1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.444
  Beğenilen Mesajlar:
  2.302
  Ödül Puanları:
  113

  Yarbay Topal Osman Ağa

  Konu, 'Osmanlı Tarihi' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Osman Ağa[​IMG] Giresun'un Hacı hüseyin mahallesindeki köklü bir aile olan Feridunzadeler' dendir. Annesi Zeynep hanımdır. Osman Ağa ticaretle uğraşırken 1912 yılında Balkan savaşı başlamış[​IMG] babası askerlik bedelini ödediği halde o[​IMG] gönüllü bir birlik oluşturarak savaşa katılmıştır. Başarılarından dolayı yarbaylık rütbesine kadar yükselmiştir. Bu savaşlarda sağ ayağından ağır bir şekilde yaralanmış[​IMG] tedavisinden sonra "GAZİ" ünvanı alarak Giresun'a geri dönmüştür.
  [​IMG]
  GAZİ TOPAL OSMAN AĞA

  -1884 Yılında Giresun'un Hacıhüseyin Mahallesinde doğdu.
  -1912 Yılında Balkan Harbine gönüllü katıldı. Sağ dizinden yaralanarak sakat kaldı ve 'TOPAL' lakabı ile anılmaya başlandı.
  -30 Kasım 1915'te gönüllü olarak Doğu Cephesinde Ruslara karşı savaştı.
  -Şubat 1918'de Giresun Belediye Başkanı oldu
  -Şubat 1919 Yılında Muhafazai Hukuk-u Milliye Cemiyeti Giresun Şubesini kurdu.
  -1919 Yılında İstanbul Hükümeti hakkında tutuklama kararı çıkardı[​IMG] Tutuklanmamak için Keşap ve Şebinkarahisar yöresine kaçtı.
  -29 Mayıs 1919'da Atatürk ile Havzada gizli olarak buluştu.
  -5 Haziran 1919'da Arkadaşları ile Pontusçu Rumlar'ın Giresun'daki Rum Mektebine Astıkları Pontus bayrağını indirdi.
  -8 Temmuz 1919'da hakkındaki tutuklama kararı Padişah Vahdettin tarafından kaldırıldı.
  -Temmuz 1919 'da giresuna geri döndü ve tekrar belediye başkanı ve muhafazai Hukuk-u Milliye Cemiyeti başkanı oldu.
  -Temmuz 1919'da Osman Ağaya Kaymakam Baki bey tarafından başarısız bir suikast düzenlendi.
  -Şubat 1920'de 'GEDİKKAYA' gazetesini yayınlamaya başladı.
  -Eylül 1920'de Giresunlu gönüllüler ile Ermeni harekatını bastırmak üzere Kars'a gitti.
  -12 kasım 1920'de Giresun usakları ile birlikte Ankara'da Atatürk'ün muhafızlığına başladılar.
  -12 Kasım 1920'deOsman Ağa ve 47. Gönüllü Alayının Koçgiri İsyanını bastırmaları.
  -5 Ağustos 1921'de Komutasındaki 47. Giresun Gönüllü Alayı Ankara'ya geldi.
  -Ağustos 1922'de 42. ve 47. Gönüllü Alayları Başkomutanlık[​IMG] Sakarya Meydan Muharebesine katıldılar.
  -2 Nisan 1923[​IMG] Osman Ağa 'nın ölümü ve Cumhuriyet Şehidi olması.
  -Nisan 1923[​IMG] Osman Ağa 'nın Giresun kalesine gömülmesi.
  -Mart 1925[​IMG] Osman Ağa'nın naaşı anıt mezara taşınmıştır.

