Yavru kediye tuvalet eğitimi nasıl verilir?

*MeleK*

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
Yavru kediye tuvalet eğitimi nasıl verilir?
Yavru kediye nasıl tuvalet eğitimi verilir ? Yavru kedi bakımı ve daha fazlasını Melekler FORUM'da bu konumuz da paylaşıyoruz.

Yeni bir yavru kedi bakımı üstlenmiş bulunmuşsanız ve ilk kez evcil bir hayvana sahip olmuşsanız mutlaka bilmeniz gereken yada merak ettiğiniz birçok bilgi bulunmaktadır. Özellikle bu evcil hayvan evin için de olacağı için ilk bilmeniz gereken bilgilerden biri de tuvalet alışkanlığıdır.

Yavru kedi bakımı ve tuvalet eğitimi sabır ve özveri isteyen bir olaydır. Şunu belirtmek isterim ki özellikle kediler çok temiz hayvanlar olup kendi kendilerini yalayarak temizleme özelliğine sahiplerdir.

Eviniz de bir yavru kediniz varsa ona tuvalet ihtiyacını gidermesi gereken kum kabını mutlaka sakin bir yerde bulundurmanızı tavsiye ederim.

Bir hafta boyunca gün içerisin de yavru kedinizi kum kabına götürüp ona tuvalet ihtiyacını gidermesi konusun da bir mesaj vermiş olursunuz. Zamanla bunu yavru kediniz de anlamış olacak ve daha sonra bu ihtiyacını kendisi tek başına gidermeye başlayacaktır.

Fakat burada önemli bir noktayı belirtmek isterim. Eğer kediniz annesinden ayrı ise ve sokakta kalmış yada barınaktan sahiplenmiş bir hayvansa bu tuvalet eğitimi üç haftaya kadar uzayabiliyor. Bu aşama da işte sizin sabırlı bir şekil de bu süreci tamamlamanız gerekiyor. Ne yazık ki bu süreç te minik kediniz tuvalet ihtiyacını etrafa yapabilmektedir.
tuvalet eğitimi nasıl verilir öğretilir.jpg


Kedinizin tuvalet ihtiyacını gidermesin de kullanacağınız kum kabının önemi çok büyüktür. Piyasa da farklı model ve tasarım da kum kabı modelleri satılıyor. Yavru kedinizin küçük olmasından dolayı seçeceğiniz kum kabı mutlaka onun rahat girip çıkabileceği bir model olmalıdır. Dip not olarak şunu belirtmek isterim ki kediler mahremiyete büyük önem verirler. Tuvalet ihtiyaçlarını gidermeleri esnasın da gözden ırak ve sakinlik isterler. Bu yüzden kum kabını onun rahat bir şekil de bu ihtiyacını gidereceği bakin bir yere koymanız da fayda olacaktır.

Kediler yedikleri mamayı çok çabuk sindirirler ve bu yüzden kum kabı ve mama kabı arasın da mesafe çok uzak olmamalıdır. Tuvalet eğitimine yeni başlamışsanız kum kabını ilk başlar da bir müddet temizlemeyin. Kedilerin koku alma duyuları çok fazla geliştikleri için kum kabın da ki kokuya yönelecek ve ihtiyaçlarını bu şekil de daha kolay gidereceklerdir.

Eğer yavru kediniz kum kabına alışma dönemini başarılı bir şekil de tamamlamış bulunduysa mutlaka dikkat etmeniz noktalardan biri kum kabının temizliği olacaktır. Zaten kum kabını aldığınız da kumu elemeniz için kürek de almış olacağınız için düzenli bir şekil de kumu eleyerek temizlemeniz gerekiyor.

Kum kabının temizliğin de asla amonyak içeren temizlik ürünleri kullanmamanızı tavsiye ederim. Bazı temizlik ürünlerin de bulunan amonyak maddesinin kokusundan kediler rahatsız olurlar ve buda kedinizin kum kabından uzaklaşmasına etken olabilmektedir.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
melekannesi

melekannesi

Aktif Üye
Üye
Kediler diğer hayvanlara göre daha temiz olarak biliyorum kendi kendilerini temizleme özelliğine sahipler ve ayrıca tuvaletlerini yaptığında kesinlikle yaptıklarını kumla saklıyorlar. benim kızımın alerjisi olduğu için kedi besleyemiyorum ama komşumun kedisi var çok akıllı kum kabı balkonda tuvaleti geldiği zaman eğer balkon açıksa kendi gidip yapıyor kapı kapalı ise sinyal veriyor cama patisi ile vuruyor çıkmak istediğini belli ediyor
 

Benzer İçerikler

Üst