Etiketler:
 1. AV. GÖKHAN ARICAN

  AV. GÖKHAN ARICAN Moderator

  Kayıt:
  22 Aralık 2011
  Mesajlar:
  176
  Beğenilen Mesajlar:
  8
  Ödül Puanları:
  18
  Şehir:
  ANKARA

  Yardım nafakası

  Konu, 'Kadın ve Hukuk' kısmında AV. GÖKHAN ARICAN tarafından paylaşıldı.

  MK'nın 364. maddeleri uyarınca "Herkes yardım etmediği takdirde yoksulluğa düşecek olan üstsoyu ve altsoyu ile kardeşlerine nafaka vermekle yükümlüdür. Kardeşlerin nafaka yükümlülükleri refah içinde bulunmalarına bağlıdır."
  MK'nın 366. maddesi uyarınca, korunmaya muhtaç kişilerin bakımı bununla yükümlü kurumlar tarafından sağlanır. Bu kurumlar yaptıkları masrafları nafaka yükümlüsü hısımlarından isteyebilir. Yasanın bu hükmü de gözetildiğinde, nafaka yükümlülüğünün yasanın emrettiği ve Özellikle refah içerisinde olan altsoy (oğul) için kaçınılmaz bir yükümlülük olduğu görülmektedir.

  Nafaka yükümlülüğünün ortadan kaldırılması, MK m. 365/3te düzenlenmiştir. Bu hükme göre, "nafakanın, yükümlülerin bir ya da birkaçından istenmesi hakkaniyete aykırıysa, hâkim, onların nafaka yükümlülüğünü azaltabilir veya kaldırabilir." O nedenle, kural olarak nafaka yükümlülüğünün kaldırılması için birden çok nafaka yükümlüsünden talep edilmesi ve yükümlülerden birinin nafaka yükümlülüğünü yerine getirmesi hafinde, diğerinden talep edilmesinin hakkaniyete aykırı bulunması gerekir. Bunun dışında nafaka yükümlülüğünün ortadan kaldırılmasını düzenleyen herhangi bir hüküm yer almamaktadır.

  Yardım nafakası, ahlak kuralları ile geleneklerin zorunlu kıldığı sosyal ödevdir ve kanun koyucu, kişinin ve toplumun vicdanına bırakmamış, kanuni bir ödev olarak düzenlemiş, bu ödevin ortadan kaldırılmasını ise, MK m. 365 ile sınırlamıştır.

  Yardım nafakası, zarurete düşen hısımın yaşamını sürdürebilmesi için zorunlu yardım isteğidir. Yardım nafakası isteyenin kusuru İle yardıma muhtaç duruma düşmüş olması, yükümlüyü borcundan kurtarmamaktadır. Aile bağlarının herhangi bir nedenle zayıflamış olması da yükümlülüğü ortadan kaldıran bir neden olarak düzenlenmemiştir. Yardım nafakasının koşulları objektiftir ve bu koşulların gerçekleşmesi halinde nafaka borcu doğmaktadır (H.V. Velidedeoğlu, Türk Medeni Hukuku, İst. 1963, s. 396).

  Aileye karşı vazifelerini ağır surette ihmal edenlerin, nafaka isteyemeyeceği MK m. 510 uyarınca, mirasçılıktan çıkarılma sebepleri varlığı halinde de nafaka yükümlülüğünün ortadan kalkması gerektiği öğretide (Mustafa Reşit Belgesay, Türk Kanun Medenisi Şerhi, İst. 1957, s. 298) kabul edilmektedir.

  Uygulamada da aile bağlarının temelinden sarsılması halinde nafaka yükümlüğünün ortadan kalkacağı kabul edilmektedir.

  Y.2.HD. 02.02.1995 gün ve 12296/1222 sayılı kararında, aile bağlarının temelinden sarsılması halinde, kurumun sağladığı hak ve mükellefiyetlerin de ortadan kalkmasının MK m. 2 uyarınca dürüstlük kuralı gereği olduğunu ifade etmiştir (nafaka borçlusunu döven altsoy).

  Buna karşılık, uygulamada altsoyun yardım nafakası yükümlüğüne daha fazla önem verilmiş, annenin nafaka yükümlüsü karşısında çocukluğunda görevlerini yapmaması, oğlunu küçük yaşta ona buna terk etmesi, oğlunu başkalarına bırakması, büyüyüp iş sahibi olana kadar onunla ilgilenmemesinin, ananın nafaka hakkını ıskat etmeyeceği kabul edilmiştir (Y.2.HD. 25.12.1947-7584-6786).

