Yabancı Ressamlar Hakkında Özet Bilgiler

Konu, 'Yabancı Ressamlar' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

 1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Yabancı Ressamlar Hakkında Özet Bilgiler
  Meksika'dan bir kadın

  Meksikalı ressam Magdalena Carmen Frida Kahlo Calderon, 6 Temmuz 1907'de, Mexico City yakınlarındaki Coyoacan'da doğmuştur. Fakat doğum tarihini, Meksika devriminin gerçekleştiği 1910 olarak söylemiş, yaşamının modern Meksika'nın doğuşuyla başlamış olmasını istemiştir. Bu ayrıntı, onun bağımsız kimliğinin ve sosyal ve ahlaki kalıplara karşı koyuşunun, tutkularıyla hareket edişinin, Amerikanlaşmaya karşı Meksikalılığını ve kültürel gelenekleri savunmasının ipuçlarını vermektedir.

  Frida'nın doğumundan kısa süre sonra, annesi hastalandı ve kızına süt veremeyecek hale geldi. Bu yüzden çocuğu, bir süre, kızılderili bir sütanne emzirdi. Bunun Frida'yı etkilemiş olamayacağına inandılar, ama Kahlo, yıllar sonra yaptığı resimlerde, sütannesini, Meksikalı yönünün mitik bir şekilde bedenlenmiş hali olarak gösterdi. Hakkında karmaşık duygular beslediği annesini çok nazik, canlı ve zeki, ama aynı zamanda zalim, hesaplı ve fanatik bir şekilde dindar olarak tanımlamıştır.

  Annesine pek düşkün olmasa da, Frida babasını çok seviyordu. Altı yaşındayken geçirdiği çocuk felci sırasında babasının dokuz ay boyunca kendisine baktığını hiç unutmamıştır. Bu hastalığın bir sonucu olarak, Frida'nın bir bacağı özürlü kalmış, kendisine "Tahta Bacak Frida" denmiştir. Günlüğünde, çocukluğunun harika geçtiğini, babası hasta bir insan olsa da şefkat ve çalışkanlığın mükemmel bir simgesi olduğunu, daha da önemlisi, tüm sorunlarına anlayışla yaklaştığını söylemiştir.

  Kaza

  Kahlo, Escuela Nacional Preparatoria'da aldığı eğitimden sonra, doğa bilimlerine yönelmek istemiştir. Ama 1925 Eylül'üne kadar sanatla ilgilenmeyi düşünmediği halde, kendini, çizim yapmak zorunda olduğu bir stüdyoda bulmuştur. Kahlo'nun bütün hayatını derinden etkileyen kaza, 17 Eylül 1925'te, erkek arkadaşı Alejandro Gomez Arias ile birlikte otobüsle okuldan dönerken gerçekleşti. Bindikleri otobüs, bir tramvayla çarpışır ve çok sayıda kişi ölür.

  Ambulans gelip de Frida hastaneye götürüldüğünde, doktorlar, omurgasının, bel bölgesinde üç noktadan kırıldığını, köprücük kemiği ile üçüncü ve dördüncü kaburgalarının da kırık olduğunu gördüler. Sağ bacağı on bir yerden kırılmış, yerinden oynamış ve ezilmişti. Sol omzu çıkmış, leğen kemiği de üç yerden kırılmıştı. Çelik çubuk karnının sol tarafından girip cinsel organından çıkmıştı. Doktorlar, tekrar yürüyebileceğinden, hatta yaşayabileceğinden bile şüpheliydiler. Onu parça parça bir araya getirmeleri gerekiyordu. Doktorlar, anne ve babasını aradılar, ama ikisi de gelebilecek durumda değildi. Onu ziyarete yalnızca kız kardeşi Matilde ve okul arkadaşları gitti. Hastanede geçirdiği günlerde, aldığı yaralar nedeniyle kendisini ziyarete gelemeyen erkek arkadaşına düzenli olarak mektup yazdı.

  Kızıl Haç Hastanesi'nden tam bir ay sonra, 17 Ekim'de ayrıldı. Taburcu edilmişti, ama aylarca evden çıkamayacağı düşünülüyordu. Bu aylarda, sıkıntı ve acıdan kaçmak için resim yapmaya başladı. Kendisini görmek ve resmini yapmak için yanında bir ayna bulunduruyordu. 1925 yılından başlayarak, Frida'nın hayatı, korkunç bir savaş ve omurgası ile sağ bacağında dinmeyen bir ağrıyla geçti. Ama çok acı çektiği halde, bunu göstermekten kaçındı. Hastayken bile sürekli gülümsüyordu.

