Etiketler:
 1. KeLeBeK's

  KeLeBeK's Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  9 Kasım 2010
  Mesajlar:
  2.184
  Beğenilen Mesajlar:
  184
  Ödül Puanları:
  63
  Şehir:
  Ҝє£єβєҜ'£єЯ Ď¡¥àЯı

  Yaşlılıkta Sağlıklı Beslenme

  Konu, 'Sağlık İçin Bilgiler' kısmında KeLeBeK's tarafından paylaşıldı.

  Her canlı doğar büyür ve ölür... Her yaşın ayrı bir güzelliği vardır.Yeterki yaşamayı bilelim.Kendimize dikkat edelim ve sağlıklı beslenelim...
  Her canlı için kaçınılmaz bir gerçektir yaşlanmak...Fakat her insan aynı hızla yaşlanmıyor.Bunun nedeni ise vucüt dokularının yaşlanma hızı her insanda aynı olmaması...

  Sağlıklı bir şekilde yaşlanmak istiyorsanız eğer,beslenmenize çok dikkat etmelisiniz.Özelliklede yaşlılar; sağlıklı bir yaşam için doğru beslenmeyi seçin:)

  < Konu Resmi..>
  Yaşlanma, anne kanında başlayan ve ölümle sonuçlanan bir süreçtir. Vücutta bu süreçte birçok fizyolojik, anatomik değişiklikler olur. Dünya sağlık Örgütü, 65 yaş ve üzeri bireyleri YAŞLI olarak tanımlamaktadır.

  • 65-74 yaş arası: Geç yetişkinlik
  • 75-84 yaş arası: Yaşlılık
  • 85 yaş ve üzeri: İleri yaşlılık, olarak belirtmektedir.
  Aynı zamanda Dünya Sağlık Örgütü yaşlılığı; “Çevresel faktörlere uyum sağlayabilme yeteneğinin azalması” olarak da tanımlamaktadır.
  Türkiye’ de, son 50-60 yıllık süre içinde yaşlı nüfus iki katı dolayında artış göstermektedir. Hala Türkiye’de 4 milyon kadar yaşlı insan yaşamaktadır. Bu sayının birkaç yıl içinde 5 milyona ulaşacağı, 2020-2025 yıllarında 8 milyon ve 2050 yılında da 12 milyona ulaşacağı tahmin edilmektedir.
  Yaşlanma ile birlikte vücutta değişiklikler meydana gelir. 60 yaşından sonra kilo alma yavaşlar, bunun yanında vücut komposüzyonu değişir. Kas kütlesi azalır, yağ kütlesi artar. Vücuttaki su yüzdesi azalır. %60’ tan % 50’ lere düşer. Kemiklerden kalsiyum çekilmesi arttığı için iskelet sisteminin gücü azalır. Bu değişimleri minimum düzeyde yaşamak için sağlıklı beslenmek bu süreçte çok önemlidir.
  Yaşlanma İle Birlikte Organlardaki Değişimler
  1. Tat ve koku duyusu azalır. Bu, iştah azalmasına neden olur.
  2. Tükürük salgısı azalır.
  3. Diş sayısı azalır ve besin alımında güçlük yaşanır.
  4. Yemek borusunun kasılma yeteneği azaldığı için yutmada güçlük oluşur.
  5. Midede besinlerin geçiş hızı yavaşlar ve tokluk süresi uzar, besin alımı azalır.
  6. Safra enzimlerinin azalması ile yağda eriyen vitaminlerin vücuttaki etkinliği azalır.
  7. Barsak fonksiyonlarında azalma görülür.
  8. Bağışıklık hücrelerinin çoğalması yavaşlar ve bağışıklık sistemi fonksiyonları azalır.
  9. Sinir sistemi fonksiyonlarında azalma görülür.
  10. Metabolizma hızı yavaşlar

  Yaşlılık Döneminde Beslenmede Nelere Dikkat Edilmelidir?
  Yeterli ve dengeli beslenme, yaşlılıkta oluşan değişimlerin hızını yavaşlatır ve daha kaliteli bir yaşam sürdürülmesini sağlar.

