Yanak Elmacık Büyütme Ameliyatının Detayları

  • Konbuyu başlatan Uzman SühaN
  • Başlangıç tarihi
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Yanak Elmacık Büyütme Ameliyatının Detayları
Yüze yapılan ameliyatlar genellikle yüzü dengeli bir hale getirmek için ve çenenin, yanakların ya da ağız bölgesinin yapılandırılması ile gerçekleştirilir.

Çene altına ya da ağız içine açılacak küçük bir kesi cerrahın çene implantını direkt olarak kemik üzerine uygulayabilmesine izin verir.

Yanak implantları genellikle ağız içinde açılan bir kesi kanalı ile ve direkt olarak elmacık kemiği üzerine (ya da daha aşağıya) yerleştirilmesi ile gerçekleştirilir. Söz konusu bu implantların şekilleri ve büyüklükleri çeşitlidir.


Estetik cerrahlar yüz implantlarını yüz hatlarını iyileştirmek ve belirginleştirmek için kullanırlar. Sıklıkla, bu implantlar yüzünüzde ve yüz hatlarınızda daha dengeli bir uyum olmasına yardımcı olur ve böylece görüntünüz ile ilgili kendinizi daha iyi hissedersiniz. Çeşitli malzemelerden yapılmış çok çeşitli implantlar mevcuttur. Bu implantlar alt çenenin dış hattını güçlendirmeye ya da çeneyi ya da elmacık kemiklerini yüzün geri kalan kısımları ile dengeli bir hale getirmeye yardımcı olur.1.pngBir Yüz İmplantından Neler Beklemeli? Yanak büyütme, dolgun ve kalkık yanak görüntüsü yaratmak için elmacık kemiklerinin önüne protez madde yerleştirilmesini içermektedir. Yanak büyütme işleminde kesi hemen hemen her zaman ağzın içinde yanaklar ile diş etleri arasında olur. Bu izler asla görülmez. Kesiler için diğer seçenekler de alt gözkapaklarınızın içi veya kulaklarınızın ön tarafıdır. Bu kesiler genellikle gözkapağı ameliyatı veya yüz germe ile eşzamanlı olarak düşünülürler.

Yanak implantları hedefinle uyumlu olacak hale getirilirler. Eğer yanaklarınızın ön kısmındaki düzlük ile daha çok ilgiliyseniz buraya çıkıntı vermek için implantlar daha önden yerleştirilirler. Eğer yüzünüzün çok dar olmasından yakınıyorsanız yanak implantları elmacık kemiğinin kenarından daha fala çıkıntı vermesi için daha dikey yerleştirilebilirler. Çoğu zaman, bunların karışımı en iyi sonucu vermektedir.

İmplant Olmadan Yanak-Elmacık Büyütme

Büyütmek amacıyla kırılıp ileri taşınabilen çene kemiğinin aksine, elmacık kemikleri salt kozmetik amaçlar uğruna böyle bir uygulamaya uygun değillerdir. Eğer yanak büyütmek için kendi kemiğinizi kullanmakta kararlıysanız, kafatasınızdan, kaburganızdan veya kalça kemiğinizden alınan bir kemik-parça nakil olarak kullanılabilir. Kemik nakillerini dezavantajları, farklı alanlardan alınmış olmaları gerekmesi ve yerleştirildikten sonra eriyebilir olmalarıdır. Aynı zamanda şekil verilmeleri daha zordur. Salt kozmetik yanak büyütme için çoğu cerrah sadece implant maddeleri kullanmaktalardır.

Bu kurala istisna bir durum vardır. Eğer aynı zamanda yüz germe de oluyorsanız, cerrahınız SMAS olarak bilinen ekstra yüz dokusunu yanaklarınızı büyütmek için kullanabilir. SMAS derinin altında bulunan lifli doku tabakasıdır. İki-katmanlı yüz germelerde yukarı kaldırılır ve fazlalık genellikle atılır. Bu ekstra SMAS’ı atmaktansa bazı cerrahlar yanak bölgesinde dolgunluk yaratmak için kullanırlar. Yine de, SMAS yumuşak bir doku olduğu için zamanla incelebilir veya sarkabilir.