  Kazadan sonra otoportreler ve başka resimler yapmayı sürdürdü. İyi hissettiği bir gün, saygın bir sanatçı olduğunu bildiği Diego Rivera'yı görmeye gitti. Resimlerinin, bir kariyer yapmak için yeterince iyi olup olmadığını sordu ona. Daha sonra da görüşmeye devam ettiler. Tanıştıklarında, Rivera kırk bir yaşındaydı. Fiziksel bir çekiciliği olmadığı bir gerçekti, ama canlı ve etkileyici bir adamdı. 21 Ağustos 1929'da Kahlo ve Rivera evlendiler.

  Evliliklerinin ilk yılında Frida hamile kaldı, ama hamilelik sırasında yaşadığı sorunlar yüzünden, bebeği aldırdı. Başına gelen kötü olaylar bununla da bitmedi. Diego'nun, küçük kız kardeşlerinden biriyle ilişkisi olduğunu öğrendi. Hayatının sonraki yıllarında, başından iki düşük vakası daha geçti ve Diego'nun, başkalarıyla da ilişkisi olduğunu öğrendi. 1939 yılında nihayet boşanmaya karar verdi. Ama 1940'ta yeniden evlendiler.


  < Konu Resmi..>

   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 4 Ağustos 2016
 2. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Yabancı Ressamlar Hakkında Özet Bilgiler
  Gerardo Dottori
  Laghi Fiume(Göller ve Akarsu)
  1884te Perugia’da dogdu.Kendi şehrinde güzel sanatlar akadamisine yazıldı.Çagdaş tarzda bir arkeoloji çıragı gibi çalıştı.1906da Milanoya gitti.Ancak tekrar mecburi olarak Perugia’ya dönerek akademide arkadaşlarıyla bir gurup oluşturarak,egitimdeki eski tarzı dışlayarak çalışmaya başladı.1908de entelektüel öncü Fiyorentini’lerle temas kurdu.E.Settimelli,M ile M.Carli ve V Scattolini.!911 sonlarında Balla tanıştı,füturizm fikrini savundu.1914 fütürist Marinetti ile bir gece organizasyonu düzenleyip Adriana meydanında bir sergi açarak Günün ileri gelenlerini davet etti.Savaş anında kalp rahatsızlıgından çalışamadı.Ancak dinamik motifler çizdi ve boyadı. Son yıllarda başlıca eserlerini İtalya’da ve yurt dışında sergilemştir.1977de Peruca’da ölmüşür.  < Konu Resmi..>  < Konu Resmi..>  < Konu Resmi..>

   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 4 Ağustos 2016
 3. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Yabancı Ressamlar Hakkında Özet Bilgiler
  Giotto di Bondone

  İtalyan ressamı ( Floransa, yaklaşık 1267-1337)

  İlk sanat öğrenimini nerede ve nasıl yaptığı konusunda çok az bilgi vardır; buna karşılık ilk sanat faaliyetine Assisi’de başladığı, XIII. y.y’ın son on yılında burada çalıştığı ve yukarı bazilikanın sahınındaki Eski ve Yeni Ahit Hikayeleri’nden bazılarını yaptığı bilinir. Hepsi çok bozulmuş olan bu freskler, renk sisteminde Bizans unsurlarını sürdüren, bazilika süslemesinde ise Cimabue’yi örnek alan Cavallini’nin izleyicisi Romalı ressamların tarzında yapılmıştır. Bununla birlikte, bazı sahnelerde, figürlerin konumu ve bu figürlerin manzara unsurlarıyla ilişkisi bakımından yeni, somut bir mekan anlayışı görülür. Bu ilk fresk dizisinin yapımından sonra Giotto’nun Roma’ya gittiği sanılır; Assisi’deki yukarı bazilika’nın sahınında bulunan Aziz Frencesco’nun Hikayeleri adlı yirmi sekiz kareden meydana gelen dizide Arnolfo di Cambio’nun etkisi vardır. Bu dizinin yapımında Giotto bazı ressamlarla, (özellikle Sante Cecillia ustası) işbirliği yapmıştır. Giotto’nun XIII. y.y’ın son yirmibeş yıl içinde yaptığı sahnelerde çok az ünlü insan figürlerine rastlanır. Kompozisyonlarında, en dramatik ve önemli sahneleri seçerek, hikayeleri kolaylıkla anlaşılabilecek bir şekilde ortaya koymuştur. Manzara, mimari figürlere yalnız fon görevi yapmakla kalmaz, kişilerin hareket ve jestleriyle uyuşan bir ortam yaratır. Dünya Nimetlerinden El Çekme, Celano Süvarisinin Ölümü, Arles Meclisinde Görünme, bu dizideki en güzel resimlerin konusudur. Giotto’nun, boşluk ile kabartmanın sentezi olarak yorumladığı biçimi ön plana alması, üslubunun gelişimindeki yepyeni bir evrenin başlamasına yolaçtı. Cavallini’nin etkisiyle, ilk resimlerindeki biçim anlayışını bırakarak daha tatlı ve yumuşak biçimlere yöneldi. San Pietro kemerindeki Naricella mozayiği Cavallini’nin Giotto üzerindeki etkisini açıkça ortaya koyan eserlerdir. Aynı yıllarda (1300 yılları sırasında) Floransa Santa Maria Novella kilisesindeki Çarmıha Gerilme’yi yaptı.

