1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Yaşlanmayı geciktimek için düzenli zeytinyağı tüketin

  Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  zeytinyağı zeytinyağının tüketimi Türk mutfaklarının vazgeçilmezi olan zeytinyağının, cilt - saç bakımından tutunda bir çok soruna çözüm olduğunu biliyoruz. Zira zeytinyağının saymakla bitmeyen faydalarının arasına bir yenisi daha girdi Melek'lerim.

  Düzenli olarak tüketilen zeytinyağı, yaşlanmayı geciktiriyormuş Melek'ler. Şimdi gelin bu haberin devamına bir göz atalım :)

  < Konu Resmi..>


  Zeytinyağının düzenli olarak kullanılması durumunda, kan yağ oranında yüzde 10-15′e varan düşme sağladığı bildirildi. Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Tarkan Tekten, yaptığı açıklamada, zeytinyağının insan sağlığı üzerindeki olumlu faydalarının, bilimsel tetkiklerin yanı sıra uygulamalarda net olarak görüldüğünü söyledi.


  Düzenli olarak 2 yemek kaşığı doğal zeytinyağı tüketen insanların kolesterol düzeylerinde son derece olumlu sonuçlar elde edildiğini ifade eden, Tekten şöyle konuştu: “Zeytinyağı tekli doymamış bir yağ. Tereyağı gibi katı değil. Biz besinlerle birlikte bir diyet listesinde ortalama yağların yüzde 20′sini oluşturacak seviyede zeytinyağı tüketimini hastalarımıza öneriyoruz. Kolesterolü ve tansiyonu yüksek kişiler için zeytinyağı önemli bir ürün.”

  Yaşam biçimi değişmeli
  Zeytinyağının kandaki kolesterolü düzenlediği için kalp ve damar hastalarına ilaç olarak tavsiye edildiğini de anlatan Tekten, sözlerini şöyle sürdürdü:
  “Hastanın alacağı diyetteki toplam total kolesterol düzeyi yüzde 30 ise yani bütün gün boyunca ayarladığı diyetin yüzde 50′si karbonhidrat, yüzde 30′u yağ, yüzde 10-15′i protein ise kolesterolü ve tansiyonu yüksek kişilerde yüzde 30′un altında diyet öneriyoruz. Ve bu diyetin yüzde 20 oranında zeytinyağından oluşmasını istiyoruz. İnsanın yaşam biçimini değiştirmesi zor. Bildiğimiz bir şey var. Diyetle maksimum yüzde 10 civarında kandaki yağlarda, kolesterolde düşme sağlayabiliyorsunuz. İlaç kullanan hastalarda bu düşme oranı yüzde 50′ye ulaşabiliyor. Yalnız zeytinyağı düzenli olarak kullanıldığı zaman iyi bir yaşam biçimi değişikliği yapıldığında yüzde 10-15′e varan kan yağlarında düşme sağlayabiliyor. Ürün bağırsak kanserine karşı koruyucu özelliğe de sahip. Ayrıca, bol miktarda zeytinyağı ve sebze yiyen insanlarda, eklem romatizması geçirme riski de azalmaktadır.”

  Ege Bölgesinde zeytinyağının öneminin ve sağlığa olan faydalarını diğer bölgelere oranla çok daha iyi anlaşıldığının altını çizen Tekten, hastaların zeytinyağından tam olarak verim alınabilmesi için spor ve egzersizle desteklemesinin önemli olduğunu söyledi.

  Zeytinyağı yaşlanmayı geciktiriyor
  Zeytin ve zeytinyağının, kemik gelişimine katkı sağladığı gibi yaşlanmayı da önleyici etki yaptığına dikkat çeken Doç. Dr. Tekten, içerdiği vitaminlerin hücre yenileyici özelliklere sahip oldukları için, yaşlılık tedavisinde de kullanıldığını, cildi besleyip koruduğunu ifade etti.

  Doç. Dr. Tekten, zeytin ve zeytinyağının mide asidini azaltarak, mideyi gastrit ve ülser gibi hastalıklara karşı koruduğunu da bildirdi.


   
Yaşlanmayı geciktimek için düzenli zeytinyağı tüketin konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. zeytinyağı

  zeytinyağı

  İlme, berekete, hidayete, batın" nura, helal rızka, göz ve kalp nuruna, Bununla yağlanmak şifaya, Temiz zeytinyağının kötü kokması sözü bozmaya; Zeytinyağı satan kimseyi görmek meliklere yakın olmaya, ilim sahiplerine hizmet etmeye; hidayet ve ilme delallet eder.Berrak, temiz şişede zeytinyağı bolluk ve berekettir.Rüyada görülen zeytin yagi, helal rizktir. Rüyasinda zeytin yagi içtigini...
 2. Güzelliğiniz için çiğ tüketin!

  Güzelliğiniz için çiğ tüketin!

  Cildimiz yalnızca vücudumuzu kaplamaz aynı zamanda vücudumuzun önemli ve en büyük parçasıdır. Yiyip içtiğimiz herşey, meyveler ve sebzeler cilt sağlığımız için büyük önem taşır. Dermatoloji Uzmanı Dr. Ayfer Aydın, güzelliğiniz için ne yiyip içmeniz gerektiği hakkında şu bilgileri verdi: Su, cildiniz için hayattır Cildimiz önemli bir toksin atma yoludur. Vücudumuz yabancı maddelerle, zararlı...
 3. Sagliginiz icin elma tüketin

  Sagliginiz icin elma tüketin

  Elma ve elma sirkesi her derde deva! Elma sirkesi de neymiş demeyin. Gerçekten işe yarayıp yaramadığını denemeden anlayamazsınız! Kepekli Saçlar İçin Elma Sirkesi, Sivilceler İçin Elma Sirkesi, Cilt Lekeleri İçin Elma Sirkesi, Fazla Kilolar İçin Elma Sirkesi, Varisler İçin Elma Sirkesi… Elma ve elma sirkesinin doğal güzellik ve sağlık kaynağı olduğunu biliyormuydunuz? Cilt bakımı, saç bakımı,...
 4. Saçlarınızın Bakımı İçin Zeytinyağı Kullanın

  Saçlarınızın Bakımı İçin Zeytinyağı Kullanın

  saç bakımı saçlara zeytinyağı El bakımı, tırnak bakımı ya da ayaklarınız için zeytinyağının faydaları olduğunu hepiniz biliyorsunuz melekler :) Aslına bakarsanız saçlarınız da dahil olmak üzere tüm vücudunuzu zeytinyağı ile bakım altına alabilirsiniz. Nasıl mı ? Tırnaklarınızın kırılmaması için limonla zeytinyağını karıştırın ve akşamları yatmadan önce tırnaklarınızı bu karışımla ovun....
 5. Yaşlanmayı Durdurmak İçin Neler Yapmalısınız ?

  Yaşlanmayı Durdurmak İçin Neler Yapmalısınız ?

  yaşlanmayı durdurma yolları,yaşlanmayı nasıl durdururum,yaşlanmayı nasıl engellerim,çabuk yaşlanmamak için neler yapmalıyım,yaşlanmayı nasıl geciktiririm,yaşlanmayı geciktirme yolları, Stresi kontrol edin Stres aynı zamanda bir savaş hormonu olarak bilinen adrenalini körüklüyor. Bu durum, kanın ciltten kaslara doğru yönlendirilmesine neden oluyor. Solgun görünüm işte bu yüzden ortaya...

Sayfayı Paylaş