Etiketler:
 1. NuRoVSkİ

  NuRoVSkİ Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  30 Kasım 2007
  Mesajlar:
  3.006
  Beğenilen Mesajlar:
  4
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ankaradan bı adet meleğim:)

  vurgun yemek nasıl olur?

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında NuRoVSkİ tarafından paylaşıldı.

  vurgun nasıl yenir vurgun kaç metrede yenir kaç metrede
  [FONT=&quot]İnsanlar yüzyıllardır su altına sadece zevk veya merak için değil, inci, mercan, sünger gibi şeyleri çıkarıp, geçimlerini sağlamak için de dalmışlardır. Deniz seviyesinde hava basıncı l atmosferdir. İnsan vücudunun solunum ve dolaşım sistemi bu basınca ayarlıdır. Ancak suyun içinde, derine gittikçe, her 10 metrede basınç l atmosfer daha artar. 30 metre derinlikte su basıncı 3 atmosferdir, yani bu derinlikte vücudumuzun her santimetrekaresine suyun yaptığı basınç, yüzeye oranla üç mislidir.

  Hiçbir gereç kullanmadan, 30 metre derinliğe inildiğinde, akciğer kapasitesi dörtte birine düşer, kan basıncı artar, vücut ısısı düştüğünden kalbin atış hızı artar, bilinç bulanıklığı başlar. Bu nedenle yardımcı gereç kullanmadan 30 metrenin altına inmek tehlikelidir.

  Ancak tüple dalışın da kendine özgü sorunları vardır. Derinde dış basıncın yüksek olmasından dolayı tüpten solunan havanın içindeki oksijen, azot gibi gazlar, dokulara daha küçülmüş bir hacimle dağılırlar. Eğer su yüzeyine süratle çıkılırsa, basıncın azalmasıyla bu gazlar da süratle genleşir. Oksijen dokularda kullanıldığından sorun yaratmaz, ama özellikle azot gazı damarlarda süratle genleşerek, damar tıkanıklığı, akciğer yırtılması ve hatta felç gibi önemli vücut hasarlarına yol açar.

  Bu şekilde vurgun yiyenler, süratle basınç odalarına alınırlar. Burada tekrar vurgun yediği derinlikteki basınç verilir ve dengeli olarak azaltılır. Bir başka önlem de vurgun yiyeni, aynı derinliğe tekrar indirmektir. Vurgun yememek için yüzeye yavaş çıkmalı, hatta belirli de-, rinliklerde beklenmelidir. İdeal çıkış hızı dakikada 20 metre olup, pratikte eğitmenler bunu dalgıç adaylarına 'yüzeye gelen en küçük bir hava kabarcığından daha hızlı çıkma' şeklinde öğretirler.


  [/FONT]
   
vurgun yemek nasıl olur? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Vurgun

  Vurgun

  Bir isten vurgunla çok para kazandigini görmek bu tamahi yüzünden büyük bir zarara girecegine isarettir
 2. Yemek tuzlu olursa ne yapılır?

  Yemek tuzlu olursa ne yapılır?

  yemek, tuzlu olursa, tuzlu yemek, patates, ne yaoilir konulari burada melekler Sevgili Melekler; Mutfak icin pratik onerilerden biri daha ; Yemeğin tuzu fazla kaçtıysa endişelenmeyin. Tuzunu hafifletmenin pratik bir yolu var. Yemeğin içine bir kaç tane patates doğrayıp attığınızda yemeğin fazla tuzunu alacaktır.
 3. Japon Yemek Kültürü Nasıldır ?

  Japon Yemek Kültürü Nasıldır ?

  japonya japon yeme içme özellikleri yemek kültürü japon yemekleri ile ilgili bilgiler burada melekler. Geleneksel kimono kıyafetleri ve çorap üstüne giydikleri parmak arası terlikleriyle çok sevimli bulduğum japon kızlarını ilk olarak seneler önce yayınlanan SHOGUN isimli Japon dizisinde görmüştüm melekler :) O yıllarda büyük bir hayran kitlesine sahip olan SHOGUN dizisi pazar akşamlarının...
 4. borani nasıl bir yemek ?

  borani nasıl bir yemek ?

  Merhabalar herkese. Geçenlerde bir misafirlikte borani diye bir yemekten bahsettiler. Fazla samimi değildim soramadım.Nasıl bir yemek tarifi nasıl ?
 5. İftarda Hızlı Yemek Yemeyin, Reflü Olursunuz!

  İftarda Hızlı Yemek Yemeyin, Reflü Olursunuz!

  iftarda hızlı yemek, reflü nedenleri, ramazanda reflü Sevgili melekler, Ramazan ayında uzun açlık saatlerinin ardından herhalde pek çoğumuz yarışırcasına yemeklere saldırıyoruz. Oysa bunun sağlığa büyük zararları var. Uzmanlar ramazanda hızlı yemek yemenin reflüye sebep olabileceğini söylüyor. Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Laika Karabulut, orucun, beden ve ruh dengesini sağlayan...

Sayfayı Paylaş