Yapay Çiçekler Nasıl Temizlenir ?

Uzman SühaN

Administrator
Yapay Çiçekler Nasıl Temizlenir ?
Yapay çiçeklerin suya ihtiyaçları yoktur fakat zamanla kirlendikleri için temizlenmeleri gerekir. Yapay çiçekler evinize veya ofisinize güzellik katar. Suya ihtiyaçları yoktur fakat zamanla kirlenebilirler.Yapay çiçekler nasıl temizlenir konusunu sizler için araştırdık.Evlerde ya da ofislerde dekoratif amaçlı kullanılan yapay çiçekler günümüzde gerçeğine çok yakın görünümde üretildiği için tercih edilen objeler haline gelmiştir. Dekorasyonda yer alan yapay çiçek temizliği belirli aralıklarla yapılmalı, yapay çiçekler toz ve kirlerden arındırılmadır. Yapay çiçek temizliği ve bakımı, canlı çiçeklere nazaran daha kolaydır. Ev dekorasyonun vazgeçilmez öğeleri arasında yer alan çiçekler bakım gerektirdiğinden birçoğumuz canlı çiçeklerin yanında ya da canlı çiçeklere alternatif olarak yapay çiçekleri tercih ederiz. Ancak yapay çiçekler de canlı çiçekler kadar olmasa da arada bir temizliğe ve bakıma ihtiyaç duyarlar.
Yapay Çiçekler Nasıl Temizlenir.jpg
Yapay çiçeklerin günlük ya da haftalık olarak sulanması gerekmez. Ancak üzerlerinde biriken toz, örümcek ağı vb maddeleri temizlemek için su, başta gelen temizlik malzemesidir. Bazı çiçekler su altında kolayca yıkanabilir. Ancak bazıları ise saksı ya da vazosunda bulunan kum vb dekorasyon öğeleri ya da çiçeğin kendi malzemesinin özelliğinden dolayı yıkanamayabilir. Bu sebeple yapay çiçekleri temizlemeden önce çiçeğin özelliğini bilmekte fayda var. Yapay çiçeklerin üzerinde eğer etiketi varsa bu etikette belirtilen talimatlara göre temizlenebilir. Etikette belirtilenler dışında yapay çiçekleri temizlerken sap ve yapraklarının tozunu almakla işe başlayabiliriz.
Bunun için evinizde bulunan toz alma bezleri, yün yumağı ya da bulaşık süngeri gibi malzemelerden yararlanabiliriz. Ancak dikkat edilmesi gereken bu malzemelerin renkli olmamasıdır. Aksi halde beyaz renkli bir çiçeği kolaylıkla boyayabilirler. Tozunu alma işlemi için ayrıca elektrikli süpürgeden de yararlanabiliriz. Fakat çok küçük çiçekleri ya da yaprakları olan ve kolayca kopmaya, çıkmaya meyilli yapay çiçekleri makine ile süpürürken makinenizin küçük fırça başlığı varsa bundan yararlanınız. Eğer küçük fırçası yoksa ya da var olan fırçanın yaprakları ve çiçekleri yutacağını düşünüyorsanız fırçanın ucuna saracağınız bir tül, tülbent vb delikli bir kumaştan yardım alabilirsiniz.


Çiçekleri temizleme işlemini küvet içerisinde ya da balkon gibi bir ortamda yaparsanız etrafı kirletmemiş olursunuz. Toz alma işleminden sonra yıkanabilen bir çiçekse hortum ya da duş başlığı ile rahatça yıkayabilirsiniz. Ancak kolayca eriyip yırtılacağını düşündüğünüz türden bir malzemesi varsa sprey şişeden su sıkarak ya da nemli bir bezle silerek de temizleyebilirsiniz. Yapay çiçeklerinizin yıkarken boyasının akıp akmayacağından emin olmak için ise tüm yaprakları yıkamadan önce küçük bir bölgede deneme yapmanız çiçeğinizin zarar görmesinin önüne geçecektir. Dilerseniz yıkama suyuna bir miktar sirke ya da bulaşık deterjanı da ekleyebilirsiniz. Böylece üzerinde oluşan lekeler varsa onlar da temizlenmiş olur. Son olarak kuruturken direkt güneş ışığına maruz bırakmayınız. Aksi halde güneş, çiçeklerin rengini alacaktır. Gölge bir ortamda bırakmak kuruması için yeterli olacaktır.Yapay çiçek temizliği için pratik yollar:


İlk olarak çiçeklerin tozunu almalısınız. Toz almak için püsküllü toz alma fırçalarını kullanabilirsiniz. Tozların etrafa dağılmaması için toz alma işini balkonda ya da banyoda yapmanızı tavsiye ederiz. Yapraklar ve çiçekler üzerinde biriken tozu yavaş hareketlerle fırça yardımıyla temizleyin.

Fırça yerine elektrikli süpürge de kullanabilirsiniz. Elektrikli süpürgenin fırçasıyla tozları alabilirsiniz. Çiçeğiniz çok küçük parçalardan oluşuyorsa süpürgenin içine kaçmamasına dikkat edin. Bunun için size pratik bir tavsiyemiz var. İnce naylon çorabı süpürgenin borusuna gergin kalacak şekilde geçirin. Böylece süpürge içine parçaların kaçmasını önlemiş olursunuz.

Çiçeklerin tozunu aldıktan sonra yıkamanız ya da silmeniz gerekebilir. Eğer yıkamaya uygun ise akan suyun altına tutun. Kirlerin aktığından emin olduktan sonra fazla suyunu akıtın ve kuru bir bezle nemini alın. Ters şekilde, gölgede kurumaya bırakın. Yıkamaya uygun olup olmadığını çiçeklerin kullanım talimatı etiketinden kontrol edebilirsiniz. Yıkama talimatı yoksa çiçeğin küçük bir bölümünde yıkama testi yapın.

Yıkama yapılmaz talimatı varsa ya da yıkamaya uygun olmadığını düşünüyorsanız; nemli bez ile yaprakları ve çiçeklerini teker silin, ters şekilde gölgede kurumaya bırakın.
 
Üst