Son yıllarında vucudun başka bölgelerinden olan yağ nakillerinde büyük gelişmeler olmuştur. Yağ transferi ile yüz bölgesinde başarılı büyütme işlemleri yapılmaktadır. Yağ nakillerinde yüzbölgesinde erime oldukça sınırlıdır, çünkü yüz bölgesinin kanlanması oldukça iyidir. İmplantmı yoksa yağ transferimi mutlaka doktorunuzun görüşlerini sorunuz.

İmplantlara Alışma

Yüz implantlarının yerleştirilmesi pek çok kozmetik ameliyatı uygulamasında olduğu gibi yaptıran kişinin öz-imajı üstünde olumlu etkisi bulunmaktadır. Yine de, yüz implantları için bir limit vardır. Ameliyat esnasında yaptıran kişinin yaşı ilerledikçe yeni yüz yapısından memnun kalma oranı da düşmektedir. Yıllar içerisinde, temel yüz özelliklerimize alışırız. Sonunda, her türlü değişim ne kadar çekici olursa olsun kabul görmeyebilir çünkü gözümüze farklı görünür. Yapısal bir değişimin ardından yeni bir görüntüyü kabul etmekteki zorluk, çene ve yanak büyütmeye kıyasla rinoplastiden sonra daha fazladır. Yüz germe veya gözkapağı ameliyatı gibi gençleştirmeye yönelik ameliyatlardan sonra genellikle her hangi bir problem yaşanmaz.

Mevcut Asimetri

Çoğu insanın yüz kemiği asimetriktir. Küçük eşitsizlikler yaygındır ve genellikle fark edilmezler. Orta veya büyük boyutlu bir asimetri ise fakat sorun oluşturabilir. Bu gibi durumlarda, çene ve yanak implantları mevcut asimetrilere daha çok dikkat çekerler. İmplantları uygun hale getirerek asimetrileri giderme çabası faydalıdır fakat yeni problemler de doğurabilir.

Ameliyatın Zamanı

Çene ve yanak-elmacık büyütme, bayanlarda on beş yaşından sonra yüz kemikleri tamamen oturduktan sonra uygulanabilir.

Komplikasyonlar

Ameliyatınızı iyi bir estetik cerrah yaptığında hem uygulamanız hem de iyileşme süreciniz muhtemelen olaysız geçecektir. Ama en ideal koşullarda bile, yine de, komplikasyonlar meydana gelebilir.

a-Duyusal-hissiyat Değişiklikleri

Çene ve yanaklarda geçici uyuşukluk, ağrı ve kaşıntı olağandır ve hissetme iki ila altı hafta içerisinde normale dönmektedir. Eğer ameliyat esnasında sinir zedelenmesi olmuşsa dudaklardaki uyuşukluk kalıcı olabilir.

Eğer implantlarınız oynar veya sinire baskı uygularsa ameliyattan yıllar sonra ertelenmiş uyuşukluk geliştirebilirsiniz. Bu ertelenmiş uyuşukluk implantın çıkarılmasıyla giderilebilir.

b-Enfeksiyon

Enfeksiyon ilk etapta antibiyotiklerle tedavi edilebilir fakat eğer geçmezse genellikle implantın çıkarılması gerekmektedir. Enfeksiyon geçtikten altı ay sonra başka bir implant yerleştirilebilir.

c-Asimetri

Eğer implantlar simetrik olarak yerleştirilmediyse, ya da pozisyonlarından oynarlarsa ya da daha önceki asimetri devam ederse ameliyat sonrasında çene ve yanaklarda asimetri görülebilir.

Çene ve Elmacık Ameliyatından Beklenmesi Gerekenler

•Anestezi: Sedasyon veya genel.

•Ameliyat yeri: Hastane.

•Ameliyat süresi: Çene implantı için otuz dakika, yanak-elmacık implantları için kırk beş ila altmış dakika.

•Kalma süresi: Ayakta tedavi (aynı gün taburcu).

•Konforsuzluk: Az ve orta derecede. İki ila beş gün günlük boyunca ağrı kesici kullanmaya hazır olunuz. İlk günlerde size yardımcı olacak uzun süre etkili bir lokal anestezi talep ediniz.

•Morarma: Görülmez.

