Etiketler:
 1. KızılÖtesi

  KızılÖtesi Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  28 Nisan 2008
  Mesajlar:
  3.416
  Beğenilen Mesajlar:
  9
  Ödül Puanları:
  38

  Yapı kredi bankası büyümeye devam ediyor

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında KızılÖtesi tarafından paylaşıldı.

  Yapı Kredi'den yapılan açıklamaya göre Banka, yılın ilk yarısında, konsolide net karını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 61 oranında artırarak 740 milyon YTL'ye çıkardı.
  Yapı Kredi Murahhas Üyesi ve Genel Müdürü Tayfun Bayazıt, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, Yapı Kredi'nin, çalışanların gayreti ve sermayedarların desteğiyle hedeflerine doğru istikrarlı yürüyüşünü sürdürdüğünü belirtti.

  Yapı Kredi'nin toplam gelirlerinin, önceki yılın aynı dönemine göre, yeni şubelerin de artan katkısıyla yüzde 30 oranında yükselerek 2 milyar 453 milyon YTL düzeyine ulaştığına işaret eden Bayazıt, "Özkaynak karlılığımız yüzde 32 oldu.

  Haziran 2008 itibariyle toplam 64.6 milyar YTL aktif büyüklüğüne ulaştık. Tüketici kredilerinde yıllık bazda yüzde 83, KOBİ kredilerinde ise yüzde 72'lik artışla sektör ortalamasının üzerinde bir büyüme gerçekleştirdik" dedi.

  "Ekonomideki yavaşlamaya karşın, toplam canlı kredi hacmimiz, 2007 yıl sonuna göre yüzde 19 ve geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 43 artarak 34.1 milyar YTL seviyesine ulaştı" diyen Bayazıt, "Toplam mevduatımız, 2007 yıl sonuna göre yüzde 17, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 23 artışla 39,5 milyar YTL seviyesine çıktı" şeklinde konuştu.

  Yılın ilk yarısında çok iyi bir performans sergilediklerini belirten Bayazıt, yeni şube açılışlarına rağmen kontrollü masraf yönetimi sayesinde giderlerin geçen yılın aynı dönemine göre yalnızca yüzde 13 yükseldiğinin altını çizdi.

  Ana bankacılık faaliyetlerinde devam eden büyüme trendi neticesinde bilanço kalitesinin de yükseldiğini ifade eden Bayazıt, canlı kredilerin aktiflere oranının 2007 yıl sonuna göre 2 puan artışla yüzde 53, menkul kıymetlerin oranının ise yıl sonuna göre 4 puan düşüşle yüzde 22 olarak gerçekleştiğini belirtti.

  Tüketici ve KOBİ kredilerinde geçen yılın ikinci çeyreğinden bu yana sürekli bir artış kaydettiklerini ve bireysel ihtiyaç, konut ve otomobil kredilerindeki pazar paylarının da 1-2 puan arasında artarak sırasıyla yüzde 5.8, yüzde 7.7 ve yüzde 10.3'e yükseldiğini belirten Bayazıt, kredi kartlarında, toplam alacaklar hacmi bazında yüzde 23, toplam işlem hacmi bazında yüzde 22 ve adet bazında ise yüzde 18 pazar payı elde ettiklerini bildirdi.

  Kart programı

  Nilson Report araştırmasına göre, Avrupa'nın en büyük sekizinci kart programına sahip olduklarını hatırlatan Bayazıt, en son Vakıfbank ile gerçekleştirilen ve Türkiye'nin en büyük kredi kartı işbirliği olan anlaşma sonucunda piyasadaki World markalı kart sayısının da 10 milyonu aştığını belirtti.

  Yapı Kredi'nin sermayesini 920 milyon YTL artırarak 3 milyar 427 milyon YTL'den 4 milyar 347 milyon YTL'ye yükselttiğini ifade eden Bayazıt, "Bu kaynağı öncelikle Yapı Kredi'nin uzun vadeli büyüme planını ve liderlik hedefini desteklemek amacıyla kullanacağız. Hızlı şubeleşme planı çerçevesinde ilk 6 ayda 115 yeni şube açtık. Planı uygulamaya başladığımız 2007 Temmuz ayından bu yana ise toplam 153 şube açılışı gerçekleştirdik" dedi.

