1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Yağlı ciltlerin sorunları ve çözümleri

  Konu, 'Cilt Bakımı' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Yağlı ciltlerin yapısını ve ihtiyaçlarını biliyor musunuz?


  < Konu Resmi..>
  Cildimizdeki yağ nelerden oluşur?


  Cilt üzerindeki yağ (sebum); lipitler (yüzeydeki hücrelerden kaynaklanır), ter ve çevresel materyallerden oluşur.

  Ciltteki yağ (sebum) nerede üretilir?

  Sebum yağ bezlerinden üretilir. Tüm vücut yüzeyinde bulunan sebum, el ve ayak derisinde daha az, avuç içi ve ayak tabanlarında ise hiç yoktur. Yağ bezleri sırtın ortasında, alında ve çenede daha büyüktür ve diğer deri bölgelerinden daha fazladır. Aynı zamanda kulak kanalında ve cinsel organların bulunduğu alanda da yoğundur.

  Yağ bezlerinin yapısı nasıldır?

  Yağ bezleri kanallarla birbirine bağlı odacıklardan oluşur ve bu kanalların içi deri yüzeyine benzer hücrelerle örtülüdür. Bir çok yağ bezi kıllar ile birlikte deri yüzeyine açılır. Bazı serbest yağ bezleri ise tek başlarına deri yüzeyine açılırlar.

  Yağ nelerden oluşur?

  Yağ (sebum) kompleks bir yapıya sahiptir ve gliseridler, serbest yağ asitleri, skualen, kollesterol esterleri, kollesterol gibi lipitleri içerir. Trigliseritler de yağ bezlerinde üretilir ve yağ bezi kanalındaki lipaz denen bakteriyal enzimlerle serbest yağ asitlerine parçalanırlar.

  Ciltten salgılanan yağın normalde görevi nedir?

  Derinin yüzeyinden sıvı kaybını engeller. Deriyi bakteri ve mantarlardan korur. Derinin kokusunu oluşturur. Bağışıklık sisteminin organizasyonunda rol oynayan 'Propionibacterium acnes' denen bakterinin kolonizasyonunda rol oynar.


  Yağ salgısı nasıl düzenlenir?

  Sebum salgısı hormonal faktörler, yaş, bazı hastalıklar ve ilaçlardan etkilenir.

  Sebum üretimi hormonlardan nasıl etkilenir?

  Sebum üretimi, androjen dediğimiz **** hormonlarının kontrolü altındadır. En aktif androjenler; (erkeklik hormonu) testosteron, 5-testosteron (DHT) and 5-androstenedioldür. Bu hormonlar ve diğerleri erkeklerde testis, kadınlarda yumurtalık ve böbrek üstü bezinden salgılanır. Bu organlar beyinde bulunan hipofiz bez tarafından kontrol altında tutulur.
  Androjenler deri ve cinsel organlarda bulunan hormonlar tarafından daha aktif hale getirilirler. Tip I 5-redüktaz denen enzim deride, tip II 5-redüktaz cinsel organlarda etkili olur. Bu enzimler, daha az aktif olan androjenleri aktif testosteron ve 5-hidroksi testosterona (DHT) dönüştürürler. Daha aktif androjenler yağ bezlerinden sebum salgısını uyarırlar.

  Yaş ile yağ bezi aktivitesinin ilişkisi nasıldır?

  Yağ bezleri doğumdan önce aktif durumdadırlar. Yağ salgısı annedeki hormonlarla düzenlenir.Yağın içeriği yaş ile değişir. Yeni doğan bebek 'verniks kaseosa' denen mumsu bir tabaka ile kaplıdır.Yeni doğan bebekler 3-6 ayda erişkin gibi yağ salgılamaya başlarlar. Erkeklerde yağ salgısı kadınlara göre daha fazladır. Yaş ile birlikte yağ salgısı azalır. Özellikle menopozdan sonra kadınlarda belirgin azalma olur.

  Hangi hastalıklar yağ salgısını etkiler?

  Hipofiz bezi, böbrek üstü bezi, yumurtalık ve testislerin hastalıklarında yağ miktarı azalır. Uzun süren açlık durumlarında da yağ miktarı azalır. Parkinson hastalığında ise miktarı artar.