  1303-1305 arasında Podoma’ya gitti ve orda Meryem’in Hikayeleri, İsa’nın Hayatı, Günahlar ve Fazilet, Kutsal Haberi Alan Meryem, Genel Yargılama, Dua Eden İsa, Meryem, Havariler adlı eserleriyle Scrovegni kilisesinin içini süsledi. Bu freskler Giotto’nun olgunluk devresinde verdiği eserlerdir; Bu eserlerde Assisi’dekilere oranla biçimler daha karmaşık ve gergin, anlatım tonu daha ciddi ve sakindir. Bu sadeleşmeler renklerle sıkı sıkıya kaynaşan bir ışık anlayışının sonucudur. Manzara, anlatım ritmiyle tam bir uyuşum içindedir. Anna ile Giacchino’un Karşılaşması, Mısırdan Kaçış, İsa’nın Yakalanması, Çarmıhtan İndirme. Hayatının son otuz yılında Giotto’nun faaliyeti daha da yoğunlaştı; Dormatio Virginis (Berlin, Vatikan Resim Galerisi) ve bugün çeşitli koleksiyonlara dağılmış olan başka panoları, kutsal eşya masaları ve çarmıhta İsa resimlerinden başka Ognissanti Kutsal Eşya Masası (Floransa, Ufrizi) 1317’den sonra yaptığı freskler, Peruzzi kilisesindeki Aziz Giovanni Battista ve İncil Yazarlarının Hikayeleri, Floransa’da Santa Croce’deki Bardi kilisesinde bulunan Aziz Francesco’nun Hikayeleri sayılabilir.

  İkinci bölümde sayılan ve nispeten iyi muhafaza edilmiş eserlerde, biçimler adeta bir mimari görünüş ve tam bir denge meydana getirir. 1334’te Giotto, Santa Reparata’nın (Floransa Katedrali) inşaatının başına getirildi ve çan kilisesinin yapımına başladı. Sanatçı öldüğü sıradar çan kulesinin birinci kornişe kadar tamamlandığı sanılır; Andrea Pisano’nun devam ettiği kulenin yapımı 1357’de Francesco Talenti ve Neri di Fiora Vante tarafından tamamlandı. Daha sonraki yıllarda Assisi, Roma, Padora, Rimini (burada 1313’den önce Malatestiano tapınağındaki Çarmıha Gerilme tablosunu yaptı) Verona, Napoli ( arşiv kataloglarından 1329-1332 arasında burada oturduğu anlaşılır) ve Milano dışında Giotto’nun yaptığı sanat bakımından önemli seyahatler belgesizlik yüzünden bilinmemektedir

   
 4. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Yabancı Ressamlar Hakkında Özet Bilgiler

  İtalyan ressam (Volos Yünanistan,1888-Roma 1978)Önce Antikçağ'dan,bir süreMünihte kaldıktan sonra ise(1906-1909Alman kültüründen(özellikle Shopenhauer ve Nietzsche'in felsefesi,Böcklin ve Klinger'in resmi) etkilendi.Kapalı ve tiyatromsu bir dünyanın geniş görüntüsünü vermeye yöneldi.(Bir sonbahar öğleden sonrası gizemi 1910)Paris'te kaldıgı yıllarda (1911-1914)Apollinaire ve Picasso'nun dikkatini çekti.Resimlerinde degişik temalar geliştirdi;donmuş ve ürkütücü havalarıyla dikkati çeken "Place d'İtalie'ler,sütunlu tek başına bir heykel bir fabrika bacası ya da bir tren dışında ıssız alanlar;katı perspektifler içinde dikilen cansız ve yüzsüz mankenler(kaygı veren esin perileri,1916,Mattiolli kol,Milano);bazı acayip nesnelerle resim sehpaları,ölçü aletleri,bisküiler oyun araçları,deniz haritaları vb.kalabalığıyla boğucu "metafizik iç mekanlar"De Chirico 1919 da bu metafizik resimleri bırakarak Tiziano,Rafeello,Rubens gibi ressamların etkisini taşıyan klasik anlayışa döndü.Bu döneminde manzaralar natürmortlar çizdi.Daha sonra yaşamının son yılların da yeniden metafizik temalara geri dönmüştür,ama artık fırçası gücünü yitirmiş,biçimlerde ağırlaşma başlamış,eski imge fışkırması gitgide azalmıştır.1910 yıllarındaki yapıtlarıyla gerçeküstücülerin büyük öncü olarak tanımladıkları gizemli sanatçı De Chirico,kendi sanat çizgisini Hebdomeros adlı özyaşam öyküsünde anlatmıştır.(!929) BÜYÜK LAROUSSE'den alıntı


