Etiketler:
 1. *jellibon*

  *jellibon* Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  9 Kasım 2007
  Mesajlar:
  6.137
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  mutluluk ülkesinden

  Yabanci Memlekette Türkiye Askerlerine, Memurlarina Makamlarina Karşi Cürüm Işleyenle

  Konu, 'Askeri Ceza Hukuku' kısmında *jellibon* tarafından paylaşıldı.

  Madde 161 - Türkiye Cumhuriyeti askerleri tarafından işgal edilen bir yabancı memlekete gerek Türk, gerek bir yabancı Türkiye kıtaatı askeriyesinden birine veya bunlara mensup olanlara veyahut Türkiye Hükümetinin nasbettiği memurları ile makamlarına karşı Türkiye kanunları ve nizamnamelerinin cezayı mucip gördüğü bir fiili yaparsa bu fiil Türkiye Cumhuriyeti topraklarında yapılmış sayılır.

   
Yabanci Memlekette Türkiye Askerlerine, Memurlarina Makamlarina Karşi Cürüm Işleyenle konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Müttefik Hükümetlerin Askeri şahislarina Karşi Yapilan Suçlar :

  Müttefik Hükümetlerin Askeri şahislarina Karşi Yapilan Suçlar :

  Madde 6 - Müttefik hükümetlerin askeri şahısları ile müşterek vazife sırasında bu şahıslara karşı yapılan askeri suçlar müttefik hükümetler ile mukabele bilmisil mukavelesi varsa Türkiye askeri şahıslarına yapılmış sayılarak ona göre cezalandırılır.
 2. Askeri Cürüm Ve Kabahat :

  Askeri Cürüm Ve Kabahat :

  askeri cürüm Madde 1 - Türk Ceza Kanununa göre cürümler ve cezalar hakkında umumi suretle cari olan esaslar bu kanunda hilafı yazılı olmadıkça askeri cürümler ve cezalar hakkında da tatbik olunur. 1 - Bu kanunun ölüm, ağır hapis ve hapis cezalariyle cezalandırdığı suçlar askeri cürümlerdir. 2 - Bu kanunun kısa hapis cezasiyle cezalandırdığı suçlar askeri kabahatlerdir.
 3. Düşman Karşisinda Askeri Isyan Suçlularinin Cezasi

  Düşman Karşisinda Askeri Isyan Suçlularinin Cezasi

  Madde 102 - Askeri isyan düşman karşısında yapılmışsa isyana iştirak edenlerin hepsine ölüm cezası verilir
 4. çağirilipta Gelmiyen Yedek Subaylarla Askeri Memurlarin Cezalari:

  çağirilipta Gelmiyen Yedek Subaylarla Askeri Memurlarin Cezalari:

  1 - Hazarda askeri hizmete çağrıldığı halde 1076 sayılı kanunun 15 inci maddesine tevfikan Milli Müdafaa Vekaletince emredilen müddet içinde askerlik şubesine gelmiyen yedek subay ve askeri memurlardan bu müddetin bitmesinden sonra on beş gün içinde elde edilenler bir aydan altı aya kadar, on beş günden sonra üç ay içind e elde edilenler altı aydan bir seneye kadar hapis ve üç aydan sonra elde...

Sayfayı Paylaş