gebe
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Yağmur Yağması İçin Okuncak Dua ve anlamı

  Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  yağmur duası okunuşu ve anlamı yağmur yağsın diye okunacak dua ve anlamı


  Merhaba Sevgili Melek'ler, bu yazımızda bizden yağmur duası paylaşmamızı rica eden misafirlerimiz için, yağmur duası ve anlamı hakkında bilgilere yer veriyor ve yağan yağmurla meyve ve sebzeler bollaşsın ki geçim derdi de kolaylaşsın diliyoruz.
  [​IMG]


  Yağmur Yağması İçin Okuncak Dua


  Okunuşu:

  Elhamdülillahi rabbil ‘âlemîn Errahmânir-rahîm
  Mâliki yevmiddîn,
  Lâ ilâhe illallâhu yef’alü mâ yurîd.
  Allâhümme entellâhu lâ ilâhe illâ entel-ğaniyyü ve nahnul- fukarâu, enzil ‘aleynel-ğayse vec'al mâ enzelte lenâ kuvveten ve belâğan ilâ hîne.
  Allâhümme! Eskınâ ğaysen merîen merî’an tabakan ‘âcilen ğayra râisin nâfi’an ğayre dârrin
  Allâhümmes-kınâ ğaysen mugîsen merîen tabakan ğadekan ‘âcilen ğayra râisin
  Allâhümmeskınâ ğaysen muğisen mürîen nâfian ğayra dârrin, ‘âcilen ğayra âcilin
  Allahümmeskına, Allahümmeskına, Allahümmeskına.
  Allahümme eğısnâ, Allahümme eğısnâ, Allahümme eğısnâ
  Allahümme ‘alel âkâmi vez-zırâbi ve bu-tûnil evdiyeti ve menâbiti’ş-şeceri.
  Allahümme eskı ‘ıbâdeke ve be-hâimeke venşur rahmeteke ve ahyi beledekel-meyyite.


  Anlamı:
  "Hamd rahman, rahim din/hesap gününün maliki olan âlemlerin Rabbine aittir. Allah'tan başka ilâh yoktur. O dilediğini yapar.
  Allah’ım! Sen Allah’sın Senden başka ilah yoktur.. Sen zenginsin, biz fakiriz. Bize bol yağmur indir. İndirdiğin yağmuru bize kuvvet ve güç eyle ve yağmuru (muhtaç olduğumuz) zamanna kadar indir.”(Ebû Davut, İstiska, 2; İbn Mâce, İkame, 154;Ahmed, VI, 166 Buhârî, Tefsir Sure, 2,15)
  “Allahım! Bize yardım eden, içimize sinen, bol, faydalı, her tarafı kaplayan, her tarafa akıp giden, her tarafı sulayan umumi bir yağmur ihsan buyur.” (İbn Mace, İkamet’i-Salah, 154)
  “Allahım! Bize bol, faydalı, her yeri kaplayan, uygun zamanlı yağmur ver.” (İbn Mace, İkameti’-Salah, 154)
  Allah’ım, bize imdadımıza koşan, afiyet veren, hızlı, zararlı olmayan, yararlı, gecikmeyen acil yağmur gönder. (Ebû Davut, Salât, 260)
  “Allah’ım bize yağmur ver. Allah’ım bize yağmur ver, Allah’ım bize yağmur ver.” (Buhârî, İstiska, 7; Cuma, 6)
  “Allah’ım bize yağmur ihsan et, Allahım bize yağmur ver, Allahım bize yağmur ver. Allahım yüksek tepelere, küçük tepelere, vadilere, ağaçlık tepelere yağdır.” (Buhârî, İstiska, 6, 9)
  “Allah’ım kullarını, hayvanlarını yağmur suyuyla sula, rahmetini saç ve dağıt, ölmüş olan topraklarımıza hayat ver.” (Ebû Davud, İstiska, 3)
  Bu duanın ardından Türkçe olarak şöyle dua edilebilir:
  Ya Rab! Bize yardım eden, içimize sinen, bol faydalı, her tarafı kaplayan, her tarafa akıp giden, her tarafı sulayan umumi bir yağmur ihsan buyur. Ey Yüce Rabbimiz! Bizleri yağmurla nimetlendir. Bizleri ümidini kesenlerden eyleme.
  Ya Rab! Bizim için ekinlerimiz yetişsin, sağmal hayvanlarımız süt versin, göğün bereketleri ve yeryüzünün bereketleri ile bizleri sevindir, nimetlendir.
  Ey yüce Rabbimiz! Biz senden mağfiret, bağışlanma dileriz. Şüphesiz sen çok mağfiret edensin. Bize semadan bol ve hayırlı yağmurlar yağdır.

