Etiketler:
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  Yağ Aldirma (liposuction)

  Konu, 'Estetik-Plastik-Cerrahi' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Liposuction, negatif basınç yaratan bir sisteme ( enjektör, aspiratör ) takılan özel tasarlanmış kanüller aracılığı ile vücudun istenilen bölgelerinden yağ çekme işlemidir.
  İki temel amacı vardır;

  1-Vücudu şekillendirmek (liposhaping ve liposculpturing olarak da bilinir. ) : yağ fazlalığı olan bölgelerden liposuction ile alınan yağların bir kısmının yağ dokusunun eksik olduğu vücut bölgelerine verilerek vücut hatlarının şekillendirilmesidir. Örneğin, bel bölgesinden alınan yağların basene verilerek daha feminen bir görünümün oluşturulması işlemi.

  2-Kilo verdirmek: Spor ve Diyetle aşırı kilolarından kurtulamayan hastalara uygulanır. Hastanın kilosuna bağlı olarak bir seansta 10 litre nin üzerinde yağ alınabilir.

  Liposuction işleminden yarar görecek hastalar iki gruba ayrılır. Birinci grup genel anlamda;

  Aşırı yağlanması olmayan ancak vücutta yağ dağılımının düzensiz olduğu ( basen, üst bacak bölgesi) hastalardır. Vücut kitle indeksleri normal sınırlar içerisindedir. Liposuction işleminden sonra hastalar kilo alsalar bile daha önce şikâyetçi oldukları bölgelere yağ toplanması olmayacaktır. Yani liposuction ameliyatı, vücudun yağ dağılımını kalıcı olarak değiştirmektedir. Uzun yıllar liposuction hemen tamamı ile bu gruptaki hastalara uygulanmıştır.

  Bir diğer hasta grubu ise vücut kitle indeksleri normal sınırların üzerinde olan ve halk arasında toplu ya da şişman tabir edilen kişilerdir. Son yıllarda, liposuction, kilo verdirme yöntemleri içerisinde, diyet ve egzersize bir alternatif oluşturmaktadır. Daha önceleri diyet ve egzersiz sonrasında kişinin veremediği fazla yağlar alınırken, günümüzde, tam tersini uygulamaktayız. Liposuction yapılan bireyler ameliyat sonrasında daha kolay kilo verebilmekte, diyet ve egzersize daha kolay uyum sağlamaktadır.

  Eskiden düşünülenin aksine 5 litrenin üzerinde yağ alınması, ameliyat riskini artırmaz. Ancak iki önemli hususa dikkat edilmelidir. İlki, hastanın genel sağlığını bozacak bir hastalığının ( kalp, akciğer, böbrek, vs ) olmaması, diğeri ise, ameliyatı yapacak cerrahın bu tip ameliyat konusunda yeterli bilgi ve deneyiminin olmasıdır

  Ameliyat izleri

  Liposuction ameliyatında, ciltte yapılan kesiler kanüllerin girmesine müsaade edecek kadar yani 4-5 mm kadardır, bunlar dışında cilt kesisi yapılmaz, yani izsiz bir ameliyattır.

  Ultrasound liposuction

  Ultrasound teknolojisi, son yıllarda tıpta giderek artan oranlarda kullanılmaktadır. Yüksek frekanslı ses dalgaları özel kanüller vasıtasıyla emilecek yağ dokusuna iletilir ve yağ hücreleri parçalanır. Böylece ameliyatta oluşabilecek kanamalar azaltılır ve daha fazla yağ almak mümkün olur. Gevşek ciltlerde kasılmayı da artırarak ameliyat sonrasında daha sıkı bir cilt yapısı elde edilmesine yardımcı olur.

  Anestezi seçimi

  Sedasyon ile beraber lokal anestezi ya da genel anestezi uygulanabilir. Düşük miktarlarda yapılan yağ almalarda lokal anestezi tercih edilirken yüksek miktarlarda yapılacak liposuctionlar da genel anestezi tercih edilir. Ameliyat sırasında yağ alınacak bölgelere özel hazırlanmış serum enjekte edilir. Böylece hem ameliyat sırasında oluşan kanama minimuma indirilir hem de hastanın ameliyat sırasında çok sıvı kaybetmesi önlenir. Ultrasound tekniğinin de kullanımı ile 10 litrenin üzerinde yağ almak mümkün olmaktadır.

  2 litreye kadar yapılan liposuctionlar da, hasta tamamen kendine geldikten sonra evine gönderilebilir. Alınan yağ miktarı 2 litreyi geçtiği durumlar da ise hasta ameliyat sonrası ilk geceyi hastanede geçirmelidir. Ertesi gün genel kontrolü yapılan hasta, 3. 7. 15. günlerde kontrole çağırılmak üzere taburcu edilir. Ameliyat sonrası düşünülenin aksine şiddetli ağrı olmaz. Sıradan ağrı kesiciler hastayı rahatlatmak için yeterlidir.

