Xenical ilaç zayıflatırmı?

Uzman SühaN

Administrator
Xenical ilaç zayıflatırmı?
Xenical, obezite yani şişmanlık tedavisi için geliştirilen yeni bir ilaç grubunun ilk üyesidir. Xenical kilo vermeye ve kilo kaybının korunmasına yardımcı olur. Xenical etkisini barsakta gösterir. Besinlerle alınan yağın bir bölümünün emilimini yani kana geçmesini engeller. Emilemeyen yağlar dışkı ile vücuttan atılır.


Obezite (şişmanlık), kalp hastalığı, şeker hastalığı, hipertansiyon ve yüksek kolesterol gibi birçok tıbbi sorunun gelişim riskini artırmaktadır. Aşırı yağ ve enerji içeriği yüksek beslenme, obezite gelişiminde önemli bir rol oynamaktadır. Dengeli bir beslenmede yağın yeri olmakla birlikte, karbonhidrat ve proteinlere göre gram başına iki kat daha fazla kalori sağlaması obezite gelişimine olan katkısını artırmaktadır.


6.jpg


Bu nedenle besinlerle alınan yağın azaltılması, kilo kontrolü için en önemli basamağı oluşturmaktadır.
Xenical, doktorunuzun ya da diyetisyeninizin önerdiği bir beslenme ve egzersiz programı ile birlikte hekim kontrolünde kullanılmalıdır.


Xenical barsaklarda, yağların parçalanmasından sorumlu olan lipaz adlı enzimi bloke eder. Bu şekilde besinlerle alınan yağların emilimini engellemiş olur.


Uygun dozda alındığında Xenical, diyetle alınan yağın %30 kadarının emilimini önler. Yağ emiliminde %30 oranında azalma, yeterli bir değerdir, çünkü Xenical alan kişilere önerilen dengeli diyette, yağa da gereksinim vardır.Xenical’in etki mekanizmasının aşamaları şunlardır:


1. Adım: Xenical yağ içeren besinlerle birlikte alınır.
2. Adım: Yağ damlacıkları lipaz enziminin etkisiyle binlerce küçük yağ damlacığına parçalanır. Xenical midedeki hareketler sayesinde bu yağ damlacıklarıyla iyice karışır.
3. Adım: Xenical ve yağ, oniki parmak barsağına geçer.
4. Adım: Mideden gelen sinyallere yanıt olarak pankreas, lipaz enzimini oniki parmak barsağına salgılar. Pankreastaki lipazlar yağ damlacıklarına “tutunur” ve aktif hale geçer.
5. Adım: Xenical lipaz enziminin aktif merkezini bloke ederek enzimin yağları parçalamasını önler.
6. Adım: Parçalanmamış yağlar barsak duvarından geçip kana karışamaz ve barsak içinde ilerlemeye devam eder ve dışkı ile atılır. Dışkı kıvamı, dışkının yağ içeriğiyle doğrudan ilişkilidir. Dışkıdaki yağ miktarı arttıkça, dışkı yumuşak ve yağlı bir görünüm alır.Kullanmaması Gerekenler :

* Barsaklarında sürekli emilim problemi (kronik malabsorpsiyon) olanlar
* Kolestazı olanlar
* Hamile ve süt veren kadınlar
* 18 yaş altındaki obezler
* Orlistat ya da ilacın içindeki diğer maddelere karşı alerjisi olanlar


Kullanım Şekli :


Xenical, günde üç kez, ana öğünlerle birlikte (yemekten bir saat sonrasına kadar) bir kapsül şeklinde kullanılmalıdır. Her yemekle beraber almak, rahat ve kolay hatırlanabilir bir yöntemdir. Bir öğünü atladığınızda ya da yağlı bir öğün yediğinizde, o öğünde almanız gereken Xenical dozunu da atlayabilirsiniz. Günde 3 kez bir kapsül şeklindeki günlük dozun üzerinde alınmasının ek bir yarar sağlamadığı gösterilmiştir.


Xenical doktorunuzun ya da diyetisyeninizin önerdiği bir beslenme ve egzersiz programı ile birlikte, hekim kontrolünde kullanılmalıdır.


Xenical düzenli kullanıldığında kilo verilmesine ve verilen kiloların geri alınmamasına yardımcı olur. Xenical’in ne süreyle kullanılacağına doktorunuz karar vermelidir.


Xenical (Orlistat) Nedir?Orlistat obezite tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Orlistat yediğiniz bazı yağları parçalayan enzimleri bloke ederek, yağların sindirimini ve vücut tarafından emilimlerini önler.Orlistat aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

obez veya aşırı kilolu ve buna bağlı başka hastalıkları da [şeker (diyabet), yüksek kan basıncı (hipertansiyon), yüksek kolesterol veya trigliserit vb.] olan hastalarda düşük kalorili hafif bir diyet ile birlikte kombinasyon halinde kullanım.


Orlistat burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Xenical (Orlistat) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?Eğer Orlistat’a ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa ya da safra akışının azalması / durması veya kronik olarak besinlerin bağırsaklardan yetersiz emilimi şeklinde bir rahatsızlığınız varsa; Orlistat kullanmayınız.


