1. PeLiNiM

  PeLiNiM Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  5.401
  Beğenilen Mesajlar:
  58
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ANTALYA

  Yaşama nasıl bakıyorsunuz?

  Konu, 'Kişisel Gelişim' kısmında PeLiNiM tarafından paylaşıldı.

  Yarısı su dolu bir bardak var. Bu bardağa boş tarafından mı yoksa dolu tarafından mı bakarsınız?
  Bu soruya vereceğiniz cevap sizin hayata karşı bakış açınızı gösterir.
  Cevabınız “Bu bardağın yarısı dolu.” ise; hayata pozitif yönlerinden bakabiliyor, mümkün olduğunca bu doğrultuda düşünüyorsunuz ve hareket ediyorsunuz demektir.
  Cevabınız “Bu bardağın yarısı boş.” ise; hayata negatif yönlerinden bakıyorsunuz ve biraz da karamsarsınız demektir.
  Bunları ben demiyorum. Yapılan bir çok psikolojik testin sonucunda uzmanlar söylüyor. Ben de onlara katılıyorum.
  Etrafımda öyle insanlar var ki, gencecik yaşında 70lik bir dedenin yorgunluğu, bıkkınlığı var üzerlerinde. Ne söyleseniz, ne yapsanız fayda etmiyor. Çünkü bakış açısı olumlu şeyleri görmeye müsait değil maalesef. Odağında bunlar yok. Böyle insanları gördükçe üzülürüm gerçekten. Elimden geleni yapmaya çalışırım hayatın dolu tarafını görmeleri için anlatırım da anlatırım. Ama çoğu zaman nafile çaba oluyor maalesef.
  İnsan arkasına baktığında yılların ne çabuk bittiğini görüyor. Mesela düşünüyorum da ilkokula başladığım gün dün gibi sanki.
  Başka başka şeylerin derdine düşmüşüm.. Ne çabuk geçti yıllar. Şaka gibi geliyor bazen.

  Zaman bu kadar hızlı ilerlerken, ömrümüz bu kadar çabuk tükenirken hayata boş tarafından bakıp da iyice canımızı sıkmanın ne kadar mantıksız bir düşünce olduğunu düşünüyorum. Hayat gerçekten güzel. Nasıl bakarsanız öyle şekillenir. İyi yönünden bakılırsa herşey güzeldir. Elbette ki bu dediklerim hayatın hiç kötü tarafı yok veya görülmesin anlamına gelmiyor. Kastettiğim, hayata bakışınızın tamamının olumsuz gözlerle olması. Yahu hayat gerçekten çok kısa. Zevkini çıkarmaya bakın. Siz neşeli olun ki etrafınızı da yayın ışığınızı. Başkalarına ilham olun.
  Mutluluklar sizlerle olsun efendim. Herkese sevgiler.  Fransa’da, ağır işçilerin işleri hakkında ne düşündüklerini incelemek üzere araştırmayı yürüten bir görevli, bir inşaat alanına gönderilir.
  Görevli, ilk işçiye yaklaşır ve sorar :
  “Ne yapıyorsun?” “Nesin sen, kör mü?” diye öfkeyle bağırır işçi.
  “ Bu parçalanması imkansız kayaları ilkel aletlerle kırıyor ve patronun emrettiği gibi bir araya yığıyorum. Cehennem sıcağında kan ter içinde kalıyorum .Bu çok ağır bir iş, ölümden beter.”

  Görevli hızla oradan uzaklaşır ve çekinerek ikinci işçiye yaklaşır. Aynı soruyu sorar :
  “Ne yapıyorsun?”
  İşçi cevap verir : “ Kayaları mimari plana uygun şekilde yerleştirilebilmeleri için, kullanılabilir şekle getirmeye çalışıyorum. Bu ağır ve bazen de monoton bir iş, ama karım ve çocuklarım için para gerekli. Sonuçta bir işim var. Daha kötü de olabilirdi.”

  Biraz cesaretlenen görevli üçüncü işçiye doğru ilerler.
  “ Ya sen ne yapıyorsun?” diye sorar.
  “Görmüyor musun?” der işçi kollarını gökyüzüne kaldırarak.
  “ Bir katedral yapıyorum.”
  ...
  Bu hikayenin enteresan tarafı her üç işçinin de aynı işi yapıyor olmaları....