  Osman Ağa Kimdir

  Osman Ağa[​IMG] Giresun'un Hacıhüseyin mahallesindeki Ferudunzadeler ailesindendir. Babası Hacı Mehmet Efendi[​IMG] Annesi Zeynep hanım olup ailesi ticaret ile uğraşmakta idi. 1912 yılında balkan savaşı başladığına Osman Ağa ticaret işi ile uğraşmakta idi[​IMG] babası askerlik bedelini ödemesine rağmen O gönüllü birlik oluşturarak savaşa katıldı. Savaşta göstermiş olduğu başarılarından dolayı Yarbaylık rütbesine kadar yükseldi. Bu savaşlarda sağ dizinden yaralanarak Gazi ünvanını aldı. Giresuna döndükten sonra 1.Dünya savaşına katılmış[​IMG]Batum ve Harşit çayında Ruslara karşı savaşarak[​IMG] Rusların Harşit çayını geçmelerini engelleyerek Tirebolunun işgalini önlemiş.

  Mondros Mütarekesinden sonra Belediye başkanı olmuş[​IMG] Uzun yıllar bereber yaşayan Ermeni ve Rum işgalci çetelerinin belini gönüllüler kurarak kırmış. Bu Rum ve Ermeni işgalci çeteler[​IMG]Osmanlı hükümetine Osman Ağa'yı şikayet ederek hakkında tutuklama kararı çıkarttırmışlar[​IMG] Bunun üzerine Osman Ağa[​IMG] Şebinkarahisar bölgesine yerleşmiş.

  8 Mayıs 1919 tarihinde Yunan Kızılhaç heyetini taşıyan bir Yunan gemisi Giresun'a gelir. Heyet 11Mayıs 1919 tarihinde Taşkışla'ya beyaz renkli Yunan Kızılhaç Bayrağını asar[​IMG] 5 Haziran 1919 Tarihinde ise Pontus bayrağını asarlar. Bu olaylar üzerine Osman Ağa [​IMG] Harekete geçerek arkadaşları ile birlikte işgalcilerin bayraklarını indirip[​IMG] yerlerine Türk bayrağını asarlar.

  Osmanlı hükümeti tarafından affedilen Osman Ağa; İzmir ilinin Yunanlılar tarafından işgal edilmesi üzerine[​IMG] 17 Mayıs 1919 tarihinde Giresun'da büyük bir miting düzenleyerek işgalci devletleri ve göz yumanları protesto etmiştir.

  29 Mayıs 1919 tarihinde Havza'da Mustafa Kemal Atatürk ile gizlice buluşmuş. Bu buluşmadan sonra Atatürk'den aldığı emirler doğrultusunda hareket etmiş[​IMG] ayrıca bu emirler kendisine güç verdiği için daha rahat hareket etmeye başlamış.

  Erzurum Kongeresine Dr Ali Naci DUYDUK ve İbrahi Hamdi Bey'i temsilci temsilci olarak göndermiş. Giresun Askerlik Şubesi Başkanı Hüseyin Avni Alpaslan ve Jandarma Komutanı Hamdi Bey ile anlaşarak[​IMG]Eylül 1920'de Giresun gençlerinden oluşan 'GİRESUN GÖNÜLLÜLER TABURU'nu kurmuştur.

  Kurulan bu tabur ilk önce Ermeni saldırılarında görev almış. 12 Kasım 1920'de Osman Ağa Mustafa Kemal ATATÜRK ile tekrar buluşmuş[​IMG] Atatürkün korunması içi önce yanındaki on kişiyi[​IMG] Daha sonrada Giresundan topladığı 100 kişilik muhafız gurubunu Ankara göndermiş. Bu şekilde Atatürkün ilk muhafız birliği Giresunlulardan kurulmuş.

  Giresun'da GEDİKKAYA isimli bir gazete çıkartarak[​IMG] Milletin milli şuurun'un oluşmasını sağlamaya çalişmiş. Bu çalışmaları art niyetli kişiler tarafından engellenmeye çalışılmış.

  Giresun Müdafa-i Milliye Başkanı ve Belediye Başkanı sıfatıyla Kasım 1920'de Ankaraya gitmiş[​IMG]Gerakli emirleri aldıktansonra Giresuna dönerek[​IMG] 12 Ocak 1921 tarihinde 42. ve 47. Gönüllü Alayların kurulması çalışmalarını başlatmış.

  Mart 1921'deki Koçgiri ayaklanması Topal Osman Ağa komutasındaki 47. Gönüllü Alayının büyük katkıları ile bastırılmıştır.

