Yatak Temizliği Nasıl Yapılır?

Uzman SühaN

Administrator
Yatak Temizliği Nasıl Yapılır?
Hayatımızın üçte biri yatakta geçiyor.İyi bir uyku güne zinde ve mutlu uyanmamıza neden oluyor.Kaliteli uykunun yoluda temiz ve iyi bir yataktan geçiyor.Yataklar yoğun bakteri ve canlı organizmaları barındırabiliyor.Bu yüzden yatak hijyeni sık aralıklarla düzenli sağlanmalıdır.Peki yatak hijyeni nasıl olmalı , yataklar nasıl temizlenmelidir ? Tüm ayrıntılar yazımızın devamın da. Öncesi Yatak seçmenin püf noktaları adlı konumuzu da incelemenizi öneriyoruz.


Yatak seçimi ,yatağın hijyeni kaliteli bir uykunun kaynağı.Biz bu konumuzda yatak hijyenine değinicez.Yataklar bilmediğiniz kadar bakteri barındırıyor.Toz,ter, deri döküntüleri bakterilerin üreme ve yaşama koşullarını sağlar.Haftada bir yatak çarşafını değiştirerek yatak hijyenini sağladığınızı sanıyorsunuz ya yanılıyorsunuz.Çarşaf değiştirmekle maalesef hijyeni tam anlamıyla sağlayamıyorsunuz.Yatağı da temizlemek gerekir.Dikkat ederseniz yataklarda sararmalar mevcut.Bu sararmaları önlemek için yataklar belli aralıklarla tersne çevrilmeli .Bunun yanı sıra yatağı da silmek gerekli.Çarşaf sermeden öncede mutlaka alez gibi koruycular kullanılmalıdır.Yatak temizliği ile ilgilli püf noktaları paylaşmaya devam ediyoruz.
yatak temizliği.jpg
Yatak Temizliği Nasıl Yapılır?


Elektrik Süpürgesi

Yatağınızı ayda bir elektrik süpürgesiyle süpürmeniz zamanla oluşan tozu, ölü derileri ve kalıntıları temizlemenize yardımcı olur. Temiz bir süpürge başlığı kullanmak önemlidir, yoksa sadece kiri yatağınıza geri taşımış olursunuz. Eğer şilteniz elektrik süpürgesiyle yapılan temizliğe uygun değilse, temiz ve nemli ıslak bir bez yardımıyla da toz kalıntılarını temizleyip kurumaya bırakabilirsiniz.

Koku Gidermek


Yatağınızda biriken tozlar, ter izleri gibi kirler zamanla yatağınızda kokmaya başlarlar. Yatağınızın yeniden temiz ve taze kokması için, üzerine karbonat döküp yarım saat boyunca bekletin ve daha sonra elektrik süpürgesiyle süpürün. Karbonat, doğal bir koku giderici olduğundan, yatağınızdaki kötü kokuları da giderecektir. Yatağınızın güzel kokmasını istiyorsanız, karbonatın içerisine beş damla lavanta yağı ekledikten sonra yatağınıza dökebilirsiniz. Mis gibi kokan yatağınızda gece de rahat uyumanızı sağlayacaktır.

Temizlik ve Leke Çıkarmak


Yatak temizliği işleminde, zamanla biriken lekeleri temizlemek önemlidir. Yataklar, kusmuk, kan, ter ve idrar gibi sıvılara maruz kalabilir. Temizlemesi hoş olmayan bu unsurları, yatağa iyice yerleşmeden temizlemek en doğrusudur.


Yatağı temizlemek için, fazla olan sıvıyı ıslak bir temizlik bezi yardımıyla alın. Temizlik sırasında protein bazlı bu sıvıların yerleşmesini engellemek için sadece soğuk su kullanın. Temizlik bezini kullanırken, lekenin üzerine bastırarak temizleyin. Bezi sürterek temizlemek, lekenin daha fazla yerleşmesine sebep olacaktır. İsteğe göre, bezin üzerine az miktarda Omo gibi leke çıkarmada etkili bir deterjan ekleyebilirsiniz. Yatağı temizlerken fazla ıslatmamaya özen gösterin çünkü kuruması zaman alacaktır!
 
Üst