  < Konu Resmi..>  < Konu Resmi..>  < Konu Resmi..>   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 4 Ağustos 2016
 5. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Yabancı Ressamlar Hakkında Özet Bilgiler Gustav Klimt (1862 - 1918)
  Ekolü: Art Nouveau

  Klimt'in ailesi Bohemya kökenlidir.
  Viyana uygulamalı sanatlar okulunda eğitim gördüğü dönemde
  ressam Hans Makarat’tan etkilenmiştir.
  1883’ten sonra kardeşi Ernst ve ressam Franz Matsch'la birlikte
  dekoratör olarak çalışmış,
  Burgtheater’ın ve Sanat Tarihi Müzesi’nin dekorasyonunu bitirdikten sonra
  kardeşinin ölümüyle 1892 yılında işi bırakmıştır.
  1897 yılında bir grup sanatçı ile "Viyana Sezession Grubu"nu oluşturmuş,
  grubun ilk başkanı seçildikten sonra 1905 yılına kadar bu görevini sürdürmüştür.

  Viyana Üniversitesine felsefe, tıp ve hukuk adlı tavan resimleri yapan Klimt,
  erotik simgeleri ve karamsarlığı yüzünden büyük tepkiler almıştır.
  1902 yılında mimar dostu Josef Hoffmann’ın Brüksel'deki
  "Stoclet Evi"nin yemek odası için duvar resimleri yapmıştır.
  Avusturya Galerisi'nde bulunan Öpücük, Fritza Riedler ve Adele Bloch-Baver
  adlı çalışmalarında figürler silüet biçiminde ele alınmıştır.

  Klimt, beyin kanaması sonucu hayatını kaybetmiştir.


  < Konu Resmi..>


   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 4 Ağustos 2016
 6. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Yabancı Ressamlar Hakkında Özet Bilgiler

  Gustave CAILLEBOTTE

  (paris 1848 - 1894) empresyonistleri gonulden desteklemis kalender bir insan olan, onlarin alinmayan resimlerini kendisi alan ve sergiler duzenleyen kalender adam. kendisi aslinda isci sinifi yasantisi ile ilgili guzel resimlere sahiptir.
  1800'lerin sonlarında paris'in yüksek burjuvadan yetişmiş izlenimci ressamlarından biri olan gustave ,"döşeme kazıyanlar" tablosu betimleyici dilinin duruluğu , öğle güneşi ve gölgesinin çıplaklığı ve kendi boyutlarını kullanmış olmanın rahatlığıyla takdir edilesi bir zerafettedir.gustave yapıtında , satın aldığı yeni apartman dairesinin döşemelerini kazıyan işçileri resmetmiştir.oldukça zengin bir işadamının oğlu olan gustave, mühendislik eğitimi alırken resme de ilgi gösterdi. her nekadar en ünlü ve begenilen resmi "the floor scrapers", 1875 sergisine kabul edilmese de sonradan en ünlü resmi olarak tanımlandı. kisa hayati boyunca üç empresyonist sergiye katıldı.
  caillebolt'un bunca yil golgede kalmasının ana nedeni ise onun dünyanın ilk empresyonist koleksiyoncusu olmasi, ve vasiyetinde sahibi olduğu tüm manet, renoir ve cezanne leri sürekli sergilenmeleri kosulu ile fransiz devletine bagislamasidir. musee dorsay de halen sergilenen tablolardan 40 ı onun bağisladiği resimlerdendir.
  yelken, kürek ve kano gibi sporlarda başarılı bir sporcu olduğundan hem kendi yaptığı , hem de topladığı resimlerin çoğunda nehir, tekne ve deniz teması işlenmiştir.  < Konu Resmi..>  < Konu Resmi..>
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 4 Ağustos 2016
 7. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Yabancı Ressamlar Hakkında Özet Bilgiler

  Hans Memling (1430/40- 1494)

  Memling’in resimlerinde de Bouts’un resimlerine benzer özellikler vardır.
  Weyden’in öğrencisi olmuştur ve Brugges kentinde yaşamıştır.
  Resimlerde ideal güzellik duygusu yoktur, buna karşılık ifade ön plana çıkmış durumdadır.

