1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.273
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Yasal Yönleriyle Kürtaj ve Kürtaj Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  kürtaj nedir,kürtajın riskleri,kaç haftalıkken kürtaj yapılır,kürtajın zararları,kürtaj yasası,kürtaj hakkında bilgiler

  < Konu Resmi..>


  Son yasal gelişmelerin kürtaj üzerde birkısım değişiklikler ve düzenlemeler getirmiş olmakla birlikte kürtajın yapılması yasaklanmamış belli kiriterler getirtilmiştir.

  Kürtaj veya istege bağlı rahim tahliyesi rahim içindeki bir gebeliğin özel yöntemlerle rahme zarar verilmeden sonlandırılmasıdır.
  Bekar bayanın kendi arzusuyla veya evli eşlerin ortak rızasıyla kürtaj ancak 10. gebelik haftasına kadar yasal olarak uygulanabilir.
  Evlilik mevcutsa kadınlarda yasal tahliye uygulamasında eşler de müdahaleye onay vermelidir.
  Eşlerin durumu olmadan kürtaj ancak özel açil durumlarda yapılmasına izin verilmektedir.
  Ancak evli olmayan ve 18 yaşın üzerinde olan kadınlar kendi isteklerine göre hareket ederler.
  Yasal kürtaj adından da anlaşılacağı gibi ülkemizde reşit kadınlarımıza tanınmış tümüyle yasal veçağdaş bir haktır.

  Yasal Kürtaj yalnızca ve ancak Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanınca uygulanır. Yapılan işlemTamamen gizli kalır… Dünyanın çoğu ülkesinde (gelişmiş olan ülkeler dahil) ve bizde bu metotla kürtaj tahliye, aşağıda anlatılan vakum kürtaş tekniği ile uygulanır.

  Kürtaj a alternatif olamayacak yanlış bilinen metodlar dan sakınmalısınız.Gebelik testiniz ister pozitif ister negatif olsun, asla “söktürücü iğne” gibi yöntemlere kendi kendinize başvurmayın. Bu ilaçların gebelik durumlarında işe yaramaları tıbben mümkün değildir.

  İlk gebelik ve İlk hamilelikte uygulanan kürtaj sonrasında bir daha hamile kalınmaz diye bir şey yoktur. Bu yalnızca Yanlış bilğilerdir. Özenli ,dikkatli ve vakumla uygulanan bir kürtaj-Kürtaşın kadının genital sistemine zarar
  vermesi beklenen bir durum değildir.

  Gebeliğin tıbben sakıncalı olması durumunda (anneyle ilgili gebeliğin riskli olduğu hastalıklar, bebeğin ileri derecede sakat olduğunun ya da öldüğünün belirlenmesi gibi) bu süre 10 haftayı aşabilir. Budurumda birden fazla uzman doktorun kurul oluşturarak karar vermeleri gerekir.

  Küretaj – Kürtaj kuralları ve Uygulanması

  Yasal tahliyeler hem lokal anestezi, hem de genel anestezi altında uygulanabilir. Genel anestezi her ne kadar maliyeti biraz artırsa da, işlemin tümüyle ağrısız seyretmesi açısından çağdaş ve etkili bir yöntemdir.

  Ağrısız Yüksek Standartlarda Kürtaj Tekniği nasıl uygulanmalıdır:

  Gebelik haftası ultrasonla belirlendikten sonra dikkatli bir jinekolojik muayene yapılır. Vajina ve rahim ağzı bakterilerden arındırılmak amacıyla dezenfekte edildikten sonra, rahim ağzını sabitlemek için
  plastik bir alet vajinadan yerleştirilir ve lokal anestezik madde uygun olarak rahim ağzı içine enjekte edilir, veya genel anestezi için anestezi uzmanı tarafından gerekli işlemler başlatılır.

  Daha sonra çok ince plastik kanüller rahim ağzından rahim içine ittirilir. Bazen rahim ağzı sert olabilir ya da gebelik 6. haftanın üzerinde olması nedeniyle daha geniş çaplı plastik kanüller kullanılması gerekebilir. Bu durumda rahim ağzını genişletmek için özel “buji” adı verilen aletler kullanılır. Kanül yerleştirildikten sonra kanüle bir enjektör iliştirilir. Enjektörde oluşan vakum yardımıyla rahmin içi kürtaj vakumla boşaltılır.

  vakum kürtajla Rahimin içi tümüyle boşaltıldıktan sonra kanül çıkarılır, diğer tüm aletler çıkarılır ve hastanın 10 dakika istirahatı sağlanır.