•Ödem: Çene implantından sonra bir ila iki hafta ve yanak implantlarından sonra ise iki ila üç hafta devam etmektedir. Ödemi kafanızı sürekli yukarıda tutarak ve sık sık buz kompresi yaparak azaltabilirsiniz.

•Sargılar: Genellikle olmaz.

•Dikişler: Eğer kesiler ağzınızın içinde ise o zaman eriyen dikişler kullanılacaktır ve almak gerekmez. Eğer deri kesileri kullanılmışsa dikişler beş gün içerisinde çıkarılır.

•Makyaj: Ameliyattan bir gün sonra yapılabilir.

•Halk içine çıkmak: İki ila beş gün içerisinde halk içine çıkıla bilinir.

•İş: İki ila beş gün içerisinde geri dönebilecek hale geleceksinizdir, fakat ödem kısıtlayıcı bir etmen olacaktır.

•Egzersiz: İki hafta içerisinde devam edilebilir.

•En son hali: Bir ila iki ay içerisinde görülür.

•Sonuçların kalıcılığı: İmplantlarınız yerlerine oturduktan sonra, sonuçlar genellikle uzun sürelidir. Komplikasyon oluşmadığı sürece başka bir ameliyat gerekmeyecektir.

Komplikasyonlar için Endişelenmeyi Ne Zaman Bırakabilirim?

İmplantınız yerine oturana kadar komplikasyon riski devam etmektedir. İmplantınız yerleştirildikten aylar veya yıllar sonra bile duyusal değişimler, enfeksiyon, implantın yerinden oynaması, kemik erozyonu, implant tespiti ve başka bir ameliyat ihtiyacı görülebilir. Neyse ki, bu implantlar pozisyonlarını bulup da iyileşme görüldükten sonra çok nadir olarak komplikasyonlarla karşılaşılır.

d-İmplantın Çıkması

İmplantların kullanıldığı her operasyonda olduğu gibi, cerrahınızın en iyi şekilde yerleştirmek için elinden geleni yapacaktır. Fakat iyileşme çabası onu yerinden oynatabilmektedir. Eğer böyle bir durum gerçekleşirse ve şiddetinin derecesine bağlı olarak çene ve yanaklarınızda doğal olmayan bir görüntüye sahip olabilirsiniz. Bu problemin düzeltilmesi implantı tekrar yerine oturtmak için ameliyat gerektirir.

e-Kemik Erozyonu

Arada sırada implant hareket edebilir. Pozisyonunda kalır fakat her hangi bir yönde milimetrik bir oynama gösterebilir. Ve implant hareket ettiğinde, altında bulunan kemikte sürtünme olur ki bu da sonrasında kemikte erozyona sebep olabilir. Diş köklerini etkilemesi açısından çene erozyonu oldukça önemli olabilir. Çok nadir görülür ve implantın çıkarılmasıyla tedavi edilir.

f-Derinin Altından İmplantın Tespiti

İmplantınızın çeşidine bağlı olarak derinizin altından hissedebilirsiniz. Bu bir problem teşkil etmez.

g-İmplantların Çıkarılması

Bazı implantlar harekete geçtiklerinde deriyi veya ağız zarını aşındırabilirler. Daha sonrasında implant dışarı doğru çıkıntı yapabilir ve enfeksiyon riskini oldukça artırır. Tedavi genellikle implantın çıkarılmasıyla gerçekleşir.Başka Bir Ameliyat İhtiyacı

Eğer bir implant taktırmayı seçtiyseniz gelecekte muhtemelen başka operasyonlar geçirmeye hazırlıklı olmalısınız. (Bu sadece estetik cerrahi implantları için geçerli değildir, aynı zamanda yapay eklemler, kalp pilleri ve kalp kapakları için de geçerlidir). İmplantlar yapay aletlerdir; bazıları ömür boyu kullanılabilirken, diğerleri için aynı durum söz konusu değildir.

