Yatak Odası Hangi Renge Boyanmalı?

TİTAN

*Melekler Mekanı*
Yatak Odası Hangi Renge Boyanmalı?
yatak odasının rengi, yatak odası ne renk olmalı, yatak odası duvar rengi


Sevgili melekler, hepimiz uzun ve yorucu bir günün ardından dinlenmek, huzurlu bir şekilde başımızı yastıpa koymak isteriz. Bunun sağlanması için yatak odamızın dekorasyonu son derece önem taşır. Yenilenmiş bir şekilde uyanmamız gereken yatak odamız acaba buna uygun bir şekilde dekore edilmiş mi? Renkler uygun seçilmiş mi? Yattığınızda yorgunluğunuzu alacak, uyandığınızda ise kendinizi iyi hissettirecek bir duvar boyanız var mı? Bu soruların doğru yanıtları için aşağıdaki makaleyi incelemenizi tavsiye ederiz....yatak-odası-duvar-boyası.jpg
Renkler bir odanın atmosferini, ışığını, büyüklüğünü etkiler. Açık renkler yatak odasını daha ferah, daha aydınlık gösterecektir. Krem renginin farklı tonlarıyla döşenmiş olan bu yatak odası ne kadar dinlendirici ve aynı zamanda ne kadar tazeleyici görünüyor. Odanın tek düze görünmemesi için kontrast yaratacak koyu renk mobilya kullanılmış. Böyle bir renk paletini soluk buluyorsanız, sevdiğiniz bir renkte aksesuarlarla ya da duvara asacağınız bir tabloyla odaya renk katabilirsiniz.

Açık renk deyince beyazın yeri elbette ayrı. ‘Beyaz Yatak Odası‘ tasarımlarını inceleyerek size göre olup olmadığına karar verebilirsiniz.

Bej ve mavinin gözü yormayan tonları bir araya geldiğinde ortaya hem çağdaş hem de iç açıcı bir görüntü çıkabilir. Yine koyu renk mobilyalar kullanılmış olmasına rağmen oda karanlık ya da boğucu görünmüyor. Yatak başını genellikle mobilyalara uydurmaya çalışırız ama duvar rengiyle uyumlu, açık renk yatak başları da hiç fena durmuyor.

Toprak renginin farklı tonları özellikle doğal ışık alan yatak odalarında doğal ve huzurlu bir atmosfer oluşturulmasına yardımcı olacaktır. Doğadan ilham almak da böyle bir şey zaten. Toprak, yeşillikler, derin sular, engin gökyüzü kulağa nasıl şiirsel geliyorsa bu doğal güzelliklerin renklerini yatak odasına taşımak da aynı hisleri uyandırabilir.

Doğadaki renklerden söz açmışken elbette yeşili atlayamayız. Yeşil, huzur verici, sakinleştirici etkisi olan renklerin başını çeker. Ancak duvarda kullanılacaksa seçilecek tona dikkat edilmeli. Nane yeşili, fıstık yeşili, çam yeşili benzeri renkler göz alıcı ve yorucu olabilir. Pastel ve yumuşak tonları tercih etmelisiniz. Yeşil hem kahverengi hem de beyaz mobilya ile gayet uyumlu bir renktir.

Sonsuzluğu ve gökyüzünü çağrıştıran mavi renk de yatak odası için uygun renklerden biridir. Gök mavisi ya da gök mavisinin birkaç ton koyusu duvarlara da yakışacaktır. Mavinin farklı tonlarını ya da turuncu, sarı, altın sarısı gibi renkleri aksesuarlarda açık maviyle birlikte kullanabilirsiniz. Turkuaz ya da lacivert yatak odası için iddialı renklerdir.

Mavi rengin ağırlıkta olduğu bir yatak odası düzenleyecekseniz odada soğuk ve çiğ bir görünüm yaratacak mavi tonlarından kaçınmaya çalışın. En güzel örnekleri görmek için ‘Mavi Yatak Odası Dekorasyonu‘ başlıklı yazıyı inceleyebilirsiniz.

İlk örneklere bakıp da yatak odasında kırmızı, turuncu, sarı, mor gibi sıcak renklerin kullanılmaması gerektiğini düşünmeyin. Sıcak renkler de pekala yatak odasına girebilir. Ancak bu renkler zamanla göz yorucu ve stresi tetikleyici bir etki yapabilir. Bu nedenle sıcak renkleri daha çok yatak örtüsü veya aksesuar benzeri kolayca değiştirebileceğiniz parçalarda kullanmanız tavsiye edilir.

Eğer mutlaka mor bir yatak odası istiyorsanız duvarda leylak rengi gibi açık bir ton seçip, örneğin yastıklarda patlıcan moru kullanabilirsiniz. Daha cesur bir tarzda örnekler incelemek isterseniz ‘Pembe Yatak Odası Dekorasyonu‘ örneklerine bir göz atabilirsiniz.

Renkler kadar mobilyaların da yatak odasındaki atmosferi etkileyeceğini unutmayın. Sade ve düz hatlı mobilyalar odayı daha ferah gösterir. İşçiliği bol olan, hantal görünümlü, ağır tarzda bir yatak odası takımıyla kendinizi ‘hafif’ hissetmeniz zorlaşabilir.
yapıdekorasyon
 
Geri
Üst