Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.633
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  Yasin süresini okumanın faziletleri

  Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Peygamberimiz (s.a.v.) buyuruyor: Kuşkusuz her şeyin bir kalbi vardır. Kur’an’ın kalbi de Yâsin’dir. (Tirmizî)

  Genç yaşında eşinden dul kalan ve iki yıl sonra 15 yaşındaki biricik kızını da kaybeden bir kadın, hastalanıp yataklara düşmüş ve kızını rüyasında görmek için her gece çok dua etmiş.
  Bir gece icâbet saatine denk gelen duası kabul olmuş ve kızını rüyasında görmüş ama gözüne bakıp büyüttüğü kızının, kabrinde azap çektiğini görünce içi yanıp uyanmış ve ağlamaya başlamış. Ertesi gece biricik kızının kabir azabından kurtulması için gözyaşları dökerek dua ederken hafifçe uykuya dalmış ve rüyasında bir melek: “Kızın, başını örtmediği için kabrinde azap çekiyor. Eğer kabir azabından kurtulmasını istiyorsan kırk gün üç kalbi bir araya getir” demiş ve kaybolmuş. Kadın hemen uyanmış ve üç kalbi nasıl bir araya getireceğini çok düşünmüş ama işin içinden çıkamayınca çok sevdiği ve saydığı bir Allah dostuna gitmiş ve rüyasını ona anlatmış. Allah dostu gözlerini kapayıp hafif bir murâkabe yaptıktan sonra, “Üç kalpten biri Kur’an’ın kalbi Yâsin, ikincisi gecenin kalbi yani tam gece yarısı ve üçüncüsü de senin kalbin” demiş.

  Kadın temiz olduğu günlerde tam gece yarısı kalkıp önce iki rek’at namaz kılmış ve ardından cân-ı gönülden Yâsin’i okumuş. Kırkıncı Yâsin’i okuduğu gece kızını nurlar içinde ve güler yüzlü görüp çok sevinmiş ve kalkıp iki rek’at şükür namazı kılmış.
  < Konu Resmi..>
  Peygamberimiz (s.a.v.) buyuruyor:
  Kim geceleri Yâsin okursa, (günahlarından) bağışlanmış olarak sabaha erer. (Buhârî)

  Peygamberimiz (s.a.v.) buyuruyor:
  Her gece Yâsin okuyan kimse şehit olarak ölür. (Taberânî)

  Peygamberimiz (s.a.v.) buyuruyor:
  Kim Allah’ın rızasını dileyerek Yâsin’i okursa, geçmiş (küçük) günahları bağışlanır. Onu ölülerinize de okuyun. (Beyhakî)

  Peygamberimiz (s.a.v.) buyuruyor:
  Ölüm halinde olan bir müslümanın yanında Yâsin okunursa, melekler gelip karşısında saf saf dizilirler, onun için dua, istiğfar ederler, cenaze namazını kılarlar ve kabrine defin oluncaya kadar onunla birlikte olurlar. (Tefsîr-i Ebussu’ud)

  Peygamberimiz (s.a.v.) buyuruyor:
  Sekerât-ı mevt (ölüm halinde) olan bir müslüman Yâsin Sûresini okursa, Rıdvan cennetten bir bardak şerbet getirir ve içirmeden Azrâil onun canını alamaz. (Tefsîr-i Kâdî Beydâvî)

  Yâsin Sûresinin fazileti ile ilgili kuşkusuz daha pek çok hadîs-i şerifler var. Ancak çok önemli bir konunun altını çizerek belirtelim! Kur’an ancak kendi orijinal harfleri ile yazılır ve ancak kendi orijinal harfleri ile okunur. Aksi halde anlamı bozulduğu için yazanlar, bastıranlar ve okuyanlar günaha girer. Yâsin-i şerîfi ve diğer bazı sûreleri sadece ticaret amacı ile lâtin harfleri ile bastırıp satmak ve bunları okumak, gerçek anlamları tamamen bozulduğu için günahtır.

  Orijinal harfleri ile Kur’an okumasını bilmeyenler, öğreninceye kadar Fâtiha ve İhlâs gibi kısa sûreleri ve salâvat-ı şerîfeleri okuyup sevabını yakınlarının ruhlarına bağışlarlar.
  Basımevleri neden bazı sûreleri lâtin harfleri ile basıp satıyorlar?
  Bu sorunun yanıtını maddî çıkarda aramak gerekir. Çünkü maddî çıkar söz konusu olunca bazı kimseler neler yapmaz ki! Dileyen insanların cinsel duygularını istismar edip müstehcen neşriyatlar yapar ve aile yuvalarını yıkar. Dileyen de müslümanların dinsel duygularını istismar edip Yâsin gibi bazı sûreleri lâtin harfleri ile basar ve insanları günaha sokar.


   
Yasin süresini okumanın faziletleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Allah rızası için yasin okumaya varmısınız?

  Allah rızası için yasin okumaya varmısınız?

  yasin okumak 40 yasin okumak herkese çok teşekkürler.sona ermiştir.
 2. Yasin suresinin faziletleri...

  Yasin suresinin faziletleri...

  yasin suresi arapca, yasin suresi türkce, yasin'i şerif okuyanlar, Meleklerim Yasin suresini okumanin faziletleri saymakla bitmiyor.... Resulu Ekrem S.A.V buyurdu: Her gece Sureyi Yasini okuyan kimse muhakkak surette sehit olarak ölür. Allah C.C. Tealanin rizasi icin geceleyin Yasini okuyan kimse aff olunur. Yasin suresini okuyan kimseye kiyamet günü sefaat eder Yasin Suresini: AC...
 3. Felak Nas Sürelerinin Anlamları ve Faziletleri

  Felak Nas Sürelerinin Anlamları ve Faziletleri

  bu konu felak ve nas sürelerinin anlamları ve faziletleri hakkında bilgilere yer vermektedir. Özellikle kötülükler, nazar, cinlerden ve büyülerden korunmamızı sağlayan Felak ve Nas sürelerini okumayı ihmal etmemeliyiz. Sizlere Felak ve Nas sürelerinin anlamları ve faziletleri hakkın da bilgileri sizlerle paylaşıyoruz. Kul, euzü birabbil felâk, min şerri ma halak, ve min şerri gasikin iza...
 4. Yasini şerif okumanın faziletleri

  Yasini şerif okumanın faziletleri

  Her gece Yasîn sûresine devam edip, bu hâl üzere iken vefât eden kimse şehid olur.) (Kur’ân-ı kerîmdeki bir sûre, okuyana şefaat eder, dinliyenin affına sebep olur, âhırette korktuğundan emin olur. Bu Yâsin sûresidir.” “Ölüm hastası yanında Yâsin-i şerîf okununca, her harfi için bir melek gelip rûhun kolay çıkmasına duâ eder. Yıkanırken yanında bulunurlar. Cenazesi ile birlikte giderler....
 5. Vakıa suresi okumanın faziletleri

  Vakıa suresi okumanın faziletleri

  Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: "Her kim her gece Vakıa Suresini okursa, ona asla fakirlik isabet etmez."(1) Abdullah ibni Mesud (Radıyallahü Anh) vefat edeceği vakit müminlerin emiri olan Hazreti Osman (Radıyallahü Anh) onu ziyarete gelir. Ona "Neden şikayetin var?" deyince, o şöyle der: "Doktor beni hasta etti. Artık bana kim derman...

Sayfayı Paylaş