Yalancı gebelik nedir belirtileri nelerdir ?

  • Konbuyu başlatan Uzman SühaN
  • Başlangıç tarihi
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yalancı gebelik nedir belirtileri nelerdir ?
Hamile olmadığınız halde tamamen inandırıcı gebelik belirtileri geliştirebilirsiniz. Yalancı gebelik gebeliğin hiçbir fiziksel kanıtı olmamasına rağmen, gebe olmayan bir kadının hamile olduğuna inandığı nadir bir durumdur. Yalancı gebelik yaşayan kadınlar genellikle gerçek gebelik semptomlarına maruz kalacaklardır. Bu durum henüz tam olarak açıklanmamasına rağmen, uzmanlar duygusal ve pskilojik olarak değerlendiriyor.Psikologlar, yanlış gebelik yaşayan kadınların gebe kalma ve hamilelik sürecini yaşama arzularına son derece güçlü olduğuna inanmaktadırlar.


yalancı gebelik.jpg


Soru : hamileliğin ilk belirtileri nelerdir ?
Yalancı gebelik tipik gebelik belirtileri, kilo alımı, artan göbek, sabah rahatsızlığı, sinirlilik ve sırt ağrısı ile karakterizedir.Birçok insanın inandığı gibi, yalancı gebelik sadece kadınlarda değil erkeklerde de bulunur. Bir erkeğin yalancı gebelik geçirmesine Sempatik Gebelik denir. Yalancı gebelik hem kadınlarda hem erkeklerde son derece nadir görülür, bu nedenle doktorlar durumun kök sebebini birleştirmeye çalışmaktadır. Bazıları nedene fiziksel, diğerleri ise psikolojik olduğuna inanıyor.

Sahte bir gebelik oluşturabilecek bazı konular şunları içerir:

Düşük (genellikle birden fazla)
İnfertilite
Bir çocuğun kaybı
Zihinsel çöküş

Yalancı gebelik, yumurtalık tümörü gibi gerçek bir fiziksel semptomun sonucu olabilir.Depresyon öyküsü, geçmiş tıbbi konuların yanı sıra, gebe kalma yetersizliği, çoklu düşükler veya bir çocuğun kaybı da buna sebep olabilir.Yalancı gebelikler hakkında güvenilir veriler elde etmek zordur.Bir bebek olmadığı belli olduğunda birçok kadın iddia edilen vade tarihini daha sonra geri itecek ve beklediklerini ısrar etmeye devam edecektir.

Yalancı hamileliğin tedavisi

Gebelik oluşup oluşmadığını belirlemek için bir doktor belirtileri not alacak ve pelvik muayene, abdominal ultrason ve idrar tetkikleri yapacaktır. Hasta altta yatan bir psikiyatrik bozukluk için taranabilir.Fakat çoğu vakada, psikoterapi de dahil olmak üzere duygusal destek, yalancı hamileliği tedavi etmenin en iyi yoludur.


Araştırmalar aynı zamanda yalancı hamileliği (hamilelik sırasında hormon üretiminin merkezi olan) hipofiz bezi ve özellikle de olağandışı yüksek seviyedeki hormonlarla ilişkilendiriyor. Bu hormon dengesizliği sıklıkla stres ve kaygıdan kaynaklanır ve bu da bir kadının gebe olduğuna inanmasına yol açan duygusal ve psikolojik kaymalara neden olur.Sahte bir hamilelikten muzdarip çoğu kadın, aynı hamilelik belirtilerini yaşadığı için gerçekten hamile olduğuna inanıyor. Sahte gebelik belirtileri tipik bir gebelik ile aynıdır.

Yalancı gebelik yaşayan kadınlar tipik gebelik belirtilerine sahip olabilirler:

Adet olamama
mide bulantısı
kusma
aşerme
kilo alma
Karın genişlemesi
Göğüslerin genişlemesi

Yalancı gebelikte test pozitif olurmu ?

Yalancı bir hamilelik pozitif bir gebelik testine neden olmaz. Bunun nedeni, gebelik testleri, gebelik sırasında yükselen hCG hormonu (insan koryonik gonadotropin) varlığına tepki göstermesidir. Dolayısıyla, sahte bir gebelik vakası negatif sonuç verir.

Ek olarak, genellikle rahatsız olmak da çok yaygın bir semptomdur. Gerçekten hamile olmadıklarından emin olmanın tek yolu testler yapmak ve fizik muayene olmaktır.Gerçek bir hamileliği doğrulamak için yapılan aynı testler yalancı gebelik teşhisi için yapılır.Bir ultrasonografi , bir gebeliğin gerçek yada yalancı olup olmadığını belirleyecek başka bir testtir. Yalancı bir gebeliğiniz varsa, ultrasonun bebek göstermeyeceğini unutmayın. Kalp atışı da olmayacak. Bazı tıbbi durumlar , morbid obezite, ektopik gebelik ve kanser gibi gebelik belirtilerini de taklit edebilir . Doktorunuz bu koşulları gidermek için gerekli testleri yapacaktır.

Yalancı gebelik, karmaşık ve gizemli bir durumdur ve modern test ve görüntülemenin ortaya çıkması sayesinde, artık iyi tıbbi bakıma erişimi olan toplumlarda çok nadir görülür.

Çoğu durumda hayali gebelik semptomları, gebelik testi kiti negatif sonuç verdiğinde giderilir, yoksa bir ultrasonografide fetus gelişmediğini teyit eder. Bununla birlikte, hastanın hamile kaldığına olan inancının çok güçlü olduğu, hatta bu durumun kendisini ikna edemediği ve belirtilerin sürdüğü vakalar olmuştur.Sahte bir gebeliğin tedavisi hassas bir durum olduğu için çok zordur..
 
M

murtezim

Forum Okuru
iyi günler ben yeni evliym kasımın 2si evlilikti bu ay adet olmadım belirtilerim var ne ençokta midem bulanıyor ve uykum var hamile kalmış olabilirmiyim çok istiyorum
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Merhaba, dönem gecikmesi olunca akla ilk gelen gebelik oluyor. Siz gebeliğin bir kaç septomunu yaşıyorsunuz .Belirtilerden yola çıkarak gebeliği teşhis etmek yanlış ve yanıltıcı olur . Bu durum da test yapmanız daha faydalı olacaktır.
 
Üst