  Bayazıt ayrıca, "Bu açıdan baktığımızda orta büyüklükte bir banka satın almış kadar büyümüş olduğumuzu görüyoruz. Söz konusu sermaye artışı, hissedarlarımızın Yapı Kredi'ye olan güvenini ve inancını ortaya koyması bakımından da çok önemli" diye konuştu.

  PC Magazine dergisi tarafından verilen "En İyi İnternet Bankacılığı Hizmeti" ödülüne layık görülen Yapı Kredi'nin, teknolojik alanda yaptığı yatırımların süreceğinin altını çizen Tayfun Bayazıt, geçen yılın ardından bir kez daha ödüllendirilmenin tüm çalışanlar için iyi bir motivasyon olduğuna işaret etti.


  internethaber
   
Yapı kredi bankası büyümeye devam ediyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kredi kartının lider bankası

  Kredi kartının lider bankası

  Garanti, yayınlanan rapora göre, kredi kartı ve banka kartıyla alışveriş cirosunda da yine pazar lideri oldu. Ödeme sistemleri alanında yürüttüğü projelerle sektöre yön veren Garanti, Türkiye’de 6 milyon plastik kredi kartı adedine ulaşan ilk banka oldu. Bonus, Shop&Miles, Flexi, American Express ve ParaCard’ın yanı sıra, 8 farklı ticari kart markasıyla hizmet veren Garanti, Bankalararası...
 2. Yapı Kredi Bankası Evlilik Kredisi

  Yapı Kredi Bankası Evlilik Kredisi

  telefon bankacılığı maaşları yapı kredi mesajla kredi başvurusu Evlilik Kredisi: Evlilik Tarihi Yaklaşıyor, Onca Masrafın Altından Nasıl Kalkacağız Diye Dert Etmeyin; Evlilik Harcamalarınız İçin Evlilik Kredisinden Faydalanabilirsiniz... Özellikleri nelerdir? Belgelenebilir, düzenli ve yeterli gelir sahibiyseniz en az 1.000 YTL karşılığına kadar olan evlilik harcamalarınız için Evlilik...
 3. Hayat devam ediyor...

  Hayat devam ediyor...

  Ne yazık, zaman akıyor ve hayat devam ediyor! Yaşanmışlar, hissedilmişler geride kalıyor, hüzün bağlıyor ve küf tutuyor hayat kalıntıları güneşin devr-i daimiyle..... Bütün devasa elemler, minik mutluluklar, nahoş duygular küllenebilirmiş demek... Haylazlıklar, umursamazlıklar, çılgınlıklar hayatın, sis perdesi ardında kalan bir yerlerine bir daha çıkmamak-çıkarılmamak üzere gömülebilirmiş......
 4. Ergenekon'da Gözaltılar Devam Ediyor

  Ergenekon'da Gözaltılar Devam Ediyor

  Ergenekon'un son dalgasında aralarında iki emekli Orgeneralin de bulunduğu 40'a yakın kişi gözaltına alındı. Yalçın Küçük, "Ben bütün diktatöryalarda gözaltına alınırım" dedi. Ergenekon soruşturmasının 10. dalgasında emekli Orgeneraller Tuncer Kılınç ve Kemal Yavuz, eski YÖK Başkanı Kemal Gürüz, yazar Yalçın Küçük ve eski Özel Harekat Daire Başkanı İbrahim Şahin gibi...
 5. Yapı Ve Kredi Bankası Kaç Yılında Kurulmuştur?

  Yapı Ve Kredi Bankası Kaç Yılında Kurulmuştur?

  Yapı Ve Kredi Bankası Kaç Yılında Kurulmuştur? Selam kızlar Yapı Ve Kredi Bankası Kaç Yılında Kurulmuştur bu konuda bilgisi olan var mı birden merak ettim öylesine:S

Sayfayı Paylaş