1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Yara Nasıl Kabuk Bağlar

  Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  yara nasıl kabuk bağlar Herhangi bir nedenden dolayı deride açık bir yara oluştuğunda, hastalıklara yol açan mikro organizmalar buraya nüfuz edip cerahat oluşturabilirler. Bu cerahati önlemek için vücudumuzda müthiş bir mekanizma devreye girer. Kan pıhtılaşarak bir kabuk meydana getirir. Kabuk yarayı örter ve altında yeni bir doku oluşur.

  Eğer elimiz kesilirse buna vücudun ilk tepkisi, öncelikle ve acilen kanı durdurmak şeklindedir. Kesilen hücrelerin salgılarından gelen uyarıyı alan trombosit denilen kan hücreleri damarlardan ilerleyerek süratle yaranın olduğu noktaya ulaşırlar.

  Olay yerine ulaşır ulaşmaz hemen hücreleri birbirine yapıştıracak bir salgı üretirler. Pıhtılaşmayı yaratacak hücreler üretilene kadar, o an için kan damarlarını daraltır, damardaki delikleri tıkar, kan akışını durdurur, kan kaybını ve virüslerin bulaşmalarını önlerler.

  Fibrin denilen ipliksi lifleri salgılayan özel hücreler, yaranın etrafına bir ağ örmeye başlarlar. Bu arada gelmeye devam etmekte olan kan hücreleri üst üste birikmeye ve bu ağ üzerine baskı yapmaya başlarlar. Kanın pıhtılaşmasını sağlayacak plazma proteinleri salgılanmaya başlayınca, derinin üzerinde bir tabaka oluşur. Bu tabaka kuruyunca yarayı kaplayan ve koruyan bir kabuk meydana gelir.

  Bir sonraki aşamada temizleme işlemi başlar. Yara etrafındaki ölü hücreleri, kiri ve mikroplan yiyerek bertaraf etmeleri için bölgeye yeni kuvvetler, beyaz kan hücreleri yani akyuvarlar (lökositler) gönderilir.

  Bunlar 6-12 saat içinde görevlerini bitirdikten sonra daha güçlüleri sahaya çıkarlar. Kalan zararlı mikroplara, Ölü doku hücrelerine ve az önce görevini bitirmiş olan beyaz kan hücrelerine hücum ederler. Bütün bunların gelişimi kabuğun altındaki yaranın üzerinde cerahat görüntüsünü oluşturur. Bu görüntü bir enfeksiyon olduğunun ve vücudun bununla savaştığının belirtisidir.

  Yaklaşık 24 saat sonra yara üzerindeki hücreler ve kan damarları birleşmeye başlarlar. Kılcal damarların birleşmeleri ile kan akışı tekrar başlar. Gelen kanla birlikte deri yüzeyindeki hücreler beslenip büyüyerek yaranın etrafını iyice örterler.

  Kabuğun altındaki yapıcı hücreler lifler oluşturarak, uçları birleştirip yarayı kapatmaya başlarlar. Bu arada derinin ana maddesini (collogen) üreterek doku onarımını ve yeni deri oluşmasını tamamlarlar. Olay bittiğinde kabuk düşer.

   
Yara Nasıl Kabuk Bağlar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. bağ

  bağ

  Urgan, halat, ip vs üzerinde görülen düğüm kopukluk ya da meydana gelecek ufak bir engeldir. ( Ayrıca Bakınız; Bağlamak.)Mutluluk ve başarıya işarettir. Mutluluk ve başarıya işarettir. Yemyeşil bir bağ, insanın muradına ereceğine, istediği her şeye kavuşacağına işarettir.Urgan, halat, ip vs üzerinde görülen düğüm kopukluk ya da meydana gelecek ufak bir engeldir.
 2. Taze Patatesin Kabuğu Nasıl Soyulur?

  Taze Patatesin Kabuğu Nasıl Soyulur?

  Taze patatesleri bilirsiniz.Çok ince bir kabuğa sahip olup soyulması biraz zahmetli olur.Ve patatesin kabuğunu da ince soymak gerekir yoksa patatesin yarısını heba edersiniz.Sizlere taze patatesin kabuğunun en pratik şekilde soyma bilgilerini sunuyorum. Taze patetesin ince kabubuğunu soymak zordur. Eğer patatesleri yıkarken bir bulaşık teli ile ovarsanız kabuklarının daha kolay soyulduğunu...
 3. Domates kabukları Nasıl Soyulur?

  Domates kabukları Nasıl Soyulur?

  Domates kabukları Nasıl Soyulur? Arkadaşlar domates soyarken hep kayıyor zorsunuyorum bunun kolay bir yolu yok mu yahu:S
 4. Domates Kabuğu Kolayca Nasıl Soyulur?

  Domates Kabuğu Kolayca Nasıl Soyulur?

  domates kabuğu nasıl soyulur domates kabuğu soyma yolları Sevgili melekler, yaz başındayız ama yaz sonuna doğru domates konserveleri hazırlanmaya başlanacak. Eğer siz de kışlık domates hazırlayacaksanız, domates kabuğu kolayca nasıl soyulur, bilmenizde fayda var... 1- Domateslerin tepelerini yuvarlak şekilde çıkarıyoruz 2- Uç kısmına + şeklinde hafifçe çizik atıyoruz. 3- Kaynatan...

Sayfayı Paylaş