  Dua Eden Adam Portresi (y.1480, ahşap üzerine yağlıboya),
  genç bir erkek figüründen oluşmaktadır.
  Arka planın büyük kısmı figürün hemen arkasındaki duvarla sınırlanmıştır.
  Buna karşılık sağ kısımda dar bir boşluk doğaya açılmaktadır.

  Eserin Adı: Bildnis der Maria Morel
  Yapım tarihi: 1480
  Orijinal Ebadı: 37 X 27 cm
  Tekniği: Ahşap
  Bulunduğu Yer: Brügge - Belçika
  Eserin Adı: Marienaltar des Sir John Donne of Kidwelly
  Yapım tarihi: 1468
  Orijinal Ebadı: Mitteltafel 71 X 68 cm, Flügel j
  Tekniği: Ahşap
  Bulunduğu Yer: Londra - İngiltere


  Eserin Adı: Johannes der Täufer und der heilige Laurentius
  Yapım tarihi: 1470/80
  Orijinal Ebadı: je 57 X 17 cm
  Tekniği: Ahşap
  Bulunduğu Yer: Londra - İngiltere
  < Konu Resmi..>  < Konu Resmi..>
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 4 Ağustos 2016
 8. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Yabancı Ressamlar Hakkında Özet Bilgiler
  Herbert (James) Draper

  İngiliz yağlı boya ve illüstrasyon ressamı.
  Draper,Londra'daki Royal Akademisinde öğrenim gördü.1888 - 1892 yılları arasında da Roma ve Paris gibi şehirlerde birçok eğisel işlere girişti.1890'de İllüstratör(çizer) olarak çalıştı.

  1891'de Ida ile evlenerek,bir kız çocuğuna sahip oldular.

  1894 yılı ise Draper'in en verimli dönemine girdiği yıl.Kendisini Antik Yunanistan'daki Mitolojik temlere çevirerek,bu konuyla ilgili yapmış olduğu "The Lament Of Icarus" adlı eseri ile altın madalya kazandı.(1898).
  Ünlü ressam 1920 yılında da yaşama veda etti


  < Konu Resmi..>

   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 4 Ağustos 2016
 9. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Yabancı Ressamlar Hakkında Özet Bilgiler

  Jackson Pollock

  (d. 28 Ocak 1912, Wyoming, ABD – 11 Ağustos 1956, New York, ABD),

  Soyut dışavurumcu ressam, 20. yüzyılın en önemli sanatçılarındadır. Damlatma tekniği (drip painting) ile boya karıştırma, fırça kullanımı gibi alışılagelmiş uygulamaları bir kenara bırakmış, yere serdiği devasa boyutlardaki tuval bezleri üzerinde hareket ederek boyayı dökme, damlatma, fırlatma suretiyle sonradan aksiyon/hareket resmi adı verilen resimler yapmıştır. Bu özelliğinden ve 'kötü adam' imajından ötürü Jack the Dripper lakabıyla da anılmıştır.

  1951'den sonra koleksiyonerler ve galerilerden daha değişik resimler yapması için baskılar gelmeye başlamış, bu baskılar karşısında Pollock'un varolan alkol sorunu daha da büyümüş, resimleri karanlıklaşıp figüratif öğeleri de kapsamaya başlamıştır. 1956'da yaptığı araba kazası sonucu ölmüştür.

  Harekete ve sürece verdiği beden sanatı, süreç sanatı, performans sanatı, Fluxus, happening'ler gibi birçok çağdaş akımın temelini hazırlamıştır.