  Çorum-Merzifon-Tokat ve Samsun havalisinde Rum ve Ermeni çetelerini tamamen kaldıran Osman Ağa [​IMG] komutasındaki Gönüllü Alyı ile birlikte Sakarya savaşına katılmıştır. Bu savaşta 42. Alay[​IMG] Tirebolu'lu Binbaşı Hüseyin Avni Bey Komutasında büyük kahramanlıklar göstermiştir[​IMG] Taşlıtepe sırtlarını kanlarının son damlasına kadar savunmuşlar.Bu alayın tamamını şehit veren Osman Ağa[​IMG] Mangaltepe sırtlarında büyük kahramanlıklar göstermiştir.

  Trabzon milletvekili Ali Şükrü beyin ölümünden sorumlu tutulmuş[​IMG] 2 Nisan 1923'de çıkan bir çatışmada 40 yaşında iken vefat etmiş

  Mezarı Giresun Kalesindedir.

   
Yarbay Topal Osman Ağa konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Akın - Genç Osman

  Akın - Genç Osman

  genç osman dediğin bir küçük uşak beline bağlamış ibrişim kuşak öf, of askerin içinde birinci uşak allah allah deyup geçer genç osman öf, of bağdatın kapısını genç osman açtı düşmanın cümlesi önünden kaçtı öf, of allah allah deyup geçer genç osman öf, of her ana doğurmaz böyle bir insan kılıçin kabzası görünmez kandan öf, of bağdatın içinde tozdan dumandan allah allah deyup geçer...
 2. Osman Öztunç - Akın

  Osman Öztunç - Akın

  Türkler; alemlerin rabbi olan Allah'tan buyruk almış gibi Batıya göçmeyi ülkü edinmişlerdi. Ötüken bozkırlarından, Tibet çöllerinden Karakurum yaylalarından, Sibirya steplerinden Dalgalana dalgalana coşan bir tufan Hep batıya yürüyor Önüne çıkan engelleri kasıp kavuruyordu... Koçakların, koçların, ortaların, uçların Yedilerin, üçlerin, kırkların akını hey! Kızıl tuğlu devlerin, gök...
 3. Topal...

  Topal...

  Kayınpederimin sokakta bulup sahiplendiği çok sevdiği köpeği TOPAL. çok hırçındır yanına ve kayınpederimin yanına kimseyi yaklaştırmaz. kayınpederimin iş yerinde kalıyor topal bahçede kulubesi var tabi arkadaşlarıda ama onlar açıkken mümkün değil kimsenin bahçeye girmesi asla izin vermiyorlar. sadece sahipleri dışında kimseyi kabullenmiyorlar sevmeye çalışsakta izin vermiyolar ama yinede...
 4. Topal Osman Paşa

  Topal Osman Paşa

  serasker sultan nedir Mora'da yerleşmiş bir Türk ailesindendir. İstanbul'a gelince bazı hemşehrilerinin delâletleriyle sarayın koz bekçileri ocağına kaydedilmiş ve bir müddet hizmetten sonra pandolbaşı (veya pandurbaşı: kır bekçisi ve derbend muhafızı) olarak saray bahçelerinde hizmet etmiş ve buradan yirmi bir yaşında iken pâdişâh tarafından verilen bir vazife ile Mısır'a gönderilmiş ise de...
 5. Topal Tavuk

  Topal Tavuk

  topal tavuk tarifi Okurken gülmekten koptum umarım sizlerinde hoşuna gider...:piha: Sene 1994 Ramazan ayındayız. Aynı okulda çalıştığımız Mobilya Bölüm Şefi Eşref arkadaşımız, benle beraber 4 arkadaşı iftara çağırdı. Kendisi bekardı ve yanlız yaşıyordu. İftar oldu orucumuzu açtık. Ben hızlı bir şekilde çorbamı içtim. Yemeği beklemeye başladım. Eşref de bir bütün tavuğu parçalayıp haşlamış ve...

Sayfayı Paylaş