yardım kızlaaaaaaaaaar

büşra.shid

büşra.shid

Yeni Üye
Üye
yardım kızlaaaaaaaaaar
diyetisyen maaşları beslenme ve diyetetik maaşları diyetisyenler ne kadar maaş alır beslenme ve diyetetik okuyanlar diyetisyen 2011
melaikelerim benim ocağınıza düştüm :) aranızda beslenme diyetetik okuyan ya da arkdaşı bu bölümde olan varmı? bu bölümle ilgili okuyan kişilerin bildiklerine düşündüklerine ihtiyacım var :) öpüldünüz :oppucuk::oppucuk:
 
aysil

aysil

Yeni Üye
Üye
Beslenme ve besinlerle ilgili bilimsel ilkelerin sağlığın korunması ve hastalıkların iyileştirilmesi çalışmalarının uygulanması alanında çalışacak insan gücü yetiştirilir ve araştırma yapılır. Diyetisyen olarak sağlık kuruluşlarında, yataklı tedavi kurumları, diyetisyenliği ve halk sağlığı diyetisyenliği yapılabilir. Toplu beslenme yapan kuruluşlarda çalışılabilir. Beslenme eğitimcisi olarak. Eğitim kurumlarında çalışılabilir, araştırma ve endüstiri kuruluşlarında görev alınabilir.

Programın Amacı: Beslenme ve diyetetik programının amacı, beslenme ve besinlerle ilgili bilimsel ilkelerin, sağlığın korunması ve hastalıkların iyileştirilmesi çalışmalarının uygulanması alanında çalışacak insan gücünü yetiştirmek ve bu alanda araştırma yapmaktır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler:Beslenme ve diyetetik programında eğitimi süresince temel kimya, biyoloji, fizik, matematik, istatistik, psikoloji, sosyoloji derslerinin yanı sıra beslenme biyokimyası, beslenme ilkeleri ve besinler, fizyoloji, anatomi, mikrobiyoloji, kişisel ve toplumsal sağlık, aile planlaması, toplum beslenmesi ve beslenme hastalıkları epidemiyolojisi, besin kimyası ve analizi, ana-çocuk beslenmesi, kurum beslenmesi, besin kontrolü, yönetim ekonomisi alanlarında dersler verilir. Üçüncü yılın sonunda sağlık ocakları ve ana-çocuk sağlığı merkezlerinde 6 hafta süreli halk sağlığında beslenme, son sınıfta bir yıl süreli hastane ve kurumlarda beslenme stajı yaptırılır.

Gereken Nitelikler:Beslenme bilimi biyoloji, biyokimya, mikrobiyoloji ve besin bilimi ile yakından ilgili bir alandır. Bu nedenle, beslenme ve diyetetik alanında çalışacak kişilerin doğa bilimlerine meraklı ve bu alanda iyi yetişmiş olmaları gerekir. Ayrıca sabırlı, başkaları ile işbirliği yapabilen, düşüncelerini başkalarına aktarıp onları etkileyebilen kimseler bu alanda başarılı olabilirler.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Dört yıllık eğitimi başarı ile tamamlayanlara "Diyetisyen" ünvanı verilir. Diyetisyen sağlık hizmetleri sınıfı içerisinde yer alır. Başarılı öğrenciler, beslenme ve diyetetiğin yanı sıra biyokimya, anatomi, fizyoloji, halk sağlığı ve metabolizma dallarında lisansüstü eğitime devam edebilirler. Diyetisyenler, yönetici diyetisyen, tedavi diyetisyeni ve halk sağlığı diyetisyeni olarak ayrılırlar. Yönetici diyetisyen hastane, okul, yurt, endüstri ve kamu kuruluşları gibi kurumlara, besin maddelerinin satın alınması, hazırlanması, pişirilmesi ve servisiyle uğraşır. İnsanların en iyi ve en ekonomik yönden beslenebilmesi için gerekli beslenme planlamasını yapar, uygulanmasını denetler. Tedavi diyetisyeni, hastaların durumuna göre verilecek özel diyetleri düzenler, yemeğin hastaya verilmesini ve hasta tarafından tüketilmesini sağlar. Taburcu olan ve polikliniğe gelen hastaları, evde uygulamaları gereken diyet konusunda eğitir. Halk sağlığı diyetisyenleri sağlık merkezlerinde görev alırlar ve halkın sağlıklı beslenmesi için gerekli önerilerde bulunurlar. Ayrıca diyetisyenler gıda teknolojisinde eğitimci ve danışman olarak da çalışmaktadırlar.

Çalışma Alanları: Mezunların çalışma alanları dört grupta toplanabilir:

1. Diyetisyen olarak sağlık kuruluşlarında yataklı tedavi kurumları diyetisyenliği ve halk sağlığı diyetisyenliği yapabilirler.
2. Toplu beslenme yapan kuruluşlarda çalışabilirler.
3. Beslenme eğitimcisi ve öğretmen olarak eğitim kurumlarında çalışabilirler.
4. Araştırma ve endüstri kuruluşlarında görev alabilirler.

Diyetisyenlik ülkemizde yeni gelişen bir meslek alanıdır. Okullarda, sosyal hizmet kurumlarında, hastanelerde, kamu ve endüstri kuruluşlarında vb yerlerde diyetisyenin çalışmalarından yararlanma eğilimi artmaktadır. Bu nedenle iyi yetişmiş bir diyetisyenin iş bulma sorunu olmayabilir.
 
büşra.shid

büşra.shid

Yeni Üye
Üye
canım bilgilerin için çok saol ama bu tarz bilgilere bende ulaşabiliyorum zaten,okunaya başladıktan sonra işin iç yüzünü görmüş oluyorsun o yüzden okuyor olan kişilerle direkt konuşmayı daha çok istiyordum :) ynedeçook saol :) :)
 
büşra.shid

büşra.shid

Yeni Üye
Üye
konu güncellensin die ardarda yazıyorum mesaj yöneticilerimiz kusuruma bakmasın kural ihlal ediyorum ama :D melekler,sınav açıklandı ve benim beslenme diyetetik bölümünün iş bulma olanağı açısından sağlam işin içinde olan birinden bilgi almam gerek yazayım mı yazmayımmı karar veremiyorum lütfen yardımcı olun..
 
büşra.shid

büşra.shid

Yeni Üye
Üye
yeni sayılır ama çok da yeni değil,umarım olur kafam çorba oldu resmen ne yazcam ne etcem şaşırdım..teşekkür ederim ilginze :)
 
RefRa

RefRa

Daimi Üye
Üye
Büştücüm :D:D Büştü demek istedim sana nedense umarım kızmazsın :)

Bölümün neydi canım puanın nasıl... Bu arada sorunla alakalı bilgiye sahip değilim canım umarım yardıcı olcak birileri çıkaar :)
 
büşra.shid

büşra.shid

Yeni Üye
Üye
büştüüü :D evet bu da yeni bir hitap oldu kızmam canım :D sayısaldım ben 1. bölümde sıralamam 17binlerde işte beslenme diyetetik geliyo ama bölüm hakkında şüpheliyim,ben mimarlık tercih etmeyi düşünüyorum işte mf4 te 30bin tatlm,senin nasıldı? inşallah çıkar birileri ama ben vazgeçmeye başladım bilenem :D
 

Benzer İçerikler

handanca
Cevaplar
4
Görüntüleme
2K
handanca
handanca
Üst