  Hastalar ameliyattan korse giydirilerek çıkartılır ve yaklaşık bir ay kadar korse giymeye devam ederler. Ameliyat sonrası oluşan şişlikler, ameliyat detaylarını gizlediği için hastalar ancak bu şişliklerin ortadan kalktığı dönemde ameliyatın etkilerini fark etmeye başlarlar. Bu süre ortalama iki ay kadardır. Aynı şekilde ameliyatın kiloya yansıması da bu dönem sonunda olur. Ameliyattan bir hafta sonra ultrason veya el masajlarının uygulanması şişliklerin daha çabuk azaltılmasında yararlıdır. Hastalarımızın, ameliyatın ikinci gününden itibaren giderek artan yürüyüşler yapmalarını önermekteyiz.

  Sadece ülkemizde değil yurt dışında da liposuction uygulamalarına ait olumsuz sonuçlar, ya bu ameliyat için doğru hastanın seçilmeyişine ya da bu işlemleri uygulayan kimselerin yeterli eğitim ve tecrübelerinin olmayışına bağlıdır.   
Yağ Aldirma (liposuction) konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Liposuction ( Yağ alma ameliyatı ) nasıl yapılıyor

  Liposuction ( Yağ alma ameliyatı ) nasıl yapılıyor

  Liposuction ( Yağ alma ameliyatı ) Liposuction (yağ alma ameliyatı) hakkında en fazla yanlış bilginin dolaştığı ameliyat. Bir yandan yağ alma (liposuction) ameliyatının insanları öldürdüğüne, sağ kalanlarda da yağ almaya bağlı olarak eğri büğrü yerler kaldığına dair sağlam bir kanı var. YAĞ ALMA AMELİYATI, LIPOPLASTY, LIPOSCULPTURE, LIPOSHAPING, LIPOSUCTION Diğer yandan da liposculpture,...
 2. Liposuction ( Yağ alma ameliyatı )

  Liposuction ( Yağ alma ameliyatı )

  karın yağı aldırma ameliyatı karından yağ aldırma ameliyatı karından yağ fiyatı göbek yağlarını Liposuction (yağ alma ameliyatı) hakkında en fazla yanlış bilginin dolaştığı ameliyat. Bir yandan yağ alma (liposuction) ameliyatının insanları öldürdüğüne, sağ kalanlarda da yağ almaya bağlı olarak eğri büğrü yerler kaldığına dair sağlam bir kanı var. YAĞ ALMA AMELİYATI, LIPOPLASTY, LIPOSCULPTURE,...
 3. Yağ Dokuları Aspirasyonu ( Liposuction, liposhaping, lipoplasty)

  Yağ Dokuları Aspirasyonu ( Liposuction, liposhaping, lipoplasty)

  gıdık nasıl yok edilir gıdı nasıl yok edilir lipoplasty gidik aldirma gıdık aldırma Yağ dokuları aspirasyonu (liposuction, liposhaping, lipoplasty, liposculpture) : Tüm bu terimler aslında aynı işlem için kullanılan farklı terimlerdir. Yöntemin ilk uygulanmaya başlandığı dönemden başlayarak gelişmesi ve bu gelişmelerin...
 4. yağ aldırma estetiği liposuction

  yağ aldırma estetiği liposuction

  Yağ aldırma konusunun tarihçesi liposuction ile başlamış olup, başta kaba bir şekilde uygulanan bu yöntem günümüzde değişik isimler ile daha ince bir şekilde yapılmaktadır. Liposhaping veya Liposculpture isimi verilen işlemlerde liposuction yöntemi daha zarif instrumanlarla üç boyutlu düşünce ve uygulama mantığıni kullanarak işlenir. Yöntemlerin hepsinde yağ dokusu milimetrik deliklerden...
 5. Liposuction Yağ Alma, Yağ Aldirma

  Liposuction Yağ Alma, Yağ Aldirma

  Yağ Alma (liposuction) işleminin en son ulaştığı nokta damarları büzüştürerek kanamayı önleyen bir sıvı ile yağları önce sulandırıp sonra da çok ince kanüller yardımı ile vakumlama yöntemidir. Vakumu sağlayan şey kanülün bağlı olduğu bir aspiratör ya da bir enjektör olabilir. Bu şekilde çok fazla miktarlardaki yağların bile çok az doku travması ile alınması mümkün olmaktadır. Vücudun bu yöntem...

Sayfayı Paylaş