  Hangi ilaçlar yağ salgısını azaltır?

  Östrojen (doğum kontrol haplarında mevcut), siproteron asetat ve spironolakton gibi antiandrojen ilaçlar, isotretinoin gibi A vitamini derivelerinin (akne tedavisinde kullanılır) alınması yağ salgısını azaltır.

  Hangi ilaçlar yağ salgısını arttırır?

  Medroxyprogesterone, levonorgestrol gibi androjenetik özelliği olan progesteronlar ve fenotiazinler yağ salgısını arttırırlar.

  Hangi ilaçlar yağ salgısı içindeki komponentlerin oranı değiştirilebilir?

  Diane 35, (etinil östrodiol ve siproteron asetat içerir.) isotretinoin, squalen, wax esterleri ve yağ esterlerini azaltırken; topikal retinoidler de yağ salgısı içindeki dengeyi değiştirirler. Hafif bir sabunla cildin günde 2 kez yıkanması da bu açıdan önemlidir.   
Yağlı ciltlerin sorunları ve çözümleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. saç bakımında sorunlar ve çözümleri

  saç bakımında sorunlar ve çözümleri

  saç elektriklenmesi nasıl önlenir saç kabarmasını önlemek kabarması nasıl önlenir saçların kabarmasını önlemek saçın kabarması Saçlarınız kırılıyor mu, hiç parlamıyor mu, şekle mi girmiyor, yoksa kepeklendi mi? İşte belli başlı 13 saç problemine 13 pratik çözüm önerisi. Saçlarım çok uzun, hiç şekle girmiyor Uzun saçlara şekil vermek zordur. Biraz daha hacimli ve dalgalı görünmesini...
 2. Sorunlar ve çözümler

  Sorunlar ve çözümler

  Sorunlarla karşılaştığınızda ne yaparsınız? Mantıklı yol, sorun üzerinde düşünmek, sebeplerini araştırmak, çözüm üretmeye çalışmak, soruna sebep olan yada ortak olan kişilerle bir araya gelerek fikir alışverişi yapmak, tecrübeli birilerinden yardım almak vs. Biliyor musunuz, evlendiğinizde hayatınızın en uzun süreli olmasını dileyeceğiniz bir anlaşma yapmış olursunuz. Tarafların imza attıkları...
 3. Evlenme sorunları ve çözümleri

  Evlenme sorunları ve çözümleri

  Evliliğinizde aranızdaki anlaşmazlıktan, çocuklardan ya da ailelerden kaynaklanan sorunlarınız varsa, yazımız size çözüm konusunda yol gösterebilir. Aileler: Kadın ve erkeğin aile yapılarının farklı olması, farklı kültürlerde yetişmiş ve farklı alışkanlıklara, farklı özelliklere sahip olmaları bir anlaşmazlık sebebidir. Kadın ve erkeğin anne- baba veya diğer yakınlarının onların aile...
 4. Cilt sorunlarına hızlı çözümler

  Cilt sorunlarına hızlı çözümler

  dudak kızarıklığı Dudak üstü bölgesindeki tüyleri aldıktan sonra tahriş ve kızarıklık olabilir. Acıyı azaltmak ve kızarıklığı yok etmek tatlı badem yağı sürebilir ve buz torbası uygulayabilirsiniz. Cildiniz solgun ve yorgun görünüyorsa yaklaşık 1 litre ılık suyun içinde birkaç damla lavanta yağı damlatıp karıştırın. Yüzünüzü ve boynunuzu lavanta yağı karışımlı suyla yıkayıp 15 dakika...
 5. Gençlik sorunları ve çözümleri

  Gençlik sorunları ve çözümleri

  Gençliği topluma kazandırmanın yolları Gençlerimizi nasıl kazanabiliriz? Gençliğin büyük sorunları Az önce bir misafirimiz evinde ki gençlerin sorumsuzluklarından bahsetmiş ve gençleri geri kazanmanın yolları hakkında bilgi istemişti. Biz de bu sayfamızda gençlik sorunları ve çözümleri hakkında bilgiler aktarıyoruz. Günümüz şartlarında gençlerin kapılıp gideceği büyük bir sel felaketi var....

Sayfayı Paylaş