Yaz aylarında kuruyan saçlar için bakım önerileri

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yaz aylarında kuruyan saçlar için bakım önerileri
saç uçlarının kuruması saç kuruması
Özellikle yaz aylarında birçok kişinin ortak derdi olan saç yıpranmaları ve kuruması hakkında konuyla ilgili işinize son derece yarayacağını düşündüğüm saç uzmanından gerekli olan bilgileri aktarıyorum
Yazın saçların kuruyup kırılması, çoğumuzun ortak derdi. Peki yaz boyu bakımlı ve sağlıklı görünen saçlara sahip olmak için neler yapmalıyız? Hangi ürünleri kullanmalıyız? İlker Yavrutürk anlatıyor...
hamilelikte-sac-bakimi-3274.jpg

Neden yazları saçlarımızın uçları kırılır hiç düşündünüz mü? Ben düşündüm, biraz da kafayı sıyırdım; ama sonunda buldum: Saçlarınızı boyatırken, boyanın içine oksijenli su katıldığını ve bu sayede saçlarınızın pul tabakasının aralandığını biliyor muydunuz? Yani saçlarınızın iç tabakasına ulaşması gereken boya, bu tabaka açıldıktan sonra içeriye giriyor ve saçlarınıza renk vermiş oluyor. Peki sonra ne oluyor? Bu açılan pul tabakası bakımlarla kapatılıyor. Yani saçlarınızı yıkadıktan sonra, basit bir krem de kullansanız saç pulları örtülüp kayganlaşıyor ve dış etkenlere karşı korunuyor. Nedir bu dış etkenler peki? Erkek arkadaşınızın elleri, ya da yastık filan mı dersiniz? Hayır, hiçbiri. 'Havadaki oksijen' desem mesela, ya da 'fön makinasındaki sıcak hava' da diyebiliriz. Yanlış okumadınız. Havadaki oksijen ile saç boyasının içine katılan oksijenli su arasındaki tek fark, sıvı haldeki oksijen.

Konuyu biraz daha basite indirgersek; hava sıcaklığının 28 derece olduğu sıcak bir yaz gününde, yarım saat güneş altında kalan bir saç teli, 45-48 dereceye kadar ısınıp genleşebilir ve saçın iç yapısı tamamen korumasız bir halde hava ile temas eder ve dolayısıyla oksijen saçı kurutur.İşte bu noktada kırılmalar ve çatallaşmalar artar. Böylece bütün bir kış uzatmaya çalıştığınız saçlarınızı kestirmek zorunda kalırsınız.

Ne yapmak gerek derseniz?
En basit çözüm; saç tellerinizin hava almasını engellemek olabilir. Yani denize veya havuza girerken kesinlikle bone takmalısınız. Klor, çamaşır suyuna benzer kimyasal bir maddedir ve saç tellerinin baş düşmanıdır. Saçı kupkuru yapar. Deniz suyu, havuz suyundan daha az zararlı olmasına rağmen; saçta kalan tuz, sıcak güneş ışınlarına maruz kalınca saça kesinlikle zarar verir.

Peki saçlarınızı nasıl koruyabilirsiniz?
Denizden önce saçınıza zeytinyağı ya da bebe yağı sürebilirsiniz. Ama yıkarken dikkat edin, iyice arınsın.

Bu yöntem çok basit, ama bir o kadar da tehlikelidir; çünkü iyi duruluyamazsanız, saçlarınızın yağlı ve vıcık vıcık görünmesi işten bile değildir. Eğer saçlarınızı iyice arındırmak için ikiden fazla yıkarsanız da, bu defa saçlarınızı korumak isterken çok yıkadığınız için yine kurumasına sebep olabilirsiniz.

En kesin çözüm, deniz ve güneşe karşı üretilen yaza özel ürünler kullanmaktır. Bu ürünler tamamen profesyonel olmalarının yanı sıra, dengeli ph değerleri ile harika sonuçlar veren yeni nesil kozmetiklerdir. Tavsiye ettiğim markaların başında, Eczacıbaşı Schwarzkopf geliyor

Sebumun yetersiz salgılanması gibi iç etkenler veya perma, boya, sıcak kurutma, uzun süreli güneşlenme gibi dış etkenler saçlarda kuruluğa yol


açar. Bu duruma gidermenin yolu besleyici bir program uygulamaktır.
Ne yapmalı?
Eğer saçınız çok yıpranmışsa ( güneş sonrası gibi ) şampuandan önce besleyici bir ürün uygulayın. Saçınızı sıcak bir havluyla sararak, uyguladığınız üründe önerilen süre kadar bekleyin. Sıcak havlu ürünün saçınıza daha iyi nüfuz etmesini sağlar. Şampuan öncesi uyguladığınız bu bakımın avantajı, saçı daha sonraki bakımlara hazır hale getirmektir.

Daha sonra, saç tipinize uygun ve besleyici özelliğe sahip bir şampuan ile saçınızı yıkayın.

Kuru saçlar onlarla ilgilenmenize bayılır; şampuan sonrası saç kremi uygulamakta tereddüt etmeyin. Kreminizi durulama gerektirmeyen ürünler arasından da seçebilirsiniz. Bu tip ürünlerin avantajı diğer yıkamaya dek saçı dış etkenlere karşı korumasıdır.

Haftada bir kez, kuru saçlar için hazırlanmış besleyici bir maske uygulayın.

Saçınızı çok sıcak kurutmayın. Eğer güneşleniyorsanız, şapka veya bandana kullanın ya da güneşten koruyucu bir ürün uygulayın.

Saçınızı hiç bir zaman sert bir şekilde fırçalamayın. Kuru saçlar kırılmaya çok meyillidir. Fırçalamadan önce saçınızın kolay taranmasını sağlayacak ürünler kullanmaktan çekinmeyin. Saç fırçanızı ise yumuşak ve doğal kıllı olanlardan seçin. Saçın doğal korunmasını köklerdeki sebum salgısı sağlar. Saçınızı kökten uca doğru fırçalayın böylece sebumun saç boyunca yayılmasını sağlamış olursunuz.

Kuru saçlarda saç uçlarında çatallaşmalar yani kırıklar çok sık görülür. Saç uçları köklere göre daha hassas ve kırılgandır. Onları düzenli olarak kestirin.


Alıntı...
 
Geri
Üst