  Görmeyi seçtiğiniz yol sizin tutumunuza bağlıdır.
  Bugün hava biraz bulutlu mu yoksa biraz güneşli mi?
  Güllerin dikeni mi vardır, dikenli dalların gülleri mi?
  Bardağın yarısı boş mudur, yarısı dolu mu?
  Yoksa bardak olması gerekenin iki katı büyüklükte midir?
  Seçim size ait...

  Yazar : Allen Klein   
 2. La Noyee

  La Noyee Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  8 Kasım 2009
  Mesajlar:
  304
  Beğenilen Mesajlar:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul
  Etrafımda öyle insanlar var ki, gencecik yaşında 70lik bir dedenin yorgunluğu, bıkkınlığı var üzerlerinde. Ne söyleseniz, ne yapsanız fayda etmiyor. Çünkü bakış açısı olumlu şeyleri görmeye müsait değil maalesef. Odağında bunlar yok.
  Benim de böyle bir arkadaşım var. O kadar yorgun, o kadar btkin ki..
  Yürüyüşünde, konuşmasında bile hayat enerjisi göremiyorsunuz.. 70 lik değil 100 lük ninenin yorgunluğu var üstünde.. Artık bunu yaşam felsefesi olarak görüyor.. Belkide mutsuzluğunun farkında değildir bilmiyorum.. Negatif enerjisini bana da bulaştırıyor, onunlayken bende kendimi yorgun hissediyorum.. :D

   
 3. cadi_91

  cadi_91 Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Nisan 2010
  Mesajlar:
  2.214
  Beğenilen Mesajlar:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ankara
  ben kendimi 90 lık nene gibi hissediyorum ve farkındayım ama ne yapacağımı bilmiyorum çok karamsar ve alınganım
   
Yaşama nasıl bakıyorsunuz? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. acaba nasıl bakıyorlar bu saçlara?çok ilginç!

  acaba nasıl bakıyorlar bu saçlara?çok ilginç!

  şunların saçlarına bakın:)
 2. yaşama nasıl bakıyorsunuz...

  yaşama nasıl bakıyorsunuz...

  Fransa’da, ağır işçilerin işleri hakkında ne düşündüklerini incelemek üzere araştırmayı yürüten bir görevli, bir inşaat alanına gönderilir. Görevli, ilk işçiye yaklaşır ve sorar : “Ne yapıyorsun?” “Nesin sen, kör mü?” diye öfkeyle bağırır işçi. “ Bu parçalanması imkansız kayaları ilkel aletlerle kırıyor ve patronun emrettiği gibi bir araya yığıyorum.Cehennem sıcağında kan ter içinde...
 3. Kürtler Ergenekon'a nasıl bakıyor?

  Kürtler Ergenekon'a nasıl bakıyor?

  Son kamuoyu araştırmasına göre toplumun yüzde 60'ının Ergenekon tavrı net. Medyanın ve sollaik kesimin tavrı da ortada. Kürtlerin davaya bakışı ise şöyle: GENAR'ın yaptığı son kamuoyu araştırmasına göre toplumun yüzde 60'ının Ergenekon konusundaki kararı net: "Ergenekon çıkar amaçlı suç örgütü ve darbe yapmak için bir araya gelmiş bir oluşum..." Elbette böyle düşünmeyen,...
 4. Dünyaya nasıl bakıyorsunuz?

  Dünyaya nasıl bakıyorsunuz?

  Pembe gözlük Hayata pembe gözlükle bakanlardansınız. Ya sorunsuz bir ortamda yaşıyorsunuz ya da safsınız! İşin aslı, hayata karşı onu hafife alan bir tutumla kendinizi savunuyorsunuz. Sizin için önemli olan muhabbet ve herkes tarafından sevilmek. Bu nedenle karşınızdaki kim ya da ne olursa olsun, ondan iyiyi ve eğlenceyi çıkartmak istiyorsunuz. Ama bunun da bir bedeli var: Yanılmak, hatta...
 5. Hazal Kaya Saçlarına Nasıl Bakıyor?

  Hazal Kaya Saçlarına Nasıl Bakıyor?

  hazal kaya saç modeli feriha saç modeli feriha nasıl yapılır hazal kaya, saç bakımı, nasıl, neler kullanıyor, 2011, ile ilgili bilgiler burada melekler Sevgili melekler, ''Adını Feriha Koydum'' dizisiyle ekranlarımıza konuk olan Hazal Kaya'nın saçlarının güzelliğini bilmeyen yok.Işıl ışıl gür ve sağlıklı saçlara sahip olmak için bakın Hazal Kaya'nın tarçınlı bakım yaptırdığını biliyor...

Sayfayı Paylaş