengesi, genital bölge ile uyumlu şampuan ve sabunlar kullanılmalıdır. Bu bölgeye, uygun sabun ve şampuanları eczanelerden temin edebilirsiniz. Ancak, banyodan sonra bu bölge tahriş edilmeden iyice kurulanmalıdır.
  Kullanılan pedler sık sık değiştirilmeli ve epilasyon yöntemlerinde deri uyumuna ve hijyene dikkat edilmelidir.


  Bayanların, genellikle, orta yaş dönemine denk gelen menopoz dönemi de vulva da kaşıntı yapan diğer nedendir. Bu dönemde, kadınlık hormonu, yani, östrojen azaldığından bazı kadınlarda vulva kaşıntısı oluşabilir. Bu durumda, hekime başvurmak gerekir. Hekimin önerdiği östrojen kremleri ve tabletleri ile vulva kaşıntısını gidermek mümkün olabilir.
  Genelde, vulva bölgesindeki kaşıntılar, enfeksiyona dayalıdır. Çoğunlukla da mantar enfeksiyonlarıdır. Mantar enfeksiyonları da, hap, fitil ve krem eşliğinde 3-4 günlük bir tedavi ile atlatılabilir.
  Bunun dışında, pet, prezervatif, tüy dökücüler ve uygunsuz sabunlar da vulva bölgesinde bazı alerjik reaksiyonlara sebep olabilir.
  Dış genital bölgedeki kaşıntı, nadiren de olsa, vulva kanseri belirtisi olabilir. Böyle durumlarda, asla, kulaktan duyma, tavsiye, krem, ve bitkisel karışımlar kullanılmamalıdır.
  Genital bölge, PH dengesi çok hassas bir bölge olduğundan, jinekolog hekim tedavisi dışında tedavi düşünülmemelidir.
  Öncelikle, bu bölgeyi kesinlikle kaşımayın. Çünkü, bakterileri etrafa iyice yaymış olursunuz. Doğrusu, hekim tarafından önerilen krem, bu bölgeye sürülür ve eller de iyice yıkanır.

  Menopoz ve stres de diğer etkendir. Menopoz döneminde östrojen azlığından dolayı kuruluk oluşur, kuruluk da kaşıntıya yol açar. Stres, vücudu hastalıklara karşı dirençsiz bırakır ve enfeksiyonlara yol açar. Vulva kaşıntısının en önemli nedeni zaten mantar enfeksiyonlarıdır.
  Peki; dış genital bölgedeki yani vulvadaki kaşıntı nasıl giderilir? Ne yapmak gerekir? Evde yapılacak tedavi ne olmalıdır? Bu konuda sizleri bilgilendirmek istiyoruz.


  Dış Genital Bölge(Vulva) Kaşıntısı için Ev Tedavisi
  * Sentetik malzemelerden yapılmış iç çamaşırı kullanmayın.
  * Pamuklu iç çamaşırı kullanın ve iç çamaşırınızı her gün değiştirin.
  * Genital bölgenizi hem temiz ve kuru tutun.
  * Büyük ve küçük abdest bozduktan sonra taharetinizi önden arkaya doğru yapın.
  * Renkli, parfümlü banyo köpüklerinden, tuvalet kağıtlarından uzak durun.


  * Banyoda sade ve kokusuz sabun kullanın.
  * Piyasada bulunan vajina temizleyicilerden, genital bölge kremlerinden uzak durun.
  * Mayonuzu üzerinizde kurutmayın, ıslak ve nemli kilotla durmayın.
  * Probiyotik yoğurt yiyin, yogurt, vajina mantarları üzerinde çok etkilidir.
  * Şeker hastalığınız varsa, kan şekerini hep kontrol altında tutun.* Şeker hastalığınız varsa, kan şekerini hep kontrol altında tutun.
  * Şişmansanız kilo verin.
  * Stresten uzak durmanın yollarını arayın.
   
  Son düzenleme: 9 Ağustos 2016
Vulvada kaşıntı nedenleri ve tedavisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Horlama: Nedenlerİ Ve Tedavİsİ

  Horlama: Nedenlerİ Ve Tedavİsİ

  Normal erişkin insanların en az %45’i zaman zaman horlamaktadır. %25’i sürekli olarak horlamaktadır. Horlama problemi en sık şişman erkeklerde görülür ve yaşla birlikte her geçen gün artar. A.B.D. de 300 den fazla firma horlamaya karşı cihaz geliştirmiştir. Bazı modeller pijama arkasına tenis topu yapıştırmak gibi eski bir modelin modifikasyonlarıdır (Sırt üstü yatarken horlama daha çok...
 2. Kemik Erimesi Nedenleri ve Tedavisi

  Kemik Erimesi Nedenleri ve Tedavisi

  Kadınlarda Kemik Erimesi nedenleri Kadınlarda Kemik Erimesi tedavisi Kadınların korkulu rüyası kemik erimesi yani osteoporoz bu yazımızın konusu melekler :) Kemik erimesi neden olur, nasıl önlenebilir, tedavisi nelerdir bu makalemizde anlatmaya çalışacağız.. :) Uzmanlar, osteoporoz yani kemik erimesi hastalığının erkeklere nazaran kadınlarda daha çok görülmesinin en büyük nedeninin...
 3. Vajinal kaşıntı için kremler ve haplar

  Vajinal kaşıntı için kremler ve haplar

  Vajinal bölgede kaşıntının meydana gelmesinde çeşitli nedenler bulunmaktadır. Bazı nedenler genelde önemsizdir ve bir süre sonra kaşıntı kendiliğinden yok olur. Ancak bazı durumlar vardır ki tedavi edilmezse olumsuz sonuçlar ortaya çıkacak şekilde kaşıntı ilerler. Yaşanan bu sorun için uzmanlar vajinal kaşıntı kremleri ve bunlara benzer ilaçları tavsiye etmektedir. Tabi ilaç kullanımı yaşanan...
 4. Anal bölgede kaşıntı neden olur ?

  Anal bölgede kaşıntı neden olur ?

  Anal kaşıntı anüs çevresinde görülür. Anal kaşıntı genellikle çok rahatsız edici ve potansiyel olarak utanç verici bir durumdur. Bazı insanlar bunu basit bir sıkıntı olarak düşünebilirler ancak, altta yatan ciddi sebepler olabilir. Kaşıntı anüsde, anüsün hemen çevresindeki deride veya her ikisinde görülebilir. Kaşıntı,anal kaşıntı,anal kaşıntı nedenleri,anal kaşıntı sebepleri,anal kaşıntı...
 5. Kulakta kaşıntı neden olur ?

  Kulakta kaşıntı neden olur ?

  Küçük olsalar da, kulaklarınızda sinir uçları çok sayıda bulunur; sinirlendiğinde kulağınızda kaşıntı olabilir durumdan rahatsızlık duyabilirsiniz..Kulak kaşıntısının çeşitli nedenleri vardır ve uygun tedaviyi aramak için kaynağın belirlenmesi önemlidir. Bu makale ; kulak,kulak kaşıntısı,kulak kaşıntısı nedenleri,kulak kaşıntısı neden olur,kulak kaşıntısı nasıl geçer hakkın da bilgiler...

Sayfayı Paylaş