1. TİTAN

  TİTAN *Melekler Mekanı*

  Kayıt:
  21 Eylül 2012
  Mesajlar:
  14.147
  Beğenilen Mesajlar:
  1.646
  Ödül Puanları:
  113

  Yaz Aylarında Mangal Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Konu, 'Sağlık İçin Bilgiler' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  ızgara yaparken ızgara nasıl olmalı

  Sevgili melekler, yazın hepimizin en çok sevdiği şeylerden birisi pikniğe gitmektir. Pikniğin ana yiyecek malzemesi de mangalda pişmiş ettir. Büyük bir keyifle yanan mangal karşısında ateşte pişen etin lezzetini biliriz bilmesine de peki ya zararları? Özellikle havaların son derece sıcak geçtiği bu ramazan ayında orucunu mangalla açmak isteyenlere uzmanların bazı uyarıları var. İşte o uyarılar...


  < Konu Resmi..>  Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı Hayrettin Mutlu, yaz aylarında mangalda pişirilen etlerin büyük risk taşıdığını, yanlış mangalın sağlığı da orucu da etkileyebileceğini belirterek, yüksek sıcaklıkta, ateşe çok yakın pişirilen etlerin, solunum ve sindirim sisteminde kanser oluşumu riskini arttırabileceğini bildirdi.

  Mutlu, yaptığı yazılı açıklamada, Sağlık Bakanlığı verilerine göre, gıda zehirlenmelerinde dikkatsiz pişirmelerin önemli rol oynadığını belirtti.

  Yazın gıdaların saklanması ve özellikle pişirilmesinde bilinçli olunması gerektiğini vurgulayan Mutlu, şunları kaydetti:

  "Çok küçük önlemlerle çözebileceğimiz problemler, tüm yazı sıkıntılı geçirmemize sebep olabilir. Ramazan ayında yediklerimize özen göstermememiz, sağlıklı bir oruç süreci geçirmemize engel olabilir. Önemsemeden tükettiğimiz yiyecekler, tüm gün aç kalan vücutta yıllar sonra ciddi hasarlar oluşturabilir. Bununla birlikte yaz aylarında mangalda pişirilen etler büyük risk taşıyor. Yanlış mangal, sağlığınızı da orucunuzu da etkiler. Yüksek sıcaklıkta, ateşe çok yakın pişirilen etler, solunum ve sindirim sisteminde kanser oluşumu riskini arttırabilir. Oruçlarını mangalla birlikte açmak isteyenlerin bazı önlemleri almalarında fayda var."

  "Et, ateşe çok fazla temas etmemeli"

  Mutlu, mangal yapımında bazı önemli hususların olduğuna işaret ederek, beyaz etin sıcak günlerde daha çok tercih edilmesini önerdi.

  İyi pişmiş kırmızı etin de sakıncası olmadığını belirten Mutlu, şunları kaydetti:

  "Kömür ateşinde, etler ateşten en az 15 santimetre yukarıda olmalıdır. Mangalın yanında, antikanserojen maddeleri içeren sebze ve meyveler tüketilerek zararlı etkilerine karşı dengeleme yapılabilir. Gazlı içecekler yerine, ayran, limonata gibi daha hafif içecekler tercih edilmeli. Etler terbiye edilirken sirke, süt, yoğurt, sıvı yağ, limon suyu kullanılmalı. Çiğ ve pişmiş etler 0-4 derece sıcaklıkta muhafaza edilmeli ve birbirine temas etmeyecek şekilde yerleştirilmelidir. Ateşe çok fazla temas etmesi ya da etin çok yağlı ve yanmış olması kanserojen maddelerin çıkma riskini arttıracaktır. Bu söylediklerim mangal yaparken dikkat edilmesi gerekenler. Ramazanla birlikte daha dikkatli davranmak gerekecektir. Aksi durumda kısa zamanda, hazımsızlık, bağırsak ve mide işlevlerinde yavaşlama, düzensizlik görülebilir. Uzun vadede ise besin zehirlenmesi, kanser gibi ciddi rahatsızlıklara yol açabilir."

