1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Yaz Tatilinde Çocuğumla Ne Yapabilirim?

  Konu, 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  yaz tatilinde neler yapılır tatilde neler yapılır yaz tatilinde ne yapılabilir tatilde ne
  Uzun Yaz tatilinde çocuklarımızla neler yapabiliriz? Çocuklarla Yolculuk...
  Uzun Yaz tatilinde çocuklarımızla neler yapabiliriz?
  Okul ve sınav döneminin ardından tatile giren çocuk ve gençlerin üç aylık zaman dilimini verimli ve faydalı faaliyetlerle geçirmesi için sorumluluk yine ailelere düşüyor.

  Anne babalara, çocuklarıyla birlikte tatilde neler yapabileceklerinin bir listesini çıkarmalarını öneriyorum. Aksi halde, başıboş ve ilgiden uzak bir tatil yaşayan çocuklar, kendisine uygun olmayan arkadaşlar edinip, sigara, alkol, hatta uyuşturucu tuzağına sürüklenebiliyor. Tatilin dinlenme imkanı verdiği kadar riskler de taşıdığına dikkat çekmek istiyorum. Özellikle yanlış arkadaşlıkların birçok olumsuzluğu da beraberinde getiriyor.
  Özellikle ortaöğretim çağındaki çocuklar, ergenlik döneminin de etkisiyle heyecan arayışı içine girebilir. Olumsuz arkadaş modellemeleri ile sigara, alkol ve uyuşturucu madde deneyebilirler.

  Çocuklara boş zamanını kaliteli değerlendirmeyi öğretmek gerekiyor. Günlük aktiviteleri bir gün önceden beraberce planlamak, hedef koymayı ve hedefe yönelik davranmayı öğretir. Aileler müdahalede aşırıya gitmeden çocukların aktivite planı yapmasına yardımcı olmalı. Plan yaparken dinlenme ve eğlenmeye fırsat tanımak da önemli. Çocukların seçtikleri arkadaşların, bulundukları ortamların denetlenmesi gerekiyor bununla birlikte fazla ilgi kadar ilgisizliğin de zararlı olduğunu belirtmekte yarar var.

  Tatilin sürekli rahatlık anlamına gelmediğini ifade edersek, bu vaktin gelecek yıla dönük hazırlıklar için de fırsat olduğunu hep hatırlamakta yarar var. Tatil, okul başarısı düşük çocuklar için, bu durumun sebeplerinin araştırılması ve çözüm üretilmesi anlamında faydalı bir süreç de olmalı. Çocukların disiplini okul sürecinde daha kolayken, tatil dönemi kuralsızlık oluşabilir. Tatilde bilgisayar, internet bağımlılığı, alkol-madde kullanımı şikayetleri sıklaşmaktadır.

  Verimli bir tatil için öneriler:
  Birlikte teknik geziler yapın.
  Birlikte resim, ebru gibi sanat faaliyetlerini öğrenmek için kursa katılın
  Keman ve ney gibi enstrüman veya futbol, basketbol, yüzme, satranç gibi spor kurslarına gönderin.
  Günlük tutması için teşvik edin.
  Ödüllü kitap okuma programı yapın.
  Yaşadığınız şehirde ya da ilçelerdeki tarihî mekanları, müzeleri gezin.
  Ailece pikniğe gidin.
  Birlikte yemek yapın ve çocuğunuza yemek yapmayı öğretin.
  Zayıf derslerini destekleme ve tekrar için sıkıcı olmayan bir çalışma programı uygulayın.
  Çocuklarla Yolculuk...
  Okul öncesi dönem bebeklikten de okul çağından da zor bir dönem: Kıpır kıpırdırlar, laf anlamazlar, çabuk sıkılırlar, sürekli birşeyler isterler. Bu dönemde unutulmaması gereken en önemli şey hiç olmazsa 2-3 saatte bir mola vererek onları dışarı çıkarıp hava almalarını, hareket etmelerini sağlamaktır. Bazı araba çocuk koltukları çok rahat dizayn edilmesine rağmen onlar biraz da hava alıp koşturmak isterler. Sık sık mola vermek en iyisi. Yol boyunca onları meşgul edecek ve bir şeyler öğretecek etkinlikler yapabilir, oyunlar oynayabilirsiniz.

  ÖRNEK OYUNLAR
  1- BİLETÇİ MATEMATİK OYUNU
  Gideceğiniz mesafeyi önceden hesaplayın ve ona gerekli sayıda bilet verin. Örneğin, İstanbul'dan Bozcaada'ya yolculuk yaklaşık 410km. Her 50 km.de veya yarım saatte ondan bir bilet isteyin. Biletlerin üzerine kocaman bilet numaraları yazın: 1-2-3-4-5...Böylece sayıları da öğrenecektir. Bilet verdikçe yolun azaldığını görecek, hedefe ne kadar kaldığını tahmin edecektir.

  2- BEN KİMİM OYUNU
  Bir hayvan sesi çıkarın ve çocuğunuz bunun hangi hayvana ait olduğunu tahmin etsin. Bir süre sonra rolleri değişin. "Ali Baba'nın bir çiftliği var" şarkısını söyleyin. Zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. En sevilen oyunlardandır.

