1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.444
  Beğenilen Mesajlar:
  2.302
  Ödül Puanları:
  113

  Yavuz Top

  Konu, 'gönül verenler' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.


  [​IMG] 1950 yılında Erzincan'ın Tercan ilçesinde doğdum. O yıllarda Tercan ve civar köyleri Erzurum'a bağlı olduğundan, nüfusum Erzurum 'un Aşkale ilçesine kayıtlıdır.

  7 yaşımdan beri ''bağlama" çalmaktayım. 1967 yılında, 17 yaşımda iken TRT İstanbul Radyosu sınavlarını kazanıp ''Yetişmiş Bağlama Sanatçısı" olarak, hiçbir staj ve kursa tabi tutulmaksızın yayınlara katılmaya başladım. Müzik çevrelerinde süratli bağlama çalmam nedeniyle virtüöz olarak nitelendirilmekteyim. 1976 yılında açılan İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuarı'nda ''Bağlama Hocası" olarak görev yaptım. 1980 yılında bu görevimden ayrıldım.

  Halk müziğimizin çağdaşlaşabilmesi ve evrensel düzeye gelebilmesi için, çalışmalara başladım. Bunun için halk çalgılarından oluşan bir orkestra kurdum.

  Halk müziği tarihimizde ilk kez ''Çok Sesli Halk Müziği" denemeleri yaparak, televizyon ve radyolarda yayımlanmasını sağladım. Bu çalışmalar sırasında halk müziğindeki yaylı grubu ve bas eksikliğini görerek Asya ve Anadolu kaynakları araştırmalarımla ''halk müziği kontrbası, halk müziği çellosu, halk müziği kemanı (yaylı kopuz, ıklığ) yaptım ve halk müziği çevrelerinde kullanılmasını sağladım. Bu çalışmalarla müziğimizi geliştirirken o müziği üreten müzik aletlerinin de evrimini tamamlamasını ve kaybolmaya yüz tutmuş müzik aletlerimizin günümüzde yeniden kullanılmasını amaçladım. Bağlama sanatçılığının yanı sıra sesimi de kullanarak yedi tane kişisel, yedi tane de ''Muhabbet Grubu" diye bilinen arkadaşlarımla albüm yaptım.

  Londra, Kopenhagen, Paris, Kôln, Viyana, Amsterdam, Lahey, Metz, Berlin, Zürich, Lozan, Bern, Sydney, Melbourne, Frankfurt gibi dünyanın çeşitli kentlerinde halk müziğimizi başarıyla temsil ettim. Tarihinde ilk kez Timur Selçuk şefliğinde, Devlet Senfoni Orkestrası ile konserler verdim. Gerçekleştirdiğim film müzikleri ile çeşitli ödüller aldım. 300'e yakın halk türküsü derleyerek halk müziği repertuarımıza kazandırdım (Gafil Gezme Şaşkın ve Yarim Senden Ayrılalı gibi çok sevilip sôylenen türküler de bunların içindedir). Halk Müziği formunda 50'ye yakın türkü besteledim (Sevdiğim Bir Gün Bana ve Bu dert Haktan mı gelmiştir bunlardan sadece ikisi).

  Halk müziğinin kuşaktan kuşağa aktarılabilmesi ve yaygınlaşabilmesi için, açmış olduğum müzik merkezinde yüzlerce ôğrenci yetiştirdim. Bunlar Ankara, İstanbul, İzmir, Erzurum radyolarında ve çeşitli devlet korolarında ses ve saz sanatçısı olarak görev yapmaktadırlar.

  Halen T.C. Kültür Bakanlığı bünyesinde solist sanatçı olarak görevliyim. İstanbul-Kadıköy'de adımı taşıyan ''Yavuz Top Halk Müziği Merkezi''nde hocalık ve yôneticilik yapmaktayım.

  Ülke insanımızı,çeşitli müziklerin etkisinden kurtarabilmek, kendi müziğimizin günün müzik ihtiyacı ve soundunu yakalamakla olası olduğunu düşünüyorum. Halkı sevmenin yolunun halkın ürettiği güzellikleri (müzik, edebiyat vs.) sevmek ve kuşaktan kuşağa aktararak yaşatmakla ilgili olması gerektiği inancımdan dolayı yaşamımı bu anlayışa göre düzenlemiş durumdayım. Lise mezunuyum, evliyim ve Ezgi adında bir kızım var.