1-Belirtiler

Çene implantlarının klasik iki tane belirtisi vardır: cadı çenesi veya düğme çene. Yanak implantlarının en büyük belirtisi ise palyaço görüntüsüdür.

a-Cadı Çenesi

Cadı çenesi, çene altı ve kemiği arasındaki bağlantıların bozulması nedeniyle çene derisinin sarkmasıdır. Hiçbir cerrah böyle bir şey ile karşılamak istemese de arada sırada rastlanır ve sebep her zaman da açık değildir. Daha fazla cerrahi müdahale ile de düzeltme çabaları başarılı olamaya yetmeyebilir.

b-Düğme Çene

Doğal olmayan bir şekilde küçük veya yuvarlak bir tür çenedir ve implantın çok küçük veya dar olmasından kaynaklanır. Bu problem, çenenizin kenarlarından çıkacak şekilde daha uzun, geniş bir implant kullanılarak önlenebilmektedir.

c-Palyaço Yanaklar

Çenede olduğu gibi küçük implant kullanımı mevcut yüz hatlarıyla bütünleşmediği için yanaklara doğal olmayan bir görüntü vermektedir. Yanaklarda, elmacık kemiklerinin üzerinden dikdörtgen bir çıkıntı görülmesinden dolayı bir palyaçonunkine benzetilmektedir. Altındaki kemikle uyumlu olacak daha geniş bir implant kullanılması bu durumu önleyecektir.

Maliyet

Fiyat seçilecek hastaneye, cerrahın tecrübesine, alınacak hizmetin kalitesine göre değişir. Estetik cerrahide stadart fiyatları yakalamak mümkün değildir. Araştırdığınızda çok farklı rakamlar duyduğunuzda şaşırmayınız. Maalesef cerrahi zanaatı birebir tecrübeyle alakalıdır. Bağlı olduğunuz toplumun ortalama alım gücü üzerindeki fiyatlar her zaman sorgulanmalıdır. Cerrahınız fahiş fiyat talep ediyorsa zaten gerekli tecrübeye sahip değildir. Eğer mali durumunuz istenen fiyatı karşılamıyorsa biraz daha bekleyip-sabredip para biriktirdikten sonra tecrübeli hekimde ameliyat olmayı düşünebilirsiniz. Önemli olan sakin ve heycansız olarak karar almaktır.

IMPLANT MALZEMELERİ

1-Silastik-Silikon tabanlı implantlar

Esnek beyaz veya şeffaf bir plastik olan Silastik, yıllardır kalp pilleri, yapay eklemler ve diğer medikal protezlerde kullanılmaktadır. Geniş yelpazede boyları ve şekilleri bulunmaktadır ve kısmen ucuzdur. Kolaylıkla yerleştirilir ve çıkarılabilir. Enfeksiyon oranı düşüktür. Bu sebeplerden dolayı, Silastik çene ve yanak büyütmede en çok kullanılan implant olarak yerini korumaktadır.

Silastik implantların dezavantajları da vardır. Kemiğe kaynamayabilir ve dolayısıyla yerleştirildikten sonra çıkabilir veya altında bulunan kemiği aşındırabilir. Aynı zamanda derinizin altından implantın kenarlarını hissedebilirsiniz.

2-Hidroksiapatit

Güçlü, hafif bir seramik türevi olan Hidroksiapatit çoklu küçük granüller veya tek büyük bir parça olarak yerleştirilebilir. Hidroksiapatit deniz mercanı gibi gözeneklidir. Bu özellik dokunun, kemiğin ve kan damarlarının içine nüfus etmesini sağlar. Ve bu da implantın sabitlenmesini sağlarken hareket etmesini, çıkıntı yapmasını, enfeksiyon kapmasını veya altındaki kemiği aşındırmasını da engeller. Mevcut asimetrileri düzeltmek için yerleştirmeden önce gerekli şekil verilebilir. İyileşildikten sonra Silastik ’ten daha zor çıkarılır veya değiştirilir.
 
Ecem ;)

Ecem ;)

Aktif Üye
Üye
Yüzün simetresini belirleyen noktalardan biri şakaklar. Çıkıklığı kadınları daha çekici ve genç gösteriyor. Benim henüz ihtiyacım yok ama ilerde yaptırmayı düşünüyorum.Elmacık ameliyatları kadınları olduğundan en az 10 yaş genç gösteriyor. Dolgu yerine implant yaptırmayı tercih ederim.
 

Benzer İçerikler

Üst