1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.451
  Beğenilen Mesajlar:
  2.302
  Ödül Puanları:
  113

  Yakakent Tarihi

  Konu, 'Karadeniz Bölgesi' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Tarihi
  Yakakent'in kurulusu M.Ö. 2. yy'a rastlar. Bizanslilarin yasadigi dönemde adi 'Kominos' olan sehri, Yavuz Sultan Selimin Çaldiran Seferini yapmak üzere Trabzon'a geçerken, halki Osmanli Impartorlugu'nu tanimadigi için, yerle bir ettigi söylenir.

  Kente daha sonra gelenler adini "Gümenez" seklinde degistirmislerdir. Bu günkü Yakakent'e 1800 yilinda Gerze'den gelen üç, dört aile tarafindan kurulmustur. 1893 - 1895 yillarinda Rus isgalinden kaçan Dogu Karadenizliler ve 1922 yilinda Selanik'ten gelen göçmenlerle Yakakent büyümüstür.

  1896 yilinda muhtarlik, 1Mart 1963 yilinda belediye teskilati kurulmustur. Ayni yil Gümenez olan ismi, kiyi sehri anlamina gelen Yakakent olarak degistirilmistir. 9.5.1991 tarihinde Yakakent ilçe olmustur.

  Coğrafi Konum
  Yakakent Karadeniz kıyısında Sinop il sınırı ile Samsun il sınırı arasındaki geçit noktasındadır. Samsun iline bağlı olan ilçenin Samsun'a uzaklığı 84 km. dir. Doğusunda Alaçam, Batısında Gerze, Güneyinde Canik Dağları, Kuzeyinde Karadeniz yeralmaktadır.

  Sosyo-Ekonomik Durum

  İlçe ekonomisi tarımsal karaktere sahip olmakla beraber; balıkçılıkta ekonominin can damarıdır. Karadeniz de avlanan her türlü balığı ve dünyaca ünlü Mersin balığını burada bulmak mümkündür.

  Deniz ürünlerini değerlendiren özel sektöre ait iki fabrika bulunmaktadır. Bunlardan biri Sürsan Balık unu ve yağı fabrikasıdır. Diğeri ise İpek Gıda fabrikasıdır. Burada Vatos, köpek balığı ve kum midyesi gibi bazı deniz ürünleri işlenip, şoklanarak Fransaya ihraç edilmektedir. İlçenin karakteristik tarım ürünü tütündür. Köylerde buğday, mısır ve çeltik de yetiştirilir. Sarıgöl, Köseli ve Büyük kırık köylerinde halıcılık yapılmaktadır.

  Ulaşım

  İlçe Samsun - Sinop karayolu üzerinde olduğundan, Samsun ve Sinop'a hergün ulaşım yapılmaktadır. Samsun'a 84 km uzaklıktadır.

  Karayolu: Otobüs terminali, İl merkezindedir.

  Demiryolu: Samsun-Sivas ve Samsun-Amasya demiryolu bağlantıları mevcuttur. Gar kent merkezinde bulunmaktadır.

  Denizyolları: Samsun'da feribot seferleri Haziran-Ağustos ayları içerisinde yapılmaktadır. Liman kent merkezindedir.


  Havayolu: Samsun Havaalanı kent merkezine 19 km mesafede yer almaktadır. Havalimanına kent merkezinde bulunan THY bürosu önünden kalkan servis araçları ile ulaşmak mümkündür.

  Tarihi ve Kültürel Değerleri
  İlçedeki eski yerleşme izine Pilavtepe tümüsülünde rastlanmıştır.


  Gezi Yerleri

  İlçeye 7 km. uzaklıkta Samsun - Sinop karayolu üzerinde bulunan Çamgölü mevkii denizin, ormanla iç içe olduğu bir doğa harikasıdır. Çam ağaçlarının denizle kucaklaştığı bu eşsiz sahil maviyle yeşilin en güzel uyumunu yaratmıştır. Bu yöre Orman İşletme Müdürlüğü tarafından piknik yeri olarak düzenlenmiştir.

  Kazköy mahallesi mevkiinde sahil şeridi ise kumsal ve doğal plajı ile ilçeye ayrı bir güzellik katmaktadır.

   
Yakakent Tarihi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Tarih

  Tarih

  Rüyada görülen tarihlere çok dikkat etmek gerekir. Bu belirli bir zamanı işaret eder. Ayrıca tarihi oluşturan tüm sayılar ayrı ayrı da yorumlanır.
 2. Suriye Tarihi

  Suriye Tarihi

  suriye tarihi Şimdide kapı komşumuz Suriye'nin tarihi geçmişine göz atmaya sıra geldi.Suriye hakkında merak ettikleriniz tarihi geçmişini bilmek istiyorsanız bilgileri sizinle paylaşmak istiyorum:) Suriye, toprakları üzerinden çeşitli medeniyet ve kültürlerin geçtiği ve pek çok istilaların, hadiselerin meydana geldiği, eski ve kritik bir mevkiye sahiptir. Ülkeye ilk yerleşenler Hazret-i...
 3. Şanlıurfa Tarihi

  Şanlıurfa Tarihi

  şanlıurfa Peygamberler şehri olarak bilinen Şanlıurfa Tarihini öğrenmek istermisiniz meleklerim :tik: ESKİ ÇAĞLARDA ŞANLIURFA Şanlıurfa'nın bilinen belgesel tarihi M.Ö. 2000 yıllarında Hurri-Mitanni ile başlar. Bu devletin başkenti Vaşugan (Resul Ayn)'di. Bu dönemde Şanlıurfa büyük bir kültür merkezi olmuştur. Daha sonra büyük tarihi göçlerle bu bölgeye Sümerler ve Sümer Uygarlığı hakim...
 4. ölecegim tarih

  ölecegim tarih

  cok merak ediyorum

Sayfayı Paylaş