  Tüm bu işlemler 6. gebelik haftasına kadar olan gebeliklerde 5 dakika, 6 ile 10 arası olan gebeliklerde 5-15 dakika sürer. Bu süre Kadın-Doğum uzmanının çalışma süresidir. Genel anestezi uygulandığında hastanın uyuması, işlemin yapılması ve hastanın kendine gelmesine 20-40 dakika eklenmelidir. Kürtaj işlemi için kadın doğum merkezleri yetklilir.

  Kürtaj ve kürtaj riskler

  Yasal sınırlar içinde kürtaj (10. gebelik haftasına kadar uygulanan kürtaj) oluşması muhtemel riskler büyük oranda işlemi uygulayan Kadın-Doğum uzmanının ve kürtaj yapan ekibir çalışma uyumu ve tecrübesine bağlıdır.

  -Lokal anesteziyle yapılan uygulamalarda işlem esnasında en sık rastlanan sorunlar lokal anestezik maddeye aşırı duyarlılık ve vazovagal senkoptur (uterusun sabitlenmesi amacıyla takılan alet nedeniyle bayılma oluşması). Bu, geçici ve selim bir durumdur. Yaklaşık %1 oranında görülür.Kürtajla bir iğlisi yoktur.

  -Kürtaj, küretaş İşlemden hemen sonra en sık görülen sorun bulantı ve kusmadır. Bazen bayılma hissi oluşabilir. Bu durum da yaklaşık %1 oranında gözlenir ve hayati tehlike yaratmayan geçici bir durumdur.Kürtaj sonrasında kanda gebelik hormonlarının etkisine ve kullanılan ilaçlara bağlı olan kürtaj sonrası ender raslanılan geçici bir durumdur.Kürtaj bilği,kürtaj hakkında , kürtaJ -Ender bir durum olmakla birlikte bazen rahim ağzı kanülün geçmesine izin vermeyecek şekilde sert olabilir ve işlem yarıda bırakılabilir (görülme oranı: yaklaşık 700′de 1). Tahliye kürtaj bir hafta sonrasına ertelenir.

  Kürtaj ol,kürtaj olmak, küretaj sor-Kürtaj için, gebelik çok erken ise (<3.5 hafta) tahliye başarısız olabilir.
  -Tahliye bir hafta sonrasına ertelenir. Tecrübeli bir Kadın-Doğum uzmanı erken bir gebeliği tahliye etme girişiminde bulunmak yerine belli bir süre bekledikten sonra tahliye etmeyi önerir.Ultrasonda gebelik kesesi görülmeden kürtaj kesinlikle yapılmamalıdır.Kürtaj ultrason eşliğinde yapılmalıdır ve kürtaj bittikten sonrada tekrar ultrasonla kürtaj işlemini bitirmek gerekmektedir.Rahim içinde parça kalmaması için kürtaj ultrason eşliğinde yapılmalıdır.

  -Özellikle yasal sınırlar içinde yapılan kürtaj tahliyelerde oluşan kanamalar hayati tehlike yaratmaz .kürtaj sonrası,kürtaj bilğisi 6-Çok ender durumlarda ve çoğunlukla yasal sınırı aşan (10. gebelik haftası sonrası uygulanan) Tahliyelerde işlem esnasında rahim delinebilir .10 haftanın altındaki kürtajlarda bu risk son derece azdır.

  -Özellikle çok erken gebelik haftalarında uygulanan tahliyelerde işlemden birkaç saat sonra görülen nadir bir sorun da rahim içinde kan birikmesidir (görülme oranı 500′de 1). Hayati bir tehlike yaratmayan bir durumdur ve rahmin içindeki kan boşaltılarak tedavisi sağlanır. Kürtaj randevu,kürtaj olma yasası

  -Kürtaj sonrasında kullanmanız için size uygun antibiyotikler verilecektir ancak kullanılmama durumda enfeksiyon oluşur buda enfeksiyon oluşacaksa bu genellikle kürtaj,küretaj dan 6-7 gün sonra ortaya çıkar ve kendini ağrı, akıntı, aşırı kanama şeklinde belli eder. Kürtaj-kürtaş sonrası verilen antibiyotikleri düzenli olarak kullanmanız durumunda bu sorun da ender olarak gözlenir.

