Yatak odanız mabedinizdir

Yatak odanız mabedinizdir
Eğer aydınlık mekânları tercih ediyorsanız, yatak odanızı pembe-kırık beyaz renklerinde boyayabilirsiniz. Hatta odanızda sütun varsa veya sadece başucunuzun dayandığı duvar da olabilir.

Alakasız bir duvar rengini veya tabloyu sırf moda diye uygunsuz bir kanepe veya koltukla bütünleştirmek özentiden başka bir şey değil. Yine televizyonda izlediğiniz bir diziden esinlenip alınmış aksesuarlar evinizin genel dokusuyla bir bütünlük yakalamıyorsa paranızı sokağa atmış oluyorsunuz. Peki, nedir bu incelikler, dahası çok para gerekiyor mu bunlar için?

Bir tema oluşturun
Eğer aydınlık mekânları tercih ediyorsanız, yatak odanızı pembe-kırık beyaz renklerinde boyayabilirsiniz. Hatta odanızda sütun varsa veya sadece başucunuzun dayandığı duvar da olabilir, bir ton koyu pembeye boyayarak odanıza derinlik kazandırabilirsiniz.

Buna karşılık duvar kâğıdı yapmanız da bir alternatif. Ancak allı güllü değil. Örneğin, tabandan 75-80 santime kadar olan duvarı pembe-beyaz çizgili veya desenli bir duvar kağıdı ile kaplayabilir, sonrasını tavana kadar uçuk pembeye boyayabilirsiniz.
Daha ‘klas’ bir görüntü için tam tersini uygulamak gerekiyor. Yani, tabandan 75-80 santime kadar olan bölümü uçuk pembe boyayıp, sonra arayı uygun bir bordür duvar kağıdı ile bölecek ve tavana kadar olan bölümü İngiliz tarzı minik çiçekli veya çizgili, tonları birbirine uyumlu duvar kağıdı ile kaplayacaksınız. Buna göre mobilyalarınızı da beyaz lake seçebilirsiniz.

Kıvrımlar bütünlük kazandırır
Asil kıvrımların bütünlük kazandığı, “sık ve derin oymaları olmayan” yarı modern stilde bir yatak odası mobilyası da bu tema için idealdir. Çok işlemeli yatak örtüleri de bu tema için fazla gelebilir, olabildiğince feminen, ama sade duruşlar tercih edilmeli.

Başucu komodinlerinize gelince, yatağınızla ya da yatak başınızla bire bir olmak zorunda değil. Aslında bir fotoğraftan beğendiğiniz bir komodini pekala kullanabilir; hatta komodin diye ısrar etmeyip üzerinde tablası bulunan ve zarif ayaklarıyla hoş durabilecek minik beyaz lake sehpalarla da yetinebilirsiniz. Önemli olan bir abajur, yatmadan önce okuyabileceğiniz bir kitabın ve bir gece sürahisinin yerleşebileceği müsait bir alanınız olmasıdır.

Avize seçimi önemli
Bu kadar yumuşak geçişlerin olduğu masalsı bir yatak odasında aydınlatma seçiminiz de çok önemli. Kesinlikle pembe-fildişi veya kırık beyaz tonlarında, şapkaları olan küçük kristal feminen bir avize olmalı.

Piyasada beyaz boyalı kolları, minik renkli kristalleri olan, şapkalı İngiliz country tarzı avizeler bulunuyor. Hatta aplikleri de mevcut. Eğer yeterince geniş bir mekânınız varsa şönil kumaştan, renkleri uyan bir “daybed/josefine” ile yatak odanızı dinlenme odası haline de getirebilme şansınız var.
Yeterli genişlik yok ise sadece yatak, komodin, şifonyer, ayna, küçük bir gardırop ve avize de işinizi görür. Kapalıçarşı’dan edinebileceğiniz sedef ya da gümüş kakmalı kutularla bu masalsı atmosfere nostaljinin gücüyle destek verebilirsiniz. Yer kaplamasında en uygun olanı akçaağaçtan laminat parkedir ve eğer halihazırda yerde bulunan koyu renk parke ise kısa tüylü, krem rengi halı uyumlu olacaktır.

Boş kutularla dekorasyon
Size küçük bir öneri daha, eğer evde boş ayakkabı kutularınız varsa onları da bu dekora uygun değerlendirebilirsiniz. Yatak örtüsü kumaşınızdan artan veya duvar kâğıdınızdan artan parçalarla kaplayacağınız bu kutularda hem ayakkabılarınızı saklayabilir hem de dekoratif bir unsur olarak kullanabilirsiniz.guzelliksanati.com
 
*jellibon*

*jellibon*

Daimi Üye
Üye
Cevap: Yatak odanız mabedinizdir

emeğine sağlık canım paylaşımın için
 
Üst