  Modern sanat eleştirmenleri şöyle bir şey söylerler. Modern akımlar hep resmi tahrip etmeye çalışmışlardır. Onlar üretimi tahribatta aramışlardır. Bu tahribat yapının çözülmesidir. Pekçok eleştirmen, Pollock'u bu tanımlamaya dahil etmenin bir yanlışlık içerdiğini düşünür. Onlara göre, Pollock zaten tahrip olmuşluktan, bir tür yapısızlıktan başlar. O yapıyı çözmez. O yapısızlığın içinde kırkyama ile nesneye ulaşmaya çalışır. Büyük bir enerjiyle dışarıya doğru bir yanardağ gibi patlayan yeteneği, bu yanardağın üstünde bir yapı oluşturmasını engeller gibidir. O sabırsızdır, huysuzdur, tahammülsüzdür. Yapıyı biriktirmekte ve geliştirmekte zorlanır. Yapısızlıktan nesneye ulaşma çabası, yaşamının son döneminde sürpriz bir figüratif resimle somutlaşır. Karışıklığın ortasında bir kadın silüetinin belirdiği bir resimdir bu.  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
 10. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Yabancı Ressamlar Hakkında Özet Bilgiler

  Jean Auguste Dominique İngres
  Fransız ressamı (1780-1867).
  Ekolü: Neoklasik

  Montauban'da doğan İngres, bir tahta oymacısının oğludur.
  Çocukken resimle müzik arasında karar verememişti,
  iki konuda da çok yetenekliydi. Bilinen ilk desenini dokuz yaşındayken yapmış,
  on dört yaşında da Toulouse Orkestrası'na kemancı olmuştu.
  Sonunda resim sanatını seçti, ama kemandan hiç bir zaman vazgeçmedi.
  (Fransızca'da, bir boş zaman uğraşını belirten «İngres'in kemanı» deyimi buradan gelir.)

  1797'de Paris'e yerleşti ve büyük neo-klasik ressam David'in öğrencisi oldu.
  1801'de Roma büyük ödülünü kazandı.
  İtalya'ya, Floransa'ya yaptığı bir yolculuk sırasında ilkel ressamları ve Raffaello'yu keşfetti;
  Toskana manzaraları birçok desenine esin kaynağı oldu.

  1824'te, "Louis XIII'ün Adağı" adlı eseri büyük başarı kazandı ve İngres Paris'e döndü,
  orada büyük övgü ve saygı gördü. Sonra Roma'daki Fransa Akademisi müdürlüğüne atandı.
  İtalya'dan dönüşünde sarayın ve ileri gelenlerin resmî portre ressamı oldu.
  Kendi deyimiyle son günlerine kadar çalışmasını «öğrenmek için» sürdürdü.

  Bazı Eserleri

  Tahtında Oturan Napolyon l, Mösyö ve Madam Riviere ve Kızları, Madam de Senonnes, Din Kurbanı Symphorien, Oidipus ve Sfenks, Büyük Odalık, Türk Hamamı.  < Konu Resmi..>
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 4 Ağustos 2016
 11. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Yabancı Ressamlar Hakkında Özet Bilgiler

  Johannes Vermeer, «Delft'li Vermeer» denir, Hollandalı ressamdır (1632-1675). Vermeer, yeni kurulan Protestan Hollanda Cumhuriyeti'nin burjuva sınıfından bir ailenin çocuğu olarak Delft kentinde doğdu. Bütün çağdaşları gibi, daha çok sarayın ya da kiliselerin siparişi üzerine, doğduğu şehirden ve çevresinden manzaralar yaptı.

  Elimizde Vermeer'in sanat hayatı üstüne pek fazla bilgi yok: yaşadığı çağda ün yapan, sonra unutulan sanatçının değeri XIX. yy.da yeniden anlaşıldı. Eserlerinden pek azında imza ve tarih vardır ve ancak birkaç tablosunun kesinlikle Vermeer'e ait olduğu söylenebilir.
  Bir Anı Yakalamak

  Vermeer, çoğunlukla ev içi sahneleri yaptı. Bu sahnelerde hiç bir olayı anlatmağa çalışmaz: çıplak duvarlı veya duvarları bir haritayla, bir tabloyla süslü bir odada bir-iki kişinin bulunması onca yeterlidir. Sanatçının üstün yeteneği, günlük yaşantıdan alınmış bu basit sahneleri zamanın dışına çıkarak ölümsüzleşmiş birer kompozisyon haline getirir.

  Ustaca dağıtılmış bir ışık içinde yüzen kişiler, kendilerini önlerindeki işe verdikleri bir hareketsizlik anında öylece donup kalmış gibidirler: İnci Tartan Kadın, terazisinin dengede olup olmadığına bakar, Sütçü Kadın, bir ölçek sütü büyük bir dikkatle boşaltır, atelyesindeki Ressam elindeki fırçayla tuvale boya sürmeğe hazırlanır. Bu etkileyici anlardan alabildiğine canlılık ve hayat taşar.

