Yapıştırıcı Artığı Nasıl Temizlenir?

Uzman SühaN

Administrator
Yapıştırıcı Artığı Nasıl Temizlenir?
Evinizi taşıdınız ve bazı mobilyalarınızı açılmasın diye bantladınız.Bantı eşyalardan sökerken yapışkan artığını fark ettiniz.Bu can sıkıcı durumla saatlerce uğraşıp sonuç alamadınız.Oysa pratik bir kaç öneriyle bu yapışkanlardan kurtulmak mümkün..Önerilerimizi öncelik olarak mobilyanın küçük bir bölümünde test edin.İşlem sırasında mobilyalarınız renk değiştiriyormu bir bakın sonra uygulamaya geçin..

Yapıştırıcı Artığı Nasıl Temizlenir.jpgYapıştırıcı genelde ardında çıkartması zor bir yüzey bırakır. Bu yapışkan yüzeyi çıkartmanın yöntemi aralarındaki yapışkan yapıyı kimyasal ya da sıcaklık değerleri ile oynayarak bozmaktır. Benzin ya da benzin bazlı bir ürün genel olarak kalıntıyı temizler. Çoğu yapıştırıcı benzin bazlı olduğundan benzin çok çabuk bir şekilde çözebilmektedir. Benzin içindeki yapışkan maddeyi çözerek yapışkan kalıntının çabucak yok olmasını sağlar.


Malzemeler


Silgi
Bant
Buz
Plastik kaşık
Bitkisel yağ
Pamuk top
Sıcak sabunlu bez
Fön makinesi
Yapışkan çözücü ürün


Yapılışı


Yapışkan kalıntısını silgi ile silin. Silgi ile yuvarlaklar çizerek kalıntı gidene kadar silmye devam edin. Silginin ardında bıraktığı kalıntıları da elinizle yavaşça temizleyin. Daha büyük alanlar için daha büyük silgi kullanın.

Kalıntı üzerine bant yapıştırın. İyice yapıştığından emin olmak için elinizle bandı ovun ve yavaşça bandı sökün. Bu işlemle eski kalıntı banda yapışarak çıkacaktır.

Yapışkan kalıntısının üzerinde buz gezdirin. Buz yapışkan yüzeyin bağını bozacak ve daha kolay şekilde çıkmasını sağlayacaktır. Yapışkan yüzeyi yavaşça plastik bir kaşık ile kazıyın.

Bir pamuktan top yapın ve onu bitkisel yağa batırıp kalan yapışkan kalıntısına sürün. Yağın 10 dakika boyunca çekmesini bekleyin ve temiz bir bez ile kalıntılar gidene kadar daireler çizerek bölgeyi ovun. Sabunlu bir bez ile yağ kalıntılarını temizleyin.

Benzin ile çıkartma yönteminde hasar görebilecek bölgeler için sıcaklığı artırmayı deneyin. Bir fön makinesini orta sıcaklıkta 15-20 cm öteden yapışkan yumuşayana kadar tutun. Bölgeyi sıcak ve sabunlu bir bez ile tüm kalıntı gidene kadar silin.

Eğer yapışkan kalıntısı hala çıkmadı ise çözücü bir ürün alın. Bu tip ürünler zorlu yapışkan kalıntıları için yapılmıştır. Bu tip ürünleri ev ürünleri satan büyük hırdavatçılarda bulabilirsiniz.

İpucu ve Uyarılar

Benzin bazı bölgelere zarar vermektedir. Hasar olmadığından emin olmak için küçük bir alanda test yapın.
 
Üst