Yapışık ikiz nedir, yapışık ikiz nasıl ayrılır ?

Uzman SühaN

Administrator
Yapışık ikiz nedir, yapışık ikiz nasıl ayrılır ?
ikiz,yapışık ikiz,yapışık ikizler,yapışık ikiz nedir,yapışık ikiz neden olur,yapışık ikiz nasıl ayrılır


Cilt ve iç organları birbirine kaynaşmış yapışık ikizlerin doğumları nadirdir. Yapışık ikizlerden yaklaşık yüzde 40 ila 60'ı ölü doğuyor ve yüzde 35'i yalnızca bir gün hayatta kalıyor. Yapışık ikizlerin genel hayatta kalma oranı% 5 ila% 25 arasında dır. Bağlı ikizler genetik olarak özdeştir ve bu nedenle her zaman aynı cinsiyettedirler. Aynı spermle döllenmiş yumurtadan gelişirler ve aynı amniyotik boşluğu ve plasentayı paylaşırlar.Eğer ayrı organlar kümelerine sahiplerse, ameliyat olma ve hayatta kalma şansları aynı organları paylaşmasından daha fazladır. Kural olarak, paylaşılan kalp ile yapışık ikizler ayrılamaz.

yapışık ikiz.jpg


Yapışık ikizlerin cerrahi olarak ayrılması hassas ve riskli bir prosedür olup aşırı hassasiyet ve bakım gerektirir. Bu nedenle, ikizleri ayırma kararı ciddi bir konudur.Bağlanmış ikizler tipik olarak doğum öncesi ultrasonla gebelikte erken teşhis edilir. Ek prenatal test için optimal değerlendirme süresi, gebelik haftasından 18 hafta sonra yapılır.


Yapışık ikizler için ayrıntılı bir prenatal değerlendirme özellikle önemlidir çünkü ikizlerin birleştirildiği yer ve kapsamı hangi organların paylaşıldığı ikizlerin ayrılabilir olup olmayacağına karar vermede çok önemli bir rol oynar.Doğum öncesi tanı, en uygun tedavi ve doğum planını ve doğumdan sonra ayrılma potansiyelini belirlemeye yardımcı olacaktır.

Aşağıdaki görüntüleme testleri yapışık ikizleri teşhis etmek ve değerlendirmek için kullanılır


Bağlı ikizler genellikle üç şekilde sınıflandırılır:

Yüzde 75i göğüs duvarında veya üst karında yapışık

Yüzde 23ü kalça, bacaklar veya genital bölgeden yapışık

Yüzde 2 si kafadan yapışık


Fetal ultrason :

3-D ve 4-D görünümleri de dahil olmak üzere ayrıntılı yüksek çözünürlüklü görüntüler sağlamak için yüksek frekanslı ses dalgalarını kullanan güvenli bir yöntemdir., Kurulu onaylı radyolog ekiple, mümkün olan en iyi görüntülerin elde edilmesini sağlamak için çok özel ekipman kullanmaktadır.


Fetal ekokardiyografi :

Fetal kalbin yapısını ve işlevini değerlendirir. Fetal ekokardiyografi, yapışık ikizlerin değerlendirilmesinde en önemli testtir, çünkü ikizlerin bir kalbi paylaşıp paylaşmadığını ve eğer öyleyse bu bağlantının nerede gerçekleştiğini belirler.


fetal MR :

MR Fetal MRın en sık kullanım alanı fetüsün santral sinir sistemi hastalıklarıdır. Gebelik takibi sırasında bebekte saptanan beyin ya da omurga problemleri ultrasonografi ile sınırlı olarak değerlendirilebilir.


Kapsamlı bir doğum sonrası değerlendirme, olası bir ayrılma ameliyatı için uzun vadeli planı belirleyecektir. Hayati tehlike oluşturan bazı durumlar acil ameliyat cerrahisi gerektirse de, ayrıştırılmaya çalışılmadan önce ortak yapıların tam bir değerlendirme yapılmalıdır.


Ayrıştırmanın bir seçenek olup olmadığını belirlemede kardiyovasküler sistemin kapsamlı değerlendirmesi özellikle önemlidir. Ayırılmış ikizler ameliyattan sonra iyileştikçe geliştirme ve büyümelerini sağlamak için beslenme uzmanları, gelişimsel pediyatristler ve diğer uzmanları yakından takip eder. Yapışık ikizler bir kalbe sahip olduklarında başarılı cerrahi bölünme genellikle mümkün değildir.
 

HemşireniZ

Aktif Üye
Üye
Yapışık ikiz gebelik 13 hafta sonra tamamen ayırmak için bir zigot arızasından kaynaklanan nadir olarak rastlanmaktadır. Bu, ikizlerin fiziksel olarak birleşmesi ile sonuçlanır.

Yapışık ikizlerin yaklaşık% 40-60'ı ölü doğuyor ve canlı doğumların yaklaşık% 35inde 24 saatten fazla hayatta kalamıyor. Hayatta olanlar arasında, cerrahi ayırma söz konusu oluyor. Genellikle cerrahi ayrılma, paylaşılan yapıların karmaşıklığına bağlı olarak, çoğu zaman yüksek ölüm oranına sahip olmakla birlikte zorlayıcıdır
 
Üst