1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Yapıştırıcı Artığı Nasıl Temizlenir?

  Konu, 'Bilmedikleriniz' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Evinizi taşıdınız ve bazı mobilyalarınızı açılmasın diye bantladınız.Bantı eşyalardan sökerken yapışkan artığını fark ettiniz.Bu can sıkıcı durumla saatlerce uğraşıp sonuç alamadınız.Oysa pratik bir kaç öneriyle bu yapışkanlardan kurtulmak mümkün..Önerilerimizi öncelik olarak mobilyanın küçük bir bölümünde test edin.İşlem sırasında mobilyalarınız renk değiştiriyormu bir bakın sonra uygulamaya geçin..
  < Konu Resmi..>  Yapıştırıcı genelde ardında çıkartması zor bir yüzey bırakır. Bu yapışkan yüzeyi çıkartmanın yöntemi aralarındaki yapışkan yapıyı kimyasal ya da sıcaklık değerleri ile oynayarak bozmaktır. Benzin ya da benzin bazlı bir ürün genel olarak kalıntıyı temizler. Çoğu yapıştırıcı benzin bazlı olduğundan benzin çok çabuk bir şekilde çözebilmektedir. Benzin içindeki yapışkan maddeyi çözerek yapışkan kalıntının çabucak yok olmasını sağlar.


  Malzemeler


  Silgi
  Bant
  Buz
  Plastik kaşık
  Bitkisel yağ
  Pamuk top
  Sıcak sabunlu bez
  Fön makinesi
  Yapışkan çözücü ürün


  Yapılışı


  Yapışkan kalıntısını silgi ile silin. Silgi ile yuvarlaklar çizerek kalıntı gidene kadar silmye devam edin. Silginin ardında bıraktığı kalıntıları da elinizle yavaşça temizleyin. Daha büyük alanlar için daha büyük silgi kullanın.

  Kalıntı üzerine bant yapıştırın. İyice yapıştığından emin olmak için elinizle bandı ovun ve yavaşça bandı sökün. Bu işlemle eski kalıntı banda yapışarak çıkacaktır.

  Yapışkan kalıntısının üzerinde buz gezdirin. Buz yapışkan yüzeyin bağını bozacak ve daha kolay şekilde çıkmasını sağlayacaktır. Yapışkan yüzeyi yavaşça plastik bir kaşık ile kazıyın.

  Bir pamuktan top yapın ve onu bitkisel yağa batırıp kalan yapışkan kalıntısına sürün. Yağın 10 dakika boyunca çekmesini bekleyin ve temiz bir bez ile kalıntılar gidene kadar daireler çizerek bölgeyi ovun. Sabunlu bir bez ile yağ kalıntılarını temizleyin.

  Benzin ile çıkartma yönteminde hasar görebilecek bölgeler için sıcaklığı artırmayı deneyin. Bir fön makinesini orta sıcaklıkta 15-20 cm öteden yapışkan yumuşayana kadar tutun. Bölgeyi sıcak ve sabunlu bir bez ile tüm kalıntı gidene kadar silin.

  Eğer yapışkan kalıntısı hala çıkmadı ise çözücü bir ürün alın. Bu tip ürünler zorlu yapışkan kalıntıları için yapılmıştır. Bu tip ürünleri ev ürünleri satan büyük hırdavatçılarda bulabilirsiniz.

  İpucu ve Uyarılar

  Benzin bazı bölgelere zarar vermektedir. Hasar olmadığından emin olmak için küçük bir alanda test yapın.


   
Yapıştırıcı Artığı Nasıl Temizlenir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Porselen Takımlar Nasıl Temizlenir?

  Porselen Takımlar Nasıl Temizlenir?

  Bu sayfa; Porselen Takımlar Nasıl Temizlenir konusu hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, mutfak eşyaları içinde en sağlıklı materyal şüphesiz porselendir. Sağlıklı olmasının yanında son derece estetik ve zarif görünmesi de tüketicinin porselene daha bir önem vermesine sebep olmuştur. Ancak porselenlerin de son zamanlarda düşük kalitede olanlarının piyasada bulunabildiğini ve...
 2. Karides Nasıl Temizlenir?

  Karides Nasıl Temizlenir?

  karides nasıl ayıklanır, karides temizliği nasıl yapılır Deniz mahsullerinden biri olan karides birçok kişinin sofrasından eksik etmediği ve severek yediği bir üründür. Karides temizliği hakkın da sizlere işinize yarayacak bilgileri sizler için bu yazımız da paylaşıyoruz. Aşağıda ki adımlarla karides temizliğini pratik bir şekil de gerçekleştirebilirsiniz. Karides, deniz mahsulü tüketmeyi...
 3. Ayna nasıl temizlenir ?

  Ayna nasıl temizlenir ?

  ayna temizliği nasıl yapılır,lekeli aynalar nasıl temizlenir,pratik ayna parlatma yöntemleri, Evimizde dekorasyon amaçlı kullandığımız ya da banyomuzda yer alan aynaların kirli ve lekeli olması hem işlevini kaybettirir hem de kötü bir görüntü oluşturur. Aynalar çok sık temizlenmedikleri için zaman zaman ayna temizliği püf noktalarını unutmak gayet mümkündür ve işte biz de bu nedenle ayna...
 4. Taze Kan Nasıl Temizlenir?

  Taze Kan Nasıl Temizlenir?

  Giysinize, halıya ya da döşemelere sıçramış kan lekesinden kurtulmak oldukça zor olmakla birlikte bir takım yöntemlerle sorunu çözebilirsiniz. Ancak, eğer yanlış bir yol izlerseniz kan lekesi iyice içine işleyecek ve çıkarma zorluğu iki kat artacaktır. Ayrıca uygun yüzey tipine göre uygun temizliği uygulamanız da oldukça önemlidir. Eğer kan lekesi henüz yeni oluştuysa temizlemek daha kolay...
 5. Duşakabindaki Sabun ve Kireç Artıkları Nasıl Temizlenir?

  Duşakabindaki Sabun ve Kireç Artıkları Nasıl Temizlenir?

  Hemen hemen hepimizin evin de duşakabinli banyolar vardır. Aslın da duşakabinler biz bayanlar için çok büyük kolaylık. Duşakabinler henüz hayatımıza girmeden önce banyoların temizliği ve düzeni bize çok büyük sıkıntılar yaşatıyordu. Günümüz de duşakabinli banyolar sayesin de banyo yapma esnasın da etraf kuru kaldığı gibi banyo sonrası fazla temizlik eşyası vileda kovaları çekçekler gibi...

Sayfayı Paylaş