  Portrelerinde (Türbanlı Genç Kız), derin ve durgun bakışlı çehre, tablonun koyu renk fonundan ayrılarak bir ışık oyununun merkezi olur. Delft'ten iki manzara resminde de Vermeer'in bu çabasını görebiliriz: ressam, kapalı bir dünyada taşlaşmış gibi hareketsiz duran kişileriyle sakin bir şehir çizer, bu ölü şehre canlılık veren tek şey ışıktır.  Bazı Tabloları

  Delft'ten Manzara, Ara Sokak, Mektup Okuyan Mavili Kadın, Aşk Mektubu, Astronom, Aracı Kadın, İsa, Marta'nın Evinde, Kırmızı Şapkalı Kadın.

  «Dantelacı Kadın». Ressam bizde, sanki resimdeki tahtaya ve kumaşlara, elimizi uzatsak dokunacak, becerikli parmakların işleyişini görecekmişiz duygusunu uyandırıyor. Konuya vuran sakin ışık, üzerinde gezindiği renk ve biçimlere ayrı bir sıcaklık kazandırıyor. Günlük hayattan seçilmiş bu sade görüntüyü, o sihirli fırça, ölümsüz bir süre dönüştürmüştür.

  «Atelye». Vermeer bu son tablosunda, resim sanatı üstüne düşünür gibidir. Jüpiter'in habercisi tanrıça Rumor burada, başında defne yapraklarından tacı, elinde zaferleri müjdeleyecek borusu, ama hayli solgun bir yüzle tasvir edilmiştir.


  «Atelye»


  < Konu Resmi..>
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 4 Ağustos 2016
 12. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Yabancı Ressamlar Hakkında Özet Bilgiler

  Gençlik yıllarında Nino olarak bilinen John William Waterhouse, 6 Nisan 1849'da Roma'da doğmuştu. Anne ve babası sanata olan ilgilerinden dolayı Italya'ya gelmiş iki İngiliz ressamdı. Waterhouse ve ailesi 1850'li yılların sonlarına doğru İngiltereye geri döndüler. Waterhouse babasının stüdyosunda heykel ve resim üzerine yeteneklerini geliştirdi. Kraliyet Akademisine birçok kez başvuruda bulunduktan sonra ancak 1870 yılında kabul edildi. 1895 yılında akademinin bir üyesi oldu.

  Waterhouse'un doğduğu yere olan sevgisini yansıtan ilk çalışmaları Italyan tema ve manzaralarına odaklanmıştır. Daha sonraki çalışmalarında Alma-Tadema ve Frederick Leighton gibi pre-raphaelist resammların işlediği konularla ilgilenmiştir. Özellikle Roma mitolijisi ve Keats, Tennyson gibi klasik İngiliz şairleri olmak üzere klasik mitoloji, tarih ve edebiyat konuları üzerine yaptığı 200'den fazla tablosu bulunmaktadır. Öldüren cazibeleriyle erkekleri kurban durumuna düşüren güzel kadınlar eserlerinde yer alan önemli ögedir.

  Yaşadığı süre içinde tanınmış olan ender ressamlardan biridir. Uzun bir hastalık döneminden sonra 10 Şubat 1917'de ölünceye kadar resim yapmaya devam etmiştir. Başta Frank Dicksee ve Herber James Draper olmak üzere daha sonraki pre-raphaelistlerin çoğu Waterhouse'un stilinden önemli ölçüde etkilenmişlerdir.  [​IMG]
  The Shrine
  [​IMG]
  Destiny
  [​IMG]
   
 13. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Yabancı Ressamlar Hakkında Özet Bilgiler

  Josef Albers (1888 - 1976)

  1888’de Bottrop’da dünyaya geldi. 1908-1913 yılları arasında Ruhr bölgesinde ilkokul öğretmenliği yaptı. 25 yaşına geldiğinden okulundan izin alarak Berlin Kraliyet Sanat Akademisinde iki yıl okuduktan sonra bitirme sınavlarını verip sanat öğretmenliği için gerekli sertifikayı aldı. 1916’dan başlayarak üç yıl Bottrop’da hocalık yaptıktan sonra 1919’da Münih’e taşında ve burada Franz von Stuck’un resim öğrencisi oldu.