  Örnek vermek gerekirse; davacı 70 yaşlarında, nafaka yükümlüsü oğul refah içerisindedir. Aile bağları babanın kusuru ile zayıflamıştır. Ne var ki, MK'nın 2. maddesindeki dürüstlük kuralı, bu koşullarda davalı oğlun nafaka yükümlüğünü ortadan kaldıran bir neden olarak kabul edilmemelidir. Oğlun yardıma muhtaç duruma gelmiş olan babasına karşı asgari yaşama giderlerini karşılama borcu, dürüsttük kuralı gereği ortadan kaldırılamaz. Aksini gerektirir. Zira altsoyun (oğlun) üstsoya (babaya) karşı yardım yükümlülüğü ile üstsoyun altsoya karşı olan yardım yükümlülüğünün ahlaki, geleneksel ve toplumsal nedenleri farklıdır. MK m. 364 bu şekilde yorumlanmalıdır. Mahkemece yapılacak yargılamaya göre, davacı babanın yardıma muhtaç olduğu, yoksul olduğu (MK m. 364) saptandığı takdirde, MK m. 365 uyarınca "davacının geçinmesi için gerekli" yardım nafakasına hükmedîlmelidir.


  [FONT=&amp]Av. Gökhan ARICAN[/FONT]
  [FONT=&amp]Barbaros Mh. Tunalı Hilmi Caddesi Kuğulu İş Hanı [/FONT]
  [FONT=&amp]A Blok No:123/56, Kavaklıdere/Çankaya/ANKARA[/FONT]
  [FONT=&amp]Tel: 0 312 466 56 34 – Faks: 0 312 466 56 40 – Gsm: 0 533 372 36 89[/FONT]
  [FONT=&amp]www.gokhanarican.av.tr – e-mail: info@gokhanarican.av.tr[/FONT]

   
  Son düzenleme: 13 Ocak 2012
Yardım nafakası konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. TEDBİR NAFAKASI hakkında bilmek istedikleriniz

  TEDBİR NAFAKASI hakkında bilmek istedikleriniz

  tedbir nafakası tedbir nafakasi nafakasının şartları nafakasının icrası nafakası nedir TEDBİR NAFAKASI A)Boşanma davasından önceki tedbir nafakası,ü Eş ve Reşit olmayan çocuklar yararına hükmedilecek tedbir nafakasıdır. - Bağımsız bir dava olarak açılır. Başvurma harcı dışında ,yıllık nafaka bedeli(talebi) üzerinde nisbi harç alınır. Esas defterine kaydı yapılır. Nisbi Avukatlık ücretine...
 2. Koca çalışmıyor ise tedbir nafakası ödemesi gerekir mi?

  Koca çalışmıyor ise tedbir nafakası ödemesi gerekir mi?

  Merhaba Ben üç yıl evli kaldım çocuk yok ve iki yıldır da boşanmaya çalışıyorum.Davayı kaybettim ve halen boşanamadım tabi bu süreçte Tedbir nafakasını sürekli ödedim.Son 5 aylık ödenen Tedbir nafakasında ise işsizdim.İşsizken tedbir nafakası ödenmesi mecburi midir, eğer böyle bir mecburiyet yoksa ödenen son 5 aylık nafakayı geri alma hakkım varmıdır?
 3. TEDBİR NAFAKASI ve BOŞANMA/AYRILIK DAVALARI

  TEDBİR NAFAKASI ve BOŞANMA/AYRILIK DAVALARI

  Boşanma veya ayrılık davası açılınca hâkim, davanın devamı süresince gerekli olan, özellikle eşlerin barınmasına, geçimine, eşlerin mallarının yönetimine ve çocukların bakım ve korunmasına ilişkin geçici önlemleri re'sen alır. Boşanma davası devam ederken hâkim gerekli olan, özellikle eşlerin barınmasına, geçimine, eşlerin mallarının yönetimine ve çocukların bakım ve korunmasına ilişkin...
 4. Koca çalışmıyor ise tedbir nafakası nı kim ödeyecek?

  Koca çalışmıyor ise tedbir nafakası nı kim ödeyecek?

  Merhaba, 9 yıldır evliyiz ve banada çocuklarımada ağır ihmal, söz konusu.Örneğin işsiz olmasına rağmen eve gece yarıları geliyor,ne çocuklarla nede benimle ilgilenmiyor .Üstüne üstlük bir de 9 yıldır sigortasız ,en verimli dönemlerini 30-40 yaşları arasını kırahathanelerde gece yarılarına kadar oturarak geçirdi , şimdi de boşa geçen zamanı yüzünden iş bulamıyor.Boşanmaya bile param...
 5. TEDBİR NAFAKASI

  TEDBİR NAFAKASI

  AVUKATIM 15 TEMMUZ SURECİNDE TUTUKLANDI,YERİNE KONYA BAROSU AVUKAT ATAMIŞ,BANA BİLGİ VERİLMEDİ,DEVAM EDEN BOŞANMA DAVASINDA TEDBİR NAFAKASI %100 ARTMIŞ,MAĞDURUM,AVUKATIM İÇERDE ATANAN AVUKAT BİLGİ VERMEDİ BEN NEREYE NASIL İTİRAZ EDECEĞİM.

Sayfayı Paylaş