  3- ŞARKI SÖYLEYELİM
  Yukarıdaki oyunlardan, hazır motive olmuşken hemen bu oyuna geçerek çocuğunuzun bildiği şarkıları söyleyebilirsiniz. Ardından da yeni şarkılar öğretebilirsiniz. Şoföre Allah kolaylık versin...:)

  4- HAVADA BULUT GEL SENDE BUNU UNUT OYUNU
  Bulutlu günlerde yolculuk yaparken, değişik biçimli bulutlar seçerek bunların neye benzediklerine dair fikir yürütün. İllaki biri koyuna, kediye veya ata benzer nedense...

  5- HAYVAN BULMACA
  Bir hayvan tutun. Hayvanın özelliklerini birer birer sayın. Kaçıncı kerede bulduğunu not edin. En çabuk bulduğu hayvanla ilgili bir öykü anlatın. Biliyorsa o anlatsın.

  6- KOMİK SESLER OYUNU
  Yolda sık görebileceğiniz şeyler için birer ses seçin: Yeşil araba için; bipbipbip, kamyon için; datdatdat, çam ağacı için; çipçipçip, tavuk için gıtgıtgıt gibi. Yaşa göre oyunu zorlaştırıp kolaylaştırmak elinizde. Önce görüp komik sesi çıkaran kazanır.

  7- RENGARENK OYUN
  Bir renk seçin. Bu rengin ona çağrıştırdığı, yaşına göre 2 -5 -10 obje söylesin.

  8- YEMEK FASLI
  Yemeği de yolculuklarda oyuna dönüştürün. Koltuğuna bir yemek masası monte edin. Üzerinde hem yemek yesin hem de oyun oynasın.

  9- YAP-BOZ
  Yap-bozlar, puzzlelar çocuklar'ın en sevdiği yolculuk oyunlarındandır. Siz de deneyin


  ozelpedagog.com

   
 2. Misafir Melek

  Misafir Melek Forum Okuru

  Yapmayın...
  Arkadaşlar yapmayın biz böyle teferruatlı yetişmedik gerek yok ne kadar ilgi o kadar tepki. biraz çocuklarınızı serbest bırakın çocukluklarına doysunlar siz ne kadar sıkarsanız düzene sokmaya çalışırsanız çocuklar tepki olarak o kadar kötü alışkanlık edinir LÜTFEN !!!
   
 3. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  hakklısın boyle şımarıyorlarr
   
Yaz Tatilinde Çocuğumla Ne Yapabilirim? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. çocuğum madde bağımlısı ne yapabilirim?

  çocuğum madde bağımlısı ne yapabilirim?

  Osman Abalı Uzman Doktor Madde bağımlılığı çocuklarda genelde kullanılan maddenin farklılığı ile erişkinlerden ayrılır. Çocuklarda madde kullanımı bazı psikiyatrik durumlara eşlik edebilir bunun ayırıcı tanısının yapılması gerekmektedir. Çocuklardaki madde kullanımı genelde uçucu maddeler, bağımlılık yapabilecek kimyasal maddeler, alkol olmaktadır. Madde bağımlılığına erken müdahale...
 2. Yaz Tatilinde Çocuklarınıza Yaptırmanız Gerekenler....

  Yaz Tatilinde Çocuklarınıza Yaptırmanız Gerekenler....

  Yaz Tatilinde Çocuklarınızın Yapması Gerekenler Yaz Tatilinde Çocuklarla İlgilenin Tatil oldu karneler alındı ve çocuklar artık ya tatile çıkacaksınız beraber ya da evde kalıp bir uğraşlar bulacaksınız onlara...Peki çocuklarınız kışın yapamayıp yaza bıraktığınız aktiviteler varmı? Yada en cok hasret kaldıkları şey nedir...Çocuklarınıza vakit ayırın tatili en güzel şekilde siz ebeveynlerin...
 3. Çocuğumun öksürüğü için ne yapabilirim

  Çocuğumun öksürüğü için ne yapabilirim

  Merhabalar. Çocuğum bir süredir öksürüyor ve içtiği ilaçların da pek bir faydasını göremedik.Acaba öksürüğü için yapabileceğim ne var? Tecrübeli anneler yardım edin lütfen..
 4. Çocuğum iştahsız ne yapabilirim?

  Çocuğum iştahsız ne yapabilirim?

  çocuklarda iştahsızlık,çocuğumun yemek yemesi için ne yapmalıyım,iştahsız çocuğun beslenmesi,çocuklarda yeme problemi hakkında bilgiler * İştahsız olan çocukların ilk olarak çocuk doktoru tarafından muayene edilmesi gerekir. İştahsızlığın demir eksikliği, mide problemleri vb. şeklinde pek çok fizyolojik sebebi olabilir. Bunun dışında çocuğun iç dünyasında yaşadığı bazı sorunlar da...
 5. çocuğum internet bağımlısı ne yapabilirim

  çocuğum internet bağımlısı ne yapabilirim

  selamlar günümüzün en yazıkki en büyük sorunlarından biri şu internet bağımlılığı oldu... Eminim ki sadece benim değil birçok anne babanın da ortak sorunudur çocuğun tablet, akıllı telefon ve bilgisayar bağımlılığı... benim oğlum 6 yaşında ve inanılmaz derecede bu tür oyunlara bağımlı hatta son günlerde çok hırçınlaştı geceleri uyuyamıyor sebebsiz ağlamaları oluyor kaç kez bunun önüne geçmeye...

Sayfayı Paylaş