  YAVUZ TOP
  Halk Müziği Sanatçısı

  Eserlerinden bazıları:

  Besteleri:
  *Yar Demedin(Sevdiğim Bir Gün Bana)
  *Zincir Kar Eylemez
  *Sorma Be Birader
  *Derdim Çoktur
  *Seni Seven Aşıkların
  *Yar Ali Senden Medet
  *Hal Yaman Oldu
  *Geleceğim Diye Gitti
  *Vefasız Yar
  *Suçumuz Nedir
  *Aklımı Başımdan Aldı
  *Mahkeme Meclisi söz: Seyrani
  *Yaz Baharım söz: Aşık Maksudi
  *Ezel Bezminden söz: Yılmaz İleri
  *Cihan Var Olmadan
  söz: Sadık Hüseyin Dede
  *Kalenderim söz: İbrahim Erdem
  *Semah-Belli Dedim Belli
  söz: Mehmet Dede
  *Semah-İlahi Kapına Geldim
  söz: Tacim Dede
  *Hasretinden söz: İbrahim Erdem
  *Ben Ölüyom Sen Ölmüyon
  söz: Aşık İhsani
  *Derdimin Dermanı söz: İrfani
  *Sofu İnad Eder söz: Mirati
  *Bade-i Lebinden Nüş Eden Aşık
  söz: İbrahim Hakkı
  *Evvel Bize Dost Diyenler
  söz: Teslim Abdal
  *İlim İlim Bilmektir söz: Yunus Emre
  *Bu Derenin Oylumu
  söz-müzik: Yavuz Top & İhsan Öztürk

  Derlediği türküler:
  *Gece Rüyada Sohbetim
  *Nedir Bu Sevdalar (U.H.)
  *Bugün Ben Güzeller Şahını Gördüm
  kaynak: Sadık Hüseyin Dede
  *Dost Cemalin Göremezsem
  kaynak: Seho Dede
  *Kulum Ben Kapında
  kaynak: Seho Dede
  *Ahu Figan Dilber
  kaynak: İbrahim Erdem
  *Gönül Bugün (U.H.)
  *Kırat Semahı
  *Gel Sevdiğim Hallarımız Danışak
  *Eğildim Bir Dolu İçtim
  söz-müzik:Antepli Hasan Hüseyin
  *Hublar Sultanı
  söz: Sıtkı Pervane
  *Dağlara Çıktımki Dağlar Alaca (U.H.)
  *Bağrımı Kebap Eyledi
  söz: İmadüddin Seyyid Nesimi
  kaynak: Kul Hasan
  *Bu Dert Haktanmı
  söz: Aşık Beyhani
  kaynak: Potik Dede
  *Güzelsin Dilber
  kaynak: Tacim Dede
  *Ey Şahin Bakışlım
  kaynak: Aşık Daimi
  *Katipler Oturmuş
  kaynak: Aşık Daimi
  *Bu Sinemde Yaralarım Sızlar
  kaynak: Aşık Daimi
  *Kaçma Benden Sevdiğim
  kaynak: İbrahim Erdem
  *Söyle Dilber
  kaynak: Halil Komalak
  *Nedir Hey Erenler
  kaynak: Nesimi Çimen
  *Gam Elinden Benim Zülfü Siyahım
  kaynak: İhsan Öztürk

   
Yavuz Top konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Süpermen Yavuz

  Süpermen Yavuz

  "Avrupa Yakası" dizisindeki "Sertaç" karakteriyle dikkat çeken sempatik komedyen Yavuz Seçkin, yeni stand-up şovunda artık Süpermen olarak da sahneye çıkacak. Süper FM’de program yapmaya başlayan Seçkin, "Yavuz’un Minibüsü" adlı gösterisinde ünlülerin taklitlerinin yanı sıra Süpermen’in maceralarını da izleyici ile paylaşacak.
 2. Topuz

  Topuz

  Şiddet ve sıkıntıya, ümitsizliğe; durumuna uygun arkadaşa, Sapı olmayan topuz menfaatsiz hizmete, eşyasız kadına delalet eder.Topuz görmek, üst makamlarda bulunan, güçlü bir kimseden her zaman yardım göreceğinizi bildirir. Topuz görmek, üst makamlarda bulunan, güçlü bir kimseden her zaman yardım göreceğinizi bildirir. Rüyada topuz görmek, ümitsizlik, siddet ve sikintidir. Eger topuz sap ve...
 3. Yavuz Bingol

  Yavuz Bingol

  Resim boyutu değiştirildi. Resmin tam boyunu görebilmek için buraya tıklayın. Resmin Orjinal boyutları 800x533 px Ve Boyutu 48KB.
 4. eşsiz Yavuz

  eşsiz Yavuz

  ekranların sevilen dizisi Adanalı'nın asabi polisine eş aranıyormuş........ ADANALI'YA PARTNER ARANIYOR ADANALI DİZİSİNİN BAŞROL OYUNCUSU OKTAY KAYNARCA'YA PARTNER ARANIYOR Dizide Adana'dan gelen Yavuz isimli komiseri canlandıran Kaynarca, dizinin başından beri ortaya çıkan kızı Sofia ile uğraşırken gönül işlerini askıya almıştı. Şimdi dizinin kadrosuna Yavuz'la aşk yaşayacak yeni bir...
 5. Toplar

  Toplar

  Meleklerim sizlere bir zeka sorusu çözebilicek olacakmı bakalım. Bir suçluya iki kutu ve 10' u siyah, 10'u beyaz olmak üzere 20 top verilir. Kral suçluya şöyle der: "Bu topları kutulara istediğin gibi yerleştirebilirsin, ben daha sonra senin yanına gelip kapakları kapatılmış bu iki kutudan birini seçeceğim. Daha sonra seçtiğim bu kutudan gözlerim kapalı olarak rastgele bir top...

Sayfayı Paylaş