1. cns_01

  cns_01 Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  19 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  377
  Beğenilen Mesajlar:
  95
  Ödül Puanları:
  0

  Yanlış Tedavi Nasırları artırıyor

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında cns_01 tarafından paylaşıldı.

  yanlis tedavi, nasirlar, artmasi, ayak, dermatoloji, ile ilgili tüm bilgileri burada bulabilirsiniz
  [​IMG]


  Ayakların en çok maruz kaldığı çatlama ve nasır gibi sorunlar, yanlış tedavi yöntemleriyle daha da içinden çıkılmaz bir hal alabiliyor. Dermatoloji Uzmanı Emine Özge Ayabakan, ayaklarda karşılaşılan sorunlarla ilgili önemli bilgiler verdi.

  Yaz aylarında cildi kuru olan kişilerde, çıplak ayakla uzun süre düz zemine basılmasıyla topuk çatlakları daha sık olur. Topuktaki nasır şeklindeki kalınlaşmalar, yürümenin neden olduğu travma ile çatlayabilir. Özellikle kadınlarda menopoz döneminde çok sık rastlanır. Ayrıca uzun süre ayakta kalmak, aşırı kilolu olmak, arkası açık ayakkabılar giymek, şeker ve guatr gibi deriyi kurutan hastalıklar topuk çatlaklarına sebep olabilir.

  Ayak derisindeki kalınlaşmanın en sık sebeplerinden biri de, mantar enfeksiyonudur. Sedef ve egzama gibi cilt hastalıkları, yine topuk çatlakları nedenleri arasında sayılabilir.

  Aşırı Terleme Enfeksiyona Neden Oluyor

  Ayakkabının vurduğu bölgelerde, ayak formuna uymayan ayakkabıların seçimi, taban düşüklüğü ayrıca ayakların fazla terlemesi, yine nasırlara uygun bir ortam doğurur. Ayağın mikrop kapması durumlarında topukta minik çukurcuklar, soyulmalar ve çatlaklar görülebilir. Bu enfeksiyona genelde, aşırı terleme ve kapalı ayakkabılar giyilmesi sonucu rastlanır.

  Nasırlı Ayaklara Ne İyi Gelir?

  Nasırlar, ayak çatlamalarına bağlı oluşan yaralar son derece ağrılı olabilir. Yürümede engeller çıkarabilir. Şeker hastalarında, dolaşım bozukluğu olanlar ve yaşlılarda mikrop kaparak derin yaralar oluşabilir.

  Ayakları uygun nemlendiricilerle günlük bakımın sağlanması, uygun ayakkabı ve terliklerin giyilmesiyle sorun ortadan kalkabilir. Ayak tabanlıkları ve yastıkçıkları, nasır koruyucu halka ve örtüler, parmak ayıracı kullanmak faydalı olabilir.

  Çok ağrılı nasırlarda, çatlak oluşumlarında ve bu önlemler yeterli olmadığında dermatoloji doktoruna başvurulmalıdır. Gereğinde nasırlar lazer, krioterapi, koter cerrahisi ile alınması gerekebilir.

  Hangi Yöntemler Nasırları Kötüleştiriyor?

  Uygun olmayan tedaviler nasırı artırabilir. Örneğin; nasırların alınarak sonrasında dikiş atılması tedaviyi kötüleştirebilir ve ya iyileşme sürecini uzatır. Pedikür bir nasır tedavisi değildir. Hatta zarar verebilir. Pedikürcü, nasırla beraber, sağlıklı deriyi de alabilir. Bu da iltihaplanma ve yaralara yol açar. Doku beslenmesi oldukça azalmış olan bu hastalarda, enfeksiyonların yanı sıra, kapanmayan yaralar, ülserler, hatta kangrene yol açabilecek yaralar oluşabilir.

  Eğer bir nasır veya ayak çatlamaları oluşumu söz konusuysa, hemen bir dermatoloğa başvurulmalı ve doktor kontrolünde koruyucu önlemler ve nasır tedavisi yapılmalıdır.


  Kaynak: hurriyetaile
   
Yanlış Tedavi Nasırları artırıyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. nasır

  nasır

  rüyada ayakta nasır görmek rüyada nasırlı ayak görmek Nasır, aşağı yukarı herkesin bildiği bir sorundur. Genellikle kendi kendine tedavi edilebilir; ama çok ciddi olduğunda doktora göstermek gerekir. Nasır, sürtünme ya da basınç nedeniyle derinin boynuzsu tabakasından oluşan bir oluşumdur. Ölü deri hücreleri birikerek bir keratin (protein) tabakası oluştururlar. Bu durum ilerledikçe nasırın...
 2. Nasır

  Nasır

  Rüyada nası, sıkıntı, derttir. Kişinin elinde nasır varsa kişi uğraştıktan sonra kısmet alır.Rüyada nasir görmek üzücü, fakat çabuk geçici bir tehlikeye isarettir.
 3. Ahmet Maranki'den Nasır İçin Bitkisel Tedavi

  Ahmet Maranki'den Nasır İçin Bitkisel Tedavi

  Ahmet Maranki nasır Ahmet Maranki nasır tedavisi Ahmet Maranki nasır ilacı Bu makalemizde Dr. Ahmet Maranki'den nasır tedavisi ve nasır kürleri ile ilgili bilgileri sizlerle paylaşıyoruz melekler :) Kırmızı soğan sıkılıp suyu ile nasırlı bölgeye, günde 3-4 kere, kompres yapılır. Bir diğer nasır bitkisel tedavi yöntemi ise; Domates dilimlenir ve bu dilimler nasır üzerine sürülür. Prof....
 4. Evde nasır için bitkisel tedavi

  Evde nasır için bitkisel tedavi

  nasıra ne iyigelir,nasıl için bitkisel kürler,nasıl için bitkisel tedavisi,nasır için bakım maskeleri,nasır tedavisi hakkında bilgiler Cilt aşırı derecede baskıya maruz kalıyorsa cilt kendini korumaya alır ve nasır oluşur. Baskı oluşan bölgede o bölge kalınlaşır ve bu bölgeye uygulanan baskı nasır olduğu için cilde zarar vermez. Nasırların yumuşaması için doğal tedavilerden...
 5. Ayaktaki nasırlar için doğal tedavi yöntemleri

  Ayaktaki nasırlar için doğal tedavi yöntemleri

  Nasırlar belki de en fazla acı veren fakat en kolay çözümlenen sorunlardır. Genelde sıkı ayakkabı seçimleri veya kan dolaşımı sorunları ile oluşurlar. Sıklıkla ayak tabanları, parmaklarda görülürler. Tedavi edilmez ve önlem alınmazsa iç kısımdan itibaren büyür ve hayatı çekilmez hale getirebilirler. Nasır oluşumunu engellemek için yapılacaklar Nasır yeni oluşum halinde ve ayaklarınızda...

Sayfayı Paylaş