  Mutlu, besin zehirlenmelerinin kısa ve uzun süreli olabileceğine dikkati çekerek, zehirlenmelerin çoğunlukla hafif ve kısa süreli yaşanabileceğini ancak oruçlu kişinin sonraki günlerde oruç tutmakta zorlanmasına yol açabileceğini kaydetti.

  Besin zehirlenmelerinin mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, ishal, karında kramplar şeklinde ortaya çıktığını anlatan Mutlu, "Besin zehirlenmeleri genellikle ani başlar ve hastalık belirtisi 30 dakika ile 72 saat arasında ortaya çıkar. Besin zehirlenmesinde kusma ve ishal oluşması doğaldır. Çünkü bu tepkiler vücudun zehire gösterdiği tepkilerdendir. Bu nedenle şikayetlerin başlamasını takiben 24 saat içerisinde kesinlikle bulantı ve ishali önleyici ilaçlar kullanılmamalı ve hafif besinler alınmalıdır. Zehirlenmeler bazı durumlarda ağır seyredebilir. Bağışıklık sistemi zayıf olanlar, bebekler, çocuklar, gebeler ve yaşlılarda durum ciddidir ve önlem alınması gerekebilir. Ölümcül sonuçlar doğurabilir" ifadelerini kullandı.
   
Yaz Aylarında Mangal Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Patchwork yaparken dikkat edilmesi gerekenler

  Patchwork yaparken dikkat edilmesi gerekenler

  Eğer elişi çalışmalarıyla ilgileniyorsanız ve evinizde kendi yaptığınız ürünleri kullanmayı seviyorsanız, bu çalışma tam size göre. Ya da bu işleri daha önce hiç denememiş ama merak içindeyseniz, o zaman bu yazı size de hitap ediyor. Çünkü kırkyama tekniği ile ilgili bilinmesi gereken her şey, bu yazıda. Kumaş seçerken dikkat etmeniz gerekenler Yapacağınız çalışmalarda kullanacağınız...
 2. Makyaj Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Makyaj Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Makyaj Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler nelerdir? Makyaj konusunda bilinçli ve bilgili arkadaşlarım sesimi duyun ve bu konuda ince hususları yazın.
 3. Makyaj Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir

  Makyaj Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir

  Makyaj Yaparken Nelere Dikkat Etmeli Makyaj Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir Merhaba Sevgili Melek'ler... Bu yazımızda sizler için ve maykaj teknikleri hakkında daha da bilinçli olmak isteyen tüm hemcisnlerimiz için, makyaj yapımında dikkat edilecek hususları konu alıyoruz. Renk ve Ürünleri Güncellemek Hala ilk makyaj yapmaya başladığınızda kullandığınız maskarayı, kalemi...
 4. Yaz Düğünlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Yaz Düğünlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  yaz düğünleri yaz düğünü Her genç kızın hayali sıcacık bir yaz günü açık havada evlenmektir melekler :) Yaz düğünleri kır düğünü şeklinde talep gördüğü gibi havuzbaşı ya da deniz kenarında tertiplenebilir. Misafirlerin kan ter içinde kalmadan ferah ferah eğlenebilecekleri yaz düğünlerinin yolunda gitmesi açısından bazı ufak tefek ayrıntıları sizlerle paylaşmak istiyoruz. Yaz düğünü isteyen...
 5. İnternetten Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  İnternetten Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Bu konu; İnternetten Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, günümüzde internet sayesinde pek çok ihtiyaç anında karşılanabiliyor, her türlü işlem kolaylıkla yapılabiliyor. İntertten alışveriş ise kadınların sıklıkla kullandıkları bir yöntem. Ancak alışveriş sırasında kredi kartı kullanılması beraberinde bu tarz alışverişlerin ne derece...

Sayfayı Paylaş