  • İdeal kilonun korunması gerekir.
  • Kesinlikle öğün atlanmamalıdır, azar azar sık sık yemek yenilmelidir. Öğün sayısının günde 5 – 6 öğün olmasına özen gösterilmelidir.
  • Her öğünde tüm besin gruplarından almaya çalışılmalıdır. (Et grubu, süt grubu, tahıllar ve sebze-meyveler)
  • Barsak hareketliğini sağlamak için posa tüketimine dikkat edilmesi gerekir. Posa kaynağı olarak sebze-meyveler, kurubaklagiller ve kepekli tahıllar tüketilebilir.
  • Sıvı alınımına dikkat edilmelidir. Günde en az 8-10 bardak su içilmelidir. Bu sıvı suyun yanında, taze sıkılmış meyve suyu ve bitki çayı olarak da alınabilir. Ancak bunlardan en önemlisinin su olduğu unutulmamalıdır.
  • Margarin, tereyağ, kuyruk yağı gibi doymuş yağ içerikli yağ türlerinden uzak durulmalıdır. Daha çok balık yağı gibi doymamış yağ tüketilmelidir. Haftada en az 2 gün buğulama, ızgara, fırında pişirilmiş olarak balık tüketilmelidir.
  • Süt ve ürünlerinin az yağlı olanları tercih edilmelidir. Günlük düzenli olarak tüketimine dikkat edilmelidir.
  • Tuz tüketimi sınırlandırılmalıdır. Turşu, salamura, salça gibi yüksek miktarda tuz içeren gıdalardan uzak durulmalıdır.
  • Bireye özel, yapabileceği uygun bir fiziksel aktivite seçilmeli ve düzenli olarak yapılmalıdır.
  • Sigara ve alkol kullanılmamalıdır.


   
Yaşlılıkta Sağlıklı Beslenme konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sağlıklı Beslenme

  Sağlıklı Beslenme

  BESLENME Beslenme, insanın büyüme, gelişme, sağlıklı ve üretken olarak uzun süre yaşaması için gerekli olan besin öğelerini yeterli miktarlarda alıp vücudunda kullanmasıdır. Bu öğelerin herhangi biri alınmadığında veya gereğinden az yada çok alındığında, büyüme ve gelişmenin engellendiği ve sağlığın bozulduğu bilimsel olarak ortaya konmuştur. Vücudun büyüme ve gelişmesi, verimli çalışması,...
 2. Sağlıklı Beslenme rehberi

  Sağlıklı Beslenme rehberi

  Beslenme rehberi Sağlıklı beslenmenin temel kuralları Yağ kaybı sadece kilo kaybı demek değildir Yiyecek piramidi - Doğru seçim için rehberiniz Kilo kontrolünde yiyecek piramidi Sağlıklı yiyecek seçimi Sağlıklı yiyecek seçenekleri için öneriler Zayıflamak sadece kilo vermek değil, aynı zamanda kontrolü ele almaktır. Yiyeceklerinizi iyi seçerseniz kontrolü de elinizde tutarsınız. Kilo...
 3. Sağlıklı Beslenme İpuçları

  Sağlıklı Beslenme İpuçları

  Yaşamak için beslenmek şart. Bundan tat ve keyif almak da insanı insan yapan özelliklerin başında geliyor. Ancak sağlıklı bir yaşam için, sağlıklı beslenme en önemli koşul. Bunu başarmak da insanın elinde ve hiç zor değil. Yapılması gereken, bir kaç küçük ama önemli noktayı göz ardı etmemek ve sağlıklı bir yaşama doğru ilk adımı atmak. İşte size bazı ipuçları... · Besinlerden...
 4. Sağlıklı Beslenme Sloganları

  Sağlıklı Beslenme Sloganları

  Sağlıklı Beslenme Sloganları Sağlıklı Beslenme İle İlgili sözler Öncelikle merhaba diyoruz ve sizlerden de sağlıklı beslenme ile ilgili sözler - sloganlar istiyoruz Melek'ler. sizlerde sağlıklı beslenmeyle ilgili sloganlarınızla bize katılın diyoruz :) Sağlığınızı korumak için yeterli ve dengeli beslenin. Yemek yemeden önce ellerinizi mutlaka yıkayın. Sağlıklı beslenen sağlıklı büyür....
 5. Sağlıklı Beslenme Alışkanlıkları

  Sağlıklı Beslenme Alışkanlıkları

  Kilo vermeye çalışıyor ve bir türlü diyetinize uyum sağlayamıyormusunuz? Eşinizle birlikte sağlıklı beslenmeyi benimserseniz forma girmeniz çok daha kolay olacaktır. Vücudumuz için gerekli olan 40 civarındaki besin öğesini sağlayan tek bir besin yok. Cinsiyete, yaşa ve metabolizma durumumuza göre yediğimiz yiyeceklerin miktarı değişir. Ancak genel anlamda bu besin öğelerini sağlamak için 5...

Sayfayı Paylaş