Etiketler:
 1. optiklens

  optiklens Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  12 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  66
  Beğenilen Mesajlar:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Ankara

  Yaz aylarında kontakt lens kullanımı

  Konu, 'Güzellik ve Bakım Önerileri' kısmında optiklens tarafından paylaşıldı.

  Günümüzde kontak lensler görme kusurlarının (optik amaçlı) düzeltilmesinde, kornea yüzeyinin hassas ve bozulmuş olduğu durumlarda (tedavi amaçlı) ve göz renginin değiştirilmesi (kozmetik) amacıyla kullanılmaktadır. Yaz aylarında güneşin zararlı ışınları, ultraviole A ve B dalgaları cildinizde bazı hasarlara neden olduğu gibi, gözünüzün dokularında da; özellikle makula da (keskin görme noktasında) erken yaşlanma bulgularına, hücrelerde bozulmalara neden olabilmektedir. Kornea ve konjonktivada pterjium, gözyaşı düzensizlikleri güneş ışınlarının yoğun olduğu ortamlarda daha fazla ortaya çıkar. Yeni teknolojilerle üretilen çeşitli kozmetik veya optik amaçlı lenslere UV filtre özelliği eklenmiştir. Lenslerden ultraviole filtreli olanların seçilmesi bu nedenlerle önemlidir.

  Kontak lens kullanıcıları yaz aylarında gözlerinde kuruluk, alerji ve kızarma hissederlerse bu durumu doktorlarına bildirmelidir. Yeni teknoloji ürünü silikon bileşimli, oksijen geçirgenliği oldukça yüksek, ultraviole koruyuculuğu özellikte ve alerji oluşumunu engelleyen yüzey kaplamalı lensler bu durumlara çözüm oluşturur. Kuruluk şikayeti daha belirgin olan bireylerde su içeriği daha düşük, hidrojel materyali eklenmiş lensler kullanım konforunu oldukça artırmaktadır.

  Kontak lensler göz hekimi kontrolünde uygulandığı takdirde oldukça güvenlidir. Halen tedavi amaçlı olarak birçok göz yüzey bozukluğunda kontak lensler kullanılmaktadır.

  Yaz aylarında kontak lens kullanımında dikkat edilmesi gereken hususlar;


  1- Yaz aylarında kozmetik amaçlı kullanılan lenslerin de ultraviole koruyuculu özellikte olanlarını tercih etmelisiniz. Uzun süre bilgisayar kullanıyorsanız veya direk güneş ışınlarına maruz kalıyorsanız ultraviole koruyuculu kontak lensler hakkında bilgi alın.
  2- Uzun süre gözde kalabilen kontak lenslerinizle denize girmeniz halinde deniz gözlüğü kullanmalı veya gözlerinizi kapalı halde tutmalısınız. Aksi halde lensleriniz zarar görebilir veya lensinizi düşürebilirsiniz.

  3- Günlük çıkarılan kontak lenslerinizi her gün lens bakım solüsyonunuzla temizlemelisiniz. Lens saklama kabındaki bir önceki günden kalan solüsyonu tekrar kullanmayınız.

  4- Tiomersal içeren solüsyonlarda alerji oluşumu daha sık görülebilir. Protein temizleme özelliği ve bakterilerden koruyuculuğu tüm solüsyonların aynı oranda değildir.

  5- Yaz aylarında rahatlatıcı ve nemlendirici damlalar kontak lens kullanımını daha rahat hale getirir. Lens kullanımı esnasında toz vb. uzaklaştırır.

  6- Kontak lenslerinizin değişim sürelerine uyun.

  7- Yaz aylarında daha sık alerjik şikayetleri olan lens kullanıcılarında göz hekimleri günlük kullan-at lensleri tercih etmelidir.

  8- Kullandığınız veya kullanmaya başladığınız bazı ilaçlar göz kuruluğu yapabileceğinden yaz aylarında lens kullanırken konforunuzu daha da azaltabilir. Bu durumu göz hekiminize bildirin.

  9- Yaz sporlarının birçoğunda kontak lens kullanımı gözlük kullanımından daha güvenlidir.

  10- Bilinenin aksine, kontak lensler göz yüzeyini çizebilecek yabancı cisimlere karşı koruyucu bir çadır vazifesi görür. Yaz aylarında terleme nedeniyle gözlük kullanamayan kişilerin kontak lens kullanmaları görme derecesini arttırmakla birlikte koruyucu nitelikte sağlar.


   
Yaz aylarında kontakt lens kullanımı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kontakt Lens Kullanlara Makyaj Önerileri...

  Kontakt Lens Kullanlara Makyaj Önerileri...

  Lenslerinizi daima makyajdan önce takmalısınız. Böylece gözünüze partiküllerin girmesini önlemiş olursunuz. Makyaj sonrası lens takmak için bu işte uzman olmak gerekir. Bunu makyajı bozmadan ya da lenslerinize makyaj bulaştırıp görüşünüzü bozmadan yapmak hem oldukça zordur hem de sizi gereksiz bir riske ve strese sokar. Pudra Toz pudralar yerine kompakt (sıkıştırılmış) pudralar kullanın....
 2. Kontakt Lens Nedir?

  Kontakt Lens Nedir?

  Gözünüz bozuk ve gözlük yerine lens kullanmak istiyorsanız ilk önce kontak lensin ne olduğunu ve ne işe yaradığını bilmeniz gerekiyor.Buyrunuz.. Kontakt Lens Nedir? Gözün kırma kusurlarını düzeltmek için gözlüğe alternatif olarak üretilmiş, kornea ön yüzeyine takılan merceklere kontakt lens denir, diğer adıysa "temas camları" dır. Halk arasında "Lens" olarak tabir...
 3. Kontakt Lens Çeşitleri

  Kontakt Lens Çeşitleri

  Sevgili melekler kendimde lens kullanan biri olarak tercihimi yumuşak lensten kullanıyorum.Gerçekten kullanımı çok rahat gözü rahatsız etmiyor Günümüzde temel olarak iki çeşit lens vardır. Bunlar gaz geçirgen sert lensler ve yumuşak lenslerdir. Gaz geçirgen sert lenslerin kullanımının gerektiği birkaç durum dışında çoğunlukla yumuşak lensler kullanılır. Gaz geçirgen sert lensler: Göze...
 4. Kontakt Lens'lerin Kullanımı

  Kontakt Lens'lerin Kullanımı

  Meleklerim lens kullanan ların bir çoğu ilk kulanımında lensi temizlik esnasında yırtabiliyor.Mesela ben ovalarken lensi yırttım :hhh: güzelim lensler güme gitti:D:DŞimdi lens temizliği hakkında bakalım neler yapmamız gerekyormuş:) Temizlik Lenslerinize dokunmadan önce mutlaka ellerinizi yıkayın. Böylece lenslerinizin kirlenmesini, dolayısıyla gözlerinizin mikrop kapmasını engellemiş...
 5. Kontakt Lenslerin Temizliği

  Kontakt Lenslerin Temizliği

  kontakt lens nedir kontakt lens kullanımı kontakt lens temizliği kontakt lens bakımı ile ilgili bilgiler burada melekler. Görme sorunu yaşayan insanlarla sırf değişik bir hava versin diye kontakt lens kullananlar bilmelidirler ki kontakt lens temizliği çok önemlidir melekler. En hassas organımız olan gözümüze taktığımız bu cisim gerekli temizliğe ve hijyene dikkat edilmezse bizi sağlığımızdan...

Sayfayı Paylaş