gebe
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Yağ nedir ve yağ çeşitleri nelerdir buyrun öğrenelim.

  Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  yağ nedir yağ çeşitleri
  yağ nasıl yapılıyor


  Mutfaklarımızın ve alternatif tıppın vazgeçilmezi oakln yağlar hakkında bilmediğiniz tüm bilgiler ve yağ çeşitleri hakkında merak ettiğiniz bilgiler bu yazımızda yer alıyor Melek'lerim.

  [​IMG]

  Vücudumuz besinlerle aldlğımız yağı depolar, enerjiye gereksinimi olduğu zaman da bu yağ depolannı kullanır. Yağlar ayrıca A, D, E, K vitamini gibi yağda eriyen vitaminierin emilimini sağlar, vücut ısısının ve organların dış darbelerden korunmasını sağlar.

  Beslenmede 2 çeşit yağ çok önemlidir; doymuş yağlar (katı) ve doymamış yağlar.

  1) Doymuş Yağlar Genelolarak hayvansal gıdalarda bulunan doymuş yağlar, kolesterol düzeyini yükseltebilir, kalp hastalıkları, kanser ve şişmanlık için risk faktörleri oluşturabilir.

  2) Doymamış Yağlar
  Doymamış yağları sadece günlük yediğimiz yağlarla almayız.
  İki çeşit doymamış yağ vardır.
  a) Tekli doymamış yağlar
  Zeytin ve kanola yağları, fındık, fıstık, ceviz, kabuklu yemiş yağları (yer fıstığı ve badem yağları), avokado tekli doymamış yağları çok miktarda içerir.
  b) Çoklu doymamış yağlar
  Omega-3 ve Omega-6 yağ asitleri olmak üzere, iki ana gruba ayrılır.
  Omega-3;
  En çok balık (ringa, uskumru, sardalya, alabalık ve somon) ve az miktarda yumurlada bulunur. Bitkiselolarak da keten tohumu yağı, kanola yağı, soya fasulyesi yağı, ceviz, balkabağı çekirdeği, kenevir tohumu yağı ve semizotunda bulunmaktadır.

  Omega-3 yağ asitleri vücutta:
  - Nabız
  - Kan basıncı
  - Bağışıklık sistemi
  - Yağların metabolizması
  - Beyin ve sinir dokuları
  - Koroner kalp hastalıkları ve damar sertliği gibi durumlarda olumlu rol oynar.

  Omega-6 mısır yağı, soya fasulyesi yağı, ayçiçek yağı, ceviz, balkabağı çekirdeği ve keten tohumu yağında bulunur. Diyabetle, romatoid artritle, PMS’da (adet öncesi sendromlar), deri hastalıklarında ve kanser tedavisinde olumlu etki eder.

  * Omega-6 grubu temel yağ asitleri vücutta;
  - Enerji üretimi
  - Kan akışı
  - Hemoglobin üretimi
  - Trigliserid ve kolesterol seviyeleri
  - İnsülin ve kan şekeri seviyeleri
  - Alerjik reaksiyonlar
  - Bağışıklık Sistemi üzerinde olumlu roloynar.

  OMEGA-9 Yağ Asidi
  Çoklu-doymamış yağ asitleri grubundan önemli bir yağ asiti olmakla birlikte, temel yağ asiti değildir. Çünkü vücudumuzda temel yağ asitlerinden sınırlı miktarda da olsa, bu yağ asitini kendisi üretebilir. Zeytin, avokado, badem, yer fıstığı, fındık, susam yağı, Pecan fındığı, Antep fıstığı, Mahun cevizi, Kanola yağı, fındık yağı ve keten tohumu yağında bulunmaktadır.

   
Yağ nedir ve yağ çeşitleri nelerdir buyrun öğrenelim. konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Trans Yağ Nedir ?

  Trans Yağ Nedir ?

  trans yağ, nedir, zararları, nelerde bulunur, hakkında bilgi için yazımıza buyrun. Trans yağlar insan hayatı için gerekli değildir ve genellikle sağlığı iyi yönde desteklemez. Trans yağ tüketmek kötü LDL kolesterol seviyesini arttırır ve iyi HDL kolesterol seviyesini azaltır ve böylece koroner kalp damar hastalıkları ve inme riskini arttırır. Trans Yağ Nedir? Trans yağlar...
 2. yağ çeşitleri nelerdir

  yağ çeşitleri nelerdir

  Yağ çeşitleri nelerdir bileşik yağ çeşitleri hakkında bilgi rica ediyorum teşekkürler.
 3. Bitkisel yağlar ve faydaları nelerdir buyrun öğrenelim

  Bitkisel yağlar ve faydaları nelerdir buyrun öğrenelim

  Hangi Yağlar Neye Yarar, Hangi Yağlar Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir, Merhaba Sevgili Melek'ler, bu yazımızda bitkisel tedavi yöntemleri arasında yer alan bitkisel yağlar ve faydaları hakkında bilgi ediniyor ve bu gün içersinde hangi yağlar neye yarar diyen misafirimizin sorusunu cevaplıyoruz :) MELİSA: Terletici,kas gevşetici,sinirleri yatıştırıcı ve ateş düşürücü özellikleri...
 4. Yağ bezesi neden olur?

  Yağ bezesi neden olur?

  yağ bezesi nedir,yağ bezesi niye olur, yağ bezesi nasıl oluşur,yağ bezesi ağrı yaparmı,yağ bezesi kansere dönüşürmü,yağ bezesi nasıl geçer Tıp dilinde yağ bezesi ‘lipom‘ adını alır. Çoğu yağ bezesi küçük boydadır ve müdahale edilmemesi tercih edilir. Ancak yağ bezesi göze hoş gelmeyen bir görüntü oluşturuyorsa, büyümesi ya da sinirlere baskı yaparak ağrı yapması söz konusu ise ya da çok...
 5. Yağ bezesi neden olur?

  Yağ bezesi neden olur?

  Lipomlar herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir ama çoğunlukla yetişkinlikte ve orta yaştaki kişilerden şikayet geldiği bilinmektedir. Yağ bezeleri kadınları ve erkekleri eşit oranda etkiler. Öte yandan kadınlarda daha çok tek yağ bezesi oluşurken erkeklerde çoklu kist şikayeti daha sık görülür. Oldukça yaygın bir şikayettir ve her 100 kişiden birinde yağ bezesine rastlanır. Yağ Bezesi Nedir?...

Sayfayı Paylaş