  - Kürtaj sonrası rahim İçeride “parça kalması” durumunda genellikle ilk iki haftada adet esnasındaki kanamadan çok daha fazla kanama görülür ve bu kanama pıhtı şeklinde ve koyu renklidir. Kanamanın ağrılı olması kural değildir. Bazen parça düştüğü gözlenebilir. Ultrason eşliğinde kürtaj yapılırsa bu risk oldukça azalır.

  kürtaj olmak istiyorum!
  -Kürtajdan sonra geç dönemde görülen en önemli, ancak ender bir sorun işlem esnasında rahim iç tabakasının aşırı hasar görmesi sonucunda oluşan yapışıklıklardır (buna Asherman sendromu). Kendini kürtajdan 4-5 hafta geçmesine rağmen adet kanamasının olmaması ve ilaç tedavisiyle de kanama oluşturulamaması şeklinde gösterir. Usulüne uygun yasal sınırlar içinde yapılan tahliyelerde ve özellikle de vakumla uygulanan işlemlerde ender olarak gözlenir. Ancak aşırı hassas bünyelerde geçici kürtaj sonrası olur.

  Kürtaj bilği ve tehlike işaretleri

  Kürtaj bilgi kürtajdan belli bir süre sonra (genellikle bir hafta sonra) kontrole çağırılacaksınız. Bu kontrol gebeliğin tümüyle sonlandırıldığından, enfeksiyon oluşmadığından, kürtaj yapıldıktan sonra esnasında spiral takılmışsa spiralin uygun konumda olduğunun belirlenmesi açısından çok önemlidir. Kürtaj dan sonra kontrol ihmal edilmemelidir. Eğer kanama, parça düşürme, aşırı ağrı, ateş gibi durumlar ortaya çıkarsa kontrol günü beklenmemeli ve hemen doktorla irtibata geçilmelidir. Kürtaj hakkında daha fazla bilği ve danışmanlık için kliniğimizi arayabilirsiniz.

  Kürtaj hapı diye bir şey yoktur.Gebelikten kurtulmak için kulkaktan duyma ,tıbben ispatlanmayan tehlikeli yöntemlere başvurmayın.
   
Yasal Yönleriyle Kürtaj ve Kürtaj Hakkında Bilinmesi Gerekenler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. kürtaj

  kürtaj

  Okunan Rüya Tabiri : Kürtaj Rüyada hamile bir kadının kürtaj olması hastalığa işarettir. Bu rüya, rüyayı gören kadının yanlış bir karar almak üzere olduğunun da habercisidir.Rüyada kürtaj yaptirdigini gören bir kadinin, kocasinin emaneti olan namusuna dil uzatacak kimselerle arkadas olmasina ve Sünnet-l Seniyyeyi terketmesine isarettir.Hamile bir kadının kürtaj olması hastalığa...
 2. Kürtajda ülkemizdeki yasal boyut nedir?

  Kürtajda ülkemizdeki yasal boyut nedir?

  türkiyede kürtaj yasası kürtaj yasal mı yasası yasalmı türkiye de Türkiye'de kürtajın legal boyutu nedir? ve hangi koşullarda yasal ve yasal değildir ? merak edilenler sizler için güzel meleklerim :) Gebelik tahliyesi amacıyla yapılan kürtajlarda (legal küretaj) yasal sınır ülkemiz için "son adet tarihinden itibaren 10 hafta" ile sınırlıdır. Son adet tarihi, son adetin ilk...
 3. 2013 Kürtaj Yasası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

  2013 Kürtaj Yasası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

  2013 kürtaj yasası, kürtaj yasası 2013, kürtaj yaptırma hakkında Sevgili melekeler, bir süre gündemi meşgul eden ve halkın ikiye bölündüğü kürtaj yasal olsun mu olmasın mı tartışmalarının ardından 2013 kürtaj yasası resmi gazete yayınlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre kürtaj yasası 2013 hükümleri şöyle... Gebeliğin sona erdirilmesi ile ilgili usul ve esaslar yasal olarak...
 4. kürtaj

  kürtaj

  benim ilk gebeligim istenmeyen bir gebelik oldugu için kürtaj oldum doktor 20 gün ilişki yasak dedi ve ben 15 inci gün ilişkiye girdim içime boşalma gibi bir durum olmadı bu durumda bir zararı olur mu yada yeniden hamile kalmış olabilirmiyim
 5. Hamilelik doğum kontrolü ve kürtaj hakkında hükümler.

  Hamilelik doğum kontrolü ve kürtaj hakkında hükümler.

  İslam ümmetinin imanlı neslinin çoğalması evliliğin amaçlarındandır. Peygamber efendimiz Hz Muhammed (s.a.s) evlenin çoğalın ben sizin çokluğunuzla övüneceğim diye buyurmuştur. Gücü yeten aklı yerinde her müslümanın neslinin devamı için evlenmesi şarttır. Salih evlat sahibi olmak için neler yapmalı? Kişinin çocuk sahibi olabilmesi için evli olması şarttır. Her müslüman dinin...

Sayfayı Paylaş