  1920’de Weimar’da Bauhaus Tasarım Okuluna yazılarak 32 yaşında okulun en yaşlı öğrencisi oldu. Burada malzemelerini çöplerden sağlayarak ilk defa soyut cam resimlerle deneysel çalışmalara girişti; 1922’de cam atölyesini yeniden organize etti. 1925’te Bauhaus ile Dessau’a taşınan Albers, burada profesörlüğe getirildi. Aynı yıl içinde dokuma sanatları bölümündeki öğrencilerden Anni Fleischaman ile evlendi. 1933’te Black Mountain College’e atanan Albers 16 yıllık hocalığı esnasında pek çok genç sanatçıyı bu okula çekti. 1939’da Amerikan vatandaşlığına geçen Albers ilk kez değişmeyen bir biçimi renklerle çeşitlendirdi

  1950’de geçtiği Yale Üniversitesi sanat bölümünde mimarlık ve tasarım bölümlerini yönetti. 1958’de emekli olduktan sonra iki yıl daha konuk profesörlük yaptı. Başyapıtı olan Kareye Saygıyı 1950’den sonra çalıştı. Burada Albers’in renk deneylerinin özü gösterilmekte ve Op-art, kinetik sanat, renklerin yanyana uygulandığı resimlerde ve Yeni Soyut çalışmaların gelişmesi üzerinde önemli bir etken olan algılama teorisine ilişkin düşüncelerini açıkladı. Değişmeyen geometrik bir tramı esas alarak renk etkisinin durum, çevre, ışık sayısı ve yoğunluğu gibi faktörlere bağlılığını gösterdi.

  1961 yılında Amsterdam’da Stedelijik Müzesinde ilk retrospektif Albers sergisi açıldı. İki yıl sonra Renklerin Etkileşimi adı altında bilgilerini bir araya toplayan bir tür görmenin okulu olan kuramsal yazısı çıktı. 14 tane şeref doktoru unvanına sahip olan Albers 25 Mart 1976’da Amerika’da öldü.  < Konu Resmi..>
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 4 Ağustos 2016
 14. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 4 Ağustos 2016
 15. handanca

  handanca Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  1 Nisan 2008
  Mesajlar:
  4.464
  Beğenilen Mesajlar:
  102
  Ödül Puanları:
  63
  Cevap: Yabancı Ressamlar Hakkında Özet Bilgiler

  süper ötesi bi paylaşım olmuş. sağol.:)
   
Yabancı Ressamlar Hakkında Özet Bilgiler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Resim Sanatı hakkında bilgiler

  Resim Sanatı hakkında bilgiler

  ressam vural yurdakul vural yurdakul mehmet mehmet uygun ressam neşet günal anne ve çocuk Resim. 1910’larda sanat eğitimi için Avrupa’ya giden İbrahim Çallı, Hikmet Onat, Namık İsmail, Avni Lifij ve Feyhaman Duran gibi ressamlar, Cormon Atölyesi’nde öğrenim görmelerine karşın izlenimcilik akımının ilkelerini ya da sembolist yorumları Türk resmine kazandırmışlardır. “1914 Kuşağı” olarak anılan...
 2. yabancı futbolcuların çocukluk resim

  yabancı futbolcuların çocukluk resim

  kim derdiki o zaman bu çocuklar dünyanın en ünlü ve en çok para kazanan futbolcuları olacak:) buna ne kendilerinin nede ailelerinin nede bu resimleri çeken fotoğrafçıların aklından geçermiydi :D:D hiç sanmıyorum belkide kendileri hayal ederdi belkide dile getirmişlerdir ama karşıdaki kaale almadan gülmüşlerdir:D:D Off M.C tutturdun yorum yap diye haa aklıma bişey gelmiyor devrik cümleler...
 3. Pınar dikici Hakkında bilgi ve resim var mı

  Pınar dikici Hakkında bilgi ve resim var mı

  Pınar dikici isimli bayan sanatçı hakkında bilgi gerekmekte. Bu sanatçı hakkında bilgi resim veya biografi varsa sevinirim.
 4. Ressam Burhan Doğançay Hayatı Hakkında Biyografik Bilgiler

  Ressam Burhan Doğançay Hayatı Hakkında Biyografik Bilgiler

  Kısaca Burhan Doğançay Kimdir Burhan Doğançay Hakkında Bilgi Sevgili melekler, resim sanatı ile ilgilenen bir sanatçımız, ressam Burhan Doğançay hayatı hakkında sizlere kısaca bilgiler vermek istiyoruz.. :) 1929 yılında İstanbul’da dünyaya gelen sanatçı, sanat eğitimini ilk olarak babasından ve tanınmış ressam Arif Kaptan’dan aldı. Babasının teşvikiyle başlayan resim çalışmaları,...
 5. islamiyetten önce o dönemin ressam ve eserleri hakkında bilgi ???

  islamiyetten önce o dönemin ressam ve eserleri hakkında bilgi ???

  Arkadaşlarım bana acil olarak islamiyetten önce yaşamış ve o dönemin ressam ve eserleri hakkında bilgiler lazım bulabilirseniz sevinirim.

Sayfayı Paylaş