   
Yağmur Yağması İçin Okuncak Dua ve anlamı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Unutkanlık ve Zeka İçin Dua

  Unutkanlık ve Zeka İçin Dua

  unutkanlık duası unutkanlık için dua unutkanlik duasi için dualar unutkanlik dua Unutkanlıktan kurtulmak ve zekanın açılması için bu dua okunur. (Bismillahirrahmanirrahim) Ferdün, Hayyün, Kayyumun, Hakemun, Adlün, Kuddüsün. İyyake na'büdü ve iyyakenesta'in. İnna fetehna leke fethen mubina) Dokuz defa okunacak. (Ya kebirü entellezi la tehdil ukulü livasfi azameti.) Bin defa okunacak. Sonra...
 2. kunut duaları okunuşu ve anlamı

  kunut duaları okunuşu ve anlamı

  kunut duaları okunuşu ve anlamı kunut duaları ezberleme Merhaba Melek'ler, bu yazımızda Kunut Duaları ve okunuşu, anlamarına yer veriyoruz. Allah ona açtığımız elleri boş çevirmesin diyor ve sizleri Kunut Duası ile başbaşa bırakıyoruz Melek'ler. Okunuşu: Allâhümme innâ nesteînüke ve nestağfirüke ve nestehdik. Ve nü’minü bike ve netûbü ileyk. Ve netevekkelü aleyke ve nüsni aleykel-hayra...
 3. Ayetel Kürsi Duasının Fazileti ve Anlamı

  Ayetel Kürsi Duasının Fazileti ve Anlamı

  Ayetel Kürsi Duası Fazileti Nedir Ayetel Kürsi Duasının Fazileti ve Anlamı Merhaba SEvgili Melek'ler ve bizden Ayetel Kürsi duasının fazileti hakknıda bilgi isteyen siz sevgili misafirler, bu yazımızda sizler için Ayetel Kürsi duasının fazileti ve anlamı hakkında ilgili tüm bilgileri aktarıyoruz. Bakara sûresi içinde bir âyet vardır ki, O, Kur’ân âyetlerinin reisidir. O, bir evde...
 4. Yağmur Yağması İçin Dua

  Yağmur Yağması İçin Dua

  Yağmur Yağması İçin Dua paylaşırsanız çok sevinirim arkadaşlar, şimdiden paylaşımınız için tşklerimi sunuyorum:
 5. Hastalıkta ve sıkıntılar için okunacak dua dualar

  Hastalıkta ve sıkıntılar için okunacak dua dualar

  Hastalık ve sıkıntılar için okunacak dualar Hastalık ve sıkıntılı durumlarda okunacak dualardan bazıların sizlerle paylaşıyoruz.Kimki hastalık ve sıkıntılı hallerinde aşağıdaki duaları Allahın izniyle temiz ve saf kalple okursa Allah o kişinin yapmış olduğu duaları geri çevirmez haklarında hayırlısı neyse o olur inşallah. Peygamber Efendimiz A.S sıkıntı ve üzüntü anında Cenab-ı hak’tan...

Sayfayı Paylaş