Eğer herhangi bir beslenme bozukluğunuz, karaciğer hastalığınız, tip 1 veya tip 2 diyabet (şeker) hastalığınız, böbrek taşı veya pankreas iltihabı öykünüz ya da normalin altında çalışan tiroid sorununuz varsa veya başka bir (reçeteli veya reçetesiz satılan) zayıflama ilacı kullanıyorsanız; Orlistat’ı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz.


Orlistat sadece reçete edilen kişi tarafından reçete edildiği şekilde kullanılmalı ve başka kişilerle paylaşılmamalıdır. Özellikle de beslenme bozukluğu öyküsü olan kişilerle paylaşılmamalıdır. Lütfen bu ilacı başkalarının ulaşamayacağı güvenli bir yerde saklayınız.


Orlistat diyet, egzersiz ve kilo kontrolünü içeren komple bir tedavi programının sadece bir parçasıdır. Günlük olarak aldığınız yağlar, proteinler ve karbonhidratlar günün tüm öğünlerine eşit olarak bölünmelidir. Lütfen diyetinizi, rutin egzersizlerinizi ve ilaç tedavinizi sıkı bir şekilde takip ediniz ve programınıza uyunuz.


Orlistat’ı yemek (yağ içeren) sırasında veya yemeklerden sonraki 1 saat içerisinde alabilirsiniz. Orlistat genellikle günde 3 defa alınır. Eğer bir öğünü atladıysanız veya öğününüz hiç yağ içermiyorsa bu öğün için Orlistat kullanımını atlayınız. Günlük diyetiniz içerisinde alacağınız tüm kalorilerdeki yağ oranının % 30’u geçmemesi tavsiye edilir. Yağ oranı yüksek olan diyetlerden kaçınınız. Orlistat ile birlikte fazla yağlı yiyeceklerin alınması midenizde veya bağırsaklarınızda istenmeyen yan etkilerin görülme riskini arttırabilir.


Tükettiğiniz tüm gıdaların etiketlerini okuyunuz ve porsiyonlara özellikle dikkat ediniz. Doktorunuz, beslenme uzmanınız veya diyetisyeniniz size sağlıklı bir beslenme planı hazırlamanız konusunda yardımcı olabilir.


Doktorunuz Orlistat kullanımı sırasında vitamin ve mineral takviyesi almanızı önerebilir. Orlistat A, D, E ve K vitamini gibi yağda çözünen vitaminlerin vücut tarafından emilimini zorlaştırabilir. Bu nedenle vitamin ve mineral takviyelerini kullanırken doktorunuzun direktiflerine uymalısınız. Bu tür takviyeleri Orlistat alımından en az 2 saat sonra veya 2 saat önce alınız.


Xenical (Orlistat) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?


Eğer Orlistat’a ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmayınız:

kronik olarak besinlerin bağırsaklardan yetersiz emilimi;

safra akışının azalması ya da durması (kolestaz).

Eğer aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Orlistat kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:


herhangi bir beslenme bozukluğu;
karaciğer hastalığı;
tip 1 veya tip 2 diyabet (şeker) hastalığı;
geçmişte veya şu an mevcut böbrek taşı;
başka bir (reçeteli veya reçetesiz satılan) zayıflama ilacı kullanımı;
pankreas iltihabı öyküsü;
normalin altında çalışan tiroid.


Eğer bu durumlardan herhangi birine sahipseniz, Orlistat’ı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için dozaj ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.


Orlistat sadece reçete edilen kişi tarafından reçete edildiği şekilde kullanılmalı ve başka kişilerle paylaşılmamalıdır. Özellikle de beslenme bozukluğu öyküsü olan kişilerle paylaşılmamalıdır. Lütfen bu ilacı başkalarının ulaşamayacağı güvenli bir yerde saklayınız.


Gebelik ya da Emzirme Döneminde Xenical (Orlistat) Kullanabilir miyim?


FDA gebelik kategorisi B. Hamileyseniz veya tedavi sırasında hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuza mutlaka söyleyiniz. Orlistat’ın anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Ayrıca Orlistat kullanımı vücutta belirli bazı vitaminlerin emilimini zorlaştırabilir. Eğer bebek emziriyorsanız bu vitaminler sizin için önemlidir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan Orlistat kullanmayınız.


Araç ve Makine Kullanırken Xenical (Orlistat) Kullanabilir miyim?


İlacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız.


Xenical (Orlistat) Nasıl Kullanılır?


Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.


Bu ilaç güvenli ve etkili bir kullanım için size kullanım talimatları ile birlikte verilecektir. Bu talimatlara dikkatli bir şekilde uyunuz. Herhangi bir sorunuz olursa dokturunuza veya eczacınıza sorunuz.


Orlistat kapsüllerin her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Orlistat’ı yemek (yağ içeren) sırasında veya yemeklerden sonraki 1 saat içerisinde alabilirsiniz (bu öğünlerin içerdiği yağ %30 oranını geçmemelidir). Orlistat genellikle günde 3 defa alınır.


Eğer bir öğünü atladıysanız veya öğününüz hiç yağ içermiyorsa bu öğün için Orlistat kullanımını atlayınız.


Günlük diyetiniz içerisinde alacağınız tüm kalorilerdeki yağ oranının % 30’u geçmemesi tavsiye edilir. Örneğin, eğer günde 1200 kalori alıyorsanız yağ formunda olan kalori miktarı 360’dan fazla olmamalıdır.
 
Üst